پنجشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 09 - 28 ساعت :
اخبار اصلی

زنگ خطری جدی برای کتاب!

۱۳۹۴-۱۱-۲۷

از دیدگاه مدیرعامل خانه کتاب، بر اساس آمارهای رسمی، از مجموعه ۳۳۴ هزار و ۹۰۳ عنوان کتاب چاپ اولی که طی یازده سال (۱۳۸۳-۱۳۹۳) منتشر شده‌اند، سه‌هزار و ۴۳۵ عنوان، یعنی یک درصد کتاب‌های‌ چاپ اول را می‌توان کتاب به مثابه محمل دانش معرفی کرد که تحت عنوان کتاب‌های برتر از آنها نام می‌بریم؛ چنین وضعیتی را باید یک زنگ خطری جدی برای کتاب دانست!
به گزارش ایبنا،مجید غلامی‌جلیسه، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را بزرگ‌ترین رویداد علمی و تحلیلی کتاب پس از انقلاب اسلامی به‌شمار آورد و گفت: با بررسی کتاب‌های راه‌یافته به مرحله دوم داوری کتاب سال طی ده سال گذشته، تعداد کتاب‌های برتر، در بهترین حالت، ۲٫۷ درصد از تولیدات چاپ اول هر سال را تشکیل می‌دهد.

در بررسی کلی، آمار نشان می‌دهد که از مجموعه ۳۳۴۹۰۳ عنوان کتاب چاپ اولی که طی یازده سال (۱۳۸۳-۱۳۹۳) منتشر شده‌اند، ۳۴۳۵ عنوان، یعنی ۱ درصد کتاب‌های چاپ اول را می‌توان کتاب به مثابه محمل دانش معرفی کرد که تحت عنوان کتاب‌های برتر از آن‌ها نام می‌بریم. اگر این مقایسه با تمام کتاب‌های یک سال، یعنی مجموع کتاب‌های چاپ اول و مجدد، صورت بگیرد نسبت کتاب‌های برتر آنقدر کوچک است که در حکم صفر یا هیچ است.

این تحلیل واقع‌گرایانه زنگ خطری جدی برای کتاب به شمار می‌رود و ما را بر آن می‌دارد که هرچه سریع‌تر نسبت به رفع مشکلات کیفی کتاب گام برداریم تا مشکلات کمی، چرا که افزایش تولید کتاب و یا شمارگان آن در حالی که محتوای کتاب از منظرهای گوناگون رو به نزول است مشکلی از جامعه کنونی ما رفع نخواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×