چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 22 ساعت :
اخبار اصلی

وقتی سخنگوی کشاورززاده دولت از واردات برنج حمایت می کند

۱۳۹۵-۰۷-۰۸

عصرصادق :هرچند محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ۲۶ خرداد امسال اعلام کرده بود که پیرو مصوبه شورای اقتصاد و بخشنامه صادرشده سازمان توسعه تجارت ، از آخرین روز تیر ماه به بعد حتی یک کیلوگرم برنج وارد کشور نمی‌شود، اما خبر وارد شدن بیش از ۱۵۰ هزار تن برنج خارجی به کشور از سوی رسانه ها و بعضی نمایندگان مجلس خبر از آن می دهد که عزم چندانی برای پیگیری این مصوبه وجود ندارد.

با وجود آن که وزیرجهاد کشاورزی با عتاب به معاون خود نسبت به درخواست وارد کردن برنج خارجی برخورد کرد اما حال محمدصادق حسنی نماینده رشت خبر می دهد که وزیر در کمیسیون کشاورزی گفته ما قبلا کارهای این محموله برنج را انجام دادیم و به تازگی به گمرک رسیده است( اینجا بخوانید).  با این وصف کاغذبازی های اداری به گونه ای رقم خورد که واردات برنج در ماه های حساس برداشت برنج کشاورزان هم انجام گرفت.
مدتی پیش نیز دکتر محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت از این سخن گفته بود که واردات برنج برای ما ارزان تر تمام می شود و افزوده بود:البته خیلی تلاش داریم که دست به واردات برنج نزنیم؛ولی درصورت لزوم برای تنظیم بازار با رعایت حقوق کشاورزان به رعایت حقوق مصرف کنندگان نیز خواهیم پرداخت و با واردات کالاهای اساسی تنظیم بازار را به دست خواهیم گرفت.
وقتی سخنگوی گیلانی دولت که خود نیز یک کشاورززاده است از واردات برنج سخن می گوید مشخص است که نمیتوان انتظار چندانی داشت که دیگران از تولید کنندگان داخلی حمایت کند و این مساله شکل نگیرد. واردات برنج که برای دولت ارزان تر تمام می شود ظاهرا مهم تر هم به نظر می رسد. وگرنه چگونه دولت می تواند از بخشنامه ای که صادر کرده صرفنظر کند و ورود بعضی واردات برنج را تایید کند.
وقتی در ایران از واردات برنج سخن گفته می شود به مانند آن است در ایالات متحده از واردات خودروی خارجی سخن بگویند. وقتی محصول استراتژیک کشاورزان ایران به بهانه ارزانتر بودن واردات برنج مورد حمایت قرار نمی گیرد مشخص است که صحبت کردن از موضوعاتی چون اقتصاد مقاومتی شعاری بیش به نظر نمی رسد. البته دولت در امر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی تلاش هایی را انجام داده است اما هنوز لایه های مهمی از نهادهای مختلف اجازه شکل گیری خودکفایی و حمایت از تولید ملی را ایجاد نکرده است. آن هم حمایت از محصولی که در جهان در نوع در رده برترین برنج های دنیا قرار دارد. متاسفانه آن چنان که به واردات خودرو حساسیت ایجاد می شود در مورد واردات محصولات کشاورزی حساسیتی ایجاد نشده است. همین است که حاضرند دولت را نوبخت و جوانبخت کنند و کشاورز را جوانمرگ!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×