دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 04 ساعت :
اجتماعی - مذهب

شهردار رشت در جمع خانواده های شهدای مدافع حرم : صدای این کودکان ، صدای مقاومت است

۱۳۹۵-۰۲-۰۲

عصر صادق ؛عصر شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵، مراسم تقدیر و تجلیل از همسران شهدای مدافع حرم در ساختمان سعدی  شهرداری رشت برگزار شد.

به گزارش عصر صادق ،این مراسم با حضور دکتر فرهمند پور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده ، دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت ، ابراهیم طاهرنژاد مدیرکل بنیاد شهید استان گیلان، رفیعی مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان استانداری گیلان، مختار جباری مشاور عالی شهردار رشت ، فاطمه شیرزاد، فرانک پیشگر ، سید رضا موسوی روزان، مظفر نیکومنش نودهی، سید حسین واثق کارگرنیا و فرهاد شوقی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت،  ابروفراخ معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری رشت و زینب فلک دوست مشاور امور بانوان شهرداری رشت برگزار شد.

 
 
 

دکترسید محمد علی ثابت قدم سخنان خود را در سه محور فرهنگ مقاومت، بانوان و خانواده مطرح نمود و در ابتدا با بیان اینکه “صدای این کودکان، صدای مقاومت است” گفت: صدایی که در یک مقطعی در کشور به انتها رسیده بود و نیازی به ادامه آن احساس نمی شد حالا دوباره شنیده می شود.

شهردار رشت با اشاره به آماری از خانواده شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان افزود : ما باید بتوانیم میراث فرهنگی به جا مانده از آن فرهنگ را که برگرفته از روحیه انقلاب اسلامی است به درستی تداوم ببخشیم.

 
 
 

 دکتر ثابت قدم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر جایگاه ویژه بانوان گفت : امروزه در حوزه مدیریت شهری حدود ۳۵ درصد مدیران سطح یک شهرداری رشت از بانوان هستند که این رقم در پایان سال ۹۳ در حدود یک درصد بود.

 شهردار رشت با بیان اینکه فرهنگ مقاومت صرفاً در جبهه های جنگ نیست  تصریح کرد : با توجه به فعالیت بانوان در حوزه های علمی و اشتغال، قطعاً رویکرد شهرداری رشت، مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر رشت توانمندسازی زنان بی سرپرست و توانمندسازی بانوان در حوزه اشتغال خواهد بود و با این رویکرد در حوزه سرای محلات با تلفیقی از فرهنگ اقتصاد مقاومتی آموزش هایی را در راستای توسعه فرهنگ مقاومت که برگرفته از سبک زندگی ایرانی اسلامی است مدنظر قرار دادیم تا بسته های آموزشی را از طریق سرای محلات به همه شهروندان تزریق کنیم. این امر ضمن آنکه می تواند پشتوانه خوبی برای فرهنگ مقاومت باشد؛ توانمندسازی همه خانواده ها و آحاد جامعه و حتی خانواده های غیر ایثارگر را ایجاد می کند.

 
 
 

دکتر سید محمدعلی ثابت قدم  خانواده ها را رکن اصلی و هدف دانست و گفت: قطعاً در حوزه خانواده، رکن اصلی و آنچه که فلسفه وجودی و سبک زندگی ایرانی اسلامی را که مبتنی بر دهه چهارم انقلاب اسلامی در پیشرفت گفتمان اسلامی و پیشرفت عدالت است، رونق خواهد داد توسعه فرهنگ خانواده محور است. باید هرچه به خانوارها آسیب خواهد رساند به عنوان آفت از آن دوری کنیم. در این راستا رویکرد های خانواده محور در سرای محلات را با محوریت مساجد و خانواده های محترم ایثارگر انجام داده ایم.

 
 
 

دکتر فرهمند پور نیز خطاب به خانواده معزز شهدا گفت: شهدا، وقتی برای دفاع از ارزش ها رفتند روی بنده و امثال بنده برای حمایت از خانواده شان حساب باز نکردند و باور داشتند به رغم تمام انصاف ها و بی انصافی ها، حق شناسی ها و حق ناشناسی ها، خداوند هست.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه روز به روز بر آمار شهدا و جانبازان افزوده می شود افزود: نمیدانم تا چه حد این امکان وجود دارد حقی که بر گردن ما نهاده شده است را ادا کنیم؟ نمیدانم چقدر عمر و سعی و تلاش و عبادت و اخلاص لازم است تا اندکی از چیزی که می فهمیم را ادا کنیم؟ فکر میکنم اینقدر که من احتیاج به کمک دارم همسران شهدا ندارند و اینقدر که من احساس خطر میکنم آنها احساس خطر نمی کنند. آنها پشتوانه پایان ناپذیری دارند که من از برخورداری از آن عاجزم. اجازه بدهید من کمک بخواهم. به من کمک کنید به من رحم کنید و به ما تخفیف بدهید. که اگر تخفیف ندهید خدا به ما رحم کند. معلوم نیست چه بلایی سر ما خواهد آمد. به نمایندگی از کسانی که وظیفه داریم حقی را ادا کنیم می گویم لطفا ما را حلال کنید. لطفا ما را ببخشید.

 
 
 

 رفیعی مدیر کل امور بانوان زنان و خانواده استانداری گیلان نیز اظهار کرد : امیدوارم شهدا در قیامت ما را حلال کنند و دست ما را بگیرند و خانواده هایشان که با اخلاص این هدیه را به خداوند تقدیم کردند ما را در دعای خیرشان از یاد نبرند تا با دعای این خانواده ها بتوانیم در خدمتگزاری عاشقانه به آنها موفق باشیم.

ابروفراخ نیز با اشاره به اینکه شما کسانی هستید که می توانید به همه کمک کنید خطاب به خانواده های گرامی شهدا گفت: نگاه کردن به خانواده های شهدای مدافع حرم یادآور اتفاقاتی است که توصیفش بسیار سخت است. دفاع مقدس را بدون زنان نمی توان تعریف کرد. جنگ ۳۳ روزه و مدافعین حرم را نمی توان بدون حضور مادران و همسران شهدا تعبیر و تعریف کرد. صحبت از ایثارگری های این عزیزان سخت تر از تصور است.

 
 
 

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری رشت شهدا را مستجاب الدعوه خواند و اضافه کرد : مادر سه شهیدان یوسفی در دیدار با مقام معظم رهبری گفتند من کار نکرده ام که چیزی بخواهم. ما همگی کمک می کنیم خدمتگزار خوبی برای مردم ایران علی الخصوص خانواده شهدا باشیم. مطمئن هستم شهدا ناظر و مستجاب الدعوه هستند و هر زمان به آنها تکیه کنید گره گشا هستند و من این موضوع را در زندگی خود دیده ام.

 
 
 

ابراهیم طاهرنژاد نیز  ضمن تقدیر از مقام شهدا گفت: واقعاً هرچه داریم از برکت و خون و مجاهدت شهداست.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان، استان گیلان را به برکت حضور ۸ هزار شهید دفاع مقدس و ۱۱ شهید مدافع حرم متبرک دانست و اضافه کرد: شهدا مانند ستارگان درخشانی در جامعه ما می درخشند و افتخار می کنیم که صدها کیلومتر دور از وطن در دفاع از رسالت عمه سادات مقابل کفر و نفاق می ایستند.

طاهرنژاد تاکید کرد : باید به سهم خود گره گشای مشکلات آنها باشیم. این جلسه صرفاً جهت ادای احترام بنده و مسئولین و تجدید بیعت با آرمان های شهدا بوده است و از دکتر ثابت قدم و اعضای شورا که دلشان به شهداست برای شرکت در نشست های هم اندیشی دعوت می کنیم.

 
 
 

فرهاد شوقی عضو شورای اسلامی شهر رشت که خود فرزند شهید است گفت : افتخار دارم عضو کوچکی از خانواده شهدا باشم. در سال ۱۳۶۵ به دنیا آمدم و زمانی که پدرم شهید شد ۳ ماهه بودم. برایم صحبت کردن خیلی سخت است. همسران شهید رسالت بزرگی برای تربیت و بزرگ شدن فرزندان دارند.بدانید همیشه حمایت شهیدتان از شما و فرزندتان هست و در تمام مراحل سخت زندگی خواهد بود.

 
 
 

محمدحسین واثق کارگرنیا گفت : خواهشم این است حرف ها به عمل تبدیل شود. کار زیادی نمی بینیم. وقتی پدران شهدا را با عکس شهید بر روی سینه هایشان می بینم خجالت می کشم.

عضو شورای اسلامی شهر رشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از دست اعضای شورا در این خصوص کار زیادی بر نمی آید اضافه کرد: آنها که دستی بر آتش دارند کاری کنند اگر دلشان برای شهدا و فرزندانشان می تپد کاری کنند. دیدار با آنها و هدیه ظروف به آنها به دردشان نمی خورد مشکلات روزمره آنها را حل کنند.

 
 
 

سیدرضا موسوی روزان هم در این جلسه به ارائه آماری از شهدا پرداخت و گفت: در سال ۶۵ حدود ۵۰ هزار شهید دادیم. در طول ۸ سال دفاع مقدس حدود ۲۰۰ هزار شهید دادیم و بسیاری از شهدا ۲۰ تا ۳۰ ساله بودند. بیش از ۵۶ هزار شهید متاهل بودند و فرزندانی از آنها به یادگار ماند که تعداد فرزندان به طور میانگین ۲ فرزند است.  این آمارها نشان دهنده این است که کشور ما همواره به طور یکپارچه در مقابل کفر و شرک و نفاق و باطل ایستاده است و شهدا که پاک ترین انسان ها هستند همه چیزشان را تقدیم انقلاب کرده اند. ان شاء الله پاسداران خوبی باشیم.

 
 
 

فرانک پیشگر نیز یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و با اشاره به شهدای مدافع حرم اظهار کرد : شهدای مدافع حرم این روزها زندگی و کشور ما را با رنگ و بوی شهادتشان مزین و معطر کردند.

شهدا حق زیادی بر گردن ما دارند. شهدا ویژگی هایی دارند از جمله دفاع از مردم و دفاع از کشور و ویژگی دیگری که مقام معظم رهبری اشاره کردند شهادت در غربت است که با شهادت در غربت از کشور، ملت، دین و انقلاب اسلامی محافظت کردند که قطعاً این ویژگی و این امتیاز نزد خداوند محفوظ خواهد ماند. بر ما واجب است در هر سنگری که هستیم راه شهدا را ادامه بدهیم.

 
 
 

مظفر نیکومنش نودهی به نامگذاری پارک ها، معابر و خیابان ها به نام شهدا اشاره کرد و گفت : ۱۵۰۰ نامگذاری در سومین سال دوره ۴ ساله شورای چهارم در سطح رشت داشته ایم که حداقل ۶۰۰ تای آنها مزین به نام شهداست . همچنین ۱۴ شهیده در شهر رشت داریم که در خیابان هایی که خانواده های معظمشان ساکنند نامگذاری صورت می گیرد.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت  به نصب المان شهدای مدافع حرم از میدان گاز تا دانشگاه آزاد اسلامی پل تالشان و همچنین نصب المان در ورودی شهر رشت از جاده تهران بلوار فاتحان، از میدان گیل تا تا جلوی لشکر ۱۶ زرهی و سایر برنامه های در دست اجرا اشاره کرد.

 
 
 

فاطمه شیرزاد با تاکید بر اینکه مسئولین باید به دور از نگاه های جناحی و حزبی از خانواده شهدا حمایت کنند گفت : شهدا رفتند و  از حریم اهل بیت(ع) و مرزها دفاع کردند تا با امنیت و آرامش زندگی کنیم و دور این میز ها بنشینیم. به عنوان عروس یک خانواده شهید عرض می کنم متاسفانه گاهی مسئولین استان توجه جدی به خانواده شهدا ندارند و قصورهایی دیده می شود. باید بدانیم این ما هستیم که به خانواده شهدا نیازمندیم و احساس دین می کنیم آنها به حمایت ما نیازی ندارند و باعث اقتدار و امنیت کشورند. ان شاءالله بتوانیم گرهی از کار شما باز کنیم.

رییس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نگاه کردن به چهره خانواده و همسران شهدا را عامل قدرت گرفتن مسئولین دانست و افزود : حضور در مراسم شهدا سعادت می خواهد و این سعادت نصیب هرکس نمی شود. شما نشان دادید هیچ ترس و واهمه ای ندارید. ما اشکتان را ندیدیم ولی اشک ما را در آوردید.  مثل کوه هستید مثل کوه پا برجا.

شیرزاد با تاکید بر جایگاه زن در نگاه اسلام و انقلاب اسلامی به برکت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری تصریح کرد : امیدواریم بحث مدیریتی زنان در صندلی ها و کرسی های استانی افزایش پیدا کند.

وی مسئولیت پذیری، پاکدستی، شفاف بودن، توانمندی و تعهد را از مهم ترین شاخصه های بانوان دانست که باید مورد توجه نهاد ریاست جمهوری و وزارت کشور قرار بگیرد و روز به روز بر جایگاه و منزلت زنان در ایران اسلامی افزوده می شود

همسران و خانواده های شهدای مدافع حرم نیز دقایقی با مسئولین هم صحبت شدند و اخلاص در صحبت هایشان و اثرگذاری کلامشان حاضرین در مراسم را تحت تاثیر قرار داد. در پایان مراسم با اهدای تقدیر نامه و هدایایی از همسران و خانواده های شهدای مدافع حرم تجلیل به عمل آمد.

 

 
  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×