سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 03 ساعت :
اسلایدشو - اقتصادی

عصر صادق گزارش می دهد:آژیر سفید احیای صنعت چای به صدا در می آید

۱۳۹۴-۰۳-۱۲

به گزارش گروه اقتصادی عصر صادق : روزگاری چای یکی از پردرآمدترین محصولاتی بود که چایکاران با آن زندگی‌شان را تامین می‌کردند اما طی سال‌های گذشته مشخص نبودن خریدار برگ سبز، مشکلات کارخانه داران، حضور چای سنواتی در بازار، عدم رسیدگی به باغات و افت کیفیت بخش اعظم چای تولیدی باعث شده تا سرنوشت چای مشخص نباشدو ..وضعیت به گونه ای شد که بسیاری از باغات چای به باغ‌های مرکبات یا ویلا تبدیل شد و بسیاری دیگر نیز همانطور به حال خود رها شدند.
در گذشته‌های نه چندان دور هر کیلوگرم چای ارزشی معادل یک کیلو گرم برنج داشت و چایکاران با پنج کیلوگرم چای می‌توانستند دستمزد کارگران خود را در فصل برداشت بدهند اما در حال حاضر هر کیلوگرم برنج حدود ۷۵۰۰ تومان قیمت دارد در حالی که ارزش یک کیلوگرم برگ سبز چای ۱۳۰۰ تومان است و از سوی دیگر یک کارگر ۵۰ هزار تومان در روز دستمزد می گیرد اما پنج کیلوگرم برگ سبز چای حدود ۷۰۰۰ تومان می شود؛ بنابراین چایکار باید حدود ۳۵ کیلوگرم برگ سبز را به جای حقوق یک روز یک کارگر بدهد!
در سالهای گذشته حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی زیر کشت چای از بین رفته بود با روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید احیاء ۳ هزار هکتار از باغات چای رها شده است که در سال قبل با امیدی که در کشاورزان بوجود آمد زیر کشت رفت و موجب ایجاد اشتغال شد.
۱۰ میلیارد و۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بهزراعی به چایکاران پرداخت شد
رییس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بیش از ده میلیارد تومان تسهیلات بهزراعی به چایکاران شمال کشور پرداخت شده است.
محمد ولی روزبهان افزود : این مبلغ به حساب ۱۱۹۵۱ نفر از کشاورزان چایکار استانهای شمالی پرداخت گردیده است.
رئیس سازمان چای کشور اظهار امیدواری کرد:مابقی تسهیلات بهزراعی نیز به تدریج در روز های آتی به حساب کشاورزان چایکاران واریز گردد.
وی یادآور شد : امسال کشاورزان چایکار استقبال خوبی ار بهزراعی باغ ها انجام داده اند و به همین دلیل در دو هزار هکتار باغ های متروکه مانده سال های گذشته، عملیات بهزراعی انجام و این مقدار باغ به مساحت باغ های چای بازگردانده شده اند.
هیات وزیران در راستای سیاست های حمایتی بمنظور حفظ ظرفیت تولید و اقتصادی کردن فعالیت های کشاورزی چای، افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و دو برای سال زراعی ۹۴ -۱۳۹۳ را به تصویب رساند.
بر این اساس، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی پیش رو با افزایش ۲۱ درصدی نسبت به سال زراعی گذشته برای برگ سبز درجه یک ۲۱ هزار و ۸۰۰ ریال و درجه دو ۱۲ هزار و یکصد ریال تعیین شده است..
رئیس سازمان چای کشور اعلام بموقع قیمت خریدتضمینی برگ سبز چای در اسفندماه سال گذشته وافزایش ۲۱ درصدی آن نسبت به سال زراعی ۹۳، پرداخت تسهیلات بهزراعی واجرای موفقیت آمیز طرح بهزراعی وتشکیل صندوق حمایت از صنعت چای کشوربا اعتبار حدود۴۰ میلیاردتومانی ومشارکت ۲۵۵۰۰ نفر از کشاورزان چایکار در عضویت آن از جمله اقدامات انجام شده در راستای حمایت از صنعت چای کشوریادکرد.
دکتر روزبهان تاکید کرد:وقتی ما معتقدیم چای ما صددرصد کیفی،عاری از هرگونه سم وهمچنین ارگانیک است وسایرکشورها نیز دنبال چای سالم هستند از همین روباید نه فقط برای داخل کشور بلکه زمینه تامین چای مصرفی سایر کشورها ودرواقع صادرات را نیز فراهم کنیم.

استاندار گیلان:دغدغه پرداخت بهای برگ سبز با ایجاد صندوق توسعه چای، برطرف شده است
استاندار گیلان گفت: با ایجاد صندوق توسعه صنعت چای کشور، دغدغه پرداخت بهای برگ سبز چای به چایکاران برطرف شده و کشاورزان در این زمینه مشکلی نخواهند داشت.
دکترمحمدعلی نجفی افزود: مبلغ خوبی در صندوق توسعه صنعت چای کشور ذخیره شده و همزمان با برداشت برگ سبز چای، این صندوق آماده پرداخت بهای برگ سبز به چایکاران است.
نجفی با اشاره به اینکه دولت و وزارت جهادکشاورزی سیاست های بخش چای را تعیین می کنند، گفت: ۹۴درصد چای در گیلان تولید می شود و به همین دلیل، توجه نسبت به چای و فعالان این بخش در این استان بیشتر است.
وی اضافه کرد: تا حال حاضر، یکصد کارخانه چایسازی موفق به انعقاد قرارداد با سازمان چای کشور در مورد خرید تضمینی برگ سبز چای شده اند و بقیه واحدها نیز آماده عقد قرارداد هستند.
استاندار گیلان :حل مشکل چای سنواتی به اقتدار مدیریتی نیاز دارد
استاندار گیلان در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با محوریت بررسی چای سنواتی گفت : سازمان چای باید با حمایت وزارت جهاد کشاورزی در مورد چای سنواتی با اقتدار ظاهر شود.
دکتر محمدعلی نجفی گفت : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وسازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی بر این موضوع که چای سنواتی قابل مصرف نیست نظر صریح دارند.
استاندار افزود : سازمان چای باید با ظرافت خاص در تمامی مراحل با اقتدار ظاهر و صندوق حمایت از توسعه صنعت چای نیز باتوجه به صراحت قانون باید تقویت شود.
دکتر نجفی گفت : چای های سنواتی موجود در انبارها باید در غیر از فصل تولید به عنوان استفاده صنعتی و چای غیر قابل شرب صادر شود .
وی بر ضرورت نظارت وزارت جهاد کشاورزی، سازمان چای و نیز دستگاه نظامی و اطلاعاتی بر صادرات چای تأکید کرد و افزود : همانطوریکه به سلامت خودمان می اندیشیم نگران سلامت مردم کشورهای دیگر نیز هستیم.
استاندار گیلان تصریح کرد : صادرات باید از طریق مرزهای رسمی انجام گیرد و صرفاً از انبار به مرز منتقل شود.
نماینده عالی دولت در گیلان همچنین به اخذ نظرات کارشناسی واحد در مسیر امحاء چای سنواتی اشاره و یادآور شد : با اهتمام جدی و همدلی و همزبانی همه دستگاه های مرتبط باید چای سنواتی که مثل شمشیری بر سر کشاورز، تولید کننده و صنعت است برداشته شود.
رییس سازمان چای ایرانی‌ها رنگ و اسانس می‌خورند، خارجی‌ها چای ایرانی یک میلیون تومانی!
رییس سازمان چای که روزهای خوبی برای برداشت و تولید چای در سال جاری پیش‌بینی کرده است، می‌گوید چای خارجی که نیمی از آن به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار به کشور قاچاق می‌شود عمدتا رنگ و اسانس است که مردم ایران آن را با رغبت می‌خرند اما چای ایرانی جزو با کیفیت‌ترین چای‌ موجود در جهان است که با قیمت‌های بالایی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
روزبهان معتقد است با توجه به طبیعی بودن چای ایرانی وعاری بودن آن از هرگونه سموم آفات نباتی هرروز شاهد استقبال وتغییرذائقه هموطنان به سمت چای ایرانی هستیم.

برداشت۲
بازگشت چایکاران نیازمند زمان است
بعد از چند سالی که صنعت چای مورد بی مهری قرار گرفته بود، سرو سامان دادن به وضعیت موجود به طور حتم نیازمند زمان است و اگر چه در مرحله اول دولت در پرداخت به موقع تسهیلات با مشکل مواجه شد اما، بدون شک استمرار در این روند و مرور زمان مشکلات را برطرف کنند.
به زعم بسیاری از چایکاران ، به دلیل مشکلاتی که در صنعت چای وجود داشته، میزان برگ سبز تولیدی چایکاران از ۳۰۰ هزار تن در دهه ۷۰ به ۴۰ هزار تن در سال گذشته رسیده است. علاوه بر آن کاهش میزان تولید برگ سبز نیز منجر به کاهش چای خشک شده که این میزان از ۷۰ هزار تن به ۱۸ هزار تن رسیده است لذا حمایت های ویژه دولت و دست اندرکاران بخش چای و حمایت از سرمایه گذاران خصوصی در این بخش
می تواند چایکاران گیلانی را امیدوارکند که به زودی سایه سیاه مشکلات از سر چای برداشته شود و بتوانند عطر خوش چای گیلان را دوباره به خانه‌ها برگردانند.
در دو استان گیلان و مازندران بیش از ۳۰ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که حدود ۹۰درصد این باغ ها در گیلان قرار دارند.
۵۰ هزار خانوار کشاورز نیز به امر چایکاری اشتغال دارند و ۱۶۰ واحد چای سازی در استان های گیلان و مازندران در زمینه صنعت چای فعالیت می کنند.

نویسنده :مریم رفیعیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×