پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
سیاسی - یادداشت

کاش فقط اندیشه سیاسی عضو شورا را به نقد می کشیدید /ای کاش اگر جنگی بود ،جنگ اندیشه هابود

۱۳۹۵-۰۲-۱۷

در پی انتشار مطلبی در یکی از پایگاه های خبری گیلان ( اینجا بخوانید ) یادداشتی به قلم مصطفی غریبی لاسکی به نمایندگی از سوی تعدادی از جوانان فعال در حوزه فرهنگ و سیاست استان  به هیات تحریریه  عصرصادق  ارسال شد که در زیر می خوانید:

 قوله تعالى: { فَبَشِّرْ عِبَادِ * ٱلَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ ٱلْقَوْلَ فَیَـتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ}

کاش فقط اندیشه سیاسی عضو شورا را به نقد میکشیدید /ای کاش اگر جنگی بود جنگ اندیشه هابود

درود جناب فکوری عزیز
نوشته شما در باب نقد سخنان  عضو شورای اسلامی کلان شهر رشت که در جلسه شورا بیان شده بود را خواندم ..از اینکه به عنوان عضوی از این اجتماع به مسایل پیرامون خویش حساسیت دارید بسیار مشعوفم ..اما چند سوال در ذهنم متبادر شد که خواهان روشن شدن انها هستم .
..سر تیتر نوشته شما با کلمه وهن آلود شروع شده بود.

…واژه وهن آلود و موهوم واژه ای صحیح برای یک نظر شخصی سیاسی و اظهار نظر شخصی نمیتواند باشد . حتما واقفید که تفکر اصلاح طلبی که خود بر آن  ایمان دارید تفکری مبتنی بر احترام به مخالف است .لذا نمیتوان هر انچه که به مذاق ما خوش نیاید را موهوم و توهم زا و وهن آلود خطاب کرد .و اصولا چه کسانی بر سبیل وهم سخن میگویند .و در چه درجه ای از تعقل قرار دارند ….

مورد دوم …که پا فراتر گذاشته اید ..و با کشیدن کروکی از یک شهرستانی که حداقل در استان همگان آن را می‌شناسند سعی در تحقیر آن نموده اید .شهرستان عالم پرور شفت که انگار جنابعالی عالمی در آن یافت ننموده اید البته از آنچه در نوشته تان مشهود است.

دادن آدرس از روستا و رد کردن سه راهی ها و پیچها و دره ها و کو ه هها که نشانی از راهی دور و ناشناخته ای دارد و از اینکه اهالی آنجا هنوز به آن درجه از تعقل و اگاهی نرسیده اند که نام روستای خود را درست استعمال کنند ، گناهی دیگر است و توهینی بس بزرگتر ..زیرا از چگونگی اسم گزاریها کاملا واقفید و میدانید که نام گزاری اسامی یک زبان در زبانی دیگر برای سهولت بیان تغییراتی میکند و از حوصله این مقال بیرون است . و .شما بسیار زیرکانه انرا به تمسخر نشسته اید .
.جناب اقای فکور ی نمیدانم منظور شما از واژه شبه شهرنشین چه چیز بود و چه درجه از مدنیت را باید از ان استنباط کنیم ..چگونه شما به عنوان یک روشنفکر اصلاح طلب عده ای از شهروندان را شهروند درجه دو و شبه شهرنشین قلمداد میفرمایید؟؟؟و ثانیا علم و ادب و درایت انسان‌ها چه سنخیتی با محل و زادگاه شان دارد ؟
و به نظر حضرت عالی این خود نگاه تنگ نظرانه و نژاد پرستانه ای نیست ؟مخصو صا آنجا که میفرمایید بر کرسی های شهر من این افراد تکیه زده اند و شهر را به نام خود سند زده اید …
و البته در روزگاری که در خواب بودید و بلند شدید و اسم جدیدی به گوشتان خورد دلیل خواب رفتن شما چه بود که امروز اگاه شدید و اسم نامانوس میشنوید …
از واژه فرزند نامشروع دمو کراسی آیا غیر از این استنباط میگردد که آن هنگام که شما در خواب بودید ،شعور و اگاهی شهرونداتان آنقدر پایین بوده که شعور اگاهی انتخاب مشروع را نداشته اند و این خود توهین آشکار به نظر جمع کثیری از انتخاب کنندگان نیست ؟
ایا و به زعم شما انگاه که اگاهانی چون شما به خواب رفته اند فقیران دانایی با دموکراس جعلی همبستر شده و درد عدم مهارت انتخاب انها ثمره این خلوت زایش نامشروعی داشته به نام زن بابا !!!و نشستن ان بر کرسی تصمیم گیری پارلمان شهر شده ؟ ایا زن بابا خطاب کردن منتخب مردم توهین به حساب نمی آید ؟؟.
ایا به ایده شما بکار بردن این لقب انکار شعور انتخاب کنندگان نمیتواند باشد ؟
جناب فکوری عزیز .
آیا بکار بردن ویسرودی  بجای استفاده از نام فامیل جناب رجبی  عبارت تحقیر کننده ای از جانب شما نیست ..و این در کجای گفتمان اصلاحات وجود دارد که افراد را تحقیر کنیم و در پایان سخنانتان با غرور اعلام میکنید که ایشان را در حدی نمیبینم که نسبت به سخنانآن واکنشی داشته باشم و بر این باورید که اشتراک آن در رسانه ها بسامد نام انها خواهد بود …و خود را از نقد مبری میکنید ..

جناب فکور ی در پایان صحبتهایم  عرض کنم .جامعه منتقد و دیدگاه نقادانه ،جامعه ای پویا و بسوی تعالی است و ای کاش اگر جنگی بود جنگ اندیشه هابود …ولی خود بر این امر واقفید که نقد باید منصفانه بدور از تخریب توهین و تحقیر باشد ..کاش فقط اندیشه سیاسی عضو شورای شهر میکشیدید  را به نقد میکشیدید ؛ چرا که در این باره ما هم با شما هم داستانیم .

به امید فردایی بهتر از امروز

مصطفی غریبی لاسکی

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. پیمان

    دقیقا درسته
    اگر نقد داریم به اندیشه های هم نقد داشته باشیم نه هویت یک گروه و یا یک قوم و یا مردمان یک منطقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×