سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 03 ساعت :
اخبار اصلی

پارازیت‌ها ۱۰۰درصد مضر/نقاهت‌خانه‌ سرطان نداریم

۱۳۹۴-۰۸-۰۹

معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پارازیت‌ها صددرصد مضر هستند ولی درباره ابتلا به سرطان هنوز چیزی ثابت نشده است گفت: انجمن‌های علمی و پزشکی به اندازه اجتهادشان خیر به مردم نمی‌رسانند چون صنفی عمل می‌کنند. همچنین نقاهت‌خانه‌های سرطان نداریم.

به گزارش عصر صادق ، پرفسور اسماعیل اکبری در نشست خبری هشتمین کنگره آسیا و اقیانوسیه در حوزه سرطان در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره خطر پارازیت‌ها عنوان کرد: هیچ کسی درباره ضرر امواج الکترونیکی حرفی ندارد یعنی موج الکترونیکی با هر درجه‌ای مضر است و به بدن ضرر می‌رساند اما اینکه پارازیت باعث سرطان می‌شود هنوز ثابت نشده است.

وی در توضیح بیشتر با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از مباحث علمی امواج الکترونیکی و پارازیت‌ها گرفتار مباحث سیاسی شده است، افزود:‌ تلویزیون به نوع خود دارای امواجی است از آن طرف امواجی هم که برای خنثی کردن برخی تصاویر تلویزیونی ارسال می‌شود عارضه دارد ولی اینکه باعث سرطان می‌شود هنوز از نظر علمی ثابت نشده است کما اینکه در جدیدترین تحقیقات این مسئله ثابت شده است که افرادی که در شغل‌هایی با این امواج به صورت دائمی سروکار دارند دچار سرطان می‌شوند یعنی سرطان پارازیت‌ها در شغل‌ها رد نمی‌شود.

* بخش تسکینی و حمایتی بیماران سرطانی فراموش شده است

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه چرا بیماران مبتلا به سرطان که دیگر ادامه حیات برای آنها امکانپذیر نیست رها می‌شوند، گفت: متاسفانه این مسئله درست است و برخلاف دو مقوله تشخیص سرطان و درمان آن که هر دو علمش را در ایران داریم و کم از دنیا نداریم ولی متاسفانه در بخش حمایتی و تسکینی بیماران مبتلا به سرطان کاری نشده است و این بخش در کشور کاملا فراموش شده است.

اکبری ادامه داد: ما شاهد آن هستیم که بیماران مبتلا به سرطان که چند روزی از عمرش باقی نمانده در‌ ICU نگهداری می‌شود که گرانترین قیمت است که باید بیمار دیگری در آنجا باشد این در حالی است که بخش حمایتی و تسکینی برای این بیماران نداریم کما اینکه آئین‌نامه و مصوبات آن نیز نوشته شده است ولی اجرا نمی‌شود. و هیچ بخشی هم در کشور این مسئولیت را برعهده نمی‌گیرد. زیرا این بخش باید پرستارمحور باشد.

* نیاز ایران به نقاهت‌خانه‌های سرطانی‌ها

معاون اسبق وزارت بهداشت با تاکید بر نیاز کشور به ساخت نقاهت‌خانه‌هایی برای پرستاری از بیماران مبتلا به سرطان لاعلاج گفت:‌ در کشورهای دیگر مانند سوئد این کار صورت پذیرفته است و نقاهت‌خانه‌هایی در این باره دارند و حتی امروزه نیز بیشتر تمرکزشان بر نگهداری این بیماران در منازل خودشان است

وی افزود: براین اساس در کشور به یک سیستم قانونمند نیاز داریم تا هر جایی که در حوزه سرطان فعالیت می‌کنند کار حمایت و تسکین بیماران مبتلا به سرطانی که دیگر به زنده بودنشان امید نیست اقدام کنند. هم اکنون در مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان شهدای تجریش و همچنین بیمارستان امام(ره) به صورت محدود کارهایی برای اینگونه بیمارستان صورت می‌پذیرد ولی باید این امر قانونمند و سیستمیک شود.

اکبری درباره ارزیابی فعالیت NGOها در حوزه سلامت عنوان کرد: از فعالیت این NGOها در حوزه سلامت راضی هستیم ولی باید استانداردهای لازم رعایت شود از طرفی هم کسی امروزه حوصله کار تحقیقاتی ندارد در حالی که در آمریکا ۸۰ درصد هزینه‌های تحقیقاتی توسط خیرین توسط پول خیرین صورت می‌پذیرد.

وی ادامه داد: مثلا میزان سرطان در کودکان ایرانی ۲٫۸ درصد است و امروزه ما شاهد فعالیت‌های نهادهای خیریه در زمینه کودکان مبتلا به سرطان هستیم و وضعیت‌مان در این بخش بهتر شده است ولی جای توسعه دارد.

* انجمن‌های علمی به اندازه اجتهادشان خیر به مردم نمی‌رسانند

معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه انجمن‌های علمی – پزشکی در کشورمان بالاترین افراد علمی در حوزه‌ها به حساب می‌آیند اما به اندازه اجتهادشان خیر به مردم نمی‌رسانند گفت: دلیل این امر نیز آن است که صنفی نگاه می‌کنند و باید مدیریت شود.

*مردم برای غربالگری نباید پول بپردازند

اکبری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت غربالگری‌های سرطان در کشور گفت: سرطان نسبت به بیماریهای فشار خون و دیابت آمار بالایی ندارد مثلا ۲۰ درصد جمعیت کشور فشار خون دارند و یا ۱۴ درصد جمعیت کشور دیابتی هستند اما در بحث سرطان اینگونه نیست. از طرفی هم غربالگری باید چند شروط داشته باشد اول اینکه حاکمیتی باشد و مردم هیچ پولی از جیب خودشان پرداخت نکنند.

وی در ادامه شروط دیگر غربالگری عنوان کرد: از شرایط دیگر این است که حتما تا آخر غربالگری پیش رود و هدف فقط کشف سرطان نباشد بلکه مراقبت نیز صورت پذیرد همچنین باید غربالگری‌ها براساس پروتکل صورت پذیرد و نیز باید براساس نشانه‌های به روزشونده صورت پذیرد بنابر این با این شروط سرطان دهانه رحم برای غربالگری مناسب است ولی آمارش در ایران نسبت به کشورهای آفریقایی پایین است مثلاً در حدود ۴۰۰ نفر براثر این سرطان فوت کردند و بروز این نوع سرطان در کشور به همین تعداد است. براین اساس هر ۵ سال یکبار باید تست این سرطان صورت پذیرد.

* ضرورت ماموگرافی برای زنان بالای ۴۵ سال

معاون اسبق وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت ماموگرافی سرطان پستان برای زنان بالای ۴۵ تا ۶۵ سال بیان داشت: سرطان پستان در خانم‌های ایرانی بالاست بنابر این انجام تست تشخیص زودرس این سرطان در خانم‌های ۴۵ تا ۶۵ سال باید انجام شود البته افرادی که خانواده‌‌های پرریسک دارند یا از اقوام‌شان کسی به این سرطان مبتلا شده باشد باید زودتر از سن ۴۵ سالگی ماموگرافی کند.

* ۱۸ هزار میلیارد تومان هزینه غربالگری ماموگرافی در ایران

اکبری در ادامه با اشاره به برخی نقدها درباره ماموگرافی عنوان کرد: دنیا ۴۰ سال است که ماموگرافی را به اجرا گذاشته است ولی در کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا مشاهده کردند که اثربخشی هزینه ندارد و حتی خلاف واقع سرطان کشف شده است همانطور که در کشور ما ۴۷ درصد نتایج رادیولوژی با پاتولوژی مغایر است. بنابراین برای غربالگری ماموگرافی زنان ایرانی ۱۸ هزار میلیارد پول دولتی نیاز است از آن طرف باید تمام تجهیزات، متخصصان خوب عمل کنند و همه چیز قابل دسترسی باشد بنابراین با این شرایط غربالگری و ماماگرافی محال است.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه به تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ نیز اشاره کرد و افزود: برای تشخیص این سرطان نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که در برخی مواقع ۲۵ سانت روده را چک می‌کنند و یا در برخی مواقع کل آن را بررسی می‌کنند ولی در مجموع برای غربالگری تشخیص سرطان روده بزرگ نیز متخصص و تجهیزات لازم را نداریم. بنابر این غربالگری که برخی مواقع برخی آقایان در رسانه‌ها مطرح می‌کنند به پول و علم نیاز دارد.

به گزارش تسنیم، هشتمین کنگره آسیا و اقیانوسیه در حوزه سرطان و همچنین کنگره بین‌المللی ثبت سرطان و زیرساخت‌های برنامه جامع کنترل سرطان از ۱۰ الی ۱۲ آبان در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×