سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27 ساعت :
اجتماعی - پزشکی - خبر داغ - یادداشت

کمپین اعتراضی امدادگران و داوطلبان/چه کسانی در هلال احمر استخدام می‌شوند؟

۱۳۹۵-۰۳-۰۹

عصر صادق :امدادگران هلال‌احمر با راه‌اندازی کمپینی نسبت به سیاست‌های استخدامی این جمعیت طی روزهای اخیر اعتراض داشته‌اند؛ اما معاون منابع انسانی و پشتیبانی هلال‌احمر می‌گوید: اولویت استخدام با داوطلبان، امدادگران و جوانان است و جای نگرانی نیست.

به گزارش عصر صادق ،کمتر از یک هفته از اعلام شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی هلال احمر می‌گذرد ولی علیرغم استقبال از چنین اطلاعیه‌هایی این موضوع با حاشیه‌هایی همراه شده است. در شبکه‌های اجتماعی کمپینی به نام «کمپین اعتراض به استخدام جمعیت هلال احمر» به راه افتاد که بیش از ۲۰۰۰ نفر از داوطلبان و امدادگران هلال احمر با پیوستن به این کمپین، نسبت به شرایط و نحوه این استخدام‌ها گلایه داشتند.

در بخشی از این کمپین آمده بی عدالتی و تبعیض جمعیت هلال احمر در قبال همه امدادگران که به نوعی فعالیتی در سازمان های مختلف جمعیت داشته‌اند بر کسی پوشیده نیست. از این رو برآن شدیم تا با تشکیل کمپین و با بازتاب گسترده کمپین بین شبکه های اجتماعی و اعضا و مدیران عالی جمعیت از برگزاری و ادامه روند آزمون جلوگیری کنیم.

همچنین امدادگر دیگری در یادداشتی خطاب به مدیران هلال احمر نوشته است:« می‌تونین درک کنین که تو گردنه برف گیر و تو سرمای۴٠ درجه تو شرایطی که چند تا گرگ کنار جاده منتظرن تا بیای پایین چه حالی به آدم دست میده؟یا تو همون شرایط ترمز آمبولانس ببره و تا پایین گردنه سر بخوری بیای پایین؟شبیه فیلمای اکشنه! شما میتونی تصور بکنی ٣٠ متر بری زیر آب واسه پیدا کردن جنازه‌ای که خانوادش بالا منتظر بدن بچشون هستن یعنی چی؟

میتونین درک بکنین زیر آبی که تاریکی مطلقه و هر لحظه احتمال خطر هست یه جنازه رو تو بغلت بگیری و ٣٠ متر بیای بالا یعنی چی؟من میدونم دکتر جان! اصلا حس خوبی به آدم دست نمیده،١٢  سال نه عید داشتیم نه تابستون نه زمستون و نه تعطیلی،تو تعطیلیا مردم تو جاده هستند ولی منو رفیقام کنار جاده، همش به خاطر مردم بوده البته، دکتر جان همه ما کم سابقه نداریم، کم مدرک نداریم، کم دوره ندیدیم، کم تجربه هم نیستیم، ثابت هم کردیم که به آرم هلال وفاداریم، تو زلزله تبریز،لرستان و صدها حادثه دیگه کشوری به خوبی نشون دادیم!

حالا که بحث استخدام پیش اومده چشم امید داشتیم، که اونم به همت شما نا امید شدیم،نمیدونم حقمون هست یا نه؟»

تنها ۷۵۰ نفر جذب هلال‌احمر می‌شوند

اما در اینباره حسن ابوالقاسم گرجی به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: برای نیازهای استخدامی هر دستگاهی اولویت‌هایی وجود دارد برای هلال‌احمر نیز به هیمن صورت بوده و علیرغم اینکه برای تمام رده‌های استخدامی نیازهایی در جمعیت است ولی به دلیل اینکه نیروهای ما اصولا در بلایا و حوادث حضور می‌‌یابند لذا اولویت در استخدام با مجموعه کارشناسان امداد و نجات است.

وی افزود:‌ هر چند که ما نیاز به نیروهایی‌‌هایی همچون حسابدار،‌کارشناس آمار،‌امور توانبخشی، فیزیوتراپی،‌ امور دارویی و … در جمعیت هلال‌احمر داریم، ولی اولویت ما برای استخدام با کسانی است که در مقوله امداد و نجات فعالیت دارند.

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر با اشاره به شرایط خاص آب و هوایی در نوروز سال گذشته، گفت: اگر نیروهای امدادی به موقع اقدام نمی‌کردند این شرایط می‌توانست تلفات جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد. این مسئله مؤید به کارگیری نیروهای کارآمد و خبره در حوزه امداد و نجات است.

گرجی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰ شعبه و پایگاه هلال‌احمر و امداد و نجات در سطح کشور داریم، گفت: شورای عالی هلال‌احمر مصوب کرد که در اولویت اول پایگاه‌هایی که ردیف‌های استخدامی خالی دارند را تعداد نیروهایش را به حداقل ۵۰ درصد برسانیم. به طور مثال پایگاهی که ظرفیت استخدام ۴ نفر را دارد حداقل دو نیرو برای آن داشته باشیم.

وی ادامه داد: طبق برآوردی که انجام شده شعب هلال‌احمر حدود ۶۵۰ نفر نیرو لازم دارد تا به متوسط  نیاز نیرو هنگام  امدادرسانی به حادثه‌دیدگان دست یابد. بر همین اساس بندهایی را لحاظ کرده‌ایم تا بتوانیم اولویت‌های استخدام را انجام دهیم به طور مثال کسانی که می‌خواهند استخدام شوند، باید بومی همان منطقه بوده و تعهد دهند که همانجا هنگام استخدام بمانند و حق جابه‌جایی ندارند.

اولویت استخدام با جوانان،‌ داوطلبان و امدادگران

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: اولویت استخدام با جوانان،‌داوطلبان و امدادگران هلال‌احمر است و قصد نداریم که از بیرون نیرو جذب کنیم البته کسانی که سابقه بیشتری داشته یا خانواده آنها فعالیت در هلال‌احمر داشته باشند نسبت به سایرین از امتیاز برخوردار بوده ولی باید ۸۰ درصد آخرین امتیاز نفر قبولی را داشته باشند تا شرایط احراز را کسب کنند.

گرجی گفت:‌ سوالات عمومی را در این آزمون سازمان سنجش از مخزن سوالات خود ارائه کرده و سوالات تخصصی از کتب و رشته‌هایی که مرتبط بوده توسط امور اداره و استخدامی کشور مطرح می‌شود. همچنین در حال حاضر زمان ثبت‌نام در آزمون آغاز شده و بسته به تعداد ثبت‌نام شدگان سوالات تصحیح می‌شود لذا هیچکسی نه سوالات را از پیش خبر دارد و نه فردی می‌تواند در سوالات تغییر ایجاد کند.

وی با بیان اینکه افراد واجد شرایط از مقطع کاردانی تا دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت کنند،‌گفت: به طور نمونه برای حوزه کارشناس امداد ۱۵ رشته می‌توانند در این قسمت شرکت کنند، فوریت‌های پزشکی، امدادگری، پرستاری و … از این جمله است.

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر تصریح کرد: اگر فردی در آزمون قبول شد باید در آزمون شفاهی نیز شرکت کند و شرایط جسمانی وی نیز حائز اهمیت است. به طور مثال شرایط جسمانی مناسب برای امدادگری کوهستان مد نظر قرار دارد.

گرجی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته باید کسری نیروهای امداد و نجات جاده‌‌ای، کوهستان و دریا رفع می‌شد،‌گفت:‌ تیم‌های واکنش سریع امداد و نجات نیز در این زمینه مد نظر قرار داشته و در بسیاری از کشورهای دنیا افراد به کارگیری در این تیم همزمان امدادگر،‌نجات‌گر و راننده ماهر بوده لذا برای قبولی در این استخدام و در برخی از رشته‌ها این موضوع حائز توجه است.

وی تصریح کرد: برخی از ماشین‌های امدادی همراه با تجهیزات آن قیمتی بالاتر از یک میلیارد تومان داشته لذا بهتر است امدادگران نیز از این ماشین‌ها بهره‌مند شوند که مجموعه‌ای از توانایی‌ها را با هم داشته باشد بر همین اساس در این آزمون دیگر راننده استخدام نمی‌کنیم بلکه امدادگر، نجات‌گر و راننده با هم در نظر گرفته می‌شوند.

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر در پاسخ به اینکه تکلیف افرادی که چندین سال با هلال‌احمر همکاری داشته و اکنون شرایط استخدام را ندارند، چیست گفت:‌ ما از بین داوطلبان و جوانان امدادگران هلال‌احمر نیرو جذب می‌کنیم و برای افرادی که مدرک دیپلم داشته و تمایل به فعالیت در زمینه  مثلا رانندگی هستند دولت مجوزی به ما نداده و باید حتماً با مدرک دانشگاهی در این آزمون شرکت کرد.

گرجی تصریح کرد:‌ البته در جمعیت هلال‌احمر شرکت نیروی انسانی فعال بوده که ما نیروهایی مثل راننده‌های هلال‌احمر برای ماشین‌های سنگین را از طریق این شرکت جذب می‌کنیم. برای جذب نگهبان به همین صورت است. لذا در آزمون استخدامی نمی‌توانیم از بین دو میلیون داوطلب و امدادگر همه را جذب کنیم و دست ما فقط برای استخدام ۷۵۰ نفر باز است. البته جایگاه داوطلبان همیشه بر روی چشمان ماست.

فعالیت۹۰ درصد قبول شدگان در خارج از استان

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از استخدام‌ها فقط در شعب و پایگاه‌ها صورت می‌گیرد و این افراد در نهایت بیرون از مرکز استان فعالیت می‌کنند،‌ گفت: ۱۰ درصد استخدامی‌ها نیز مربوط به استان‌ها بوده به طور مثال کارشناس عمران، حقوقی یا مسئول آمار در این حوزه هستند.

پشت پرده کمپین اعتراضی به آزمون استخدامی

معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر خاطر نشان کرد: مجموعاً برای ۳۳ استان ۱۰۰ نفر یا به عبارتی برای هر استان ۳ نفر به طور میانگین جذب شعب استان خواهند شد و ۶۵۰ نفر نیز در بیرون از استان مشغول فعالیت می‌شوند.

گرجی با بیان اینکه ثبت‌نام در آزمون استخدامی از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده و تا پایان روز دوشنبه هفته جاری ادامه دارد، گفت: اگر نیاز باشد طبق هماهنگی با سازمان سنجش این تاریخ تمدید خواهد شد و پس از آن مدارک را بررسی کرده تا ببینیم آیا ثبت‌نام بر اساس استان فرد صورت گرفته یا به عبارتی بومی بوده است یا خیر.

وی با بیان اینکه آزمون بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد،‌گفت: هلال‌احمر سیاسی نیست البته در ارتباط با پشت پرده کمپین اعتراضی به آزمون استخدامی هر چیزی امکان دارد وجود داشته باشد و بعید نیست که محرکی سیاسی مسیر این اعتراض را پیش ببرد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×