چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
اخبار اصلی

صنایع دستی گیلان و ۱۱ سؤال از مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان

۱۳۹۵-۰۳-۲۵

امید است مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در جهت تنویر افکار عمومی پاسخ های درخور به سوالات مطروحه دهند. البته در پاسخ به سوالاتی که نیازمند ارائه آمار است، هر گونه تشابه آماری احتمالی مانند آمار نظرسنجی پورتال میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاملا اتفاقی خواهد بود.

به گزارش عصر صادق ؛ چندی پیش رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، با اعلام خبر صادرات محموله سفال از گیلان به اروپا اظهار داشت: صنایع‌دستی از جمله هنرهایی است که دارای نقشی به سزا در اقتصاد استان است.

وی با بیان این‌که هم‌ زمان با تولید، بحث بازاریابی و عرضه آن به بازارهای هدف داخلی و خارجی به جد در حال پیگیری است، خاطرنشان کرد: همه تلاش ما در سال‌های اخیر، تعرفه محصولات صنایع‌دستی به بازارهایی متناسب با محصولات استان گیلان بوده است.

با توجه به اظهارات رضا علیزاده مبنی بر تلاش سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و ایجاد زمینه جهت عرضه محصولات صنایع دستی به کشورهای خارج در سال های اخیر چند سئوال به وجود می آید که امید می روند، مدیرکل محترم میراث فرهنگی و صنایع گردشگری گیلان با پاسخی شفاف و صریح روشنگری لازم در این خصوص را انجام دهند.

۱٫ همانگونه که همه می دانیم گیلان به واسطه شرایط اقلیمی و منطقه ای در هر شهرستان و بخش دارای صنایع دستی مختلفی است و با وجود صنعت گران حرفه ای و قدیمی، پتانسیل بالایی در این بخش دارد، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشکری گیلان در طول دوران مدیریت علیزاده، تا کنون چند هنرمند صنایع دستی را شناسایی و شناسنامه دار کرده است؟

۲٫ در طول مدیریت آقای علیزاده چند مورد از صنعت های دستی گیلان ثبت جهانی شده اند؟

۳٫ در سالیان گذشته چند کارگاه تولیدی (نه کارگاه های تولیدی مستقل) با مساعدت و حمایت اداره کل میراث فرهنگی گیلان تاسیس و چند مورد به ورطه ورشکستگی و تعطیلی افتادند؟ دلایل تعطیلی آن چه بود؟

۴٫ اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری  گیلان تا چه میزان امنیت شغلی برای جوانان، استادکاران و هنرجویان صنایع دستی در طول سالیان گذشته فراهم آورده است؟ 

۵٫ چه میزان ورود ارز از طریق صادرات صنایع دستی به کشور داشتیم و سهم گیلان از این بین چقدر بوده است؟ صادرات ارزی گیلان در زمان مدیریت آقای علیزاده، افزایش داشته یا کاهش؟

۶٫ اداره کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری گیلان در طول مدیریت مهندس رضا علیزاده، چند ایده نو در حوزه صنایع دستی ثبت نمود و در جهت احیای صنایع دستی در حال فراموشی، چند طرح کاربردی ارایه داده اند؟

۷٫ مدیرکل محترم میراث به تولید وعرضه محصولات بر حسب نیاز روز بازارهای جهانی اشاره داشتند، در طول سالیان گذشته جهت متناسب سازی برخی از صنایع دستی که در زندگی امروزی کاربرد چندانی ندارد، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی گیلان، چه اقداماتی انجام دادند؟

۸٫ در بخش پژوهشی، تحقیقی و شناسایی محصولاتِ گیلان و معرفیِ هنرمندان گیلانی چند عنوان کتاب از سوی میراث فرهنگی گیلان منتشر شده است؟!

۹٫ میزان تقریبیِ درآمدزایی گیلان از منبع فروش صنایع دستی در سال های گذشته به مسافرانی که به این استان سفر می کنند چقدر بوده است؟ و آیا این مقدار طی هر سال، از زمان مدیریت رضا علیزاده تا کنون سیر نزولی داشته یا صعودی؟

۱۰٫ در طی سالیان گذشته چه میزان محصول از صنایع دستیِ مشابه گیلان واردات داشتیم و تاثیر آن بر اقتصاد و رونق صنعت بومی چقدر بوده است؟

۱۱٫ هم اکنون چه میزان جنس وارداتی شبیه سازی شده از صنایع دستی گیلان، از کشور چین در بازار موجود است؟ آیا مجوزی برای ورود این محصولات صادر شده است؟ اداره کل میراث فرهنگی گیلان چه تدابیری برای مقابله با این ناتوی اقتصادی اندیشیده است؟ به عنوان مثال وجود عروسک های چینی در ماسوله صحت دارد یا خیر؟

امید است مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در جهت تنویر افکار عمومی پاسخ های درخور به سوالات مطروحه دهند. البته در پاسخ به سوالاتی که نیازمند ارائه آمار است، هر گونه تشابه آماری مانند آمار نظرسنجی پورتال میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاملا اتفاقی خواهد بود!/خزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×