شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 02 ساعت :
اسلایدشو - فرهنگ و هنر - گفتگو

عدم حمایت و نگاه دسته دومی به هنر از سوی مسئولان /چارچوبی برای آزاد سازی پتانسیل بخش خصوصی در حوزه فرهنگی تعریف شود

۱۳۹۴-۱۲-۲۰

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان تاکید کرد:امروز بسیار کم از ظرفیت بخش خصوصی در برنامه های فرهنگی استفاده می شود،تنها شرط لازم این است که چارچوب نظارتی و قوانین تعریف شود تا این پتانسیل وسیع بخش خصوصی آزاد شود و در خدمت تعالی جامعه قرار گیرد.

 

کیومرث دولتی در گفت و گو با عصر صادق با اشاره به اینکه باید نگاه به حوزه فرهنگ و هنر اصلاح شود اظهار داشت : تا وقتی که به تاثیر  گذاری هنر در تغییر سبک زندگی و عادتهای فرهنگی جامعه نگاه دسته دومی داشته باشیم مطمئنا نمی توانیم از توان هنر استفاده کنیم و این انرژی بالقوه را بالفعل تبدیل کنیم.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان با بیان اینکه مسئولان استان چه متولیان امور فرهنگی و چه در سطح سایر حوزه ها باید این نگاه را داشته باشند افزود: باید تغییر ایجاد شود تا با نگاه اولویت دار به بخش هنر نگریسته شود.

وی با تاکید کرد: وقتی یک پروژه عمرانی و اقتصادی در استان مطرح می شود میلیاردی  برای آن سرمایه گذاری می شود بماند که طرح چقدر بازخورد دارد و ضعفهایی که نیاز به تحلیل دارد اما در حوزه هنر اینگونه بر خورد نمی شود .

دولتی با تاکیدبر اینکه از برنامه های  فرهنگی و اثر گذار خصوصا برنامه های ارزشی پر بازخورد حمایت مناسبی وجود ندارد تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند برای ترمیم اقتصاد باید نگاه فرهنگی درست شود یعنی باید از این دریچه ورود کرد.

وی بیان کرد: باید در حوزه فرهنگ و هنر یک نگاه عمیق و دسته اولی و اولویت دار ایجاد کرد و در در جه دوم حمایت از برنامه های فرهنگی که تغییر بنیادی در جامعه ایجاد می کنند داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه امروز نسل جوان ما نیاز دارد که با ارزشهای انقلابی و اسلامی آشنا  شود گفت: همه این امور از راه تولیدات فرهنگی فاخر انجام می شودو اگر حمایت از هنرمندان نباشد در این زمینه نمی توانیم به هدف برسیم.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان با اشاره به اینکه دشمنان ما هزینه های گرافی صرف برنامه های فرهنگی و رسانه ای می کنند گفت: آسیبهای اجتماعی و فرهنگی در جامعه بسیار رشد کرده است و دشمنان بر روی حرف باطل و نیت پلید خود که به انحراف کشیدن جامعه است با حربه هنر برنامه ریزی می کنند.

وی تاکید کرد: ما نیز باید از ابراز هنر برای نشر ارزشهای انسانی و فاخر استفاده کنیم و ارزشهای انقلابی را توسعه و نشر دهیم .

دولتی با بیان اینکه بخش خصوصی ظرفیت بسیار وسیعی دارد که باید در حوزه هنر از آن بهره گرفت افزود: این امر نیاز به نظارت و کنترل خوب در اجرا برنامه ها دارد یعنی اگر نظارت و کنترل نباشد ممکن است که برنامه ها به انحراف کشیده شوند و بحث نفوذ که مقام معظم رهبری فرمودند در این بخش بیشتر احساس شود.

وی با تاکیدبر  اینکه این امر به این معنا نیست که نظارت دولتی اعمال شود تصریح کرد: برای بخش خضوصی چارچوب و قوانین تعریف شود تا از این پتانسیل وسیع به نفع شایسته براس توسعه فرهنگ و هنر استفاده شود.

دولتی گفت: امروز بسیار کم از ظرفیت بخش خصوصی در برنامه های فرهنگی استفاده می شود بیشتر برنامه های فرهنگی در حوزه دولتی دنبال می شود و تنها شرط لازم این است که چارچوب نظارتی درست تعریف شود تا این پتانسیل وسیع بخش خصوصی آزاد شود و در خدمت تعالی جامعه قرار گیرد.

وی گفت: ان شالله همه کسانی که دلسوز انقلاب هستند با نگاه دلسوزانه به بحث هنر نگاه کنند ما بسیارنیازمند داریم  تا با همدلی و همزبانی گام هایی بلند تری در حوزه هنر برداشته شود چراکه اگر در این راستا به هم کمک نکنیم و ظرفیتها را افزون تر نکینم دشمن روز به روز آسیب بیشتری بر ما وارد می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×