دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 11 ساعت :
اخبار اصلی

شهرداری حقوق کارکنان شهرداری در همه حوزه ها را به صورت همزمان پرداخت کند

۱۳۹۵-۰۴-۱۳

عصرصادق ؛ پنجشنبه دهم تیرماه و در یکصد و بیست و هشتمین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورا که به ریاست امیرحسین علوی برگزار شد، مدیریت هزینه های شهرداری رشت مورد بررسی اعضا قرار گرفت.
به گزارش عصر صادق ؛در این کمیسیون که با حضور محمدحسین واثق کارگرنیا، فاطمه شیرزاد، رضا موسوی روزان، مسعود کاظمی و حجت جذب و همچنین مدیران شهرداری همراه بود،
رئیس کمیسیون به مشکلات مالی اخیر شهرداری و تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان پرداخت و اظهار کرد: تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در همه سازمان ها و ستاد شهرداری از دغدغه های همیشگی همه اعضای شورا است.
علوی تاکید کرد: به دلیل اهمیت این موضوع، جلسه فوق العاده کمیسیون تشکیل شده است تا مدیریت هزینه در شهرداری با توجه به مشکلات مالی موجود مورد بررسی قرار گیرد.
علوی گفت: ما هر باری که در کمیسیون لایحه ای در مورد اختیار به سازمانها و مناطق بررسی شد موکدا اعضای کمیسیون می گفتند که مدیر مالی باید ناظر بر تمام امور مالی باشد دوستان انفورماتیک هم بر این امر زمانی که نرم افزار ها نصب شود همه امور زیر نظر ستاد است امروز شفاف به ما بگویید که مدیر مالی شهرداری ناظر بر امور است یا نه؟
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نظارت بر پرداختها را مورد تاکید قرار داد و گفت:اینکه مثلا منطقه یک مبلغی را به پیمانکار رفت و وروب پرداخت می کند در چه بازده زمانی کنترل می شود باید مشخص باشد و باید دقت لازم در بخش پرداختها اعمال شود.

علوی گفت: در حوزه نظارتهای مالی باید گزارش شفاف باشد و باید یک حوزه مسئول ارائه گزارش مالی به شورا باشد و این درخواست کمیسیون برنامه و بودجه است که نظارتها به صورت متمر کز انجام شود.
وی با تاکید در کمیسیون معاملات دعوتها به صورت سلیقه ای انجام می شوندتصریح کرد:این امر را برای اطلاع اعضای کمیسیون بیان کردم تا فردا نگویند علوی در تمام جلسات حضور داشتید .
رئیس کمیسیون خروجی برنامه ریزی های کمیسیون در حوزه مدیریت هزینه چیزی نیست که امروز مشاهده می شود گفت: متاسفانه از سال ۹۲ تا سال ۹۴ هزینه های جاری در شهرداری دو برابر شده است و این افزایش تنها به حقوق کارکنان مربوط نیست لذا این روند با مشکلات مالی شهرداری، مطلوب نیست.
علوی تاکید کرد: کمیسیون برنامه بودجه به دنبال مدیریت این امر است و این جلسه با حضور معان برنامه ریزی و مالی و شهردار رشت باید دوباره برگزار شود امروز اگر در جلسه شهردار با توجه با مشکلات مالی که وجود حضور می یافت جلسه بهتر پیش می رفت
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه فضا به سمتی رود که نتیجه مد نظر شورا محقق نشود جلسات بعدی با حضور اعضای کمیسیون و معاونین و شهردار برگزار می شود تا در حوزه برنامه ریزی به نتیجه عملی برسیم.
علوی گفت: هزینه های جاری شهرداری امروز مشکل ایجاد کرده است و طبیعتا هیچکدام اعضای شورا مدنظرشان این نیست و باید امور مدیریت شوند و باید توجه شود که پروزه های عمرانی که امروز با تاخیر اجرامی شوند به طور مثال پروژه شهید رجایی مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده اند
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی رشت عدم مدیریت نامناسب در اجرا سبب اجیاد چالش در شهر عنوان کرد گفت: در حوزه هزینه کرد و اجرایی می توان ریز شد و برای ان برنامه ریزی کرد تا پرداخت حقوق پرسنل به موقع انجام شود و جلوی ریخت و پاشهای اضافی گرفته شود و پروژه های عمرانی به موقع انجام شود.
علوی با بیان اینکه نباید پروژه های عمرانی و بودجه های مصوب برای آن ها به دلیل کسری در هزینه ها متوقف شود افزود: کمیسیون برنامه و بودجه نظارت جزء به جزء بر مدیریت هزینه ها در شهرداری را از وظایف خود می شمارد و برای این منظور دو کمیته کنترل هزینه و کمیته وصول مطالبات را مد نظر قرار می دهد.
وی پیشنها د ایجاد کمیته کنترل هزینه را به کمیسیون جهت کنترل هزینه های جاری و عمرانی ارائه داد گفت: تمام اعضای شورا ذر این امر یاری خواهند کرد و این امر کاری پر چالش است .
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی رشت با بیان اینکه این کمیته زیر مجموعه کمیسیون برنامه وبودجه است خاطرنشان کرد: از هیات رئیسه هم نامه میزنم تا نماینده ای معرفی کنند
وی با اشاره به اینکه کمیته مطالبات در سال اول شورا شکل گرفت گفت: این کمیته فعال شود یک گزارشی از این بخش ارائه دهد
علوی تاکید کرد: در حوزه اولویت بندی پروزه های عمرانی نامه ای به کمیسیون عمران زده می شود که هماهنگی با کمیسیون برنامه و بودجه داشته باشند
در ادامه رضا موسوی روزان، حجت جذب و مسعود کاظمی به عنوان اعضای کمیته کنترل هزینه از سوی کمیسیون برنامه و بودجه تعیین شدند. همچنین موسوی روزان، فاطمه شیرزاد و اسماعیل حاجی پور به عنوان اعضای کمییته وصول مطالبات شهرداری انتخاب شدند.

در ادامه مدیر گروه برنامه ریزی و بودجه شهرداری با اشاره به چگونگی تامین درآمد از مناطق شهرداری و هزینه کرد آن ها گفت: بودجه درسال گذشته به شکل تخصیص به مناطق و حوزه های کاری شان ابلاغ شده است و پرداخت هزینه های سازمان ها نیز توسط خود سازمان ها اتفاق می افتد.
احمدرضا حق بین افزود: در دو سازمان آتشنشانی و اتوبوسرانی از شهرداری مرکز تامین منابع مالی صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: در بخش عمرانی تاکنون بیش از ۲۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون پرداخت صورت گرفته که بخش اعظم این پرداخت ها به سال های گذشته باز می گردد.
مدیر برنامه ریزی و بودجه شهرداری ادامه داد: با راه اندازی نرم افزار کنترل قراردادها تلاش شده که نظارت بهتری بر عملکرد قراردادها و فعالیت پیمانکاران صورت خواهد گرفت.
وی حق بین بررسی مدیریت هزینه و مشکلات جاری شهرداری رشت را مورد تاکید قرار داد و افزود: این امور از دغدغه های اصلی شورای شهر است
حق بین گفت: یکی از مشکلات در ارزیابی عملکرد در حوزه در امد است چون بودجه براساس تحقق در امد انجام میشود و نرم افزار درآمد امسال راه اندازی شد
وی با اشاره به بررسی اختلاف حسابها تصریح کرد: شورا پروژه های شهر را یه سه اولویت تقسیم کرد و ما پروژه های شش ماه دوم از تخصیص های خود کسر کردیم
مدیر برنامه ریزی و بودجه شهرداری رشت تصریح کرد: هزینه های اداری ۱۶ میلیارد و ۹۰۰ هزینه های پرسنلی و کل هزینه های اداری ما ۲۲ میلیارد است و هزینه های خدمات و شهری ۵ میلیاد و ۴۰۰ است
حق بین توضیح داد: این نشان می دهد که شهرداری اگر عدم کنترل نشده باشد بر روی قراردادها هر زمان پیمانکار صورت وضعیت بیارود ان زمان رسیدگی می شود و پرداخت انجام می شود و این امر شهرداری رشت را متضرر کرد مثلا بر آورد اولیه پل باستانی شعار ۱۶ میلیارد بود در حالی که ۳۸ میلیارد تومان هزینه شد.
مدیر برنامه ریزی و بودجه شهرداری رشت افزود: اگر ما کنترل بر قراردادها نشده باشیم متحمل ضرر می شویم ما نرم افزار کنترل قرارداد را وارد سیستم برنامه ریزی کردیم کردیم و کلیه قراردادها وارد نرم افزار می شود و از آن گزارش تهیه می شود .
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد هزینه های پرداختی امسال مربوط به سالهای قبل است گفت: امسال پروژه های م در حال انجام است و با نرم افزار کنترل قرارداد و کنترل پروژه یک گزارش تکمیلی به شورا ارائه می دهیم.
وی با اشاره به تخصصیص بخش های مختلف در امدی به سازمان اتوبوسرانی گفت: منتها هزینه های سازمان آنقدر زیاد است که سازمان نمی تواند همه را تامین کند
مدیر امور مالی شهرداری نز در ادامه این سخنان با بیان اینکه عمده ترین مشکل مالی شهرداری در عدم تحقق درآمدها از مناطق ۵ گانه است گفت: در سه ماه نخست امسال درآمد متصور در بودجه از مناطق ۵ گانه محقق نشده است.
مجتبی ماه پسند افزود: با وجود این، هزینه ها همچون روال سابق صورت گرفته و همین امر سبب تعویق در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شده است.
وی اعلام کرد: با تلاش انجام شده، حقوق اردیبهشت ماه آتشنشانان امروز تامین و پرداخت شد.

با این توضیحات، اعضای کمیسیون به اعلام نقطه نظرات خود در این باره پرداختند.
علوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی رشت اظهار کرد: با وجود تایید و تصویب شورا نسبت به اعطای استقلال به مناطق و عدم تمرکز در امور مالی در ستاد مرکزی شهرداری اما این نکته بارها تاکید شده است که بر شهرداری مرکز بر عملکرد مالی مناطق شهرداری نظارت جدی داشته باشد.
رئیس کمیسیون افزود: این نظارت علاوه بر اینکه شفافیت در امور مالی را برای شهرداری به ارمغان می آورد سبب می شود شورا نیز نسبت به عملکرد مالی و هزینه کرد شهرداری نظارت بهتری داشته باشد زیرا وظیفه شورا، نظارت است.
در ادامه فاطمه شیرزاد با ارزوی قبولی طاعات و عبادات ر.وزه داران گفت: در روز قدس مردم رشت گفت: در سه سالی که کارگروه آقشار آسیب پذیر تاسیس شد تلاش کردیم در راستای حقوق کارگران رفت و روب و فضای سبز پی گیری های حقو ق آنها را داشته باشم
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت با بیان اینکه چهار شرکت در شهرداری در حوزه رفت و روب داریم گفت: باید مشخص شود این شرکتها از چه سالی قراردادبا شهرداری در راستای حجمی دارند چرا که طلب که اعلام شد مربوط به یک سال نیست .
وی افزود: دو ماه از طلب این شرکتها به صورت دریافت نقدی تهاتر پرداخت شد و در حال حاضرحقوق رفتگران ما تا اردیبهشت در پنج منطقه پرداخت شده است در بخش کارگری تا اردیبهشت ۹۵ تصویه حساب شده است .
وی با بیان اینکه پیمانکاران بیش از چهار سال طلب دارند گفت: کارگران فضای سبز در هر منطقه قراردادهای مختلفی دارند و حقوق اردیبهشت کارگران این بخش هم پرداخت شده است.
شیرزادبا اشاره به تاخیر برخی از مناطق در پرداختها گفت: بهترین پرداختها را در فضای سبز و رفت و روب منطقه دو داشته است و منطقه یک با توجه به اینکه یکسری تغییرات سیستمی داشته اند اما برای من قابل قبول نیست به نظر می رسید این تغییرات سیستماتیک طولانی شده و باید هر چه سریعتر حل شود.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت افزود: منطقه سه و چهار هم باید تاخیرات را حل کند منطقه پنج هم خوب عمل کرده است مدیران ما باید دغدغه تغییر حقوق داشته باشند وقتی یکپارچگی در پرداخت وجود ندارد مشکلاتی ایجاد می کند.
شیرزاد با بیان اینکه ما نباید در اتش نشانی دغدغه پرداخت حقوق داشته باشیم تصریح کرد: شرایط کار این عزیزران حساس است آتش نشان که نگرانی دریافت حقوق داشته باشد نمی تواند کار کند ما گاهی همدیگر را توجیه می کنیم و نیز اینکه برخی پایگاه های خبری هجمه ایجاد می کنند درست نیست این امور باعث تشویش می شود و شهرداری باید هماهنگی کند تا حقوق به موقع پرداخت شود.
وی خاطرنشان کرد:برای رفع چنین مشکلاتی اول حقوق پرداخت شود سپس اضافه کارها پرداخت شود باید حقوق پرسنل یک نظم و انضباطی بگیرد تا مشکلات ایجاد نشود
شیرزاد با تاکید بر اینکه گزارش طلب شرکتها دقیق به کمیسیون ارائه شود و در ادامه نسبت به تلاش مدیریان شهرداری در وصول مطالبات شهرداری از دستگاه های دولتی نیز ابراز نارضایتی کرد گفت: کمیته مطالبات خوب عمل نکرده است اگر همکاران کمیته مطالبات می توانند دفاع کنند این کار را انجام دهند ما بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان طلب داریم ولی فقط صورت جلسه ارائه می شودو در نهایت هیچی نشد و به نظر من مدیران شهرداری کم تلاش می کنند و توان واقعی خود را به کار نمی یگرند.
وی تاکید کرد: تعارف نباید با سازمانها داشته باشیم در مورد مبحث ارزش افزوده هم ندیدم که از اداره اقتصاد و دارایی دعوت کنید ,باید مسائل در شورا حل شودو باید عزیزان مالیاتی را برای پاسخگویی در شورا دعوت کنیم.
عضو دیگر کمیسیون ینز نسبت به تاخیر و تعویق پرداخت حقوق کارکنان در بخش های مختلف اظهار نارضایتی کرد و بر بهبود این اوضاع تاکید داشت.
واثق کارگرنیا بیان کرد: همه کارکنان اعم از کارگر و پاکبان تا کارکنان بخش اداری از پرسنل شهرداری هستند و وظایف ارائه خدمات به شهروندان را بر عهده دارند.
عضو شورای اسلامی رشت افزود: لذا همه باید به طور همزمان از حقوق هایشان در موقع مقرر بهره مند شوند.

کارگرنیا با اشاره به مشکلات نیروها و کارگران شهرداری گفت: راننده ای که پشت اتوبوس نشسته است و امنیت شصت نفر را باید تامین کند اگر آرامش خاطر نداشته باشد چطور می تواند این امر را انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×