دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 04 ساعت :
اخبار اصلی

هزار اما و اگر امید بیمه شدن را از کارگران مقنی، شیروان‌کوبها و داربست بندها گرفته است

۱۳۹۴-۰۳-۱۸

عصر صادق :هزار اما و اگر برای بیمه شدن کارگران مقنی، شیروان‌کوبها و کارگران ساختمانی امید بیمه شدن را از این قشر گرفته ،اما آنها همچنان به دنبال نان حلالند. داشتن بیمه روزنه امیدی برای کاهش هزینه درمان و آب باریکه ی روزهای پیری آنهاست.
به گزارش عصر صادق ،کارگر چاه کن به زندگی برگشت،نجات چاه کن جوان از اعماق چاه، مرگ دو کارگر چاه کن،کارگر در اعماق چاه خاموش شد و مرگ کارگر مقنی در اعماق چاه. اینها تیترهایی است که هر از گاهی در رسانه ها به چشم می‌خورد. کارگران چاه کن در معرض پرخطرترین حوادث کار قرار دارند و نکته قابل تأمل در این شرایط نداشتن بیمه برای کارگران مقنی در اعماق چاه ها است.
گازگرفتگی، سقوط، ریزش دیوارهای چاه و پاره شدن سیم بکسل حمل کارگرخطراتی است که به تناسب شغل هر کدام از این کارگران ایجاد می شود. این کارگران به اصطلاح جز دسته کارگران ساختمانی هستند اما مانند تعداد زیادی از کارگران ساختمانی در حسرت داشتن بیمه ای هستند.
پشت خط ماندن، پر شدن لیست، متوقف ماندن، داشتن کارت مهارت فنی‌وحرفه‎ای، بالابودن سن برای پذیرش بیمه و هزاران اما و اگرهای دیگر امید بیمه شدن را نیز از بسیاری از کارگران ساختمانی گرفته است و اما آنها همچنان به‌دنبال نان حلال هستند.
تلاش‎های جان‌کاهی را در سرما و گرما انجام می‎دهند و تنها امیدشان به خداست و برای همین هر روز فقط با یک الهی به امید تو شروع می‎کنند، آینده مبهم برای خود و خانواده‎شان را هر روز می‎بییند؛ خبر بیمه شدن کارگران ساختمانی را از روزنامه‌ها و این طرف و آن طرف می‎شنوند اما وقتی از آنها می‎پرسی، آهی می‌کشند و می‎گویند: «بیمه؟ مگر کسی ما را می‎بیند؟ اصلاً جزو آمار هستیم؟»
*کارگران مقنی، شیروان‌کوبها و داربست‌بندها مشمول بیمه نمی شوند
هادی ساداتی، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، مبنی بر اینکه ۱۶ رشته ی شغلی جز مشاغل ساختمانی هستند می گوید: از آنجایی که کارگران مقنی صنفی دیگری ندارند جزو دسته کارگران ساختمانی محسوب می شوند.
وی با بیان اینکه بخشی از اقدامات این کارگران مربوط به بخش ساختمان و بخشی مربوط به بخش کشاورزی است می‌گوید:تمام کارگران ساختمانی جز مشاغل «امانی» هستند یعنی کار را به صورت امانت انجام می‌دهند و به صورت کارمزدی یا روزمزدی کار می‌کنند و از مزایای بیمه محروم هستند. مشاغل مقنی، شیروان‌کوب‌ها و داربست‌ها بسیار در معرض خطر هستند اما بیمه نیستند و دچار مشکلاتی مانند گاز گرفتنگی و سقوط هستند.
ساداتی بابیان اینکه صحبت هایی را با سازمان آموزش فنی و حرفه ای داشته ایم اظهار می‌کند: مقرر شده است استاندارهایی از سوی سازمان فنی و حرفه ای برای آموزش تعداد زیادی از کارگران صورت گیرد.۱۶رشته از ساختمان را در قالب تفاهم نامه ای که سازمان فنی و حرفه ای و تأمین اجتماعی در سال ۸۶ صورت گرفته است. این ۱۶رشته به عنوان صنعت ساختمان شناخته شده است که برق کاری و … در معرض ساخت ساختمان هستند. ۳۴۰ استاندارد در سازمان فنی و حرفه ای موجود است . داربست بندها استاندارد آموزشی دارند اما در قالب طرح و تفاهم نامه گنجانده نمی‌شوند. همچنین کارگران مقنی و شیروان کوبها نیز مشمول بیمه نمی شوند.
عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران می افزاید:استاندارد نویسی قالب در رشته های مختلف در استان های مختلف در حال تهیه است. مقرر شده است این استاندارد آماده و به سازمان فنی و حرفه ای ارسال شود.
وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که با حذف سهمیه بیمه کارگران ساختمانی این دسته از کارگران را بیمه کنیم می گوید: هنوز بسیاری از حفاری ها در ایران به شیوه ی سنتی و به کمک نیروی انسانی صورت می گیرد. واقعیت این است که در حال حاضر هنوز سیستم نقل و انتقال فاضلاب شهری به طور کامل مکانیزه نشده و از طرفی سیستم خاکی و کانی شناسی کشور هم به گونه ای است که در برخی موارد به دلیل وجود خاک رس امکان حفاری به کمک ماشین آلات حفاری وجود ندارد و ما بر خلاف بسیاری از نقاط دنیا، در بسیاری از موارد نیاز به حفاری به کمک نیروی انسانی داریم. با این اوصاف مقنی و شیروان کوبها وداربست‌ها نیازمند بیمه هستند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×