چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
علمی - یادداشت

سد لاسک چرا نباید ساخته شود؟

۱۳۹۵-۰۴-۲۱

عصر صادق :سد لاسک چرا نباید ساخته شود؟

عبدالوهاب غریبی لاسکی
روزها و شاید سالهای زیادی است که بر طبل ساخت سد لاسک کوبیده میشود و اما هنوز خوشبختانه عملی نشده است.

دلایل عمده ای که ایجاد سد لاسک را توجیح نمی کند:

۱-لاسک و بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ روستای اطراف آن که مسیر اصلی دسترسی به آنها، روستای لاسک می باشد ،دارای فرهنگ و تاریخی قدیمی و مردمانی هستند که سالها برای پایداری این سرزمین و ایران تلاش کرده اند .جانفشانی ها و قدرت نمایی هایی که به مهاجمان و دشمنان داشته اند هنوز از پیران و ریش سفیدان نقل هر مجلسی است. و شهیدان گرانقدر زیادی به انقلاب هدیه کرده اند. بنابراین تخریب چنین فرهنگ و نستالوژی مشترک بین مردمانش خارج از انصاف،و عدالت می باشد.
۲-شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه به صورتی است که حتی رودخانه های فصلی و آبراهه هایی کوچک آن نیز در زمان سیلا بهای که به به صورت دورههای کوتا مدت رخ می دهد، چنان رسوب و درختان از ریشه کنده شده ای با خود به همرا می آورند که قادرند پلهای بتنی سر رهشان را تخریب کنند رسوب غیر قابل تصوری به همراه خود وارد سد کنند و با رانشهای که در هنگام این سیلابها صورت میگیرد و با تدابیر بعضا ضعیفی که برای لایروبی سدها در ایران صورت می پذیرد. به یقین سد لاسک در آینده ای بسیار نزدیک به سرنوشت بسیاری از سدها، منجمله سد منجیل و تاریک و… گرفتار خواهد شد.
۳-در تمامی کشورها و حتی قوانین مکتوب ایران بر این اساس می باشد که پروژه های بزرگ درصورتی قابل اجرا می‌باشند که میزان منفعتشان بیشتر از ضرر و زیان آن باشد. و این در حالی است که در اجرای سد لاسک میزان تخریب جنگل و تنوع گیاهی و حیاتی آن قابل ملاحضه می باشد و جنگل انبوهی را به ورطه نابودی میکشاند( بطوری که بریدن حتی یک اصله شمشاد با جریمه سنگین و زندانی برای بومی های محلی به همراه خواهد داشت، اما انگار نابود کردن چند صد هکتار جنگل با تنوع بسیار زیاد به چشم دوستان محیط زیست و منابع طبیعی نیامده است. و یا در قبرستانی نزدیک روستای لا سک دوستان اجازه بریدن چند درخت جهت اضافه شدن قبرستان را ندادند در حالی که تمامی مدارک دال بر آن بود که آن منطقه جز وقفیات قبرستان می باشد.)
۴- تجربه در اسکان دادن روستاها در برنامه خروج دام از جنگل نشان داد که دوستان زیاد به فکر مردم و جنگل نبوده و بیشتر به میزان بودجه و سرمایه ای که از پروژه به آنها سوق داده میشود ، می اندیشند.
۵-دوستان در راضی کردن مردم بر این عقیده هستند که مدت زمان پروژه فرصتی به آنها خواهد داد تا با مبلغ پرداختی به آنها تصمیم گیری کنند و مکان مناسبی برای آینده خود بیابند و بقول آقای دکتر برای فرزندانشان نیز پس انداز کنند ، اما غافل از اینکه مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید میترسد. و آزموده را آزمودن خطاست.و مطمئن با اولین کلنگی که به زمین لاسک خورده شود چنان صداهایی از اره برقی ها و انفجارها بلند شود که همه کلاغها هم از آن منطقه فراری شوند و به یقین برای ۲۰ سال آینده و انجام کارهای تکمیلی سد پابرجا خواهد بود.
۶- دلیل اجرای سد برای تامین آب شرب شهرهای پایین دست برای سالهای آینده و خشکسالی های احتمالی آینده عنوان شده است، در حالی که در صورت استفاده صحیح و بهینه سازی آب و ایجاد سد بندهایی در مسیر حرکت رودخانه های به وفور منتهی به دریا ، به راحتی می توان میزان آب شرب آن مناطق را تامین نمود. فقط کمی درایت و مدیریت صحیح می خواهد. -( گناه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری . آیا برای آبادی یک شهر راهی جز خرابی صد روستا وجود ندارد؟)
۷- بد قولی های که مردم منطقه از مسئولین در دوره های مختلف  دیده اند اعتماد مردم منطقه را تجت شعاع داده است که سر نوشت و آینده خودشان را به دست آنها بسپارند. ( با اعلام ملی شدن جنگل مقرر شد به صاحبان جنگل نشین که کاهآ سندهای وقت خود را داشتند زمین و اراضی برای کشاورزی واگذار گردد. که با به پیروزی شکوهمند انقلاب عملا به دست فراموشی سپرده شده است و مردم از خواسته خود ناامید شده اند و مجور به کوچ به شهرها ومکانهایی هستند که به آن تعلق خاطر ندارند)
۸-نوع زمین و شرایط خاک منطقه نشست و نفوذ آب تحت فشار را از زیر سد و حاشیه آن بسیار محتمل می کند. که البته امیدواریم تدابیر لازم اندیشیده شده باشد.
۹-هر کار اشتباهی، اشتباهات بسیار دیگری به همراه خود خواهد داشت. با تخریب مسیر دسترسی به روستاهای بالادست مطمئن جنگل بیشتری را باید قطع کرد .( البته اگر بخواهند به آنها اسکان دهند و به مانند روستاهای جنوبی در وسط جزیزه های داخل سد قرار نگیرند -)
۱۰- سد لاسک و طبیعت آن پتانسیل آن را دارد که به مانند بسیاری از مناطق دیدنی که به نام منطقه نظامی مانع ورود افراد عادی به آن شده اند به محلی برای نخجیر گاه دیگران و ممانعت از ورود صاحبان اصلی به منطقه مبدل گردد. ( به مانند کوههای امامزاده اسحاق و…)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×