سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27 ساعت :
اخبار اصلی

کاهش ۴۲ درصدی حریق در جنگلهای گیلان/قاچاق سامازمان یافته چوب در گیلان وجود ندارد

۱۳۹۴-۱۲-۱۳

مدیرکل منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه قاچاق سازمان یافته چوب در گیلان وجود ندارد، گفت:  آنچه که درباره تخریب در عرصه های جنگلی و قاچاق و برداشت بی رویه در عرصه های طبیعی عنوان می شود واقعیت ندارد و قاچاق چوب به خوبی کنترل می شود.

به گزارش عصر صادق، داود زارع در نشستی با خبرنگاران با اشاره به یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار جنگل ،مرتع و اراضی در گیلان اظهار داشت : کل فعالیتهای سازمان منابع طبیعی در  حفاظت، مشارکت مردمی و نیز فرهنگ سازی در حراست از منابع طبیعی تعریف می شود.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان  با بیان اینکه طرح مدیریت یکپارچه در حوزه آبخیز با چهار محور دنبال می شود گفت: در سطح استان گیلان  برای ۹۸ درصد از عرصه های منابع طبیعی سند اخذ شده است و کل عرصه های منابع طبیعی شناسایی و تشخیص داده شده است.

زارع با بیان اینکه در کل استان برای ۴۰۰ هزار هکتار طرح تهیه شده است افزود: به دنبال توسعه جنگل در عرصه های طبیعی هستیم و سالانه دو هزار هکتار جنگل کاری در عرصه های منابع طبیعی دنبال می شود.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تصریح کرد: در معاونت فنی به جهت کمک به کاهش برداشت در جنگل بحث زراعت چوب دنبال می شود و سالانه چیزی در حدود ۹۰۰ هزار متر مکعب  برداشت می شود.

وی با بیان اینکه در سطح استان تاکنون ۶۵ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی را جنگل کاری کرده ایم تصریح کرد:اداره کل منابع طبیعی در سال جاری در ارتباط با شاخصهای عمومی و اختصاصی رتبه برتر را در سطح استان داشته است.

وی تاکید کرد: در ارتباط با یگان حفاظت برنامه های خوبی در سطح استان در حوزه کنترل قاچاق و تخریب اراضی ملی انجام می شود.

وی با بیان اینکه براساس آمار ۱۰ تا ۱۵  درصد  کاهش نسبت به سالهای گذشته تخریب اراضی ملی و قاچاق چوب را در سطح استان داشته ایم خاطرنشان کرد: حدود بالای ۴۰۰هکتار از اراضی ساحلی و ۱۵۰ هکتار در شهرستان لنگرود و ۵۰ هکتار در لاهیجان و مابقی  در شهرستان انزلی و آستارا آزاد سازی شدند.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان تصریح کرد: ما به عنوان حافظان منابع طبیعی آنچه که در گیلان مغرضانه در مورد تخریب منابع طبیعی مطرح می شود را قبول نداریم و آنچه که درباره تخریب در عرصه های جنگلی و قاچاق و برداشت بی رویه در عرصه های طبیعی عنوان می شود واقعیت ندارد و قاچاق چوب به خوبی کنترل می شود.

زارع با بیان اینکه در راستای تعامل با دستگاه های اجرایی استان بخصوص دستگاه های انتظامی و قضایی در برخورد با قاچاق چوب اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: در این راستا ۴۱۶  پرونده تشکیل شد و ۷۷۴متر مکعب کشفیات قاچاق چوب داشته ایم.

وی با بیان اینکه ۵ هزار و ۸۳۹ کیلوگرم قاچاق زغال کشف شد گفت: ما قاچاق سازمان یافته  چوب در سطح استان گیلان نداریم و این میزان پرونده به  وضعیت اقتصادی و معشیتی برمی گردد.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، تاکید کرد: در بحث حریق امسال ۱۶۷ فقره حریق در جنگل داشتیم و ۴۲ درصد با کاهش حریق مواجه شدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×