سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 03 ساعت :
اخبار اصلی

نحوه پذیریش دانشجو در کشور غیر هدفمند است

۱۳۹۴-۰۶-۳۰

 

عصر صادق : آمار افزایش فارغ التحصیلان جامعه را غیر هدفمند عنوان کرد و افزود: باید برنامه ریزی شود تا از جمعیت فارغ التحصیلان بهره برداری مطلوب صورت پذیر

به گزارش عصر صادق ؛مجتبی شریعتی در همایش آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه گیلان با اشاره به گسترش ورود جامعه به آموزش عالی اظهار کرد: سطح سواد آموزش عالی جامعه ارتقا یافته است  و این یک جنبه مثبت در بخش آموزش است.

وی با بیان اینکه وجه منفی این امر به برنامه ریزی مدیران و مسئولان مربوط می شود افزود: جمعیت دانشجویی که در ۲۶۰۰ واحد دانشجویی تحصیل می کنند در مسیر جامعه صنعتی و علمی کشور حرکت نمی کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آمارهایی که حکایت از بهره وری پایین نیروهای فارغ التحصیل دارد گفت: در فراخوان اخیر برای جدب هیئت علمی ۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند که ۷۰ درصد آن ها دکترا دارند.

شریعتی ادامه داد: ظرفیت دانشگاه های کشور برای جذب هیئت علمی در بهترین حالت در هر سال ۵ هزار نفر است و این یعنی در چنین شرایطی نزدیک به ۱۵ هزار نفر فارغ التحصیل دکتری بدون جهت گیری وارد جامعه شده اند.

وی آمار افزایش فارغ التحصیلان جامعه را غیر هدفمند عنوان کرد و افزود: باید برنامه ریزی شود تا از جمعیت فارغ التحصیلان بهره برداری مطلوب صورت پذیرد.

این مسئول  با بیان اینکه در سال ۹۰، ۲۲ میلیون شاغل در کشور داشتیم گفت: با احتساب این شرایط تا پایان سال۱۴۰۴، ۳۵ میلیون موقعیت عرضه کار باید ایجاد شودولی بررسی ها نشان می دهد با ادامه این روند تنها نزدیک به ۲۲ میلیون نفر از این جمعیت  پوشش داده خواهد شد.

شریعتی افزود: با این حساب تا سال ۱۴۰۴سیزده میلیون بیکار در کشور وجود خواهد داشت که اگر ۳ تا ۴ میلیون از این بیکاران را طبیعی حساب کنیم ۹ میلیون بیکار نامتعارف در جامعه وجود خواهند داشت.

وی با اشاره به این که اگر بخواهیم این ۹ میلیون  شغل را پوشش دهیم باید رشد ۷ درصدی داشته باشیم افزود:طرح آمایش آموزش عالی که هفته پیش تحویل شورای عالی فرهنگ شد بر پایه رشد ۸ درصدی تهیه شده است اما برای رسیدن به این رشد باید سازوکار مناسبی در آموزش عالی فراهم شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۱۲ درصد جامعه دانشجویی در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند گفت: کیفیت آموزش در دانشگاه های دولتی بیشتر است و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها بیشتر خریدار دارند.

شریعتی هدف از طرح آمایش آموزش عالی را ماموریت گرا شدن دانشگاه ها عنوان نمود و ادامه داد: همه دانشگاه های کشور باید ماموریت گرا شوند چرا که عدم این امر یکی از چالش هایی است که افزایش دانشجو را در پی دارد.

وی از ساماندهی مراکز آموزشی نوپا خبر داد و افزود: در قالب طرح ساماندهی راهکارهایی پیدا می شود که این مراکز  از استاندارهای قابل قبول برخوردار شوند./کاسپین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×