دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 04 ساعت :
اخبار اصلی

نشست اتاق فکر سازمان های مردم نهاد گیلان با مسئول امور تشکل های مردم نهاد کشور

۱۳۹۵-۰۶-۲۴

عصرصادق :نشست اتاق فکر سازمان های مردم نهاد گیلان با دکتر مشکینی مشاور وزیر کشور و مسئول امور تشکل های مردم نهاد کشور در دفتر موسسه سبزکاران بالان برگزار شد.

به گزارش عصرصادق به نقل از فرهنگسرای مجلزی رشت ؛در این نشست یونس رنجکش به روند رو به رشد سازمانهای مردم نهاد در استان گیلان اشاره و تاکید کرد: سازمانهای مردم نهاد در استان گیلان ۴۰ درصد رشد داشته است و ما تلاش کرده‌ایم از تمرکز سازمانهای مردم نهاد در مرکز استان خودداری کرده و کارگاه هایی برای توانمندسازی این تشکل ها برگزار کنیم.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با بیان اینکه سعی در ایجاد همگرایی بین سازمان های دولتی و تشکل های مردم نهاد داشته ایم افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تشکل های مردم نهاد از انزوا خارج شده و این باور ایجاد شد که این نهادهای مردمی می توانند پشتیبان خوبی برای حرکت های بزرگ باشند.

نسیم طواف زاده مدیر عامل موسسه سبزکاران بالان نیز به ایجاد دفتر ظرفیت سازی تشکل های اشاره نمود و گفت: این دفتر در سال ۹۵ با امضای تفاهم نامه همکاری بین موسسه کمک رسانی بشردوستانه پویندگان صلح گیل، موسسه خیریه ایزددوستان شمال، موسسه سبزکاران بالان، موسسه آرامش دو گیتی، موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما برای خودکفایی و کاهش وابستگی به کمک های دولتی ایجاد شد.

طواف زاده از اهداف دفتر ظرفیت سازی به انجام اقدامات لازم برای جذب منابع مالی خرد، ارایه خدمات توانمندسازی، ارایه خدمات مشاوره ای، کمک و مساعدت به موسسه ها و تشکل‌های غیردولتی، برگزاری نمایشگاه های استانی و ملی، توسعه، تقویت و ساماندهی همکاری های جمعی، مطالعه و بررسی فعالیت تشکل های غیردولتی استان گیلان تجزیه و تحلیل فعالیت ها به منظور استفاده در برنامه‌ریزی‌ها و گزارش های سالیانه اشاره نمود.

وی با اشاره به ساختار این دفتر افزود: ساختار جدید باعث توان افزایی موسسات شده و اتفاقات بزرگ را رقم می زند.

طواف زاده به کارگاه های آموزشی، نمایشگاه معرفی توانمندی های سازمان های غیردولتی گیلان، تامین منابع مالی خرد و فراخوان دریافت پروپوزال و اهدای وام را از برنامه های دفتر ظرفیت سازی تا پایان سال اشاره کرد و گفت: از تمامی تشکل های اجتماعی دعوت می شود که به عضویت این دفتر در آیند.

وی یکی از مشکلات اساسی تشکل­های اجتماعی را تامین منابع برای برخی از پروژه های خرد و متوسط عنوان کرد و گفت: این موضوع هر ساله وقت و انرژی زیادی از تشکل ها می گیرد. وی افزود: در این راستا دفتر ظرفیت سازی با کمک به تامین منابع پروژه های منطبق با اهداف و خروجی های تعیین شده سعی در گسترش و بهینه سازی فعالیت های سازمان های مردم نهاد دارد.

گلناز گیلکی نظامی مدیرعامل ایزد دوستان شمال در این نشست به راه اندازی فروشگاه اینترنتی دوشنبه بازار اشاره کرد و گفت: این فروشگاه با هدف کمک به زنان سرپرست خانوار ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد که هر هفته در روزهای دوشنبه درگاه اینترنتی دوشنبه بازار با فرمت جدید اقدام به حراج می نماید و هر هفته در روزهای دوشنبه در مکان فروشگاه فیزیکی اقدام به برگزاری جشنواره محلی و حراج محصولات اقدام می گردد.

نظامی از اهداف دوشنبه بازار به حمایت در فروش الکترونیکی نسبت به اقشار ویژه (زنان سرپرست خانواده و تولیدکنندگان خانگی) فراهم کردن زمینه برای معرفی هنرمندان تولیدات خانگی و صنایع دستی در سطح ملی (کلیه تولیدکنندگان)، ارتقاء سهم فروش صنایع دستی و تولیدات خانگی در فروش الکترونیکی، آموزش فروش الکترونیکی و بازاریابی و افزایش درآمد خانواده ها اشاره نمود.

وی به به نقش مددکاری آموزشی موسسه ایزد دوستان اشاره کرد و گفت: زنان سرپرست خانوار با قرار گیری در فرمول این موسسه و فراگیری مهارت توانمند شده و مدارک فنی حرفه ای خروجی این آموزش خواهد بود.

مدیرعامل ایزد دوستان شمال فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی و همچنین تولیدات اقشار آسیب پذیر را ضروری دانست و افزود: ما باید چنین فرهنگی را ایجاد کنیم و خواهش من از کارپردازان ادارات خرید تولیدات داخلی است.

کوروش کابلی مدیرعامل مرکز کمک رسانی بشردوستانه پویندگان صلح گیل با بیان اینکه پروژه های کارگریار بر اساس آموزش، اطلاع رسانی و مشاوره است اظهار داشت: برنامه های اطلاع رسانی، آموزش و مشاوره بر اساس نیازها برنامه ریزی می گردد.

کابلی وظیفه اصلی دفتر ظرفیت سازی را تامین مالی برای سازمان های مردم نهاد عنوان کرد و گفت: با تامین مالی تشکل های مردم نهاد می توانند فعالیت های خود را با دغدغه کمتری انجام دهند.

پیمان بازدیدی مدیرعامل موسسه «سرزمین ایده آل ما» کارهای انجام شده در رشت برای جمع آوری سنبل آبی را در سطح کشور بی نظیر عنوان کرد و اظهار داشت: این عملیات با مشارکت تشکل های مردم نهاد و مسئولین انجام شد و می توان ان را حماسه ای دانست که در شهر رشت، استان گیلان و حتی کشور انجام شد.

بازدیدی ادامه داد: در دو سال گذشته هشدارهای زیادی برای رشد سنبل آبی داده شد که البته جدی گرفته نشد.

مدیرعامل موسسه «سرزمین ایده آل ما» با بیان اینکه سه هزار و ششصد و سی نفر در بیست و یک روز کاری در پاکسازی تالاب عینک مشارکت داشته اند گفت: این عملیات یک نبرد برای از بین بردن اهریمن نیلگون بود که به نام مردم رشت است.

دکتر اسماعیلی مدیر عامل آرامش دو گیتی در این نشست با بیان اینکه ساختار ترک اعتیاد در کشور برای مردان تعریف شده است گفت: متاسفانه ساختار ترک اعتیاد ویژه زنان وجود ندارد.

وی طرح پیشخوان مددکاری متکدیان شهر رشت و طرح راه اندازی مرکز کاهش آسیب گذری معتادین را از جمله مهمترین فعالیت های موسسه آرامش دوگیتی عنوان کرد.

دکتر مشکینی نیز در این نشست ضمن خوشحالی برای حضور در رشت گفت: در بازدید امروز شاهد کارهای خوبی از سوی تشکل های مردم نهاد بودیم که البته از گیلان انتظاری جر این نداریم.

مشاور وزیر کشور و مسئول امور تشکل های مردم نهاد کشور کارهای بزرگ انجام شده در استان گیلان را نتیجه مشارکت دانست و افزود: یکی از نشانه های گیلان فرهیختگی آن است و از دیر باز شاهد رشد و حضور فرهیختگان در همه حوزه ها در این استان بوده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×