یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
اخبار اصلی

طرح استیضاح شهردار رشت مسکوت ماند

۱۳۹۵-۰۵-۱۴

 

عصرصادق:لایحه استیضاح شهردار رشت با هشت رای مسکوت ماند.

به گزارش عصرصادق ،امروز پنجشنبه ۱۴مرداد ماه جلسه استیضاح شهردار رشت در صحن شورا برگزار می شود.

دقایقی پیش شهردار رشت وارد جلسه استیضاح برای پاسخگویی به سوالات شد و با اعضا سلام و احوالپرسی کوتاهی داشت.

محمود باقری خطیبانی خطاب به عکاسان گفت از سلام و علیک ما یک عکس تاریخی را ثبت کنید ،هنوز جلسه رسمیت نیافته است و صدای هم همه در صحن شورا  پیچیده است.

۱۰:۲۰جلسه با تلاوت آیات قران جلسه رسمیت یافت.

تا این لحظه فرانک پیشگر ؛فاطمه شیرزاد و رضا رسولی حجت جذب و امیر حسین علوی از اعضای غایب در جلسه هستند

رضا رسولی؛فرانک پیشگر ؛فاطمه شیرزاد به ترتیب وارد جلسه شدند

محمد علی رفیعی نوده  رئیس شورای اسلامی رشت با تبریک روز دختر اظهار داشت:این جلسه برای رفع دغدغه های اعضای شورا به نمایندگی از شهروندان برگزار می شود .

۱۰:۲۰دقایقی پیش حجت جذب وارد جلسه شد

شهردار در ساعت ۱۰:۲۶دقیقه در جایگاه پاسخگویی قرار گرفت.

اولین سوال کننده مجید رجبی ویسرودی در ساعت ۱۰:۳۰دقیقه سوالات خود را آغاز کرد و در ابتدا اطهار داشت:شهردار فردی فعال و اکتیو است اما همه کارها باید در چهار چوب قانون انجام شود و این جلسه به معنای برکناری شهردار نیست اگر ده نفر از اعضا از پاسخ های شهردار قانع نشوند شهردار برکنار می شود.

۱۰:۳۵-شهردار رشت در حال پاسخگویی به سوال مستندات قانونی شهرداری برای نصب باجه های بانک شهر در معابر و فضای سبز است ،شهردار رشت اظهار داشت:تا دو هفته دیگر نصب به جمع اوری کیوسکهای بانک شهر اقدام می شود

اسماعیل حاجی پور در ادامه اظهار داشت:در سایه همدلی اتفاق خوبی در شهر اتفاق افتاده و در حال بررسی امور هستیم و این جلسه نکته مثبتی است برای بررسی امور است.

عضو شورای شهر گفت:حدف این باجه ها هم اکنون درست نیست این امر را بررسی و قانونی کنیم و این امر برای جلوگیری رسیدن خسارت به شهر است.

۱۰:۴۰دقیقه امیر حسین علوی وارد جلسه شد.

سوالات بعدی رجبی درباره تقسیط مجتمع دانا و عدم توجه شهردار به تذکرات متعدد شورا مبنی بر پرداخت حقوق پرسنل به ویژه نیروهای بخش خصوصی و نیز جابه جاهایی مدیریتی در شهرداری رشت  و نیز تاخیر در پرداخت بیمه اجباری و وضعیت نامناسب سازمان اتوبوسرانی و کمبود اتوبوس مطرح شد .

در بین سوالات زمانی که رجبی در جال  بررسی چرخ مدیریتی مرتضی شریفی بود ؛موسوی روزان وارد بحث شد که رجبی در پاسخ اظهار داشت:شما بعد از ۴سال به روال کار باید اگاه باشید بنده به عنوان مخالف در حال صحبت هستم.

رجبی ویسرودی در ادامه افزود:سوالات مطرح شده در خصوص موارد غیر قانونی است من موافق استیضاح هستم ولی به توانایی شهردار اعتقاد دارم و در مواردی به توانایی شهردار رشت غبطه می خورم.

۱۱:۰۲-ثابت قدم در حال پاسخگویی به سوالات مطرح شده توسط مجید رجبی ویسرودی است.

۱۱:۲۲-پس از اتمام پاسخ شهردار بین اعضا در مورد زمان صحبت اعضا و شهردار بحث در گرفت

رفیعی نوده رئیس شورای شهر رشت اظهار داشت:شهردار هر چقدر میخواهد صحبت کند تا فردا رسانه ها نگویند شهردار را آوردند و نگذاشتند از خود دفاع کند.

رضا رسولی در ادامه با بیان اینکه استیضاح خلیلی شهردار قبلی یکی از دلایلش سازمان اتوبوسرانی بود افزود:به دلیل امار غلطی که به ما داده شد یک شهردار را هوا دادیم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت گفت:باید استاندارهای قانونی بررسی شود و باید تیمی را برای ارزیابی عملکرد brt داشته باشیم.

رسولی گفت؛ ما باید منافع عمومی را موردتوجه داشته باشیم ولی وقتی ما تشویش افکار می کنیم و از احساسات مردم برای جریان دیگری استفاده کنیم نادرست است کارها درست پیش نمی رود و باید متذکر شوم که B RT مصوبه شورا است و نباید شهردار را بازخواست کرد

وی تاکید کرد:ما قطعا باید شبکه بی ار تی را توسعه دهیم وگرنه قطعا به یک اسباب بازی که بالا و پایین می رود  تبدیل می شود و باید بررسی شود شاید به این نتیجه برسیم که مصوبه شورا اشتباه است و این چیزی نیست که برای شهردار مطرح شود چرا که بی آر تی مصوبه شورا است اما این نکته را هم بیان می کنم که من به عنوان یک کارشناس می گویم درست است.

محمود باقری خطیبانی در ادامه گفت:ما با همان آمار و ارقام که گرفته شده می گویم ثابت قدم به کج راهه می رود و باید همه امور با شورا بررسی شود تا خلاف قانونی رخ ندهد.

عضو شورای رشت گفت:چه اصراری به پیاده راه داشتیم که شهر را قفل کرده ایم بیایید صادقانه برخورد کنیم ما  فقط افتتاح در شهر  داشتیم شهر صنعتی کلی افتتاح شد امروز همه بیکارند.

خطیبانی در بین نطق خود حاجی پور را به عنوان عوام فریب خطاب قرار داد و حاجی پور پاسخ داد خودت عوام فریبی در یک جو نامناسب خطیبانی ادامه داد من از بچه گی شما رامی شناسم عوام فریب هستید و در این بین رفیعی نودهی بارها تکرار کرد که اسم افراد را بیان نکنید

در ادامه باقری خطیبانی استعفای خود را اعلام کرد .برخی از اعضا  با بیان طنز بعد از اعلام استعفای خطیبانی گفتند خدا را شکر …

رییس شورا نیز  خطاب به باقری خطیبانی گفت: در جلسه ای این امر بررسی و از زحمات شورا تقدیر می شود.

۱۱:۴۰ اعلام ده دقیقه وقت استراحت شد و خبرنگاران را از صحن شورا به بیرون هدایت کردند تا بقیه جلسه بدون حضور رسانه ها برگزار شود.

۱۲:۲۰٫٫هنوز جلسه رسمی آغاز نشده و اعضای شورا در حال رایزنی هستند اما زمزمه هایی مبنی بر ماندگاری شهردار به گوش می رسد.

دو عضو شورا از ماندگاری شهردار خبر دادند.

۱۲:۳۳-مرحله دوم جلسه استیضاح شهردار رسمیت یافت.

امیر حسین علوی به عنوان موافق استیضاح اظهار داشت:من از پاسخهای شهردار قانع نشدم و اعضای شورا برای منافع مردم از حق قانونی خود کذشت می کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی رشت افزود:از اولین روز به شهردار گفتیم که نباید شورا را دور بزنید به دنبال کار کردن برای مردم باشید چراکه توان اجرایی خوبی دارید.

وی تاکید کرد:من پیشنهاد می کنم به شهردار به مدت دو ماه فرصت دهیم تا نسبت به اصلاح امور اقدام کند و شهردار باید با کسانی که در مقابل شورا صف کشی می کنند برخورد کند.

علوی گفت:اگر شهردار تذکرات شورا را جدی نگیرد بازهم در این جایگاه قرار می گیرد . پیشنهاد داده می شود که رای گیری انجام نشود و به شهردار فرصت داده شود نسبت به اصلاح امور اقدام کند.

محمود باقری خطیبانی تصریح کرد:یک رسانه شکم گنده در شهر دارد کار می کند و من مستندات را ارایه می کنم و می خواهم که اعضای شورا استعفای من را به خاطر خدا بپذیرید.

رئیس شورای اسلامی رشت نیز تاکید کرد:من نیز از پاسخهای شهردار قانع نشدم ولی به صلاح شهر می اندیشم و به شهردار به مدت یک و ماه نیم برای اصلاح امور بپردازد.

مجید رجبی به پیشنهاد ارایه شده اعتراض کرد و افزود:باید روال قانونی طی شود و شورا موظف است رای گیری کند ؛مردم بازیچه نیستند باید تکلیف مشخص شود یا شهردار می ماند یا برکنار می شود یا استیضاح مسکوت می ماند.

رفیعی نوده اظهار داشت:من درخواست مسکوت شدن استیضاح را نمی دهم اکر کسی پیشنها دارد ارائه دهد من رای گیری می کنم صحبتهای آقای رجبی درست است ما باید رای گیری کنیم.

در نهایت در خواست مسکوت ماندن لایحه  شهردار رشت به رای گذاشت و با هشت رای استیضاح شهردار رشت مسکوت ماند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×