پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
سیاسی

کار آفرینی حلقه مفقوده اشتغال در گیلان است

۱۳۹۴-۱۱-۱۷

ذیحسابی و مدیر مالی ایمیدرو گفت:توجه به تقویت کار آفرینی و ایجاد روحیه و انگیزه در جوانان برای ورود به عرصه تولید و ایجاد بنگاه های زود بازده از مواردی است که باید برای ان برنامه تعریف کرد.

محمد صادق حسنی با اشاره به امار بیکاری در گیلان اظهار کرد: گیلان طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در فضای کسب و کار رتبه نخست را کسب کرده است اما این بهبود وضعیت توسط مردم استان لمس نشده است.
وی با بیان اینکه باید تعریف درستی از شغل و شاخصهای بررسی اشتغال در جامعه ارائه شود گفت: صرفا انجام کاری و دریافت اندک دستمزد  شغل محسوب نمی شود شغل باید بتواند حداقل نیازهای اولیه یک انسان را تامین کند.

وی افزود: شاید خبرنگاران حق التحریر که حتی هزینه رفت و امد و کرایه تاکسی خود به محل تهیه خبر را دریافت نمی کنند جر این آمار باشند.
ذیحساب و مدیرمالی سازمان ایران گردی و جهانگردی کل کشور توزیع عادلانه درآمد و ثروت و فراهم آوردن بستری مناسب برای کار آفرینی و نو آوری را حلقه مفقوده در گیلان دانست و گفت: حوزه اشتغال یکی از مهم ترین ارکانهای مهم اقتصادی است که طی سالیان  گذشته با چالش های فراوان مواجه بوده است.
ذیحسابی و مدیر مالی ایمیدرو با بیان اینکه گاهی این چالش ها مورد بهره برداری سیاسی قرار گرفته است گفت:باید برای رفع معضل بیکاری در گیلان ابتدا این استان از لحاظ شاخصها و پتانسیلها  مختلف بررسی شود چراکه انچه در یزد و اصفهان و شیراز می تواند محقق شود شاید در گیلان میسر نشود.
وی تصریح کرد: توجه به تقویت کار آفرینی و ایجاد روحیه و انگیزه در جوانان برای ورود به عرصه تولید و ایجاد بنگاه های زود بازده از مواردی است که باید برای ان برنامه تعریف کرد.
حسنی برنامه ریزی و توسعه ی مشاغل مرتبط با توسعه روستایی در روستاهای استان را ضروری خواند و گفت: ظرفیت های گردشگری و کشاورزی گیلان از راههای دیگر ایجاد اشتغال در استان است که متاسفانه در سایه بی تدبیری مسئولان هدر می رود.
ذیحسابی و مدیر مالی ایمید رو استفاده از پتانسیلهای زمین شناختی و اکولوژیکی و آب و هوایی در گردشگری طبیعت گردی و نیز  استفاده از ظرفیتهای فرهنگی، آداب و رسوم سنتی در گردشگری فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد:این جای تاسف است که استانی با این همه قابلیت در روستاها امروز روستاییان و کشاورزان آن از فقر رنج ببرند امروز در کشورهای مختلف با تدبیر و برنامه ریزی روستاها را از سکونتگاه مردم به محل تولید ثروت مبدل ساخته اند  و به این ترتیب رفاه را برای روستاییان به ارمغان آورده اند.

وی استفاده از ظرفیتهای مزارع و کشاورزی در گردشگری زراعی را مورد تاکید قرار داد و گفت : مزارع چای و برنج گیلان می تواند بسیاری از گردشگران را در فصل برداشت محصول به خود جذب کند و این نوع از گردشگری امروز در دنیا بسیار سود آور است .
حسنی  گفت: حال این سوال مطرح می شود استانی مانند گیلان که در دل روستاهایش انواع ظرفیتها در کنار هم قرار گرفته اند چرا تا امروز نتوانسته از این نعمت الهی بهره ببرد.

وی ادامه داد: باید برای استفاده از هویتها و منابع مذهبی نظیر امام زاده ها برای گردشگری مذهبی و خیلی از موارد دیگر گردشگری که ظرفیتهای فوق العاده ایی برای توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی دارند، در گیلان برنامه ریزی شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×