چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
اخبار اصلی

سقوط یا صعود مثلث ممتنعه شورای شهر رشت در جلسه استیضاح شهردار !

۱۳۹۵-۰۵-۱۳

عصرصادق :اگر نیم نگاهی به روزهای سرنوشت ساز و تصمیم ساز مدیریت شهری در صحن علنی شورا داشته باشیم خواهیم دریافت که این سناریوی تکراری همچون جلسات گذشته در حال هدایت است و شاید به راحتی بتوان عدم استقلال فکری برخی از ساکتین شورا را نقشه خوانی کرد.

به گزارش عصرصادق ،بنا بر این گزارش و طی آخرین بررسی های صورت گرفته سرنوشت مدیریت شهری همچون ادوار گذشته به اما و اگرهایی گره خورده است که شاید بازنگری عملکرد شورای اسلامی شهر در طول ۳ سال گذشته این موضوع را بخوبی نمایان می سازد.

اگر نیم نگاهی به روزهای سرنوشت ساز و تصمیم ساز مدیریت شهری در صحن علنی شورا داشته باشیم خواهیم دریافت که این سناریوی تکراری همچون جلسات گذشته در حال هدایت است و شاید به راحتی بتوان عدم استقلال فکری برخی از ساکتین شورا را نقشه خوانی کرد.

بر همین اساس می توان انگیزه بازی خطرناک برخی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت را در این خصوص پیش بینی کرد که در ادامه به چرایی این موضوع می پردازیم:

در اینکه استقلال فکری و تصمیم گیری افراد حاضر در شورای اسلامی شهر رشت حق مسلم تلقی می گردد در خوش بینانه ترین حالت می توان به سکوت ۳ نفر از اعضای شورا نمره مثبت داد که بنا بر واقعیت های موجود تصمیمات منطقی و بر پایه استدلال و موقعیت سنجی صورت دهند و لذا به هیچ عنوان خود را درگیر مسائل جانبی با هدف قراردادن سرنوست شهر و مردم نخواهند کرد. امری که شاید با توجه به تجارب گذشته امری بعید به نظر برسد .

این موضوع از آن حیث مورد توجه است که ساکتین شورا به راحتی تا کنون می توانستند با کمی بررسی و تحقیق در خصوص انتخاب مسیر اصلی خود گام بردارند و فضای متشنج شهری و استان را به سمت آرامش سوق دهند امری که تا کنون محقق نشده است.

تشکیل مثلث ممتنعه در شورای اسلامی شهر رشت مسبوق به سابقه است و حال این امر در جلسه سوال و استیضاح شهردار رشت بار دیگر نمایان شد و این امر موجب می گردد کانون توجهات از اصل موضوع خارج شده و هر دو گروه موافق و مخالف درصدد جلب نظر مثلث ممتنعه باشند حال اینکه چه ابزار هایی در اختیار این دو گروه قرار دارد را می توان به جزء مورد بررسی قرارداد .

گروه موافقان استیضاح شهردار عمدتا با ترسیم نقش خود در آینده مدیریت شهری و اینکه شرایط را برای اعضای مثلث ممتنعه در آینده مهیا خواهند کرد در صدد جلب رضایت خواهند بود، حال اینکه خود بخوبی می دانند زمان پیش رو به هیچ عنوان جبران کننده وعده ها و پیشنهادات آنان نیست و سرانجام به عنوان بازندگان اصلی و بازماندگان مدیریت شهری لقب خواهند گرفت که شاید این موضوع در آینده صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .

گروه مخالفان استیضاح شهردار ابزاری مطمئن تر را در اختیار دارند و آن ارائه عملکرد فعالیت مدیریت شهری از گذشته تا به حال بر اساس شاخص های ملموس و جمیع نظرات بزرگان معنوی و سیاسی استان و عامه مردم است که می تواند در کنار برخی کاستی ها در جهت جلب نظر مثلث ممتنعه شورا موفق تر عمل نماید چرا که عینیت بخشیدن به واقعیت ها امری بدیهی به نظر می رسد

اما سکوت ادامه دار مثلث ممتنعه می تواند تصویر اشتباهی را در مخاطبان و به طبع مردم همیشه در صحنه شهر رشت ترسیم کند و آن اینکه این افراد به دنبال چه امتیاز و یا راهبردی هستند که در این خصوص نیز می توان چندین تئوری را رقم زد: ابتدا اینکه ساکتین شورا در حال ارزیابی برون شورایی و بازتاب آن در جامعه هدف خود هستند که در این صورت باید تا به امروز به بازتابهای مخاطبین خود دست یافته باشند و تعلل در ادامه روند سکوت و رساندن آن به لحظه رای گیری امری آسیب زا خواهد بود.

سناریوی پایانی مثلث ممتنعه را می توان فارغ از حالات فوق در نظر گرفت و آن ، نگاه ابرازی به استیضاح شهردار است تا شاید بتواند بخشی از معصومیت از دست رفته شورا و شهرداری را بازسازی کنند تا در آینده بتوانند از آن به عنوان نقطه عطف عملکردی خود صحبت به میان آورند که در این صورت باید در مدت باقی مانده شاهد چرخش های هدفمند و حتی شبه برانگیز مثلث ممتنعه بود.

لذا پیشنهاد می گردد مثلث ممتنعه شورای شهر رشت از حالت رکود خارج شده و به صراحت مواضع موافق و مخالف خود را با دلیل و مدرک و فارغ از جناح بندی های سیاسی برای اذهان عمومی شفاف سازی کنند تا در روز رای گیری همچون ادوار گذشته شاهد بداخلاقی ها و رای گیری های پرحاشیه نباشیم .رشت پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×