پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اخبار اصلی

گزارش عصر صادق از  بازدید مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشوراز پروژه ها و واحدهای تولیدی این بنیاد در گیلان

۱۳۹۴-۰۹-۰۲

 

مدیر عامل بنیاد تعاون زندانیان کشور خبر داد: ۲۲۰رشته تخصصی فنی حرفه‌ای به ۱۰۰ هزار زندانی در کشورآموزش داده می‌شود

به گزارش عصر صادق ،رحیم مطهرنژاد در حاشیه سفر به گیلان و در بازید از گروه کارخانجات حامی صنایع بسته‌بندی مواد غذایی بنیاد زندانیان استان گیلان اظهار داشت: رسالت بنیاد زندانیان توانمندسازی زندانیان برای بازگشت به جامعه است.

وی سابقه فعالیت این بنیاد را ۶۵ سال عنوان کرد و افزود: به کمک اداره کل زندان‌ها و فنی حرفه‌ای ۲۲۰ رشته تخصصی به ۱۰۰ هزار نفر آموزش داده می‌شود.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور با اشاره به اینکه ۵۰هزار زندانی شاغل در کشور داریم گفت: اشتغال زندانیان در گیلان در بخش آبزیان و ماهیان گرمابی و خاویاری دنبال می‌شود.

photo_2015-11-23_10-04-02

مطهرنژاد با اشاره به طبقه‌بندی زندانیان در چهار گروه اشتغال تصریح کرد: یک مورد اشتغال نشسته مانند صنایع دستی است که در همان محیط زندان انجام می‌شود و اشتغال دیگر بسته است که زندانی را از محیط زندان به کارگاه و کارخانجات منتقل می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه یک گروه اشتغال نیمه باز است خاطرنشان کرد: با هماهنگی و شورای طبقه‌بندی زندانی‌ها در واحدهایی اجازه کار پیدا می‌کنند و در آسایشگاهی که در محل برای آن‌ها تدارک می‌بینیم استراحت می‌کنند و به زندان بر نمی‌گردند.

مدیرعامل بنیاد تعاونی‌های زندانیان کشور تأکید کرد:گروه چهارم اشتغال رأی باز است و شورای طبقه‌بندی زندان‌ها به زندانیان اجازه می‌دهند در نقاط دورتر مانند شیلات منابع طبیعی و شهرک‌های صنعتی بروند و ما هم اکنون ۱۰هزار زندانی رأی باز در کشور داریم.

photo_2015-11-23_10-04-18 photo_2015-11-23_10-04-28

مطهرنژاد گفت: در گیلان مجموع اشتغال ۳۰۰ نفر است و ۱۰۰ نفر رأی باز است و تمام زندانی‌های کشور که در زندان‌ها کار می‌کنند حقوق و دستمز دریافت می‌کنند و هر ساله این میزان دستمزد مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد تا زندانیان افزایش درآمد داشته باشند.

مطهر نژاد در حاشیه افتتاح مرکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده بنیادتعاون زندانیان کشور با بیان اینکه موسسات خیریه اشتغال رندانیان در کشور وجود ندارد اظهار داشت:موسسات و انجمن هایی داریم که برای آزادی زندانیان تلاش می کنند .

وی افزود:انتظار ما این است هر چقدر که خیرین برای آزادی زندانیان تلاش می کنند برای اشتغال آنها نیز ورود کنند.

مدیرعامل بنباد تعاون زندانیان کشور با تاکید بر اینکه هیچ بودجه ای ازسوی دولت برای اشتغال زندانیان تصویب نشده است گفت:ما بر این امر افتخار می کنیم بدون اینکه باری بر دوش نظام بگذاریم برای زندانیان اشتغال ایجاد کردیم

مطهر نژاد با تاکید بر اینکه باید برای بعد از آزادی زندانیان برنامه داشت خاطرنشان کرد:اگر به موضوع بعد از آزادی و اشتغال زندانی فکری نشود احتمال بازگشت زندانی به زندان زیاد می شود و خم اکنون در آمارها ۲۰درصد بازگشت دوباره به زندان مشاهده می شود.

وی همکاری دستگاه ها بدای ایجاد اشتغال برای زندانیان را مورد تاکید قرار داد و گفت:این امر از میزان آسیبها می کاهد.

وی برنامه ریزی برای مراقبت بعداز خروج از زندان را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید سعی شود سوپیشینه برای تخلفات سبک ندیده گرفته شود و جامعه باید به فرد اعتماد کند تا بازگشت دوباره زندانیان به زندان کاهش یابد.

سید حمیدحسینی در جمع خبر نگاران ، توسعه اشتغال و حرفه آموزی در زندان‌های گیلان را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: هماهنگی مناسبی بین بنیاد زندانیان استان و اداره کل زندان‌ها برای اشتغال و حرفه آموزی زندانیان وجود دارد.photo_2015-11-23_10-05-10

وی اصلاح و بازسازی زندانیان در محیط زندان را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید پیوندی بین فرد و جامعه برقرار شود که زندانی پس از آزادی به چرخه جرم باز نگردد.

مدیرکل زندان‌های گیلان با بیان اینکه در گیلان هشت هزار زندانی داریم خاطرنشان کرد: از نظر جمعیتی ۳/۲ جمعیت کشور و از نظر رتبه تعداد فراوانی مجرم رتبه دهم کشور هستیم.

حسینی با بیان اینکه در گیلان ظرفیت‌های خوبی برای اشتغال زندانیان وجود دارد افزود: می‌توان با برنامه ریزی و حمایت مسئولان میزان اشتغال را افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: با تدوین برنامه بسترسازی می‌شود تا رتبه گیلان از لحاظ حرفه آموزی و اشتغال زندانیان افزایش یابد و در کمیته طبقه‌بندی مشاغل این برنامه‌ها دنبال می‌شود.

مدیرکل زندان‌های گیلان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این بخش را مورد تأکید قرار داد و گفت: در زندان مرکزی گیلان بخش خصوصی در حوزه اشتغال زندانیان ورود کرده است.

حسینی تأکید کرد: در زندان‌ها ظرفیت خوبی برای بخش خصوصی در حوزه اشتغالزایی وجود دارد و اگر اطمینان لازم ایجاد شود تا ریسک‌پذیری سرمایه کمتر شود می‌توان فعالیت‌های مؤثری انجام داد زیرا بسیاری از زندانی‌های ما که دارای جرایم نقدی هستند استعدادهای خوبی دارند و اگر اشتغال ایجاد شود و کسب در آمد کنند می‌توانند سریع‌تر وارد جامعه شوند.

photo_2015-11-23_10-03-54photo_2015-11-23_10-05-47

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×