یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
خبر داغ

نگاهی به عملکرد اداره کل ورزش و جوانان استان/ جدایی ورزش و سیاست از حرف تا عمل!

۱۳۹۴-۰۱-۰۸

عصر صادق: با بررسی عملکرد اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان در این مدتی که از عمر آن می گذرد ضعف های زیادی به چشم می خورد. چه در بخش جوانان که به زعم بسیاری از کارشناسان، این بخش بزرگ در این اداره مغفول مانده است و هم ورزش که اگر کمی فعالیت های ورزشی را دنبال کنید متوجه عقب افتادگی های استان از این حیث خواهید شد.

 کم رنگی حوزه جوانان در اداره ورزش و جوانان به قدری است که می توان ادعا کرد که این اداره فقط متولی ورزش استان است و حوزه جوانان که بخش بزرگی از جامعه تحت پوشش این اداره را تشکیل می دهد در غفلت روسای این اداره به گوشه رانده شده است. حوزه جوانان که نیمی از نام این اداره را یدک می کشد فقط به ایجاد سمنها و فعالیت های اینچنینی محدود شده است که عدم استفاده از نخبگان و صاحبان ایده، این بخش را به سکون کشانده است.

گیلان در کنار مواهب و نعمات خدادادی از جوانان تحصیلکرده و فرهیخته زیادی برخوردار است جوانانی متعهد، با تجربه و با تحصیلات تکمیلی و تخصصی در رشته های مختلف و حتی رشته های ورزشی. استعدادهای زیادی در استان زندگی می کنند که به دلیل سیاسی بازی ها کمتر دیده می شوند و بهای کمتری به آنها داده می شود. کسانی که می توانند الگویی تاثیرگذار بر زندگی نوجوانان و اقشار دیگر باشند اما چون از خواص نیستند از گود دور می مانند.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان در صحبت هایش از جدایی ورزش و سیاست سخن می راند اما بررسی عملکرد و انتصابات این اداره نشان می دهد که ورزش گیلان گره ای وصف ناپذیر با سیاست خورده است. با نگاهی به مشاوران این اداره کل به نام هایی می رسید که عقبه سیاسی آنها از جوانی و یا ورزشکار بودن نمایان تر است. افرادی با سابقه سیاسی و انتخاباتی که حضور پر رنگی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی ریاست جمهوری داشته اند به واسطه حضورشان نقش سپر بلا را ایفا می کنند. در صورتی که مدیرکل باید از سیاسی کردن ورزش و جوانان پرهیز کند و حتی در مقابل درخواست های نا عرف نمایندگان بایستد و از انتصاب نورچشمی های آنان پرهیز کند.

در ادامه به بررسی برخی از مشاوران این سازمان و عقبه سیاسی آن ها می پردازیم:

مهرداد ورزل دوست ،مشاور عمرانی اداره کل ورزش و جوانان؛ مسئول بخش مرکزی ستاد انتخاباتی مهندس جعفرزاده

محمد عابدی محزون ، مشاور جوان مدیرکل ورزش و جوانان استان؛ کاندیدای شکست خورده شورای اسلامی شهر رشت

حسین میربلوک ، مشاور بخش جذب کمک های خیرین مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان؛ مسئول جوانان و دانشجویی ستاد انتخاباتی دکتر تامینی

بهروز عباسی ، مشاور ارشد؛ رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در رشت، مسئول تبلیغات ستاد انتخاباتی خاتمی و قائم مقام ستاد انتخاباتی موسوی

نقی هدایتی ، مشاور فوتبال؛ رئیس دفتر سابق سردار آقازاده و رئیس ستاد انتخاباتی دکتر حسن تامینی و از اعضای اصلی ستاد سردار قالیباف در گیلان

جدا از حضور سیاسیون بالاخص سیاسیون بازنشسته و ضعف های بخش جوانان در اداره کل ورزش و جوانان، این اداره در زمینه عمرانی، ترویج فرهنگ ورزش، عرضه سالن و امکانان کافی و گاها حتی لازم برای ورزش، استاندارد سازی سالن های ورزشی، نظارت بر روی قیمت های خدمات ورزشی، نظارت بر روی مسابقات، عدالت محوری بین ورزش های گوناکون و باشگاه های مختلف، عدالت محوری در تجلیل از رسانه ها و خبرنگاران جوان و مواردی از این دست دچار ضعف هایی است که نیاز به بررسی داشته و در این مطلب نمی گنجد.

در پایان باید بگوئیم که شعار دادن کار دشواری نیست اینکه تا چه اندازه به حرف هایی که می زنیم عمل می کنیم دشوار است. ورزش گیلان مدتهاست که درجا می زند و حتی در مواردی پسرفت هم داشته است. امیدواریم که وزارتخانه مرتبط با تدبیر برای رفع مشکلات، امید جوانان گیلانی را نا امید نکند.

گیلان نو/آوای رشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×