چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
اخبار اصلی

من وزیر بیکاران هستم/ضرورت ایجاد ۹.۵میلیون شغل در ۶ سال آینده

۱۳۹۴-۰۶-۰۹

عصر صادق :وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تمن وزیر بیکاران هستم، گفت: در سال ۱۴۰۰ باید ۳۱.۵میلیون شغل ایجاد شده باشد، اکنون این رقم ۲۲میلیون شغل است.

به گزارش عصر صادق ؛علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پایان هفته دولت با حضور در برنامه ” تیتر امشب” شبکه خبر به بررسی عملکرد دوساله وزارتخانه خود پرداخت.

وی با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طول دو سال خدمت خود مأموریت شناسایی وضعیت اقتصادی خانوارها برای حذف یارانه پردرآمدها را عهده‌دار بوده است، گفت: از همین رو یکی از مهم‌ترین اقدامات حوزه رفاه اجتماعی این وزارتخانه شناسایی اقتصادی خانوارها بود. درحال حاضر در این حوزه فرآیند شناسایی افراد نیازمند کمک‌های دولتی آغاز شده و در حال جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی تمامی خانوارهای کشور است. نتیجه و دستاورد این اقدام در صورت شناسایی دقیق، عدالت در توزیع و کاهش فقر است.

ربیعی بیان کرد: در این دوره شورای عالی رفاه با هدف شناسایی فقر چندبعدی تشکیل و سازوکارهایی برای بهبود وضعیت آموزشی و بهداشتی کودکان (بی‌تابعیت) تدوین شد.

وی درباره عملکرد بخش تعاون این وزارتخانه گفت: در این راستا برای بهبود جایگاه تعاون در اقتصاد کشور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم بالغ بر۸هزار و ۶۸۸ تعاونی از انواع شرکت‌های تعاونی مسکن، مصرف، اعتبار و تأمین نیاز مشاغل تشکیل شد. حدود ۴۶۵هزار و ۳۲۳ واحد از واحدهای مسکونی با کمک حوزه امور تعاون به اجرای پروژه‌های مسکن در تعاونی‌‌های مسکن مهر و متعارف طی دولت یازدهم تحویل داده شد.

راه‌اندازی صندوق مسکن کارگری

وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی در بیان جزئیات بحث مسکن حمایتی اجتماعی افزود: با وزارت راه و شهرسازی برای تحقق طرح مسکن حمایتی اجتماعی مطالعه مشترکی را انجام داده‌ایم، که نتیجه آن تهیه مسکن در بخش بافت فرسوده و واگذاری مسکن حمایتی به مشمولین این طرح است.

وی گفت: در بخش بافت فرسوده با اعطای وام بانکی و زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی این طرح را دنبال می‌کنیم. همچنین برای بازنشستگان در تأمین اجتماعی بودجه‌ای را برای این منظور در نظر گرفته‌ایم. در همین راستا راه اندازی صندوق مسکن کارگری و بازنشستگی و بهزیستی را در دستور کار داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در بهزیستی تفاهم‌نامه‌ای را با دستگاه‌های ذی‌ربط منعقد کرده‌ایم، با ارائه کمکهای بلاعوض قصد داریم آنها را از بی‌خانمانی نجات دهیم.

ربیعی افزود: براساس طرح آموزش مهارت‌های زندگی و فرزندپروری در محلات تعداد ۳۱۳۱۱ واحد مسکونی از ابتدای دولت یازدهم واگذار شد. همچنین براساس طرح کمک به تأمین مسکن معلولین و مددجویان تحت پوشش در سال ۱۳۹۲، (آمار آن) به تعداد ۴۲۸۸۱ نفر رسید.

وی با بیان اینکه بخشی از این واحدها تا سال ۹۵ و ۹۶ تحویل داده می‌شود، گفت: با هماهنگی‌هایی که با بنیاد مستضعفان و بهزیستی داشته‌ایم پیش‌بینی می‌شود خانواده‌های بالای ۲ معلول در آینده بدون مسکن نمانند.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی مطالعات فرهنگی واجتماعی را در این رابطه انجام داده بطوریکه که اکنون در بعضی از موارد همانند گذشته زمین واگذار می شود و در بعضی مناطق نیز در بافت های فرسوده سرمایه گذاری می شود.

وزیر رفاه ادامه داد: اکنون صندوق مسکن کارگری، صندوق مسکن تامین اجتماعی و صندوق مسکن بهزیستی احیا می شود که در بخش بهزیستی پیشرفت های زیادی داشتیم.

ربیعی گفت: در بخش بهزیستی تفاهم نامه ای را با بنیاد مسکن امضا کردیم و در سطح روستایی نیز کمک های بلاعوضی را دولت می دهد و ما نیز ۶۰ میلیون ریال کمک بلاعوض می کنیم و وزارت راه وشهرسازی نیز زمین رایگان اختصاص می دهد و کمک فنی می کند.

وزیر تعاون افزود: البته بنیاد مسکن نیز رقمی حدود پنج میلیون تومان کمک می کند.

وی گفت: این کار در روستاها شروع شده است و حتی تعدادی را نیز تحویل داده ایم و با هم افزایی که با کمک بنیاد مستضعفان صورت می گیرد اواخر سال ۹۵ یا نیمه سال ۹۶ این مسکن به برخی تحویل داده می شود.

امیدی که دولت ایجاد کرده نرخ مشارکت را دست‌کاری کرده است

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در بخش گزارش عملکرد اشتغالی وزارت کار گفت: در بخش اشتغال معلولین ۱۲هزار شغل ایجاد کردیم و با همکاری فنی و حرفه‌ای استاندارد متناسب با وضعیت معلولان را تهیه کرده‌ایم.

وی با ابراز “در طول دو سال خدمت از ریزش ۲۴۰ تا ۲۵۰هزار شغل جلوگیری کرده‌ایم” گفت: در شرایطی که عرضه و تقاضای نیروی کار برابر نیست، کارگران آسیب بسیاری می‌بینند، به‌طور مثال در سفر به اردبیل مشاهده کردم که کارگران ذوب‌آهن چندین ماه حقوق معوق داشتند.

ربیعی با اظهار “من وزیر بیکاران هستم” بیان کرد: در افق ۱۴۰۰ نیازمند داشتن ۳۱٫۵ میلیون شغل هستیم و این در حالی است که اکنون ۲۲ میلیون شاغل در کشور داریم. اگر این میزان را از هدف کسر کنیم ، به‌صورت تقریبی سالیانه نیازمند ایجاد ۸۰۰هزار شغل هستیم، البته بخشی از  بیکاری هم باقی می‌ماند.

وی با تأکید بر “نیازمند تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری هستیم” گفت: متأسفانه در حال حاضر نرخ بهره‌وری و مشارکت اقتصادی در کشور پایین است، به همین منظور جلسه‌های متعددی را در دولت برگزار کردیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سؤال که اکنون نرخ بیکاری به چه میزان است، گفت: همان میزانی که مرکز آمار اعلام می‌کند!

وی در پاسخ به اینکه اقدام دولت برای افزایش نرخ مشارکت اقتصادی چه بوده است، اظهار داشت: همین امیدی که دولت ایجاد کرده است نرخ مشارکت را دستکاری کرده است.

وی همچنین با اشاره به رشد ۳درصدی اقتصاد در سال گذشته افزود: بیکاری در سال ۹۲ به‌میزان ۱۲ درصد بود که در سال ۹۳ به ۱۰٫۴ درصد رسید واکنون این رقم به ۱۰٫۶ درصد رسیده است.

ربیعی گفت: هر یک درصد رشد اقتصادی ۱۰۰هزار شغل ایجاد می‌کند. تأثیر ایجاد اشتغال زمانی نمود پیدا می‌کند که بنگاه‌های کوچک و خرد ایجاد شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۹۰ درصد اشتغال کشور در بنگاه‌های کوچک و خرد است، ادامه داد: جلسات متعددی در شورای عالی اقتصاد و اشتغال برگزار شد که خروجی آن تأکید بر افزایش میل به سرمایه گذاری شد تا منجر به افزایش رشد اقتصادی  در کشور شود تا به‌تبع آن شاهد افزایش تولید و ایجاد اشتغال باشیم.

وی یکی از رویکردهای وزارت کار را آموزش مهارتی به روستائیان عنوان کرد و افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به روستاها بردیم تا از این طریق با شناسایی رسته‌های مختلف بتوانیم از ظرفیت‌ها استفاده و اشتغال ایجاد کنیم.

ربیعی با اشاره به ۷۰۰هزار بیمه شده اجباری اظهار داشت: از این رقم تعدادی ریزش شغل داشتیم، اما به‌طور مستقیم ۴۰۰هزار شغل باقی ماند. نسبت شغل رسمی به غیررسمی ۲ به یک بوده است که همین نشان دهنده ایجاد تعداد قابل توجهی شغل است.

وی با اشاره به اینکه دولت حق خطا کردن مجدد را ندارد، گفت: اگر با برنامه ریزی صحیح پیش رویم و خطا را کاهش دهیم می‌توانیم شغل ایجاد کنیم. توجه به بنگاه‌های کوچک و خرد در شرایط فعلی گامی مؤثر در مسیر اشتغال است، چراکه هزینه ایجاد شغل در صنایع بزرگ بسیار گران است./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×