چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
فرهنگ و هنر

طرح احیای خانه میرزا کوچک خان بررسی شد

۱۳۹۳-۱۲-۲۲

جلسه ی فوق العاده ی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا به منظور بررسی طرحی از سوی جمعی از پژوهشگران به منظور برنامه های اجرایی برای احیای خانه ی میرزا کوچک خان جنگلی تشکیل شد .
به گزارش عصر صادق ،مظفر نیکومنش نودهی ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر رشت اظهار داشت :ارتقاء همه جانبه ی استان گیلان وعلی الخصوص شهر رشت ، از وظایف همگی ماست و باید هویت اصلی این شهر را به نسل های بعدی انتقال دهیم .
وی با بیان این مطلب که در زمینه ی احیای خانه ی میرزا طرحهای مختلفی از سوی پژوهشگران و فرهیختگان ارایه شده است گفت : میرزا کوچک جنگی به عنوان اسوه ی مبارزه با رژیم مستبد ستمشاهی شناخته می شود و استان گیلان بر خود می بالد که یک قهرمان ملی مبارز را در تاریخ خود جای داده است .
نیکومنش نودهی ، خانه ی میرزا کوچک جنگلی را نماد تاریخی و میراثی به جای مانده از گذشته خواند و تاکید کرد : در حال حاضر این مکان یکی از مکان های برجسته ی توریستی در رشت محسوب می شود و می توان با انجام فعالیت های بیشتر در راستای شناساندن جنبه های مختلف میرزا ، فعالیت های این خانه را رونق بخشید .
دکتر فرانک پیشگر عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر رشت نیز در این جلسه گفت : هدف از ارایه طرحهای مختلفی که از سوی عزیزان مطرح می شود احیا و ارتقای خانه ی میرزا کوچک جنگلی است تا بتواند بار فرهنگی و تاریخی بیشتری را به نسل های آینده منتقل کند .
وی اضافه کرد : شهر رشت اسطوره های زیادی برای پرداختن و معرفی به جامعه دارد و باید در این خصوص جدیت بیشتری بخرج داد .
در ادامه ، میر صالحی پژوهشگر فرهنگی در مورد طرح احیای خانه ی میرزا کوچک جنگلی ضمن ارایه توضیحات و معرفی گروه حاضر در جلسه عنوان کرد : گروهی که امروز در جلسه حضور دارند ، آقایان پور احمد ، امیر گل و خانم پرشاد هستند که همگی از فعالان عرصه ی فرهنگ ، ادبیات ، تاریخ و پژوهش استان گیلان می باشند .
وی با بیان این مطلب که دغدغه هایی که توسط این گروه در خصوص خانه ی میرزا وجود دارد دغدغه های فرهنگی است گفت : میرزا کوچک جنگلی فردی انقلابی و مبارز بود و مبارزات وی به عنوان پل ارتباط با انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود.
وی اذعان داشت : طرحی که ارایه گردید به منظور افزایش فضای کاربردی برای کلاس ها ، نشست ها و برنامه های آموزشی و پژوهشی است و پیشنهاد این است که دبیر خانه ی ” بنیاد رشت شناسی ” در این مکان دایر شود .
میر صالحی خاطر نشان کرد : ایجاد مرکز مطالعات نهضت جنگل ، مشروطیت و انقلاب اسلامی ایران در رشت ، گرد آوری کتب و مقالات ، تشکیل کارگروه با همکاری پژوهشگران ، فرهیختگان و دانشجویان علاقمند ، برنامه ریزی برای نشست های هفتگی و … از اهداف طرح مزبور است .
مهندس فرهاد شوقی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی کلاشنهر رشت نیز در زمینه ی طرح احیای خانه ی میرزا کوچک جنگلی اظهار کرد : برنامه هایی که در طرح عنوان شد ، برنامه های بسیار خوبی است و این توان را در عزیزان مشاهده می کنیم که در عرصه فرهنگی می توانند فعالیت های مطلوبی را انجام دهند .
وی تاکید کرد : فضاهای مختلفی در شهر رشت وجود دارد که می توان از آن مکانها با رویکرد فرهنگی استفاده کرد و باعث افزایش ظرفیت فرهنگی شهر رشت شد .
شوقی افزود : در خصوص خانه میرزا ، پیمانکار محترمی که در حال حاضر مسوولیت برگزاری نمایشگاهها و فعالیت های آن مکان را دارند تلاش های خوبی را انجام داده اند و استدعای من این است که با دید حذفی به این فعالیت ها و اشخاص نگاه نکنیم .
وی گفت : ساختمان کنونی شهرداری رشت نیز از ظرفیت های خوبی است که می توان از آن بهره برد و برنامه هایی برای ایجاد موزه ی هنرهای معاصر در این ساختمان پیش بینی شده است .
علیرضا قانع سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار داشت : سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت همیشه آماده تعامل و اظهار نظر در خصوص فعالیت های فرهنگی ، هنری و ورزشی است ودر راستای اختیارات خود عمل می کند .
وی با اشاره به اینکه طرح های مختلفی در زمینه ی استفاده از پتانسیل فضای خانه ی میرزا وجود دارد ، تصریح کرد : برگزاری نمایش های خیابانی ، ارایه ی مباحثی در مورد شناساندن میرزا کوچک جنگلی از برنامه های این سازمان در آن مکان است .
قانع تاکید کرد : بحث بنیاد رشت شناسی بحثی مجزا است البته بحث مطالعات مربوط به نهضت جنگل مقوله ی بسیار مهمی می باشد اما فکر می کنم این امر می تواند در فضای دیگری صورت بگیرد .
وی افزود : از عملکرد خانه ی میرزا به طور نسبی دفاع می کنیم چون این مکان توانسته است در ایام گردشگری ، میزان بالایی از توریست را به خود جذب کند .
قانع خاطر نشان کرد : تقاضای من این است که این مکان را از یک حالت عمومی برای بازدید مردم به یک مکان خاص پژوهشی و مطالعاتی تبدیل نکنیم .
امیر حسین علوی عضو شورای اسلامی شهر رشت در جلسه ی فوق العاده ی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت عنوان کرد : طرحی که نوشته شده طرح جامعه ی است و وظایفی آن در قالب وظایف یک سازمان بزرگ است .
وی گفت : احیای خانه ی میرزا یکی از فعالیت های خوب شورای اسلامی دوره ی سوم شهر رشت است و پیمانکار محترم جناب آقای اشراقی نیز توانسته است به طور مطلوبی تا کنون آن مکان را حفظ کند و داشته هایش را با علاقه مندی خاص در دید و عرضه ی عموم قرار دهد .
علوی اذعان داشت : مباحثی که مطرح شد باید با دید پخته تری نگریسته شود و ساماندهی طرحهای مربوطه وظیفه ی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است .
رضا تقتی رییس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت و مشاوره کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز اظهار داشت : رویکردی که عزیزان در خصوص حلقه ی مفقوده فعالیت های خانه ی میرزا در مورد اتصال مبارزات میرزا کوچک جنگلی با انقلاب اسلامی مطرح شد جای بحث و تامل دارد و هزینه های فرهنگی که در زمینه های گوناگون صرف می شود باید در راستای ارتقاء فرهنگی جامعه و در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی و موازین آن باشد .
وی تاکید کرد : در حال حاضر در خانه ی میرزا به طور ماهانه نمایشگاههایی برگزار می شود که نسبت به گذشته آن مجموعه را به حرکت وا داشته است .
وی افزود : بنیاد ها و انجمن های زیادی در زمینه ی رشت و استان گیلان وجود دارد که متاسفانه تمامی این مجموعه ها به صورت جزیره ای عمل می کنند .
ثقتی تاکید کرد : بنیاد رشت شناسی می تواند با انجمن مفاخر گیلان به انسجام برسد چون فعالیت های پژوهشی و مطالعاتی بیشتر مد نظر است .
لازم بذکر است در پایان جلسه از سوی ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت ، طرح احیای خانه ی میرزا کوچک جنگلی برای بررسی بیشتر به سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت ارجاع داده شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×