یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 03 ساعت :
اجتماعی - اخبار اصلی - مذهب

مشارکت مردم گیلان در امر وقف چشمگیر است

۱۳۹۷-۰۸-۱۶

 عصرصادق ؛ حجت‌الاسلام ستار علیزاده صبح امروز در مراسمی در رشت اظهار داشت: مردم خیر و نوع دوست گیلان همواره نگاه بسیار مثبتی به موضوع وقف داشته‌اند و در امر انجام وقف‌های مشارکتی نیز حضور فعال و چشمگیری دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان عنوان کرد:‌ یکی از راه‌های نهادینه کردن فرهنگ وقف ترویج و توسعه وقف‌های جمعی و مشارکتی در جامعه است و تشکل‌هایی نظیر انجمن‌های یاوران وقف و نظایر این دقیقاً جهت زمینه‌سازی و پیاده کردن همین امر شکل گرفته‌اند.

علیزاده مشارکت آحاد مردم گیلان در امر وقف مشارکتی را چشمگیر اعلام کرد و گفت:‌ در بسیاری از شهرستان‌های مختلف گیلان نظیر لنگرود اقشار مختلف مردم و یا اصناف دور هم گرد می‌آیند و سپس با نیازسنجی موضوعات شهر پیرامون خود،‌ به وقف مشارکتی می‌پردازند.

وی با بیان اینکه وقف مشارکتی در حوزه‌های مختلف می‌تواند انجام شود تصریح کرد:‌ خرید یک قطعه زمین کشاورزی،‌ خرید یک ملک تجاری‌ یا خرید مکان‌هایی که ارزاق مردم را تهیه می‌کند مانند نانوایی‌ها و صرف عایدی آن در راه نیازمندان به خوبی در گیلان رواج پیدا کرده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان به آثار دنیوی وقف برای مؤمن اشاره کرد و گفت: پیروزی انسان در مبارزه با نفس اماره،‌ محبوبیت فرد در جامعه،‌ با خبر بودن از غم نیازمندان،‌ گسترش فرهنگ دینی و اسلامی در جامعه از جمله برخی از برکات دنیوی وقف هستند.

علیزاده صدقات جاریه و وقف را بهترین راه و مسیر اتصال انسان به دنیا پس از مرگ خواند و بیان داشت:‌ ثواب مستمر از موقوفه برای متوفی از فواید اخروی وقف است که همچنان خیرات و برکات و ثواب دنیوی شامل حال وی حتی پس از گذشت سال‌ها از زمان رحلت می‌شود.

وی بزرگترین واقف را خدای متعال دانست و در همین راستا خاطرنشان کرد:‌ تاریخچه شکل‌گیری وقف در طول تاریخ مختص به یک دین و آئین خاص نمی‌شود به طوری‌که پس از خلقت حضرت آدم‌(ع) و هجرت او از بهشت وقف به عنوان مفهومی الهی در روی زمین اجرایی شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف را موضوعی فرا دینی و فرا جغرافیایی دانست و ابراز داشت:‌ در بسیاری از کشورهای غربی مفهوم وقف به خوبی ترویج و نهادینه شده است به طوری‌که وجود مراکز خیریه فراوان در این جوامع خود گواه این موضوع است.

علیزاده اجرای صحیح نیات واقفان را از مهم‌ترین رسالت‌های سازمان اوقاف کشور اعلام کرد و اظهار داشت:‌ اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش موضوعی بسیار مهم و حساس است و مقام معظم رهبری نیز در زمینه عمل به آن تأکیدات بسیار فراوانی داشته‌اند.

وی یکی از بهترین‌ ابزارهای نهادینه کردن وقف در جامعه را اجرای امینانه نیات واقفان اعلام کرد و بیان داشت:‌ سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و ادارات کل آن‌ در استان‌ها از جمله گیلان نظارت و کنترل بسیار شدیدی را برای اجرای صحیح نیات واقفان انجام می‌دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از تشکیل کارگروهی برای اجرای صحیح نیات واقفان در این استان خبر داد و گفت:‌ علاوه بر اشراف دقیق این کارگروه به موضوع عمل به نیات واقفان،‌ اداره تحقیق و واحد حراست و بازرسی اوقاف نیز بر این صحت اجرای این امر نظارت می‌کنند.

علیزاده احصاء نیازمندی‌های مردم و نیازمندان و صرف عواید وقف در همان مسیر را از جمله اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان خواند و ابراز داشت:‌ تاکنون حدود ۵۰ مورد از مصادیق اجرای نیات واقفان در استان گیلان شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی شده است.

وی به مهم‌ترین حوزه‌هایی که وقف می‌تواند در آن‌ها منشأ خیرات و برکات بسیاری برای نیازمندان جامعه و عموم مردم شود را بیان کرد و افزود:‌ این حوزه‌ها شامل مسائل اقتصادی و اشتغال جوانان،‌ خرید و تهیه جهیزیه،‌ تحصیل دانشجویان و مصادیقی نظیر این‌ها است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با تأکید بر اینکه در آیات و روایات اسلامی به امر انفاق و وقع تأکید بسیار زیادی شده است تصریح کرد: پیامبر اکرم‌(ص)،‌ اما حسن مجتبی‌(ع)، حضرت امیرالمؤمنین(‌ع) و تمامی ائمه اطهار(‌ع) در موضوع وقف مشارکت فعالی داشتند.

علیزاده یکی از مهم‌ترین مصادیق انفاق را وقف اعلام کرد و در بیان آثار آن اظهار داشت:‌ توسعه عدالت اجتماعی،‌ ایجاد تحول اساسی در زیرساخت‌های یک جامعه و پشتوانه‌ای خوب برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی تنها برخی از کارکردهای خطیر وقف در اجتماع هستند.

وی لازمه ترویج فرهنگ وقف را مشارکت و همکاری رسانه‌ها اعلام کرد و ابراز داشت:‌ با نهادینه کردن این سنت الهی در جامعه،‌ افراد نه تنها در حوزه وقف انفرادی بلکه در حیطه وسیع‌تری تحت عنوان وقف‌های مشارکتی نیز حضوری فعال و آگاهانه خواهند داشت.

علیزاده وقف را آغاز کمال و تعالی انسانی دانست و عنوان کرد: واقفان خیراندیش با انجام وقف، در حقیقت اقدامی انقلابی انجام می‌دهند به طوری‌که با این عمل خداپسندانه خود به کاهش آثار فقر و از بین رفتن منکرات و آسیب‌های ناشی از آن کمک بسیار شایانی می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×