چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 22 ساعت :
اجتماعی - اسلایدشو

فریاد مجلس زیر«گوش سنگین» صنعت/ معاون وزیری که «یقه‌» پاره کرد

۱۳۹۵-۰۳-۱۸

عصرصادق :وزرای صنعت و نیرو امروز مهمان پارلمان‌نشینان بودند و گزارشی از وضعیت کشور در حوزه کاری خود به وکلای ملت ارائه کردند.

به گزارش عصر صادق ،جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۱۸ خرداد) مجلس شورای اسلامی به‌ریاست  علی لاریجانی و با حضور ۱۹۸ نفر از نمایندگان رأس ساعت ۹ آغاز به کار کرد. (لازم به ذکر است با تصمیم هیئت رئیسه مجلس در ماه مبارک رمضان ساعت کاری صحن علنی از ساعت ۹ صبح خواهد بود).

امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیئت رئیسه مجلس دستورکار جلسه علنی امروز مجلس را به‌شرح ذیل قرائت کرد:

گزارش حمیدرضا چیت‌چیان وزیر نیرو در مورد اقتصاد مقاومتی و وضعیت کنونی آب کشور.

گزارش محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت درمورد اقتصاد مقاومتی و شرایط کنونی صنعت کشور.

تقدیر لاریجانی از نمایندگان برای حضور به‌موقع در مجلس

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به عدم غیبت و  حضور به‌موقع نمایندگان در جلسه صبح امروز پارلمان از آنها تشکر کرد و گفت: امروز نمایندگان در ابتدای ماه رمضان سر موقع در مجلس حاضر شدند و ما نهایت سپاسگزاری را از آنها داریم.

بی‌بی‌سی با جعل سند درباره امام دنبال شکستن قبح رابطه با آمریکاست/ تروریستها نتیجه رفتار کثیف دولت آمریکا هستند

علی لاریجانی رئیس جلسه  صبح امروز خانه ملت، در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان  به دیدار صمیمانه نمایندگان پارلمان دهم با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: از الطاف رهبر معظم انقلاب اسلامی، نسبت به مجلس شورای اسلامی سپاسگزاری می‌کنم. دیدار ایشان در ابتدای کار مجلس دهم در محیطی بسیار صمیمانه، انجام شد.

وی با بیان اینکه جایگاهی که حضرتشان برای مجلس قائل شدند در بالاترین سطح تصمیم‌گیری در نظام بود، اظهار کرد: نمایندگان باید تلاش کنند با تصمیمات به موقع و سنجیده و مواضع اصولی و محکم، مخصوصاً در مقابل استکبار و بحران آفرینیهای منطقه این جایگاه را که مظهر حکمت نظام است، تثبیت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: خشنودی رهبر معظم انقلاب از تخصص‌های گوناگون نمایندگان و روحیه تازه همکاران ایجاب می‌کند با فعال کردن هرچه سریع‌تر کمیسیونها به بررسی هرچه سریع‌تر شرایط کشور و تصویب قوانین لازم، به انتظار رهبری و ملت در حل مسائل اساسی کشور جامه عمل بپوشانیم.

نماینده مردم قم در مجلس دهم با تاکید براینکه مطابق آئین‌نامه داخلی مجلس با حضور نایب رئیس و روسای شعب تا دو روز دیگر تکلیف تمام کمیسیونهای تخصصی مشخص می‌شود، افزود:کف تعداد اعضای هر کمیسیون باید ۱۹ نفر و سقف آن ۲۳ نفر باید باشد لذا نمایندگان با توجه به تخصصهایشان به کمیسیونهایی که هنوز ظرفیتشان مشخص نشده تمایل نشان داده تا کار ساده‌تر به اتمام برسد.

لاریجانی با بیان اینکه با تشکیل کمیسیونهای تخصصی، موضوع اقتصاد مقاومتی و سیاستهای ابلاغی و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به مجلس، مورد بررسی همه کمیسیونها قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هر کمیسیون در حوزه کاری خود  باید به موضوع پرداخته و قوانین مربوطه را از معاونت قوانین مجلس اخذ کند و  با کاستیهای قانونی در هر بخش را شناسایی کند تا آنها  حل و فصل شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه در جلسه اخیر هیئت رئیسه مجلس درباره تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اقدام شد، تصریح کرد: نائب رئیس مجلس که باید عضو این هیئت باشد، مشخص شد و این موضوع را دنبال می‌کند.

وی  با اشاره به اقدام شیطنت آمیز شبکه بی بی سی در ارائه سند جعلی از نامه‌نگاری کارتر با امام خمینی (ره) یادآور شد: اخیراً اقدام شیطنت آمیزی  در رسانه‌های بیگانه انجام و  سندی جعلی از اسناد آمریکا  منتشر شد که این کار با هدف ایجاد تردید در اصالت مبارزه امام خمینی علیه آمریکا بود.

نماینده مردم قم در مجلس دهم با بیان اینکه  این بازی کودکانه و دستکاری در کار انتشار سند به صورت گزینشی خیلی زود برملا شد، افزود: (گری سیک) عضو شورای امنیت ملی آمریکا در آن زمان در مقاله‌ای روشن و در چند بند غیر واقعی بودن این اقدام بی بی سی را به صورت دقیق توضیح داد اما کسانی که از قبل از انقلاب با مشی امام آشنا بودند و همچنین در دهه نخست پس از انقلاب با صراط ایشان آشنایی داشتند این اقدام بیگانگان را دور از واقعیت دانستند که نیازی به توضیح ندانستند.

رئیس مجلس  اظهار داشت: البته بعضی از صاحبنظران در داخل هم توضیحاتی در این موضوع ارائه کردند و شگرد مکارانه این جریان بدوی را افشا کردند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: کسانی که این اقدام قلابی را  انجام دادند، قصد داشتند  شوکی به افکار عمومی وارد کنند که قبح ارتباط با آمریکا ریخته شود و اینگونه تلقی شود که این ارتباط از گذشته و حتی در سخت‌ترین شرایط با آمریکا بوده است.

وی افزود: گرچه این مکر به فضاحتی رسانه‌ای و سیاسی برای‌ آنها بدل شد اما نشان می‌دهد که آنها تا چه اندازه نیازمند شرایطی هستند که ایران را دچار ساده انگاری دیپلماتیک کنند و اینجاست که قدر و منزلت توصیه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب در داشتن روحیه انقلابی مشخص می‌شود که دقیقا موضعی سنجیده و قاطع باید نسبت به این اقدامات مکارانه داشته باشیم.

رئیس مجلس  به اتهام زنی آمریکا به ایران در موضوع حمایت از تروریسم اشاره  کرد و آن را  سبک‌سرانه و جاهلانه دانست و گفت: کیست که امروز نداند در منطقه، ایران است که مقابل تروریستها ایستاده است. کیست که نداند تروریستهای جنایتکار نتیجه سه دهه رفتار کثیف دولت آمریکا در منطقه است.

لاریجانی افزود: مگر اخیراً یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا لب به آشکارسازی نگشود و گفت ما جریانهای تروریستی افغانستان و داعش را به وجود آوردیم و به این موضوع اقرار کردند.

نماینده مردم قم در مجلس دهم تصریح کرد: کیست که نداند همکاران، دوستان و دست نشاندگان آمریکا در منطقه، همین کشورهایی که امروز جلودار حمایت از تروریست هستند، دستشان با آمریکا در یک کاسه است. آن وقت با کمال وقاحت ایران را متهم به حمایت از تروریستها در منطقه می‌کنند.

لاریجانی تاکید کرد: این اظهارات نشان می دهد چقدر وضع آمریکا در خصوص بی آبرویی افزایش یافته که می خواهند شرایط را وارونه جلوه دهند، اما ملت ما با صلابت راه انقلاب خمینی (ره) را ادامه خواهد داد.

آزادی اقتصادی در ایران وضع بدی دارد/ رتبه ۱۷۱ از بین ۱۸۶ کشور

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز (سه‌ شنبه، ۱۸ خرداد) به تشریح اهداف، برنامه‌ها و گزارش این وزارتخانه پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در بین ۱۸۹ کشور در فضای کسب و کار رتبه ۱۱۸ را داریم خاطر نشان کرد: در ۳ سال گذشته رتبه ما رو به بهبود بوده اما کماکان فضای کسب و کار یکی از نقاط ضعف ماست.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در رونق اقتصادی در بین ۱۲۸ کشور جهان رتبه ۱۰۶ هستیم، اظهار کرد: در رونق اقتصادی به شدت مشکل داریم که می‌توان آن را در بین جوانان، فعالان اقتصادی و جامعه مشاهده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، در ارزیابی شاخص آزادی اقتصادی با بیان اینکه از بین ۱۸۶ کشور جهان رتبه ما ۱۷۱ است، گفت: مقررات دست و پاگیر باعث می‌شود فعالان اقتصادی نتوانند آزادانه فعالیت داشته باشند و مجلس باید در این راستا به ما کمک کند.

وی افزود: رشد اقتصادی ما تا سال۹۰ مثبت بود که از سال ۹۰ تا ۹۲ به شدت کاهش پیدا کرد و رشد منفی داشتیم اما از سال ۹۴ روند کاهش این رشد منفی، کاهش پیدا کرد.

نعمت‌زاده در ارزیابی شاخص سرمایه ثابت ناخالص اظهار کرد: از سال ۹۰ کاهش سرمایه‌گذاری داشتیم و در بخش صنعت  و معدن ۴۱ درصد رشد منفی را شاهد بودیم. در سال ۹۲، ۱۰ درصد رشد منفی داشتیم که از سال ۹۳ این رقم به ۸٫۱ درصد رسید در حالیکه ما باید ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد مثبت داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش سرمایه‌گذاریها و روند رشد منفی در این بخش اظهار داشت: فاجعه در بخش صنعت نتیجه عدم سرمایه‌گذاری است.

وی با اشاره به بخش معادن گفت: ۶۲۰ معدن در کشور داریم و اشتغال این بخش ۱۲۴ هزار نفر است.

نعمت‌زاده با اشاره به اصناف و کسب و کار کشور بیان کرد: ۲ میلیون و ۱۱۷ هزار کسبه در بخش اصناف داریم که آمار رسمی و حدود ۷۰۰ الی۸۰۰ هزار مورد هم کسبه و اصناف غیررسمی هستند که به دلیل معضل بیکاری بوجود آمده است. در مجموع ۳ میلیون صنف و ۶ میلیون نفر را شامل می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات کالا اظهارک رد: از سال ۹۰ تا ۹۴ روند صادرات غیر نفتی رو به افزایش بوده است اما سرعت آن کم است. سال گذشته علیرغم رکود اقتصادی اجازه ندادیم صادرات کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به افت شدید قیمتهای جهانی بویژه نفت و میعانات گازی اظهار کرد: در این بخش جمعا ۴۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال گذشته‌اش کاهش داشته است و دلیل آن کاهش قیمت آن در بازارهای جهانی است.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در دولتهای گذشته خصوصی‌سازی به شکل صحیح انجام نگرفته است، گفت: در دولت گذشته خصوصی‌سازی به خاطر رد دیون انجام می‌شد که در این دولت این کار را متوقف کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ناهماهنگیها در سیاستهای پولی و ارزی تا زمانی که ارز دو نرخی باشد به ضرر تولید ملی است.

وی با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۴ با بیان اینکه بر مبنای اقتصاد مقاومتی چشم‌انداز جدیدی تعریف کردیم تصریح کرد: بخش صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشران اقتصاد باید بر بازارهای بین‌المللی رقابت‌پذیر باشد و با نگاهی درون‌زا و برون‌نگر در طراز کشورهای نوظهور صنعتی در آید.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در سال ۷۴ به رئیس جمهور وقت مرقوم فرمودند که توسعه کشور باید بر مبنای صادرات غیرنفتی باشد، خاطر نشان کرد: رهبری در سیاستهای اقتصاد مقاومتی باز هم همان رویکرد را اشاره فرمودند و باید صادرات غیر نفتی وظیفه همه ما باشد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه تولید ملی اولویت‌ دستگاه‌های کشور نیست، اظهار کرد: در دولتهای گذشته و زمانی که من وزیر بودم ۳۶ درصد تسهیلات بانکی به صنعت اختصاص می‌یافت اما سال گذشته تنها ۲۹ درصد به صنعت اختصاص دادند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به دلیل سود بحث خدمات، بانکها تمایل دارند که تسهیلاتشان را به این بخش بدهند.

وی در پایان با اشاره به انتظارات دستگاه‌ها از مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف و اصلاح شود.

لاریجانی خطاب به نعمت‌زاده: عملیاتی‌تر صحبت کنید

علی لاریجانی رئیس جلسه پس از اتمام گزارش محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به نمایندگان،گفت: آقای نعمت‌زاده گزارش نسبتا منسجم و دقیقی ارائه کردند.

وی خطاب به نعمت‌زاده افزود: منتهی در بخشهای آخر که می‌فرمایید این کارها باید انجام شود باید عملیاتی‌تر صحبت کنید یعنی چه‌کارهایی خود در دولت انجام داده‌اید و چه‌مقدار نیاز دارید که مجلس کمک کند یا اگر برای اینکه قوانین دست و پاگیر را باید در مجلس لغو کنیم پیشنهاد خود را ارائه دهید چراکه موضوع مهمی است و آنجا که رتبه‌بندیهای کشور را بیان کردید و نشان می‌دهد که ما در این زمینه نقص جدی داریم پیشنهاداتی خود را مطرح کنید و ما در اولویت در مجلس پیگیر آن خواهیم بود تا مشکلات حوزه صنعت در زمینه سرمایه‌گذاری در کشور حل شود.

 وزیر صنعت باید شرمنده  باشد

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز  طی اخطاری خواستار برگزاری جلسات مجلس به‌صورت غیرعلنی شد.

وی خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: شاید شما بخواهید وقت بگذرد تا شعبات به کارهایشان درباره کمیسیونها برسند اما به نظر می‌آید باید جلسات به‌گونه دیگری برگزار شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه حرفهای گزارش‌دهندگان درصحن علنی مجلس را می‌توان در روزنامه‌ها نیز یافت، خواستار تشکیل جلسات صحن مجلس به صورت غیر علنی شد.

وی افزود: رهبری گفته‌اند من از بیکاری جوانان شرمنده‌ام، وزیر صنعت باید بیشتر شرمنده باشد اما در گزارش امروز دیدیم که آقای نعمت‌زاده هیچ راه حلی برای مشکل بیکاری جوانان ارائه نکردند.

«رهبری گفتند باید کاری کنیم که مجلس در رأس امور باشد اما در شرایط فعلی و با نحوه فعلی اداره جلسات ما استفاده‌ای نمی‌کنیم».

علی لاریجانی رئیس جلسه  پس از استماع تذکر کواکبیان گفت: اگر حرفها را گوش می‌دادیم مباحث به صورت روشن بیان شد، در واقع آقای نعمت‌زاده موضوع را به صورت عملیاتی مطرح کردند حال ممکن است شما بگویید نمی‌توانند عملیاتی کنند، اما مباحث به صورت عملیاتی طرح شد و در صورت نیاز می‌توان جلسات مجلس را به‌صورت غیرعلنی برگزار کرد.

ارائه گزارش به نمایندگان درخصوص اقتصاد مقاومتی باید از سوی جهانگیری صورت می‌گرفت

مهدی مقدسی نماینده مردم اراک در مجلس در نشست علنی امروز پارلمان در اخطاری با استناد به بند ۷ و ۸ اصل ۲۴ قانون اساسی گفت: استماع گزارشات وزرا بسیار مناسب است اما بهتر بود معاون اول رئیس جمهور به‌عنوان محور هدایت ستاد اقتصاد مقاومتی، ابتدا کلیاتی را توضیح می داد و پس از آن وزرا به ارائه گزارش می پرداختند.

علی لاریجانی رئیس جلسه در پاسخ به اخطار این نماینده اظهار کرد: کلیات اجرای سیاستهای کلی است و هر وزیر در هر حوزه باید گزارش کار خود را ارائه دهد، در حقیقت امهات بحث اقتصاد مقاومتی در رونق تولید و صادرات است که مواد اصلی و اجرایی در حیطه وزارتخانه‌ها انجام می‌شود. برنامه‌ریزیهای عملیاتی در وزارتخانه‌ها باید انجام شود تا نواقص مشخص و رفع شود.

انتقاد ۵ نماینده مجلس از تداوم مشکلات بخش صنعت

پس از ارائه گزارش محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از آخرین وضعیت بخش صنعت کشور و مشکلات و برنامه‌های آن، پنج نفر از نمایندگان در سخنانی ضمن ارزیابی سخنان وزیر صنعت، نقطه نظرات خود را درباره مشکلات بخش تولید و صنعت کشور مطرح کردند.

 رکود امروز در صنعت، ناشی از خطاهای گذشته در سرمایه‌گذاری است

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در ارتباط با گزارش وزیر صنعت، گفت: در حال حاضر حوزه صنعت کشور درگیر سه مشکل اساسی است که عبارت است از «ناقص بودن و عدم دربرگیری کامل تخصصها»، «عدم تنوع و ارتباطهای پیشین و پسین» و «فزاینده نبودن واحدهای تولیدی و متوقف شدن در سطح‌ منطقه‌ای»

وی با تاکید بر ارائه خط‌مشی دولت در حوزه صنعت بر اساس آمایش سرزمینی، تصریح کرد: بخشی از رکود امروز که حوزه صنعت را دربر گرفته است، ناشی از خطاهای گذشته در سرمایه‌گذاریها بدون توجه به آمایش سرزمین و اولویتها بوده است.

برای تقسیط بدهی صنعتگران ۲۴ درصد سود در نظر گرفته‌اند!

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان نیز با بیان اینکه کمبود نقدینگی مشکل اصلی صنعتگران است، اظهار داشت: چون امکان گردش مالی در بخش صنعت وجود ندارد، درگیر شرایط رکودی شده‌ایم.

وی با انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات بانکی با وجود کاهش تورم، عنوان کرد: برخلاف آنچه گفته می‌شود، مشکل نقل و انتقال پول هنوز حل نشده است، با وجود ادعاهای صورت گرفته درباره برجام، هنوز پولی منتقل نمی‌شود و امکان گشایش LC نیز به راحتی فراهم نیست.

موسوی لارگانی همچنین با اشاره به سخنان وزیر صنعت که از ارائه طرحهای متعدد از سوی مجلس انتقاد کرده بود‌ و اولویت را با لایحه دولت دانسته، عنوان کرد: در مجلس هشتم از وزیر وقت اقتصاد سؤال کردیم که قانون ساماندهی نظام بانکی را چه زمانی ارائه می‌کنید، پاسخ داد که سه ماه دیگر می‌دهیم اما انجام نشد، در همین دولت نیز این سؤال را از آقای طیب‌نیا پرسیدیم و همین جواب را شنیدیم اما تا امروز هیچ قانونی ارائه نشده است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس گفت: بنابراین وقتی دولت لایحه نمی‌دهد، مجلس مجبور است طرح بدهد.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که باعث شده صنعتگران ما به خاک سیاه بنشینند، این است که دستگاه‌های دیگر وقتی قرار است بدهی صنعتگر را تقسیط کنند، ۲۴ درصد سود برایش در نظر می‌گیرند، در این شرایط رکود چطور می‌توان چنین سودی را پرداخت.

این نماینده مجلس همچنین از واردات بی‌رویه انتقاد کرد و گفت: واردات بی‌رویه توسط از ما بهتران باعث تشدید مشکل در بخش تولید شده است.

 بنگاه‌های کوچک زودبازده به حال خود رها شده‌اند

رحیم زارع نماینده مردم آباده با اشاره به بند ۱۱ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی درباره صادرات، گفت: سال گذشته آمار داده شد که ۴۲ میلیارد دلار صادرات و ۴۱ میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که در مجموع ۸۳ میلیارد دلار می‌شود و اگر این را با آمار سال ۹۳ مقایسه کنیم که در مجموع ۱۰۲ میلیارد دلار حجم تجارت ما بوده است، نشان می‌دهد که ۱۹ میلیارد دلار از تراز تجاری ما کم شده است.

وی تاکید کرد: افزایش صادرات و کاهش واردات به شرطی مفید است که سهم ما از تجارت جهانی افزایش یابد.

این نماینده مجلس افزود: بنگاه‌های کوچک و زودبازده نیز متولی ندارند و به حال خودشان رها شده‌اند، بنابراین ساختار شرکت شهرکهای صنعتی را باید به نحوی تغییر داد که در زنجیره تولید به این بنگاه‌های کوچک کمک کنند.

زارع خاطرنشان کرد: این مسئله تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده است که در آخرین دیدار خود با هیئت دولت، تأکید کردند که بنگاه‌های کوچک و متوسط را دریابید.

 یعنی تولید در شهرستان‌ها تعطیل است!

محمد مهدی برومندی نماینده مرودشت و پاسارگاد نیز با بیان اینکه همه مشکلات صنعت را نباید در خود وزارت صنعت در نظر بگیریم، اظهار داشت: مهمترین مشکل صنعت ما در حال حاضر از طرف بانکهاست بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکها و دوره تنفس برای گیرندگان تسهیلات، باعث مشکل برای آنها شده است.

وی ادامه داد: در این شرایط برنامه وزارت صنعت برای توسعه صنعتی و ایجاد واحدهای جدید تولیدی در شهرستانها چیست.

نماینده مردم مرودشت با بیان اینکه ۷۵درصد مالیاتی که در کشور وصول می‌شود، در استان تهران است، تصریح کرد:  این نشان می‌دهد که تولید صنعتی در شهرستانها تعطیل شده است.

برومندی خطاب به وزیر صنعت، گفت: برنامه وزارت صنعت برای راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی تعطیل شده چیست و چقدر به واحدهای صنعتی مطابق قانون هدفمندی یارانه‌ها، یارانه پرداخت شده است.

 پروژه‌های صنعتی را به انجمنهای شناسنامه‌دار بسپارید

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس و نماینده مردم ساری نیز با بیان اینکه راهبردی برای توسعه صنعتی در کشور وجود ندارد، گفت: توسعه متوازن استان‌ها نیاز به سرمایه در گردش دارد که باید در این رابطه اقدام شود.

وی همچنین با تاکید بر عدم شروع پروژه‌های جدید صنعتی تا پیش از تکمیل پروژه‌های قبلی، گفت: درخواست ما این است که این پروژه‌ها را به انجمن‌های شناسنامه‌دار بسپارید.

یوسف‌نژاد خواستار همکاری بین کمیسیون‌های تخصصی مجلس و وزارت صنعت برای یافتن راهکاری مناسب برای حل مشکلات این بخش شد.

پس از سخنان پنج نماینده مجلس، نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با انتقاد از عدم تهیه سند راهبردی بخش صنعت، اظهار داشت: از سال ۷۹ قرار بوده است که یک استراتژی برای بخش صنعت نوشته شود، در سال ۸۶ این استراتژی نوشته شد اما عملیاتی نشد.

وی افزود: در قانون برنامه چهارم توسعه نیز مسئله آمایش سرزمین آمده است و ۴۰۰ طرح برای آن در نظر گرفته شد، اما تا امروز فقط ۲۰ درصد این طرح‌ها اجرایی شده است.

وزارتخانه‌ها، قوانین مزاحم در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی را مشخص کنند

علی لاریجانی پس از پایان گزارش نعمت زاده وزیر صنعت در صحن علنی، اظهار کرد: یکی از بندهایی که شما اصرار داشتید محقق شود، این است که مقررات و قوانین زائد در حوزه تولید برداشته شود تا رتبه بندی ایران جهت جذب سرمایه گذار تسهیل و بهتر شود.

وی تصریح کرد: برخی قوانین باید در مجلس اصلاح شود و برخی بخشنامه‌ها مربوط به کار وزارتخانه‌ها است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس قانون تنقیح قوانین تا سال ۹۰ تمامی وزرای کشور مسئول بودند که تنقیح قوانینی را که در حوزه کاری خود دارند با کمک ادارات حقوقی وزارتخانه ذیربط تدوین و به مجلس ارائه کنند اما هیچ یک از وزرا این وظیفه را انجام ندادند.

لاریجانی افزود: ادارات حقوقی وزارتخانه‌ها باید با بررسیهای قانونی مواد قانونی مزاحم در رابطه با سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی را مشخص کنند.

وی ادامه داد: وزارت صنعت بحث استراتژی در بخش صنعت را تدوین کرده است که من این گزارش را ملاحظه کردم هرچند که در این رابطه مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نقدهایی را وارد دانسته، اما مهم این است که یک مرجع این موضوع را تصویب کند تا با ایجاد وفاق مسئله حل شود.

نماینده مردم قم در مجلس دهم تصریح کرد: مجلس و دولت باید حمایت لازم را از استراتژی در بخش صنعت داشته باشند و در اولین فرصت موضوع را جمع بندی و یک میثاق مشترک بین مجلس و دولت در این رابطه تشکیل شود.

لاریجانی گفت: وزارت صنعت، تجزیه و تحلیل و آنالیزی از مشکلات ارائه داد اما اهمیت اصلی، در اجرا و پیگیری است و باید وزارت صنعت پیگیری کند و دولت تسهیلات بانکی را در اختیار این وزارتخانه قرار دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید با اخذ تسهیلات بانکی لازم زمینه برای راه اندازی ۷۵۰۰ واحد صنعتی فراهم شود و انشاءالله موضوع پیگیری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مجلس «یقه‌اش» را پاره کرد

خلیل آقایی معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی در جلسه امروز هنگام نطق محمدعلی پورمختار نماینده مردم کبودرآهنگ، با عزت‌الله یوسفیان‌ملا نماینده مردم آمل، بر سر موضوعی درگیری لفظی پیدا کرد که به‌دنبال این درگیری، آقایی یقه‌اش را با فریاد و عصبانیت پاره کرد.

در این هنگام نمایندگان به دور آقایی جمع شدند و یکی از نمایندگان نیز قصد داشت با گرفتن دستش جلوی دهان وی، او را آرام کند، اما قضیه پیچیده‌تر از این بود و بالاخره نمایندگان وی را به بیرون صحن مجلس هدایت کردند. علی مطهری که ریاست جلسه را به‌عهده داشت از جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم شاهین‌دژ در مجلس خواست که اوضاع را سر و سامان دهد.

محبی‌نیا: با وجود آقای پزشکیان در جلسه، ریاست نائب‌دوم دارای ایراد است/ مطهری: مچ‌گیری نکنید

جهانبخش محبی‌نیا در تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده ۱۹ آن گفت: برخی از دوستان امروز تذکری دادند که اینطور برداشت می‌شد که بنده در حال مچ‌گیری هستم در حالی که من اصلاً چنین قصدی را در بین صحبتهای خود ندارم و دنبال وظایف نمایندگی خویش هستم لذا هیچ مچ‌گیری و مزاحمتی برای نمایندگان ندارم و حتی آن را گناه می دانم.

نماینده میاندوآب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ماده ۱۹ آیین نامه داخلی مجلس عنوان کرده که نواب رئیس به‌ترتیب آراء به‌عنوان نایب‌رئیس اول و نایب‌رئیس دوم انتخاب می‌شوند که در غیاب رئیس مجلس به ترتیب وظایف اختیارات وی را به عهده خواهند داشت که تفسیر من آن است رئیس مجلس نیز به ترتیب می تواند وظایف ریاست جلسه را به نواب رئیس واگذار کند.

وی تأکید کرد: با وجود حضور آقای پزشکیان به عنوان نایب رئیس اول در جلسه امروز، جلوس شما به عنوان نایب رئیس دوم تحت ریاست مجلس دارای ایراد است.

علی مطهری نایب رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر افزود: به نظر می‌رسد زمانی که رئیس مجلس در جلسه حضور داشتند آقای پزشکیان در صحن حاضر نبودند و به همین جهت لاریجانی این تصمیم را گرفتند که من ریاست جلسه را به عهده بگیرم. این موضوع ربطی به اداره جلسه ندارد، شما هم خیلی مچ‌گیری نکنید.

اعلام غیبت یا تأخیر نمایندگان در شروع جلسه مجلس، خلاف آئین‌نامه است

اسدالله عباسی  به استناد مواد ۱۹، ۹۳ و ۱۰۹ آئین‌نامه‌ داخلی مجلس تذکر داد: براساس آئین‌نامه، غیبت و تاخیر غیرموجه نمایندگان پیش از پایان جلسه باید اعلام و ثبت گردد لذا هیئت رئیسه نباید تاخیر نمایندگان را در زمان شروع جلسه اعلام کند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی همچنین ضمن انتقاد از شیوه ثبت نطق اضطراری افزود: طبق قانون نمایندگان یک ساعت قبل از شروع جلسه می‌توانند برای نطقهای اضطراری ثبت نام کنند اما امروز که جلسه ساعت ۹ شروع شد ثبت‌نام نطق اضطراری مانند روزهای گذشته از ساعت ۶ تا ۷ صبح انجام گرفت.

علی مطهری رئیس جلسه در پاسخ به تذکرات این نماینده اظهار کرد: اعلام غیبت یا تاخیر غیرموجه نمایندگان پیش از پایان جلسه شامل ابتدا تا پایان جلسه می‌شود در عین حال این موضوع را در هیئت رئیسه مطرح خواهیم کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص تذکر دوم گفت: دیروز عصر در جلسه هیئت رئیسه زمان جلسات در ماه رمضان مشخص شد لذا امکان اعلام آن برای ثبت‌نام نطقهای اضطراری برای ساعت ۸ تا ۹ صبح وجود نداشت بنابراین این موضوع برای روزهای آتی اصلاح خواهد شد.

دولت به خواب زمستانی واحدهای تولیدی پایان دهد/ طرح استانی شدن انتخابات به سامان برسد

محمد علی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس در نطق میان دستور خود، اظهار کرد: مجلس نیازمند اصلاح ساختاری است تا بتواند کارآمدی خود را ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه  نمایندگان گرفتار مشکلات و مطالبات فردی و عمومی، برای رفع نیازهای عمرانی و خدماتی حوزه انتخابیه‌های خود هستند، تصریح کرد: جا به جا شدن مسئولیتهای نمایندگان با مسئولان اجرایی آنها را از پرداختن به مسایل اساسی و ریشه‌ای کشور بازداشته است.

نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس دهم با تاکید براینکه در این دوره مجلس باید با هماهنگی دولت، طرح استانی شدن انتخابات به سامان برسد، گفت: باید جایگاه و شأن نمایندگی همچون موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، تعیین و تثبیت شود تا با صرف وقت کافی به قانون‌گذاری و اصلاح قوانین مزاحم و مضر به حال اقتصادی مقاومتی پرداخته شود.

پور مختار با بیان اینکه  مجلس باید وضعیت پولی و مالی و به ویژه نظام بانکی و بانکداری کشور را سامان دهد، تصریح کرد: در بعد نظارتی به ویژه در نحوه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مجلس باید تقویت شود.

وی افزود: باید در تصویب لایحه برنامه ششم توسعه، ملاحظه واقعیات، نگاه عملیاتی و لازم‌الاجرا و قابلیت ارزیابی شش ماهه از روند اجرایی قانون برنامه از انحراف آن جلوگیری و ضامن نیل به اهداف تعریف شده باشد.

نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ بیان کرد: نمایندگان مجلس با حفظ و گسترش روحیه انقلابی در خود و جامعه به اجرای منویات امام (ره) و مقام معظم رهبری و مقابله با زیاده‌خواهیهای دشمنان به ویژه آمریکا اهتمام ویژه داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه دولت در سال پایانی خود قرار دارد، افزود: انتظار است که به فوریت به مسائلی همچون خروج از رکود و پایان بخشیدن به خواب زمستانی واحدهای تولیدی که غرق در مشکلات و آثار رکود هستند، رسیدگی شود که حل مشکل اشتغال در گرو تحقق این امر مهم است.

پور مختار اظهار کرد: ارائه و اجرای برنامه مشخص، منسجم و فوری جهت حمایت از تولید داخل، اصلاح نظام بانکی،کاهش سود، الزام واحدها به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و حمایت جدی از اقتصاد مقاومتی، حمایت از سیاست جمعیتی با اعطای وام ازدواج و ایجاد اشتغال از دیگر مواردی است که انتظار می‌رود تا توسط دولت محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات کینه‌توزانه و ضد اسلامی دولت عربستان و جلوگیری از برگزاری حج توسط خیل مشتاقان ایرانی در سال ۹۵، ضروری است مراتب به سازمان کنفرانس اسلامی و افکار عمومی دولتها و ملتهای اسلامی از اصل ماجرا اطلاع‌رسانی و روشنگری شود.

۹۰ درصد مایحتاج صنعت برق بومی است

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در جلسه امروز با اشاره به عملکرد وراتخانه متبوعش، اظهار کرد: در میان بخشهای زیرساختی کشور مثل حمل و نقل، ارتباطات و… بخش آب و برق به عنوان زیرساخت، زیرساختها در دنیا شناخته شده است و علت آن این است که تمام فعالیتهای اقتصادی اعم از صنعت، کشاورزی، بخش خدمات مانند حمل و نقل، ارتباطات، درمان، فعالیتهای بانکی و… وابسته به صنعت آب و برق است و حقیقتا این بخش موضوعی است که در تمام کشورها مدنظر قرار دارد.

وی افزود: وزارت نیرو خود را ملزم می‌داند که این دو خدمت حیاتی را با استمرار و بدون وقفه در تمام طول سال و تمام ساعات شبانه‌ روز ارائه کند و امیدواریم بتوانیم در برابر مردم روسفید باشیم.

چیت‌چیان با اشاره به توانمندیهای صنعت آب و برق کشور گفت: در حال حاضر تولید برق کشور ۷۴ هزار مگاوات است که ایران در این زمنیه در منطقه رتبه اول و در جهان نیز رتبه چهاردهم را دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه بیش از ۹۹٫۹۹ درصد جمعیت شهرها و روستای کشور به شبکه سراسری برق دسترسی دارند، خاطرنشان کرد: ایران با هفت کشور همسایه تبادل و صادرات برق دارد و از این جهت حائز رتبه اول در منطقه است.

وی افزود: خوشبختانه امسال چهاردهمین سالی است که شبکه برق بدون خاموشی سراسری فعالیت خود را انجام می‌دهد و این شاخص ملی در دنیا محسوب می‌شود. چرا که در همین مدت در کشورهای صنعتی مانند آمریکا، هند و… چنین مشکلاتی وجود داشته و خدا را شکر نیروهای متخصص در کشور توانسته‌اند این صنعت را به خوبی اداره کنند.

چیت‌چیان تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد از کل مایحتاج صنعت برق چه در نیروگاهها و چه در پستها و چه در شبکه‌های انتقال و توزیع تماماً در داخل کشور و به دست صنعتگران ایرانی تولید می‌شود و این یکی از نمادهای بارز اقتصاد مقاومتی در کشور است.

وزیر نیرو افزود: ایران از نظر تولید توربینهای گازی و نیروگاهی جزو شش کشور اول دنیا است که غیر از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، ژاپن و ایران هیچ کشور دیگر به این صنعت دستیابی پیدا نکرده و از نظر سهم بازار صنعت توربین سازی ایران مقام سوم را در دنیا دارد.

وی همچنین به صنعت آب کشور اشاره کرد و گفت: در طی سالهای گذشته بیش از ۱۶۷ سد بزرگ ملی با ظرفیت ۵۱ میلیارد متر مکعب ذخیره آب در کشور احداث شده و وجود این سدها به مدیریت آب کشور کمک کرده است.

وزیر نیرو در بخش دیگری ازسخنان خود به صادرات تجهیزات صنعت آب و برق به ۳۰ کشور دنیا اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۵ درصد از کل تجهیزات و سیستم‌های مورد نیاز تجهیزات آبی در داخل کشور تولید می‌شود، ۹۹٫۱ درصد از کل جمعیت شهری ما به آب شرب دسترسی دارند و از نظر میزان زمین‌های آبیاری شده که توسط شبکه‌ها آبیاری می‌شود ایران در کل جهان رتبه چهارم رادارد و این نشان‌دهنده کار بسیار بسیار عظیمی است که طی سالهای گذشته در صنعت آب کشور انجام شده است و خوشبختانه بیش از ۴۲ درصد از جمعیت شهری کشور تحت پوشش خدمات شبکه‌های فاضلاب قرار دارند.

چیت‌چیان به تشریح چالشهای صنعت آب و برق پرداخت و گفت: در بخش برق عمده‌ترین مشکلی که این صنعت دارد مسئله اقتصاد برق است در سال ۹۴ هزینه هر کیلووات ساعت برق تولید شده بدون احتساب هزینه‌های سوخت ۸۵ تومان بوده که تنها ۶۰ تومان آن از محل فروش تامین شده و ۱۰ تومان بابت پرداخت یارانه‌ها اختصاص داده و مابه‌التفات آن از محل هدفمندی به این صنعت پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۰ که هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شد این وضعیت کماکان ادامه دارد و قانونگذار که پیش‌بینی کرده بود مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و هزینه تمام شده به صنعت پرداخت شود متاسفانه تاکنون به صنعت پرداخت نشده است.

وزیر نیرو افزود: در حال حاضر ۲۴ هزار میلیارد تومان وزارت نیرو بابت مابه‌التفاوت از مجموعه دولت مطالبه دارد که نتیجه آن بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان بدهی این وزارتخانه به پیمانکاران، نیروگاه‌های خصوصی، و بانکهاست.

وی به کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰، ۴ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شد و این موضوع سیر نزولی خود را طی کرده و در سال ۹۴ فقط ۹۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است و این نگرانی را ایجاد کرده که ما باید هر ساله حداقل ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید را وارد مدار کنیم.

چیت‌چیان خاطرنشان کرد: مصرف برق در کشور ما رشد بسیار بالایی دارد و یکی از علل آن پایین بودن نرخ برق است به همین دلیل مردم نسبت به مصرف بیشتر برق تشویق می‌شوند. سالی ۶ درصد مصرف برق در کشور در حال افزایش است در حالی که این عدد در بسیاری از کشورهای دنیا کمتر است.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به معضل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه نگرانی‌های زیادی وجود دارد به طوری که متاسفانه طی ۱۵ سال گذشته میزان بارش‌ها در کشور به طور شدید کاهش پیدا کرده تا جایی که در گذشته متوسط بارش‌ها در سال ۲۵۰ میلیمتر بوده اما هم اکنون این عدد به ۲۴۰٫۷ میلیمتر در سال رسیده است.

وزیر نیرو افزود: میزان آب تجدیدشونده که ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال بود اکنون به میزان ۱۱۶ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده که ما از سویی با کاهش بارش‌ها مواجه بودیم و از سوی دیگر نیز به دلیل تغییر اقلیم با درجه حرارت زیاد مواجه شدیم و باعث تبخیر زیاد آب شده است. همچنین افزایش جمعیت باعث شده میزان آب تجدید شونده به ازای هر فرد ایرانی در طی ۴۰ سال گذشته از ۷۵۰۰ متر مکعب به ۱۴۵۰ متر مکعب تقلیل پیدا کند که این موضوع نشان دهنده یک بحران قابل توجه در حوزه آبی کشور است.

چیت‌چیان تصریح کرد: نمی‌توان به بارش‌ سال آبی ۹۴، ۹۵ اشاره کرد زیرا مسئله بحران آب فراتر از اینها می‌باشد و باید در این زمینه مجلس و دولت و ارکان نظام به آن توجه ویژه داشته باشند و این موضوع با یک یا دو سال بارش خوب قابل رفع نیست.

وی به برداشت‌های غیرمجاز از آبهای زیرزمینی اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث بروز مخاطرات زیست محیطی در کشور شده تا جایی که امروز شاهد هستیم بسیاری از تالاب‌های کشور مانند دریاچه ارومیه، تالاب گاوخونی و… خشک شده است و دلیل آن این است که از یک طرف بارش‌ها کاهش یافته و از طرف دیگر برداشتهای غیرمجاز از آبهای زیرزمینی افزایش یافته است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مسئله منابع آبهای زیرزمینی از آبهای سطحی نگران کننده‌تر است گفت: بیش از ۵۵ درصد از آب مصرفی کل کشور در بخش کشاورزی، صنعت، شرب و مصارف دیگر از آبهای زیرزمینی برداشت می‌شود. برداشت از آبهای زیرزمینی با شدت برداشت‌های غیرقانونی افزایش یافته و اکنون از ۶۰۹ دشت کشور حدود ۳۳۰ دشت با وضعیت بحرانی مواجه شده است و این موضوع به آن معناست که بیلان آب زیرزمینی در این مناطق منفی است.
چیت‌چیان افزود: نمونه‌های این موضوع را ما در استانهای مختلف مشاهده می‌کنیم که به عنوان نمونه در استان کرمان در منطقه‌ای آب زیرزمینی آن تمام شده و باغات پسته‌ای که به بسیار از نظر اقتصادی حائز اهمیت است در بخش‌هایی خشک شده و باعث شده کشاورزان از درختان خود برای هیزم استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور در تمام دشت‌هایی که بیلان منفی دارند شرایطی مانند دریاچه ارومیه داریم، دریاچه ارومیه به دلیل اینکه در سطح عبور و مرور قرار گرفته وضعیت دریاچه محسوس است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ طرح سد و شبکه‌های آبیاری و زهکشی در بودجه داریم اعتباراتی که لازم است این طرحها را به اتمام برساند ۹۵ هزار میلیارد تومان است که اگرهزینه این طرحها افزایش نیابد این طرحها به طور متوسط ۳۹ سال طول خواهد کشید تا به اتمام برسد.

چیت‌چیان به عملکرد دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: د رطول سه سالی که از عمر دولت یازدهم گذشته ۴۵ واحد نیروگاهی با ظرفیت ۶ هزار و ۱۰۳ مگاوات وارد مدار شده و ۱۴ پست ۴۰۰ کیلوولتی، ۱۵ پست ۲۳۰ کیلوولتی جدیدا افتتاح شده  و همچنین میزان تلفات شبکه توزیع برق ۴ واحد درصد کاهش یافته که این کار بسیار ارزشمندی است و از کارهایی است که نمود اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.سه و نیم میلیون مشترک جدید در بخش برق به جمع مشترکان این شبکه اضافه شده که مجموع از ۳۳ میلیون مشترک در حال حاضر عبور کرده است.

وی افزود: در بخش آب خوشبختانه ۱۴ سد در ۱۱  استان به بهره‌برداری رسیده که ۵ سد در ۵ استان آبگیری شده و مجموع اینها می‌تواند حدود ۴٫۵ میلیارد متر مکعب آب را در خود جای دهد. همچنین ۱۲ طرح آبرسانی در ۹ استان کشور برای ۲۲ شهر، ۱۶ تصفیه‌خانه آب برای ۱۶ شهر، ۲۵ تصفیه‌خانه برای ۲۵ شهر اجرا و افتتاح شد و در این مدت حدود ۲۵۰۰ روستایی که از نعمت آب شرب محروم بودند از این نعمت خداوندی بهره‌مند شدند.

انتقاد نمایندگان از عدم‌اجرای قانون هدفمندی و اصلاح مصرف انرژی

پس از ارائه گزارش وزیر نیرو در خصوص چالش های این وزارتخانه در اجرای اقتصاد مقاومتی، نوبت به بیان نظرات نمایندگان در این خصوص رسید.

 انتقاد از عدم اجرای قانون اصلاح مصرف انرژی

حسین امیری خامکانی نماینده کرمان گفت: قانون اصلاح مصرف انرژی چندین سال است که تصویب و ابلاغ شده است اما وزارتخانه‌ها به تکلیف خود عمل نمی‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس نهم افزود: باید مشخص شود که نگاه به آب و برق، نگاه بنگاه خدماتی است یا بنگاه تولیدی که این دو نگاه دو بازخورد متفاوت در بودجه دارد.

وی تصریح کرد: امروز در شمال تهران که خانه متری ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان است با یک روستا، حکم انشعاب یکی است.

امیری اظهارداشت: ما برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت پیک مصرف در سال، اقدام به ساخت نیروگاه‌ها می‌کنیم در حالی که اگر کنتور هوشمند نصب می‌شد مردم خودشان مصرفشان را مدیریت می‌کردند.

 انتقاد از عدم‌استفاده از فاضلاب در بخش کشاورزی و صنعت

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین از بهره وری کم آب کشاورزی انتقاد کرد.

وی اظهار داشت: امروز استفاده ما از فاضلاب کم است و درصد تامین آب کشاورزی و صنعت از فاضلاب بسیار پایین است.

وی از چیت چیان خواست آماری در خصوص استفاده از فاضلاب در بخش صنعت و کشاورزی ارائه دهد.

نماینده مردم ورامین با تاکید بر لزوم افزایش بهره وری آب افزود: وزارت نیرو موظف است قانون بهره وری در حوزه آب و برق را اجرا کند.

وی همچنین بر لزوم بهره وری انرژی‌های نو تاکید کرد.

مهار آبهای مرزی تاکنون تحقق نیفتاده است

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب گفت: در کشور ما سدهای زیادی ساخته شده اما در راستای بهره وری از این سدها، صنایع پایین دستی ساخته نشده است.

وی ادامه داد: سالی سه بار برخی سدها به کشورهای همسایه سرریز می شود اما سالی ۲۰۰ هکتار از باغهای اطراف سد خشک می‌شود.

نماینده اسلام‌آباد غرب از وزیر جهاد خواست: اختلافات در خصوص آب را در شهرستانها حل کند زیرا برخی کارشناسان این وزارتخانه در خصوص اختلافات مقصر هستند.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه جنگ آینده خاورمیانه، جنگ آب است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در راستای کمک به شهروندان و روستائیان مناطق مرزی اعتباری را برای مهار آبهای مرزی اختصاص داده است اما تا امروز کاری در این زمینه انجام نشده است.

 آبرسانی به ۶هزار روستا با تانکر در شأن جمهوری اسلامی نیست

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود اظهارداشت: در قانون هدفمندی تکلیف شده است که اتلاف برق باید به ۱۴ درصد کاهش یابد که تا الان عددی حدود ۲۰ درصد است.

وی با اشاره به اظهارات وزیر مبنی بر اینکه مصرف برق در کشور ما بالا است، گفت: همه ایراد مصرف بالای برق به مردم باز نمی گردد. اتلاف انرژی نیز تاثیرگذار است.

لاهوتی هدر رفت آب را فاجعه خواند و افزود: بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد آبی را که شما برای پاک سازی آن هزینه می‌کنید به هدر می رود.

وی تصریح کرد: ۶ هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شود و این برای جمهوری اسلامی خوب نیست.

وی همچنین از کمبود آب در حوزه انتخابیه‌اش برای کاشت برنج انتقاد کرد.

مأموریت مطهری و پزشکیان برای تصمیم‌گیری پیرامون کمیسیون‌های دارای عضو مازاد

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان  طی تذکری گفت: پرداختن به مسائل جاری کشور کار خوبی است که با دعوت از وزرا صورت می‌گیرد اما این که کمیسیونها به عقب می‌افتند درست نیست و ما باید این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه طرح مسائل روز کشور و مشکلات مردم بسیار پسندیده‌ است، تصریح کرد: ما باید این موضوعات را به صورت ویژه مورد توجه قرار دهیم اما در حالی که اعتبارنامه‌ها به سرعت تایید می‌شود باید موضوع تشکیل کمیسیونها نیز به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان ادامه داد: ما هر روز می‌آییم و مباحثی را مطرح می‌کنیم اما دستور کاری نداریم، با روش فعلی هفته آینده نیز نشست‌ها همین گونه خواهد بود و این در حالی است که یک ساعت نشست مجلس هم دارای اهمیت است.

علی مطهری نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در  غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از نشست امروز پارلمان را برعهده داشت پیرامون تذکر نماینده کرمان گفت: درباره تشکیل کمیسیونها موضوع باید طبق روال انجام شود، در ابتدا گزارش اولیه شعبات اخذ و جلسات تشکیل می‌شود پس از آن گزارش دوم نیز ارائه و تصمیم‌گیری نهایی صورت خواهد گرفت.

نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی به وجود عضو مازاد در ۶ کمیسیون اشاره کرد و اظهار داشت: مسئولیت سه کمیسیون به بنده و سه کمیسیون دیگر نیز به آقای پزشکیان واگذار شده که قرار است طی جلساتی این موضوع حل شود. در صورتی که همچنان مشکلات حل نشد جلسات شعب تشکیل و موضوع بررسی می‌شود.

وی در همین زمینه اظهار داشت: کمیسیونهایی که از حد نصاب بالاترند تشکیل جلسه داده و موضوع را بررسی کنند؛ ما در جلسه امروز بعدازظهر مسئله را دنبال و ان‌شاءالله حل خواهیم کرد.

نمایندگان مجلس دهم در بیانیه‌ای از فرامین و رهنمودهای رهبرانقلاب تشکر کردند

غلامرضا کاتب  بیانیه ۲۵۵ نماینده مجلس خطاب به مقام معظم رهبری را قرائت کرد.

متن بیانیه به این شرح است:

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی،  حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای

سلام علیکم

از اینکه حضرتعالی به نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی، رهنمودهای گران سنگ و ارزشمندی ارائه فرمودید، سپاسگزاریم. مطالب منسجم و متقن حضرتعالی، تذکرات اخلاقی به نمایندگان و تاکید به جایگاه مجلس و حفظ و اقتدار نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی موجب تلاش حداکثری نمایندگان برای حفظ موقعیت و منزلت این نهاد مقدس خواهد شد.

ان‌شاء‌الله مجلس دهم با عزم و روحیه انقلابی و با اولویت دادن به قانون برنامه ششم توسعه و توجه عملیاتی به موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان مهم‌ترین مطالبات نظام، اهتمام لازم را انجام خواهد داد.

از دیگر اولویتهای نمایندگان روان سازی قوانین مرتبط با اشتغال پایدار برای جوانان ایران اسلامی خواهد بود. رویکرد ویژه به مسائل فرهنگی معظم له به عنوان اصلی‌ترین زیرساخت موضوعات اجتماعی و اقتصادی موجب می‌شود نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی با دقت و صیانت بیشتر مسائل فرهنگی کشور را پیگیری کنند.

همچنین مواضع قاطع، مستحکم و ایستادگی در قبال زورگویان استکبار جهانی به سردمداری آمریکا نیز خواهند داشت.

در خاتمه ضمن سپاس و تشکر از اینکه سالیانه ما را به حضور می‌پذیرید اعلام می داریم براساس اعتقاد قلبی به نظام ولایی و مبتنی بر قانون اساسی مسئولیتهای مجلس شورای اسلامی را شئون ولایت دانسته و خود را تابع نائب امام زمان (عج) می‌دانیم

پایان نشست علنی امروز مجلس/ جلسه بعدی، یکشنبه هفته آتی

علی مطهری زنگ پایان نشست علنی امروز را رأس ساعت ۱۳ و ۵ دقیقه به صدا درآورد و اعلام کرد جلسه بعدی مجلس روز یکشنبه ۲۳ خردادماه رأس ساعت ۹ صبح برگزار می‌شود./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×