چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
اجتماعی - اقتصادی - پزشکی - دانشگاه

ساختار فرسوده بیمارستان‌ها، بزرگ‌ترین مشکل بخش درمان گیلان است

۱۳۹۴-۰۶-۰۳

عصر صادقمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بزرگ‌ترین مشکل ما در استان ساختار فرسوده ساختمان‌ بیمارستان‌ها است برای مثال بیمارستان پورسینا بیش از ۹۰ سال قدمت دارد و بیمارستان‌های رازی، شفا وحشمت هم از این امر مستثنی نیستند.

به گزارش عصر صادق و به نقل از تسنیم با توجه به جایگاه والای پزشکان در فرهنگ ایرانی و اسلامی و توجه مردم این مرز و بوم به جایگاه پزشکان در جامعه و به‌مناسبت روز پزشک با محمد تقی آشوبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان  گفت‌وگویی درباره فعالیت‌ها و اقدامات این دانشگاه داشته‌ایم که در ادامه می‌‌خوانید:

تسنیم: درباره برنامه هایی که تاکنون در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ارتباط با رفاه حال بیماران انجام شده‌است و نیز برنامه‌های در دست اجرا توضیح دهید.

آشوبی: در طرح تحول نظام سلامت برای ایجاد رفاه بیشتر برای بیماران طرح ارتقاء هتلینگ را در اکثر بیمارستان‌های دولتی اجرایی کردیم به این شکل که فضای بیمارستان را خوشایندسازی کنیم و کارهایی مانند تعمیرات، رنگ‌آمیزی و نوسازی و ارتقاء وسایل گرمایشی و سرمایشی براساس استانداردها مورد توجه قرار گرفت و مرحله اول و دوم هتلینگ اجرایی شد.

یکی از کارهای دیگر صورت گرفته در جهت رفاه حل بیماران نوسازی تخت‌های بیمارستانی بود که حدود ۷۰۰ تخت در طول سال گذشته و امسال خریداری شد و برای هر اتاق یخچال و کمد تهیه شد و با توجه به اینکه کمبود نیروهایی درمانی احساس می‌شد برای رفاه و رسیدگی بیشتر به بیماران حدود ۳۰۰ نفر پرستار در طول سال گذشته و امسال وارد سیستم شد.

از سوی دیگر پرستارانی که طرح آن‌ها به اتمام رسیده بود را دو سال بیشتر در بیمارستان‌ نگه‌داشتیم و در بیمارستان‌های رستم‌آباد و آستارا و ۱۷ شهریور حدود ۸۰ نفر نیروی درمانی به‌صورت استخدام رسمی از طریق آزمون استخدامی جذب شد.

نکته دیگری که در جهت رفاه بیماران مورد توجه قرار گرفت این است که در سال‌های گذشته بیمار وقتی وارد بیمارستان می‌شد خود باید تجهیزات پزشکی را تهیه می‌کردند اما اکنون بیمارستان دولتی همه تجهیزات و دارو را خود در اختیار بیمار قرار می‌دهد همچنین دفترچه‌های طرح بیمه سلامت استان صادر شد و در بیمارانی که وارد بیمارستان می‌شوند روستائیان ۳ درصد و شهری ۶ درصد فرانشیز پرداخت می‌کنند.

تسنیم: در حوزه تجهیز بیمارستان‌های استان چه اقداماتی انجام شده است؟

آشوبی: بسیاری از دستگاه‌های CCU و ICU و دیالیز در بیمارستان‌های استان  نوسازی و دستگاه‌های جدید نیز خریداری شد، دستگاه سونوگرافی برای تعدادی از بیمارستان‌ها تهیه شده است و رادیولوژی دیجیتال برای اولین بار در بیمارستان‌های رازی و پوسینا رشت و بیمارستان‌های انزلی و شفت راه‌ اندازی شد و در این نوع از دستگاه دیگر نیازی به فیلم نیست ومتخصص از طریق اینترنت می‌تواند ویزیت و جواب آن را صادر کند و برنامه داریم بسیاری از تجهیزات فرسوده را از رده خارج کنیم تا تجهیزات نو جایگزین شود.

تسنیم: درباره راه اندازی اورژانس هوایی آستارا چه اقداماتی تاکنون انجام شده است؟

آشوبی: در برنامه‌ریزی‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان راه‌اندازی این اورژانس در آستارا در دستور کار قرار دارد و به امید خدا براساس قولی که وزیر بهداشت داده در حال انجام کار هستیم که بالگرد هم مسقر می‌شود.

تسنیم: میزان مشارکت خیرین در حوزه درمان در گیلان به چه میزان است؟

آشوبی: از توجه خیرین استان به این حوزه سپاس‌گزاری می‌کنم در بیمارستان رودسر ساختمان بخش دیالیز با هزینه  یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان  توسط خیرین احداث شد و دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجهیزات آن را بر عهده گرفت در بیمارستان رازی  بخش شیمی درمانی و عروق را خیرین بر عهده گرفته‌اند، در بیمارستان پورسینا موسسه خیریه امید تعمیرات بخش اورژانس را انجام داد و در اکثر شهرستان‌ها میزان مشارکت خیرین بوده و به بخش درمان کمک صورت گرفته است.

تسنیم: توجه به شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به چه صورت است؟

آشوبی: هنوز این امر به شکل مطلوب شکل نگرفته است هشت شرکت دانش بنیان در دانشگاه مستقر شدند و ما در مراحل اولیه کار هستیم هنوز به شکل کامل اجرا نشده است.

تسنیم: چه مشکلاتی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان و واحدهای درمانی در راستای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به بیماران وجود دارد؟

آشوبی: بزرگ‌ترین مشکل ما در استان ساختار فرسوده ساختمان‌ها است برای مثال بیمارستان پورسینا بیش از ۹۰ سال قدمت دارد بیمارستان رازی، شفا و حشمت هم از این امر مستثنی نیستند و شهرستان‌ها هم چنین وضعیتی دارند. بنابراین در ساختار فرسوده تعمیرات جواب‌گو نیست و به همین خاطر ما در بیمارستان  آستارا، تالش، لاهیجان و لنگرود بیمارستان جایگزین در نظر گرفتیم.

در بخش دیالیز هم دستگاه‌ها فرسوده هستند که البته توانستیم در طول سال گذشته و امسال تعدادی را نوسازی کنیم و به امید خدا تا پایان سال تعداد دیگری از دستگاه‌ها نوسازی و جایگزین می‌شوند و دستگاه رادیوتراپی هم در استان با کمبود روبه‌رو است که برای لاهیجان و انزلی در برنامه گنجانده شده که این دستگاه خریداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×