سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27 ساعت :
اخبار اصلی - اقتصادی - چند رسانه ای - فرهنگ و هنر - یادداشت

کنسرت در خودرو!

۱۳۹۵-۰۷-۱۷

اصطلاح اسپرت کردن ماشین در دو دهه اخیر و با روی کار آمدن خودروهای لوکس خارجی در ایران روی زبان افتاد. از نصب باندهای بزرگ تا درهای اتوماتیک که به عقیده صاحبانش زیبایی خودرو را دوچندان می‌کند.

به گزارش عصرصادق ؛خودروها در گذشته تنها موتوری داشتند که به حرکت درآوردشان و فرمانی که آن را هدایت کند. امروزه خودروها تنها یک وسیله نقلیه نیستند؛ تا جایی که با پیشرفت روز به روز آن بر ‌شکل و ظاهر خودرو افزوده و افراد برای رفاه حال خود هزینه های هنگفتی برای آن می پردازند. به گفته «امیرحسین»، مردم دیگر به دنبال صدای بالای سیستم صوتی خودرو نیستند و در حال حاضر سیستمی می‌خواهند که انگار خوانند در ماشین برایشان موسیقی را زنده اجرا کند.
اصطلاح اسپرت کردن ماشین در دو دهه اخیر و با روی کار آمدن خودروهای لوکس خارجی در ایران روی زبان افتاد. از نصب باندهای بزرگ تا درهای اتوماتیک که به عقیده صاحبانش زیبایی خودرو را دوچندان می‌کند.
امیرحسین یک اِسپُرتی است. نامی که دوستانش روی او گذاشته اند و او را با این نام صدا می‌زنند:«امیرحسین اسپرتی.» در راسته اسپرتی‌های خیابان ستارخان به کار نصب روکش، سیستم صوتی و تصویری و نصب چراغ و … مشغول است.
امیرحسین می‌گوید مردم با انواع خودرو به او مراجعه می‌کنند از پیکان از دور خارج شده تا ماشین هایی که به اصطلاح به آن شاسی‌بلند می‌گویند.
امیرحسین می‌گوید: ظاهر یک خودرو خیلی مهم است. همانطور که ما خودمان دوست داریم با ظاهری آراسته در خیابان و محل کارمان حاضر شویم افراد نیز برای ظاهر خودرو خود ارزش قایل شوند. از روکش صندلی گرفته تا چراغ‌های جلو و عقب و سیستم صوتی و تصویری.
ما اینجا با افراد زیادی روبه‌رو می‌شویم از کارمند گرفته تا پزشک. خوشبختانه فرهنگ مردم بالا رفته است و دیگر مثل گذشته کسی را نمی‌بینیم که بیاید و چند باند یا به اصطلاح بلندگوی عروسی بیاندازد پشت خودرو خود. الان مردم بیشتر دنبال کیفیت هستند تا بلندی صدا.
امیر حسین که حدود ده سال است در راسته اسپرتی های خیابان ستارخان تهران مغازه دارد، می‌گوید: مثلا برای روکش صندلی از زمانی که تولیدات داخلی نیز کیفیت مناسب و معقولی پیدا کردند، قیمت‌ها تغییر کرد. در همین بازار در حال حاضر روکش از ۳۰ هزار تومان داریم تا ۳ میلیون تومان.
ظاهر یک ماشین از بخش های مختلفی ساخته شده که زیبایی آن می‌تواند نظر افراد را به خود جلب کند؛ روکش ماشین، لوازم صوتی و تصویری، چراغ های جلو و عقب، دزدگیر، توینینگ و …. .
دیگر مثل گذشته نیست که جوان‌ها ماشین را بخوابانند(تیونینگ) که از روی سرعت‌گیر خیابان بخواهند مورب حرکت کنند. الان زیبایی ماشین در کیفیت آن است. دیگر شیشه‌های مشکی از مُد افتاده و صدای باند گوش کَرکُن از دور افتاده است.
امیر حسین می‌گوید: اولویت‌ها تغییر کرده دیگر کمتر کسی را می‌بینید که صدای ضبط ماشین را زیاد کند. به هرحال هم فرهنگ مردم بالاتر رفته و نوع نگاه‌شان تغییر کرده. کسی که قبلا صدای خِرخِر باند ماشینش گوش خودش و دیگران را آزار می‌داد، الان و با پیشرفت تکنولوژی و سیستم های به روز هم به دنبال صدای واضح تر و هم تصویر واضح‌تر می‌رود.
او می‌گوید بیشتر ماشین‌های لوکس و شاسی‌بلندی که به او مراجعه می‌کنند در ارتباط با لوازم صوتی و تصویری به دنبال گذاشتن مانتیور در پشت صندلی‌ها هستند و سعی می‌کنند کیفیت ضبط ماشین را بالا ببرند.
او می گوید باندهای خودرو مارک‌های مختلفی دارد. مردم امروز به دنبال وضوح صدا هستند، در حال حاضر آپشن‌ها اهمیت دارند. خلاصه بگویم مردم الان می‌خواهند صدای خواننده را با وضوح بیشتر بشوند تا صدای بلند. حتی سیستم صوتی و تصویری را می‌خواهند که چند میلیون قیمتش است انگار خواننده را آورده‌اند در ماشین برایشان اجرای زنده می‌کند.
او می گوید یک پیرمرد آمده بود و به شوخی گفت، می‌خواهد برایش آمپلی‌فایر نصب کنم. همه نوع آدم پیش ما می‌آیند. یکی می‌خواهد ماشین خودش را بخواباند، یکی می‌آید شیشه‌های خودرو را دودی کند. یکی هم دنبال چراغ ماشین است که پر نور ترش کند.
امیر حسین در ارتباط با سیستم نور خودروها می گوید: چیزهای جدیدتری از «زنون» آمده است، بستگی به سلیقه افراد و نوع مشکلشان دارد. ما در گذشته مثلا ۵ سال پیش جوان‌هایی داشتیم که می‌آمدند برای شدت بخشیدن به چراغ ماشین‌شان و تنها به خاطر زیبایی بر نور ماشین می افزودند ؛ اما الان واقعا عوض شده، با اینکه چراغ‌هایی خیلی قوی تر از زنون هم ساخته شده ولی مثلا اشخاصی که مسافرت زیاد می‌روند و نیاز به چراغ قوی‌تر دارند، بیشتر به ما مراجعه می‌کنند تا جوانی که برای لذت بردن یا مردم آزاری بخواهد چراغ ماشینش را قوی کند.
الان چراغ هایی است که حتی وقتی آشغال کف خیابان ریخته باشد، دیده می شود و یا در مه و هوای نامساعد راننده دید خوبی داشته باشد و کلا اشخاصی که مشکل بینایی دارند برای آن ها مناسب است.
براساس قانون حد مجاز دودی کردن شیشه اتومبیل در صورتی مجاز است که داخل خودرو مشخص و توسط پلیس دیده شود و در غیر این صورت معنایی ندارد و تخلف محسوب می شود.
امیر حسین می گوید: دودی کردن هم در حال حاضر مخاطب زیادی دارد. شیشه های دودی تا ۳۰ و ۳۵ درصد مجاز است. بیشتر از ۳۵ درصد دیگر خطرناک می شود، به این معنی نیست که پلیس مستقیم ایراد بگیرد اما زمانی که به هر دلیلی خودرو را متوقف کرد به همه چیز گیر می‌دهند، از سیستم صوتی تا شیشه های دودی!فرق نمی کند ۳۰ درصد باشد یا ۱۳۰ درصد؛ بخواهند گیر بدهند، می دهند.
او می گوید هزینه دودی کردن شیشه های اتومبیل نهایتاً ۲۰۰ هزار تومان می شود.
تیونینگ کردن ماشین یا به اصطلاح خواباندن خودرو نیز در میان علایق مردم به زیباسازی ماشین دیده می شود. اتفاقی که با توجه به وجود سرعت‌گیرهای متعدد در خیابان‌های کشور عملا به معنی نابود کردن ماشین است.
امیر حسین می گوید: شکایت های زیادی از ما می شود. یک سیستم صوتی روی یک ماشین نصب کردم بعد از سه روز به دلیل نامعلومی سوخت. نه اینکه سوخته باشد، نه؛ سیستم برق ماشین آتش گرفت و نزدیک بود خود ماشین آتش بگیرد که نهایتاً رضایت را گرفتیم. بالاخره کار است و پیش می آید.
کلا برای اسپرت کردن از جمله یک روکش، سیستم صوتی و تصویری، دودی کردن شیشه، چراغ های پر نور و البته مناسب یک خودرو داخلی حدود ۳ میلیون تومان کافی است. حالا کارهای دیگری هم است.
حال اینکه هزینه اسپرت کردن یک ماشین خارجی دو تا سه برابر این مبلغ بوده چرا که سیستم صوتی و تصویری آن خودرو ها قریب به ۳ میلیون تومان می شود.
امیرحسین از تغییر نوع نگرش مردم در به زیباسازی خودروها گفت، تغییر فرهنگی که به گونه‌ای مثبت بوده و خبر از رعایت حقوق شهروندی در خیابان های می دهد.

پویان خوشحال/ابتکار

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×