پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اخبار اصلی

سرقت مسلحانه از یک موسسه مالی و اعتباری در رشت / آنجلینا جولی در راه گیلان؟ / استخدام در دو بیمارستان در رشت / تحصن عجیب کارگران یک اداره در رشت

۱۳۹۴-۰۳-۱۹

 

سرقت مسلحانه از یک موسسه مالی و اعتباری در رشت

عصرتدبیر نوشت: بر اساس آخرین شنیده ها روز گذشته دو نفر موتورسوار، اقدام به سرقت مسلحانه از یکی از شعب موسسات مالی و اعتباری در خیابان تختی رشت نمودند.

به گفته یک شاهد عینی سارقان در این عملیات، دست یکی از کارکنان موسسه را با چاقو بریدند و وی را به شدت مصدوم نمودند و مبلغی در حدود ۵۰ میلیون تومان را از این موسسه به سرقت بردند و فرار کردند.

هنوز هیچ منبع موثقی صحت و جزییات این خبر را تایید نکرده است.

سام، استاندار موفق گیلان یا متجاوز به عنف؟! +سند محرمانه ساواک

شمال ما نوشت: برخی از پایگاه های خبری استان گیلان، امروز مطلب زیر را منتشر و یا بازنشر کردند:

دکتر محمد سام کیست؟ استانداری که یک خیابان به نامش شد.

یکی از خیابان هایی ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺑﻪ ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﻃﺎﻟﻘﺎﻧﯽ ‏(ﺑﯿﺴﺘﻮﻥ‏) ﺷﻬﺮﺭﺷﺖ ﻣﺘﺼﻞ ﺍﺳﺖ، ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ «ﺳﺮﺩﺍﺭ ﺟﻨﮕﻞ» ﻧﺎﻡ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﻧﺰﺩ ﺍﻫﺎﻟﯽ ﺷﻬﺮ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ «ﺳﺎﻡ» ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻭﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﯿشود. ﺍﯾﻦ ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﻧﺎﻣﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺷﺨﺼﯽ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﮐﻪ ﭘﯿﺸﺘﺮ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭ ﮔﯿﻼﻥ ﺑﻮﺩ.

ﺩﮐﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪ ﺳﺎﻡ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۳۰۳ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪﯼ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﮐﺮﻣﺎﻥ متولد شد  ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﺗﺤﺼﯿﻼﺕ ﻣﺘﻮﺳﻄﻪ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺖ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭﭘﺮﻭﺭﺵ ﺩﺭ ﺁﻣﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﻣﺪﺗﯽ رییس اداره فرهنگ شهرهای ﮔﺮﻣﺴﺎﺭ ﻭ ﻭﺭﺍﻣﯿﻦ ﺷﺪ.او ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۳۳۴ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﺑﻪ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺭﻓﺖ ﻭﻣﻮﻓﻖ ﺑﻪ ﺍﺧﺬ ﺩﺭﺟﻪ ﺩﮐﺘﺮﯼ ﺩﺭ ﻋﻠﻮﻡ ﺍﺩﺍﺭﯼ ﮔﺮﺩﯾﺪ.

وی ﭘﺲ ﺍﺯ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺭﯾﺎﺳﺖ اداره ﮐﺎﺭﮔﺰﯾﻨﯽ ﺑﺎﻧﮏ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﻣﻨﺼﻮﺏ ﺷﺪ ﻭ ﭼﻨﺪﯼ ﺑﻌﺪ ﺩﺭ ﺩﻭﻟﺖ ﺣﺴﻨﻌﻠﯽ ﻣﻨﺼﻮﺭ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭﭘﺮﻭﺭﺵ شد . ﺩﮐﺘﺮ ﺳﺎﻡ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺗﺮﻭﺭ ﻣﻨﺼﻮﺭ ﻭ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﺭ ﺁﻣﺪﻥ ﻫﻮﯾﺪﺍ، ﺩﺭ ﺍﺭﺩﯾﺒﻬﺸﺖ ۱۳۴۱ ﺑﻪ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﯼ ﮔﯿﻼﻥ ﻣﻨﺼﻮﺏ ﺷﺪ ﻭ ﭼﻬﺎﺭﺳﺎﻝ ﻭﭼﻬﺎﺭ ﻣﺎﻩ ﺍﯾﻦ ﺳﻤﺖ ﺭﺍ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭ ﺑﻮﺩ ﺗﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ  عملکرد موفق او در گیلان باعث شد تا سکان هدایت ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭی ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ به او سپرده شود.

منبع: برگرفته از کتاب ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺍﻥ ﮔﯿﻼﻥ ﺍﺯ ﺁﻏﺎﺯ ﺗﺎ ۱۳۵۷، ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺩﮐﺘﺮ ﻫﻮﻣﻦ ﯾﻮﺳﻔﺪﻫﯽ

اما موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی با انتشار سندی محرمانه از ساواک در سایت خود نوشته است:

«از: اداره کل سوم‌تاریخ‌: ۱ / ۱۲ / ۴۴
به‌: ریاست ساواک استان یکم گیلان (رشت‌)شماره‌: ۵۱۹۹۲ / ۳۲۲
درباره‌: دکتر محمد سام استاندار
طبق اطلاع نامبرده بالا ضمن سوءاستفاده اخیراً به اتفاق مهدی قریب مدیرکل آموزش و پرورش گیلان به همسر شخصی در باغ آستانه واقع در صومعه‌سرا تجاوز و به منظور جلب رضایت دکتر مزبور مبلغ چهل هزار تومان به او پرداخت [می‌کند]. با این حال همسر بانوی مذکور عیال خود را طلاق می‌دهد. با اعلام مراتب به فرموده خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به موارد فوق تحقیقات لازم معمول و نتیجه را گزارش نمایند.
مدیرکل اداره سوم ـ مقدم
تهیه کننده‌: شهنامه
رئیس بخش ۳۲۲: کامکار
رئیس اداره دوم عملیات‌: جهان‌بین
اصل در پرونده س ـ الف ـ ۲۷۰
روی پرونده مهدی قریب کلاسه ق ـ ر ـ ۲۴۱ بایگانی شود ۳۰ / ۱۱
طبق نظر رئیس بخش طبقه‌بندی این نامه از سری به خیلی محرمانه تغییر پیدا کرده است ۱ / ۱۲
شماره‌: ۲۷۴تاریخ‌: ۷ / ۱ / ۴۵»

 خیابان‌های رشت فقط آنجلینا جولی و شکیرا را کم دارد!

شمال ما نوشت: در شهر ما رشت، مسائل جالبی پیش می‌آید که حقیقتا جای تأمل فراوان دارد. یکی از این مسائل، اهم و مهم کردن موضوعات است. چه اینکه بارها دیده‌ایم برخی مقولات بسیار حیاتی توسط عقلای شهر و مدیریت آن کنار گذاشته شده و به جای آن، به مواردی پرداخته شده است که نه تنها هیچ ارزشی ندارد بلکه ضد ارزش نیز هست.

مثلاً یکی از معضلات قدیمی و بارها گفته شده‌ی رشت، آسفالت خیابان‌های آن است. در این شرایط و در حالی که بسیاری از کوچه پس‌کوچه‌ها که هیچ، بلکه بسیاری از خیابان‌های اصلی شهر دارای حفره‌های متعدد و عمیقی است، با نزدیک شدن سفر رئیس جمهور می‌بینیم که شهرداری زحمت کشیده و تنها دست به بازسازی سطحی آسفالت مسیرهای آمد و شد هیأت دولت می‌پردازد.

حالا آسفالت به کنار می‌توانیم این معضل را به بهانه‌ی بودجه‌ی سنگین لازم برای تعویض کامل پوشش خیابان‌های رشت، از گزینه‌های روی میز حذف کنیم. اما با دیگر اتفاقات این چنینی چه باید کرد؟ آیا باید آنها‌ را نیز با یک دلیل من‌درآوردی کنار بگذاریم؟
مدتی‌ست زیر پل عابر پیاده‌ی میدان جانبازان، یک بنز تبلیغاتی نصب شده که مخاطب را به استفاده از یک کالای خاص تشویق می‌کند. در این تبلیغ چنین القا می‌شود که استفاده از این کالا، لذت بیشتری به مصرف کننده می‌دهد. تا اینجای کار مشکلی نیست. مشکل از جایی شروع می‌شود که قرار است در این بنر تبلیغی، بر روی لذت بخش بودن مصرف آن کالا تأکید شود.

این تأکید اینگونه نمایش داده می‌شود که دو حرف اول این کلمه یعنی «ل و ذ» از حرف آخر آن جدا شده و البته حرف «ذ» بیشتر شبیه «ز» نمایانده می‌شود. حال ترکیب این وضع می‌شود واژه‌ی «لز». یعنی این کلمه، در قلب بنر تبلیغاتی قرار گرفته و با اِلِمانی که کنارش قرار دارد، بیشتر از سایر بخش‌های بنر، به چشم می‌آید. به نظر می‌رسد لازم به توضیح نباشد که کلمه «لز» چه معنای رکیکی دارد. حال باید پرسید تبلیغ غیرمستقیم هم‌جنس بازی زنانه در وسط یکی از خیابان های اصلی رشت چه می‌کند؟

اما این تنها مورد نیست. مورد دیگر تبلیغی‌ست که روبه‌روی فرودگاه رشت نصب شده است. تبلیغی که در آن به بهانه‌ی عرضه‌ی یک مدل شامپو، تصویر خانمی را نشان می‌دهد که بی‌حجاب و در آغوش یک مرد قرار گرفته است. گویی این تابلوی تبلیغاتی را از وسط خیابان آتاتورک استانبول برداشته و در این مکان نصب کرده‌اند.
و این تابلوها و بنرها در حالی نصب می‌شود که چه بسیار موضوعات سیاسی و انقلابی و فرهنگی و مذهبی که جای‌شان در نمای شهری خالی‌ست. البته ریشه‌ی این وضع، در فقدان ناظر حساس و عالمی‌ست که لازم است بالای سر همه‌ی فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ی قرار بگیرد تا مو را از ماست بکشد.
علی ایحال از مسئولین شهری خصوصاً کمیسیون فرهنگی شورای شهر می‌خواهیم تا سریعاً چنین تبلیغات و تصاویری از سطح شهر جمع شده و فکری به حال آینده کنند تا خدای نکرده شرایط به سمتی نرود که در فردایی نه چندان دور، به جای عکس شهدا، تصاویر تبلیغی آنجلینا جولی و شکیرا زینت بخش محیط خیابان‌های ما باشد. مواظب باشیم با چنین اقداماتی، به اوضاع اسف‌بار فرهنگی رشت تیر خلاص نزنیم.

             

 

علت تعطیلی بانک تجارت خشکبیجار چه بود؟/ واکنش تند رئیس شورای شهر خشکبیجار به این موضوع + عکس

خوبان خبر نوشت: چندی پیش شهروندان خشکبیجاری، شاهد یک اتفاق عجیب در شهرشان بودند. در حالی که برخی ادارات هنوز در خشکبیجار وجود ندارد و مردم برای انجام اموراتشان باید به خمام یا رشت مراجعه کنند، باجه بانک تجارت خشکبیجار در اقدامی سوال برانگیز تعطیل شد.

به گزارش خوبان: ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت شهروندان خشکبیجاری، شاهد یک اتفاق عجیب در شهرشان بودند.

در حالی که برخی ادارات هنوز در خشکبیجار وجود ندارد و مردم برای انجام اموراتشان باید به خمام یا رشت مراجعه کنند، باجه بانک تجارت خشکبیجار در اقدامی سوال برانگیز تعطیل شد.

در حالی که از گوشه و کنار خبر می رسید که باجه بانک ملت خشکبیجار در حال تعطیل شدن است به ناگاه باجه بانک تجارت خشکبیجار تعطیل شد. در اطلاعیه ای که بر روی شیشه بانک نصب شده آمده است:« شهروندان پس از این برای انجام امورات بانکی خود به بانک تجارت لشت نشاء مراجعه نمایند.»

حمید صفری رئیس شورای شهر خشکبیجار در گفتگو با خوبان خبر گفت: آقایان برای این که این موضوع برایشان حاشیه ساز نشود، به یکباره ساعت ۱۰ صبح روز ۲۳ اردیبهشت با نصب پرده ای، اعلام نمودند که این شعبه تعطیل شده است.

وی افزود: در این خصوص با بخشدار، فرماندار رشت و حتی مهندس کوچکی نژاد نماینده رشت هم رایزنی کردیم. آقای بخشدار هم با دو نماینده دیگر رشت در مجلس صحبت کردند اما تا کنون نتیجه ای در بر نداشته است.

صفری با بیان این که مسئولین بانک تجارت لشت نشاء برای این که این موضوع تبعات نداشته باشد، بدون اطلاع و هماهنگی قبلی با مسئولین خشکبیجار به یکباره اقدام به تعطیلی باجه بانک نمودند گفت: آن ها این ادعا را دارند که این بانک موجودی ندارد. در حالی که بانک های بخش های دیگر ۲۵ میلیارد ریال موجودی دارند و به فعالیت خود ادامه می دهند اما بانک تجارت خشکبیجار با ۴۰ میلیارد ریال موجودی باید بسته شود.

رئیس شورای شهر خشکبیجار گفت: این دقیقا همان بلایی است که قبلا سر بانک ملت خشکبیجار آوردند.

وی خاطرنشان کرد: بانک ملت برخی بخش ها، با وجود استیجاری بودن به صورت شعبه مشغول به کار است اما در خشکبیجار با وجود مالکیت ساختمان به صورت باجه ای به فعالیت خود ادامه می دهد که احتمالاً تا چند وقت دیگر همین را هم می بندند.

صفری گفت: سیاست نانوشته برخی آقایان این است که بعضی بخش های رشت فربه شوند و این فربه شدن به قیمت آب رفتن و فدا شدن خشکبیجار تمام می شود.

وی با بیان این که مسئولین بانک تجارت می گویند باجه تجارت خشکبیجار ۲۶ میلیارد بدهی دارد گفت: اگر شما نمی توانید بدهی های خود را وصول کنید چرا از مردم باید انتقام بگیرید؟

صفری اضافه کرد: هر چند ماه در میان به ما اعلام می کنند که دانشگاه پیام نور خشکبیجار باید بسته شود یا بانک ملت هم باید بسته شود.

رئیس شورای شهر خشکبیجار با ناراحتی گفت: همین روزهاست که شهرداری خشکبیجار به شهروندان خود اعلام نماید برای اجازه گرفتن برای صدور پروانه ساختمان به شهرداری های شهرهای همجوار مراجعه نمایند!

وی تصریح کرد: با وجود این که مسئولین به ما قول حل مشکلات را داده اند، تمام بحث ما این است که چرا همیشه باید خشکبیجار فنا شود. چرا باید دارایی ما زیر نظر خمام باشد؟ این همه ادارات ما زیر مجموعه خمام است چرا یک اداره از خمام زیر مجموعه خشکبیجار نیست؟ آیا دوستان تحمل خواهند کرد؟

صفری افزود: این مدیریت بد مسئولین بانک تجارت را می رساند که مردم در خشکبیجار سرمایه گذاری نمی کنند و بانک مجبور به تعطیلی می شود. مگر ما در این جا بانک رفاه، ملی، صادرات و سپه نداریم. چرا بانک های دیگر مشکل ندارند؟ این مشکل شماست که نمی توانید مشتری جذب کنید.

پورسینا و رازی رشت دستیار جذب می کنند

گیلان ۲۴ نوشت: مجوز جذب دستیار در رشته تخصصی طب اورژانس در بیمارستانهای پورسینا و رازی رشت اخذ شد.

طی نامه ای از سوی دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، به استناد رای صادره در دویست و چهل و ششمین جلسه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی مورخ ۲۷ اردیبهشت ۹۴ ،با راه اندازی رشته تخصصی طب اورژانس در بیمارستانهای پورسینا و رازی رشت با پذیرش دستیار با اولویت بومی برای یک دوره موافقت مشروط بعمل آمد.

طب اورژانس یکی از تخصص های نسبتا جدید پزشکی است که حیطه فعالیت های آن در زمینه بیمارانی است که نیازمند اقدامات فوری فوریت های پزشکی بوده و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرند.

طب اورژانس یک تخصص بالینی است که به ارزیابی، احیاء، تثبیت ، تشخیص و مراقبت از بیماران اورژانس می پردازد . این رشته تخصصی دربرگیرنده اطلاعات علوم پایه و دانش بالینی لازم ومهارتهای مناسب جهت تشخیص، تصمیم گیری و درمان بیماران مراجعه کننده به اورژانس و نیز مدیریت بخش اورژانس و حوادث غیرمترقبه می باشد . متخصص این رشته همچنین باید بتواند به عنوان عضوی مؤثر از تیم پزشکی با متخصصان رشته های دیگر و نیز نظام اورژانس پیش بیمارستانی همکاری کند.

بلاتکلیفی کارگران برق منطقه ای گیلان ۱۰ روزه شد + عکس

رشت پرس نوشت: کارگران شرکت برق منطقه ای گیلان خواهان ادامه کار در کارگاه تحت سرپرستی خود شدند.

تعدادی از کارگران شرکت پشتیبانی صنعت برق گیلان وابسته به شرکت برق منطقه ای گیلان خواستار ادامه کار در کارگاه تحت سرپرستی خود شدند.

یکی از کارگران تجمع کننده در گفتگو با خبرنگار رشت پرس اظهار داشت: شرکت پشتیبانی صنعت برق گیلان وابسته به شرکت برق منطقه ای بر اساس اصل ۴۴ قانون خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار شد.

وی افزود: در ابتدای امر قرار بر این شد که اگر این شرکت بنا به دلایلی موفق به ادامه کار  نباشد مجددا” به بخش دولتی واگذار شود .

وی با بیان عدم موفقیت شرکت خصوصی در این راستا و گرفتن حکم توسط خریدار از دادگاه در خصوص تخلیه کارگاه اظهار داشت: طبق ماده ۱۲ قانون اداره کار ۳۷ نفر از پرسنلی که باید به بدنه برق منطقه ای بازگردند با پیگیری بسیاری از مسئولین استانی به مدت ۱۰ روز است که با بی مهری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان روبرو هستیم.

وی با اشاره به اینکه در جلسه دیروز استانداری فرمانده نیروی انتظامی ، رییس اداره کار و برخی مسئولین اصرار به بازگرداندن این پرسنل به بدنه دولتی طبق قانون اصل ۴۴ بودند لذا همچنان با  مدیر عامل برق منطقه ای گیلان با این امر مخالفت کرده و از پیگیری برای رفع این مشکل سرباز می زند.

لازم به ذکر است موضوع ماده ۱۲ قاون کار اذعان می دارد : هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه، از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل، تغییر نوع تولید، ادغام درموسسه دیگر، ملی شدن کارگاه، فوت مالک و امثال اینها، در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمی‌باشد و کارفرمای جدید، قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق خواهد بود.

سایه غول قمار بر سر مردم گیلان

 گیلان نو نوشت: قمار گرفتن مال مردم  بدون مشقت و آسان است و خداوند سبحان حکم شراب و قمار را یکى آورده است زیرا که هر دو، در ضررهاى اقتصادى و اجتماعى بر فرد و جامعه، یکسان هستند.

قمار، به همه چیزهایى که مردم در آن شرط‌ بندى مى کنند، اطلاق مى‌شود که مردد بین منفعت خالص و خسارت خالص باشد.

بربادرفتن ثروت‌ها، تلف شدن عمر انسان، ویران شدن خانه ها و از هم پاشیدن خانواده از زیان‌های قمار است و در بسیاری از مواقع برای قمارباز برهم خوردن تعادل روانی، زد و خورد و خودکشی را به همراه دارد.

یکی از این نوع قمارها، که در استان‌های شمالی به ویژه استان گیلان به وفور دیده شده  و متاسفانه در افکار عمومی به قدری عادی شده که دیگر به عنوان قمار و یک فعل حرام بدان نگریسته نمی‌شود، برگه های شرط بندی فوتبال تحت عنوان«توتو» است.

برگه‌های توتو در واقع ابزاری برای رسیدن به رویاهای شیرین و میلیونر شدن افراد نادانی است که تمام زندگی خود را در قالب پیش بینی نتیجه فوتبال در اختیار یک عده افراد سودجو قرار داده و ماحصل تلاششان را به جای هزینه در خانواده، صرف توهم پولدار شدن می‌کنند که اسلام نیز آن را حرام اعلام کرده است. خداوند متعال مى فرماید:«انما الخمر والمیسر والانصاب والا زلام ، رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون. همانا شراب، قمار، بت پرستى و تیرهاى گره بندى ، (که رسمى بود در جاهلیت ) همه اینها، پلید و از اعمال شیطان است از آن دورى کنید تا رستگار شوید.»(مائده /۹۲)

این برگه‌های شرط بندی با آغاز مسابقات فوتبال در هر جای دنیا، تهیه و توسط گروهک‌های خاص و به صورت هدایت شده در استان توزیع می‌شود. برگه‌های توتو به صورت رایگان از طریق قهوه خانه‌ها، دکه‌های روزنامه فروشی و برخی مغازه‌ها در اختیار افراد قرار می‌گیرد و پس از پیش‌بینی نتایج بازی‌ها، در ازای پرداخت پول به نمایندگان توزیع، تحویل داده می‎شود و پولی به جیب سودجویان می‌رود که حاصل نوعی جاهلیت در عصر مدرن است.گردش مالی این نوع از قمار آنقدر زیاد است که شبکه‌های مختلف این نوع قمار رقابت عجیبی با هم دارند و سالی چند شبکه به شبکه‌های موجود افزوده شده و عرصه را متاسفانه رقابتی کرده است. سود حاصله از این شرط بندی شاید به چند میلیارد تومان هم برسد که شرکت کنندگان ساده لوح در توتو، در رویای بچگانه خود که شاید در بهترین حالت به چند میلیون تومان برسند دلخوش هستند و مابقی مبالغ جمع آوری شده به جیب دلالان این قمار میرود.

در این راستا پلیس نقش مهمی در براندازی این گروهک‌ها و از بین بردن این فعل حرام دارد و به شدت با توزیع کنندگان برگه‌های توتو در استان برخورد کرده و هرازچندگاهی خبر از براندازی باند توزیع توتو و جمع‌آوری برگه‌های توتو می‌دهد. مقابله با برگه‌های شرط بندی فوتبال در راستای اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و پاکسازی نقاط آلوده و جرم خیز انجام می‌شود. طبق گزارش‌های واصله از پایگاه خبری پلیس از ابتدای سال جاری، فرمانده انتظامی شهرستان رودسر از کشف و ضبط بیش از۴ هزار برگ توتو در رودسر خبر داد.

سرهنگ پورقاسم، فرمانده انتظامی رودسر با اشاره به تشکیل پرونده برای متهم و معرفی آنان به مرجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی از مردم فهیم این شهرستان خواست، در صورت مشاهده فرد یا افرادی که مبادرت به توزیع چنین برگه هایی در سطح شهر می نمایند مراتب را از طریق تلفن ۱۱۰ اطلاع داده تا در اسرع وقت نسبت به شناسایی و دستگیری آنان اقدام لازم صورت گیرد.

همچنین فرمانده انتظامی شهرستان آستارا  نیز از کشف بیش از ۳ هزار  و ۵۲۴ برگ توتو و ۲۵ هزار  و ۸۸۰ برگ توتو طی دو مرحله دراین شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیم مهدی زاده، فرمانده انتظامی شهرستان آستارا گفت: خرید و فروش وتوزیع برگه‌های توتو(برگه‌های پیش بینی مسابقات ورزشی به ویژه فوتبال که از مصادیق بارز قمار وشرط بندی می باشد) در دستور کار پلیس است.

سرهنگ مهدی زاده در پایان با اشاره به معرفی متهم به مراجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی تصریح کرد: پلیس با همکاری و همیاری مردم همواره آماده برخورد با هرگونه هنجار شکنی و فعالیتهای غیرقانونی با شماره تلفن آشنای ۱۱۰  می باشد.

مقابله با این نوع قمار، نیاز به نوعی فرهنگ سازی در اذهان مردم مبنی بر حرام بودن آن دارد.  و در این جا نقش مبلغان و خطبا بسیار برجسته است روحانیان و علما می‌بایست با بر شمردن مصادیق قمار برای آحاد جامعه آنان را از ضررها و زیان‌های آن و دلیل حرام بودن این فعل آگاه کنند.

رویایی که خانواده را متلاشی می کند

حجت الاسلام عباس روح الله زاده از خطبای برجسته گیلان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با اشاره به علاقه مردم گیلان به ویژه شرق استان به بازی شرط بندی فوتبال اظهار کرد: توتو زدن یک نوع اعتیاد محسوب می‌شود که بسیاری از مردم به ویژه اقشار متوسط و ضعیف که حقوقشان در روز به ۱۵ هزار تومان هم نمی‌رسد در بازارهای میوه و تره بار، قهوه خانه‌ها، تعمیرگاه‌های اتومبیل، دکه‌های روزنامه فروشی به دنبال رویای پولدار شدن هستند.

وی ادامه داد: درست زمانی که شرط بندی برای نتایج بازی‌های فوتبال از حالت سرگرمی خارج شد و به منبع کسب پول‌های نامشروع تبدیل شد، خرید و فروش برگه‌های موسوم به «توتو» بستر خود را در استان‌های شمالی یافت.

حجت الاسلام روح الله زاده با تاکید برعدم آگاهی خانواده‌ها از جرم بودن و حرام بودن این نوع شرط بندی گفت: با توجه به ناشناخته بودن این نوع از شرط بندی نسبت به سایر شرط‌‌‌ بندی‌ها برای خانواده‌ها لزوم تاکید بر جرم بودن این پدیده احساس می‌شود جرمی که به موجب قانون می‌تواند برای مرتکب آن حبس یا شلاق به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه به موجب ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی قماربازی با هر وسیله‌ایی ممنوع است گفت: از آنجا که در شرط بندی توتو قصد برد و باخت وجود دارد جرم محسوب شده و کسانی که مباردرت به خرید و فروش این برگه‌ها می کنند از منظر قانون مجرم محسوب می‌شوند.

روح الله زاده با تصریح اینکه سودجوها برای به جیب زدن پول مردم نقشه زیرکانه‌ایی کشیدند، اذعان کرد: روی این برگه‌ها اسامی ۱۴ تا ۱۵ تیم فوتبال که بازی دارند نوشته شده  و آنهایی که آرزوی پولدار شدن در سر دارند باید نتیجه بازی‌ها را پیش بینی کنند.

وی با بیان اینکه توتو حتی بر روی بازی‌های کامپیوتری نیز انجام می‌شود اذعان کرد: تعداد باخت‌های افراد در این شرط بندی‌ها خیلی بیشتر از برد آنهاست  و بسیاری از افراد تمام سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه شرط بندی نوعی قمار است، ایجاد رابطه سرد و طلاق عاطفی در خانواده‌ها را نخستین مضررات این عمل دانست و گفت: معتادان به قماربازی زندگی خود را نادیده می‌انگارند و احساس مسئولیت نسبت به خانواده خود ندارند و هیچ چیز جز انجام قمار برایشان اهمیت ندارد.

توتو در شمال کشور به ویژه گیلان طرفداران زیادی پیدا کرده و تحت عناوین مختلفی عرضه می‌شود، برای سودجوها برد و باخت توتوباز فرقی ندارد، آنها طوری برنامه ریزی کرده‌اند که هرگاه هر جای دنیا دو تیم فوتبال پا به توپ شدند، بتوان بر سر بازی آنها قمار کرد و پول به جیب زد و این توتو بازان هستند که به حدی در این برگه‌ها غرق می‌شوند که حتی فرش زیر پای خود را فروخته تا بتوانند مخارج تهیه برگه شرط بندی را فراهم کنند. این پدیده به دلیل بیکاری مردم(پیر و جوان)به ویژه روستائیان بعد از فصل برداشت محصول به وفور دیده می شود که جای بسی تاسف دارد.

آنچه که به نحو بازری در این موضوع نمایان است عدم اطلاع رسانی صحیح و فرهنگ سازی و بیان قبح  ارتکاب به این معصیت است. از آنجائیکه برگه‌های توتو به وفور در قهوه خانه‌ها، قلیان سراها و برخی دکه‌های روزنامه فروشی یافت می شود و رفتار  قانونی مناسبی در امر اطلاع رسانی برای جلوگیری از شیوع آن دیده نشده ناخودآگاه حمل بر قانونی بودن آن می‌کند.

پدیده توتو یکی از رفتارهای ناهنجار اجتماعی و فرهنگی است و راه مقابله با یک ضد هنجار، هنجار سازی و نهادینه کردن راهکار فرهنگی برای مقابله با آن است. مساجد به عنوان گسترده ترین تریبون انقلاب اسلامی، می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد. بعد از گذشته ۳۶ سال از انقلاب اسلامی کمتر روستایی یافت می شود که مسجدی نداشته باشد و یا حداقل مسجدی در جوار آن بنا نشده باشد. مبلغانی که برای ایام تبلیغی محرم و رمضان در این مساجد به امر تبلیغ می‌پردازند باید قبح این معصیت را بیان کرده و از شیوع و گسترش این فعل حرام جلوگیری کنند.

در این مسیر باید نقش مدارس کمرنگ دیده نشود. مدارس در قالب جلسات اولیا و مربیان و استفاده از کارشناسان انتظامی و مذهبی می تواند از آلوده شدن زندگی گرفتاران در دام قمار توتو جلوگیری کنند.

رونق فضای کسب و کار و نهادینه کردن فرهنگ تلاش در ریشه کن کردن توتو در گیلان تاثیر بسزایی دارد. گیلان با داشتن اراضی شالیزاری و باغات فراوان می‌تواند سهم بیشتری درتولید محصولات کشاورزی در کشور داشته باشد. عادت منحوس و ناپسند بسیاری از کشاورزان گیلانی آن است که تک محصولی هستند و تنها در ایامی خاصی از سال به کاشت برنج، چای و…. اکتفا کرده و در مابقی سال از درآمد حاصله از فروش آن یک نوع محصول ارتزاق می‌کنند. زمین‌های کشاورزی گیلان در مواقعی از سال که زیر کشت محصول اصلی نیست می تواند زیر کشت محصولات فرعی مانند انواع صیفی جات برود تا هم در اقتصاد خانوارها موثر باشد و هم با افزایش درآمد افراد خام خیال را از گرفتار شدن در اوهام و به دست آوردن پول‌های بادآورد حتی از طریق غیرمشروع توتو بی‌نیاز کند.  به بیان دیگر مشغول شدن به کار جایی برای بیکار ماندن و گعده‌های شبانه و لغزیدن در چاه قمار نمی‌گذارد. این امر ارتباط بسیار تنگاتنگی با فرهنگ سازی در کسب رزق حلال و تلاش برای کسب و کار پررونق تر دارد./خزر انلاین

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×