پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اسلایدشو - یادداشت

نگاهی به تغییرات در شهرداری رشت آمار و ارقام دریاره تغییرات شهرداری رشت چه می گویند؟!

۱۳۹۴-۰۸-۱۴

 

به گزارش عصر صادق ؛شهرداری رشت دارای قدمتی۱۰۷ ساله است که به فاصله دو روز پس از شهرداری تهران تاسیس شد اما متاسفانه با داشتن این قدمت، شهرداری رشت را این روزها با عدم ثبات مدیریت ارشد آن می شناسند.شهرداری که در پانزده سال گذشته بالغ بر ۱۵ شهردار بومی و غیر بومی را ( بدون احتساب سرپرستان ) به خود دیده است و این تغییرات ضربات جبران ناپذیری بر پیکر شهر وارد کرده است.

شهر رشت با اینکه از ظرفیت های بالقوه  محیطی و نیروی انسانی  منحصر به فردی بهره می برد اما بنا به دلایلی از جمله عدم ثبات در مدیریت ارشد و روندی که قبلا توضیح داده شد نتوانسته است آنچنان که باید در مسیر توسعه قرار گیرد.

در این برهه از زمان مدیریت شهر رشت با ۹ رای اعضای شورای شهر رشت، برای دومین بار بر عهده سید محمد علی ثابت قدم قرار گرفت. ثابت قدم کارشناسی عمرانش را از دانشگاه گیلان گرفت وفارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران و همچنین دکتری تخصصی شهرسازی با گرایش اقتصاد شهری است و تجربه مدیریت در نهاد های کشوری را در سطح مدیر ارشد و معاون داراست.

وی با تجربه یک ساله در دور اول شهرداریش در رشت، با شناخت نسبی از این سازمان برای دومین بار پا به این عرصه گذاشت و با حرکت در مسیر تمرکز زدایی، شایسته سالاری، تزریق تخصص و علم، تغییراتی را برای پویایی بدنه بی تحرک شهرداری اعمال نمود. تغییراتی که بعضا موافقان و مخالفانی را به همراه داشته است :

بررسی شهرداری رشت

ساختار سازمانی شهرداری رشت از۵ معاونت، ۵ مدیریت ستادی، ۵ منطقه و ۱۳ سازمان تابعه تشکیل شده است. در این سازمان به طور مستقیم ۲۰۵۳ نفر مشغول به کار هستند.

غالب افرادی که در این اداره عمومی غیردولتی مشغول به کار هستند در طول بیش از یک دهه گذشته توسط اعضای شورای شهر رشت در ادوار مختلف بدون سیر مراحل گزینش علمی و یا منطبق بر نیاز های تخصصی سازمانی وارد این سازمان شده اند. در سال های گذشته نیز به دلیل اعلام نیاز برخی از سازمان های تابعه برای جذب نیرو تعداد ۵۱۳ نفر با آزمون استخدامی در این سازمان جذب شدند و تعدادی نیز از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران(که به حق بر مردم این سرزمین حق دارند) در حوزه های مختلف شهرداری مشغول به کار شدند و به تدریج به سوی ستاد های مرکز شهرداری رفته و به این طریق شهرداری رشت تبدیل به سازمانی فربه در مرکز و ستاد و لاغر و نحیف در سایر بخش های زیر مجموعه تبدیل شد؛ تحقیقات انجام شده در شهرداری رشت به خوبی نشان می دهد که پست های سازمانی عمدتا مطابق با شرح شغل و مرتبط با مدرک تحصیلی تخصیص نیافته است .

از سوی دیگر در سال های گذشته همواره مدیران شهرداری رشت عملا با نوعی بی انگیزگی، بی تفاوتی و تنبلی اجتماعی در بین کارکنان مواجه بوده اند. این همان دغدغه ای بود که اکثر کاندیداهای شهردار شدن به آن واقف بودند و در  سال ۱۳۹۳ در جلسه مصاحبه با اعضای شورای شهر رشت به آن اذعان داشتند و اعلام نمودند برای اصلاح آن برنامه دارند.

نگاهی به تغییرات در شهرداری رشت

برون سپاری نیروها از مرکز

یکی از معضلاتی که در سال های گذشته شهرداری رشت با آن مواجه بوده و به طور قابل توجهی بر روی بهره وری کارکنان تاثیر داشت تمرکز نیروی انسانی در مرکز شیک این سازمان بود؛ جایی که کارکنان مناطق، معاونت ها و سازمان ها مایل به انتقال به آنجا بودند و به تدریج و با شکل گیری این انتقالات این معضل باعث تمرکز نیرو در مرکز و از سوی دیگر خالی شدن نیروها در سایر بخش ها شد.

بنابراین سازمان شهرداری برای اداره سازمان ها دو گزینه پیش رو داشت: اول اینکه اقدام به تزریق مجدد و استخدام نیروی کار از بیرون سازمان به داخل کند که با توجه به نیروهای مازاد این سازمان و همچنین مشکلات مربوط به پرداخت حقوق و دستمزد ناشدنی و نا معقول بود و یا راه حل دوم را انتخاب کند یعنی اقدام به تمرکز زدایی نیروها از مرکز نماید.

بنابراین شهردار فعلی رشت با انتخاب گزینه بهتر اقدام به تمرکز زدایی نیروها نمود و با این اقدام ۱۱۱ نیرو را از مرکز شهرداری خارج کرد تا به این ترتیب از هدر رفت منابع انسانی بکاهد. بااین تغییرات همانطور که در جدول مشخص است تعداد پرسنل مرکز شهرداری از ۵۱۴ نفر به ۴۰۳ نیرو کاهش یافت. گرچه این تغییرات به مذاق خیلی ها خوش نیامد و در برهه ای شهردار رشت در تیررس انتقادات فراوان برای این تغییرات قرار گرفت اما این اقدام سبب شد تا از هدر رفت ۱۱۱ نیروی انسانی در مرکز شهرداری جلوگیری شود و از آن ها در نقاطی که نیاز به نیروی انسانی هستند استفاده گردد.

وضعیت برون سپاری نیروها از مرکز

تعداد پرسنل مرکز تا ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ تعداد پرسنل مرکز تا ۱۰ آبان ۱۳۹۴ درصد کاهش
۵۱۴ ۴۰۳ ۲۱٫۶۰%

۲۴b38951-506a-4b04-8e61-821d11530c9c

تغییر مدیران

یکی از اقدامات در خور و ماندگار شهرداری رشت در مدت مدیریت ثابت قدم، تمرکز زدایی و توزیع قدرت و اختیار در بین مدیران زیر دست بوده است. این اقدام با توجه به شناخت ثابت قدم نسبت به مدیران میانی اش و همچنین اولویت قرار دادن تخصص و تحصیلات همراه با تغییراتی در سطح مدیران ارشد، میانی و مسئولان مناطق روی داد.

در این تغییرات ۵۵ درصد از معاونین، مدیران، مسئولان داخلی مناطق و سازمان ها تغییر کردند تا علاوه بر افزایش تحصیلات، مدیران در حوزه های تخصصی و متناسب با رشته تحصیلی قرار گیرند. با این تغییرات همانطور که مشاهده می کنید از میزان مدیران با تحصیلات زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم کاسته شد و بر تعداد مدیران تحصیلکرده با مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری افزوده شد .

میزان تغییرات مدیران در سطوح مدیران ارشد، میانی و مسئولان داخلی مناطق و سازمان ها

معاونین شهردار مدیران مناطق مدیران عامل سازمانها مدیران ستادی روسای نواحی معاونین،مدیران،مسئولان داخلی مناطق و سازمانها
تعدا کل مدیران ۶ ۵ ۱۴ ۲۷ ۱۵ ۷۳
تعداد تغییرات ۳ ۵ ۹ ۱۷ ۱۲ ۴۰
درصد تغییرات ۶۰% ۱۰۰% ۶۴% ۵۹% ۷۳% ۵۵%

???????????????????????????????

میزان تغییرات تحصیلات مجموعه مدیران شهرداری

زیر دیپلم دیپلم فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس دانشجوی دکتری
درصد تحصیلات مدیران قبلی ۱% ۱۲% ۱۷% ۵۳% ۱۷% ۰%
درصد تحصیلات مدیران فعلی ۰% ۸% ۱۱% ۵۶% ۲۴% ۱%
میزان تغییرات -۱% -۴% -۷% ۳% ۷% ۱%

???????????????????????????????

توجه به تخصص و رشته تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که در تغییرات انجام گرفته توسط شهردار رشت رعایت شد توجه به تخصص و رشته تحصیلی و میزان تحصیلات بود. در این تغییرات درصد تخصص گرایی از ۶۷ درصد به ۷۸ درصد افزایش یافت تا شاهد افزایش ۱۱ درصدی تخصص گرایی در مدیران نسبت به گذشته باشیم. بدین ترتیب مدیرانی که انتصاب یافتند نسبت به مدیران قبلی متخصص تر هستند.

جدول: تغییرات در  تخصص گرایی  مجموعه  مدیران شهرداری

رشته تحصیلی مرتبط رشته تحصیلی غیر مرتبط
درصد تخصص گرایی در مدیران قبلی ۶۷% ۳۳%
درصد تخصص گرایی در مدیران جدید ۷۸% ۲۲%

تغییرا۲ت

توجه به ارزش هاو خانواده های ایثارگر

نکات قابل توجه تغییرات سازمان شهرداری رشت حفظ ارزشها و توجه به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران است که در طول چند سال گذشته خون دادند و خون دل خوردند.

در تغییرات اعمال شده درکنار لحاظ کردن برنامه ها و شرایط سازمان، تحصیلات و تخصص، به خانواده های ایثارگر هم توجه شده است. همانطور که مشاهده می شود در این تغییرات درصد مدیران ایثارگر از ۴٫۹ در صد به ۶٫۳ درصد افزایش داشته است.

درصد مدیران از خانواده های ایثارگر

تعداد کل مدیران ۱۴۲
درصد مدیران ایثارگر قبلی ۴٫۹%
درصد مدیران ایثار گر فعلی ۶٫۳%

???????????????????????????????

توجه به پرورش مدیران زن

نکته دیگری که در تغییرات شهرداری رشت ملحوظ است افزایش مدیران زن از ۱۲ درصد به ۱۸ درصد است که نشان دهنده توجه محمد علی ثابت قدم به پرورش مدیران زن در این سازمان است. شاید شهردار رشت علاوه بر تعداد بانوان شاغل در شهرداری رشت و دید عدالت محوربه این کارکنان، نگاه ویژه ای نیز به مسئولیت پذیری بالای بانوان دارد.

درصد بانوان مدیر

بانوان مدیر قبلی بانوان مدیر فعلی
درصد بانوان مدیر ۱۲% ۱۸%

???????????????????????????????

استفاده از نخبگان شهری در مدیریت شهر:

شهر رشت همواره از عدم هماهنگی و تعارض های منابع انسانی صدمه دیده است. این شهر با اینکه از سرمایه های انسانی کارآمد و تحصیلکرده ای برخوردار است اما هیچگاه در سالیان گذشته در بهره برداری و استفاده از این سرمایه های انسانی موفق نبوده است. جمع کردن مدیران با تجربه و علم گرا و در کنار آنها به کار گیری مدیریت یکپارچه شهری اقدامی است که قرار گرفتن در آن، مسیر توسعه را کوتاه تر و زمان رسیدن به آن را کمتر می کند. اتفاقی که اینروزها شاهد شکل گیری آن در سطح اول مدیریت شهری شهر رشت هستیم و در آینده به آن خواهیم پرداخت./شعاع مشرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×