سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 03 ساعت :
سیاسی

عدم استفاده از ظرفیت های بالای انزلی عامل عقب ماندگی شهرستان

۱۳۹۴-۱۰-۱۰

به گزارش عصر صادق ،با ثبت نام نامزد های  انتخابات مجلس دهم  و انتشار اسامی نامزدهای انتخاباتی شور و اشتیاق مردم برای آشنایی با افراد ثبت نام کرده  بیشتر شده است  بالطبع حوزه ی انتخابیه انزلی  نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نام های آشنا و نا آشنایی در مجالس و محافل عمومی  برای کاندیداتوری بر سر زبانها است

یکی از این نام های آشنا در شهرستان بندر انزلی  کریم شعبانی است .به همین منظور برای آشنایی افکار عمومی خبرنگار ما گفت و گویی  صمیمانه را با وی انجام داده است که در زیر می خوانیدنیازمند

کریم شعبانی  با اشاره به مطالبات و گله مندی های مردم انزلی از مسئولان ،عدم بهره مندی شهرستان انزلی از ظرفیت های منطقه آزاد را مورد انتقاد قرار داد و  اظهار داشت : منطقه آزاد با هدف شکوفایی اقتصادی این شهرستان ایجاد شده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و نرخ بیکاری بالا در انزلی افزود: یکی از آرزوهای مردم انزلی بعد از تحقق منطقه آزاد شکوفایی اقتصادی به نفع انزلی و کاهش بیکاری در این شهرستان بود اما این امر را مردم لمس و درک نکردند.

فعال فرهنگی و اجتماعی شهرستان بندر انزلی   با تاکید بر اینکه عدم تحقق این امور باعث نگرانی مردم شد گفت: امروز شاهد آن هستیم که مردم شهرستان انزلی از روند توسعه منطقه آزاد بی بهره هستند و نگاه توسعه سرزمینی،اگر اثرگذاری برای اقتصاد منطقه است باید به سمت انزلی باشد .

شعبانی تاکید کرد: این روند توسعه سرزمینی برای اقتصاد مردم و رفع بیکاری باید مد نظر مسئولان باشد تا مردم لمس کنند که توسعه منطقه آزاد چه نتایجی برای مردم این شهر دارد ولی وقتی چیزی نصیب انزلی نشده است مردم از توسعه سرزمینی نگران می شوند و اعتراض می کنند که چرا جهت گیری منطقه آزاد به سمت دیگرشهرها ی استان است.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان بندر انزلی  با تصریح بر اینکه این نگرانی مردم به حق است گفت: مسئولین باید طوری اعتماد سازی کنند که مردم شاهد رونق اقتصادی شهرستان انزلی باشند و در بخش تولید و رفع بیکاری ها مردم آثار آن را ببینند و باید بر روی وظایف اصلی منطقه آزاد توجه شود و برنامه ریزی ها و پیگیری ها روی محور آن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد باید تولید محور و صادرات محور باشد گفت: سرمایه گذار با توجه به ظرفیت ها وارد منطقه آزاد می شود تا از امتیازات آن استفاده کند اما تا امروز سرمایه گذاری قابل توجهی که منجر به ایجاد اشتغال شود مشاهده نکردیم .

وی افزود عدم استفاده از ظرفیت های بالای انزلی عامل عقب ماندگی شهرستان شده است.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان بندر انزلی  با اشاره به قابلیت و توانمندی شهرانزلی  گفت:مردم باید آثار مدیریت شهری را در زندگی روزمره خود احساس کنند ،قالب جمعیت انزلی جمعیت شهری است و این یکی از برجستگی های انزلی در استان است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت باید رسیدگی به خواسته های مردم در بخش های پیچیده مدیریت شهری باشد خاطرنشان کرد: آسفالت خیابان ها و محلات شهری ،ساماندهی سواحل و حاشیه تالاب،ایجاد فضای مناسب برای تفریحات و اوقات فراغت مردم،ایجاد زیرساخت های گردشگری از مواردی است که باید در شهرستان انزلی به آن توجه ویژه شود.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان بندر انزلی ایجاد مدیریت فراگیری شهر ی را لازم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: چنین مدیریتی به همه امور توجه می کند و کلیه نیازهای شهروندی را مورد توجه قرار می دهد

وی با اشاره به ویژگی های و امتیازات پنهان و آشکار گردشگری در انزلی افزود: مطالبات مردم در این بخش بسیار زیاد است و نگاه بیرونی در قالب گردشگر نیز به این شهرستان به همین صورت است.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان انزلی  تصریح کرد: این مهم وظیفه مدیریت شهر ی را وسیع تر می کند حساسیت این امر بسیار بالاست و با این نگاه بیرونی به انزلی به عنوان شهر ساحلی و گردشگری و نیز مطالبات مردم انزلی متاسفانه مدیریت های ضعیفی در شهر انزلی از این حیث حاکم است و شاهد مدیریت تحول گرا و برنامه محور در بخش مدیریتی شهر نیستیم .

وی با اشاره به سواحل کثیف و نا زیبا ،خیابانهای با موزاییک های چند رنگ ،جداول  و فضای سبز نامناسب در شهرستان انزلی گفت:در این شهر حتی فضایی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت مردم وجود ندارد .

شعبانی گستردگی محلات شهر انزلی را مورد تاکید قرار داد و افزود: در کنار این گستردگی هنوز محله های شهری دارای زیرساخت مناسب نیستند ومکان های تفریحی برای اوقات فراغت مردم وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود چند ادراه کل در شهرستان بندر انزلی گفت: همه این موارد نشان می دهد که شهر نیاز به مدیران کارامد دارد که همه نواقص را برطرف کند ولی متاسفانه برنامه محوری در شهر حاکم نیست و سلیقه محوری حاکم شده است.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان انزلی خاطرنشان کرد: ماحصل این امر این است که هیچ گاه رضایتمندی مردم تامین نمی شود و برای برون رفت از این مشکلات باید برنامه ای جامع با همکاری صاحب نظران و متخصصان و اندیشمندان شهرستان تدوین شود.

شعبانی تصریح کرد: مردم انزلی همواره مطلبه گر بودند و باید مسئولان خواسته های مردم را تامین کنند و اگر جایی موفق نبودند با دلیل و منطق افکار عمومی را اغنا کنند.

وی با اشاره به بخشنامه مبنی بر اینکه مسئولان باید در شهر ساکن باشند، گفت: ممکن است در شهر بحران رخ دهد چراکه بحران خبر نمی دهد من در حال رخ دادن هستم بنابراین مدیر باید حضور همیشگی در شهر  داشته باشد واین از نواقص مدیریت شهری در انزلی است.

شعبانی با اشاره به تهدیداتی که تالاب انزلی را به سوی نابودی سوق می دهد گفت: در این مورد حساسیت و اقدام خاصی را از سوی مسئولان شاهد نیستیم  و متاسفانه منابع کمی را برای نجات تالاب اختصاص می دهند اگر هم در گذشته منابعی اختصاص داده شده است به خوبی هزینه نشده است.

وی افزود: تالاب انزلی به دلیل شرایط اقلیمی و مدیریت نادرست از حالت طبیعی خود حارج شده و امروز در وضعیت بحرانی به سر می برد و کارشناسان هم عمده ترین عامل مشکل زا را آلودگی فاضلاب می دانند و یکی از ضروری ترین  اقدامات برای نجات تالاب؛ تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای حومه تالاب به ویژه رشت و انزلی است و نیز ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب است.

فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان بندر انزلی  با بیان اینکه با تخصیص اعتبارات اندک کار تکمیل شبکه های فاضلاب و تصفیه خانه ها سالها طول می کشد گفت: وقتی عنوان بین المللی به تالاب داده می شود آیا در زمان نابودیش نباید فریاد زد تا توجه ویژه ای به آن انجام گیرد.

شعبانی  اهمیت تالاب بین المللی انزلی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: با ید به عنوان اولویت به این امر نگریسته شود لذا باید اعتبارات ملی به تالاب اختصاص یابد در کنار اعتبارات کافی،دقت نظر در اجرای درست پروژه احیای تالاب نیز باید لحاظ شود .

وی با اشاره به عدم اولویت بندی درست در اجرای پروژه های تالاب افزود: در حوزه آبخیز که یکی از عوامل نابودی تالاب است به دلیل تخریب جنگلها و مراتع با کوچکترین سیلاب رسوبات وارد تالاب می شود و در حوزه پسماند و زباله ها که از روستاهای اطراف می آیند باید برای رفع آلودگی چاره اندیشی کرد.

فعال فرهنگی اجتماعی با اشاره به سه عاملی  که تالاب بین المللی انزلی را تهدید می کند گفت: فاضلاب و پسماند و رسوبات از جمله از این موارد است و وقتی برنامه جامع برای نجات تالاب نباشد سلیقه ای عمل می شود،در نهایت  منابع هدر می رود .

شعبانی درباره حضور خود در انتخابات گفت: من به اعتبار مردم خوب انزلی و جمعی که در کنارم هستند آماده ام که تا آخر بمانم و به نفع هیچ کاندیدایی کنار نمی روم و هر چه می گویند شایعه ای بیش نیست .

وی تاکید کرد: مردم تشخیص می دهند و مردم هستند  که تعیین کننده هستند و تحت تاثیر جریان سازی و غوغا سالاری قرار نمی گیرند و مردم اگاه هستند که انزلی با توجه به ظرفیت های فراوان از توسعه عقب مانده است لذا مردم دیگر اشتباه نمی کنند چراکه هر اشتباه و حرکت احساسی روند توسعه انزلی را دچار مشکل می کند .

شعبانی در باره فتنه ۸۸ اظهار داشت :در فتنه سال ۸۸ دشمن پایه های نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داده بود اما ملت ایران با پیروزی از رهنمودهای مقام معظم رهبری با هوشمندی و حضور به موقع خود فتنه را خنثی کرده و مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی و عوامل داخلی آن وارد کرد.

وی افزود نقش بی بدیل رهبرمعظم انقلاب در کنترل و مدیریت بحران فتنه ۸۸ و پیوند ناگسستنی ملت ایران با ولایت فقیه و پایبندی آنان به آرمان های بلند انقلاب در حماسه ۹دی بسیار موثر و حیاتی بود.

در پایان این مصاحبه تعدادی واژه مطرح شد و کریم شعبانی در یک تا دو  کلمه در مورد آنها اظهار نظر کرد:

ملوان: همیشه محبوب مردم

سیروس قایقران : اسوه فراموش نشدنی انزلی

آیت الله پیشوایی:پدر معنوی انزلی

محمد رضاعارف:سیاستمدار خردمند

هاشمی رفسنجانی:یار امام و رهبری

احمدی نژاد :یک تجربه

تدبیر و امیذ: شعار دولت فعلی

حسن روحانی:رئیس جمهور اندیشمند

حضور زنان در ورزشگاه:امکان پذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×