چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 22 ساعت :
اخبار اصلی

چرا میراث فرهنگی قال قضیه را نمیکند؟! تشخیص استخوان انسان از حیوان انقدر سخت است؟!

۱۳۹۴-۰۹-۰۹

میراث فرهنگی گیلان روزهای سرنوشت سازی را در پیش خواهد داشت. باید ماند و دید آیا میراث فرهنگی هم به سرنوشت کتاب و کتابخوانی دچار خواهد شد؟!

به گزارش عصر صادق ،برخی رسانه های حامی شهردار رشت امروز در خبری ادعا کردند که تصاویر منتشر شده از آثار باستانی کشف شده در میدان شهرداری رشتی جعلی بوده و برخی از آنها نیز متعلق به دیگر استان ها و حتی دیگر کشورها (افغانستان) می باشد. جالب آنکه تصاویر جعلی مورد ادعای این رسانه ها در هیچ سایت یا روزنامه ای به عنوان تصاویر مربوط به اشیاء کشف شده از میدان شهرداری رشت معرفی و منتشر نشده است و نسبت دادن  جعل تصویر و دروغ به رسانه های حامی میراث فرهنگی نوعی تلاش برای مظلوم نمایی شهرداری رشت در راستای فشار هرچه بیشتر بر سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری می باشد.

جالب آنکه این تصاویر توسط همین رسانه های مدافع ثابت قدم بعنوان تصاویر اشیاء کشف شده در میدان شهرداری رشت عَلَم و توسط همین رسانه ها تکذیب می شود تا سکانس جدیدی از سناریوی فشار بر مدیرکل میراث فرهنگی گیلان رقم بخورد.

اصولا دوست داران میراث فرهنگی رشت هیچ نیازی به جعل تصویر نداشته و ندارند چرا که سابقه ی فرهنگی و تاریخی میدان شهرداری بر هیچکس پوشیده نیست و کشف اشیاء عتیقه در محل این عمارت زیبا و با سابقه اصلا دور از ذهن نمی باشد.

نکته ی جالب دیگر در این میان این است که سخنگوی شهرداری رشت سفال های کشف شده را متعلق به سقف شیروانی برخی خانه ها دانسته و در قامت یک کارشناس میراث فرهنگی آنان را فاقد هرگونه ارزش باستان شناسی می انگارد. حتی اگر اظهارات حسنی را در خصوص بی ارزش بودن این اشیاء بپذیریم و از کنار سیاست ورزی کودکانه ی رسانه های حامی ثابت قدم در نسبت دروغ بستن به منتقدان عبور کنیم، تنها عاملی که هنوز می تواند بعنوان تهدیدی برای ادامه ی روند پروژه ی پیاده راه سازی و تکمیل آن در زمان پیشبینی شده مطرح باشد، وجود یک گورستان قدیمی در محدوده ایست که این روزها توسط شهرداری رشت شخم زده می شود!

کشف استخوان ها در حفاری های اخیر آنقدر توسط رسانه های مختلف گزارش شده است که دیگر نمی توان در صحت آن تردیدی وارد نمود و لذا تنها راه برای از میان برداشتن هرگونه شبهه احتمالی در جهت از سرگیری پروژه ی موسوم به پیاده راه سازی این است که حامیان ثابت قدم استخوان های کشف شده را متعلق به انسان ندانسته و ادعا کنند این استخوان ها از بقایای اسب، قاطر و… است.

هر چند در این میان عدم پاسخ صحیح سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به ادعای تعلق استخوان ها به حیوانات و یا انسان جای تعمل دارد چرا که بی تردید تشخیص این موضوع به هیچ عنوان پیچیده نبوده و ناچارا باید علت این تعلل را در عوامل دیگری از جمله لابی های احتمالی جستجو نمود.

بی شک اگر تایید شود که این استخوان ها متعلق به انسان بوده، احتمال اینکه منطقه ی مورد حفاری یک گورستان عمومی بوده و اشیاء تاریخی فراوانی در آن بسته به اعتقادات وقت مردم آن زمان مدفون شده باشد بسیار بالا است. البته اگر رسانه های حامی شهردار ادعا نکنند که این استخوان ها مربوط به اسبی بوده که یک انسان را خورده است!

لازم به ذکر است به اعتقاد برخی از صاحب نظران علت اصلی عجله در اتمام هرچه سریع تر پروژه ی پیاده راه سازی، نه مشکلات بوجود آمده در حمل و نقل عمومی، نارضایتی کسبه و…  بلکه کارکردهای تبلیغاتی و انتخاباتی ای است که برای نماینده ی حامی سیاست های ثابت قدم به همراه خواهد داشت، چراکه افتتاح این پروژه قبل از برگزاری انتخابات اگر با سخنرانی این نماینده همراه باشد می تواند فرصت مناسبی را برای تحریک احساسات مردمی از طریق فحاشی به منتقدان فراهم آورد. کاری که آقای نماینده تبحر خاصی در آن دارد!

در پایان باید پذیرفت میراث فرهنگی گیلان روزهای سرنوشت سازی را در پیش خواهد داشت. باید ماند و دید آیا میراث فرهنگی هم به سرنوشت کتاب و کتابخوانی دچار خواهد شد؟!/خزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×