یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 03 ساعت :
اخبار اصلی

زباله و فاضلاب؛ دو تهدید بزرگ گیلان/سازمان را پاتوق یک حزب خاص نمی دانم

۱۳۹۵-۰۵-۱۸

 عصرصادق ،نشست رئیس سازمان برنامه و بودجه با خبرنگاران عصر امروز شنبه به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد.
به گزارش عصرصادق ؛محمدعلی(کیوان) محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه در ابتدا با اشاره به روز خبرنگار این حرفه را  کار سخت و طاقت فرسا دانست و گفت: تا در وجود آدم عشق الهی و دغدغه اجتماعی وجود نداشته باشد این مسئولیت را انتخاب نمی کند.

محمدی با بیان اینکه  جامعه که در آن زندگی هرچقدر عقب مانده تر باشد این شغل سخت تر است گفت: جامعه هرچقدر فرهیخته باشد کار خبرنگاران راحتر است.
وی جوامع را نیازمند تکریم خبرنگار دانست و گفت: برای آنکه مخاطبان خبرنگاران عام جامعه هستند و بیش از اینکه تحت تاثیر فضل علما و دانشمندان باشد تحت قلم خبرنگاران هستند.‌

وی خطاب به خبرنگاران ادامه داد: برای حفظ این جایگاه پاکی قلم و اندیشه لازم است. هرچقدر طراوشات حقیقی تر باشد اثر گذاری آن هم بیشتر خواهد بود.

محمدی با بیان اینکه رسانه رکن چهارم دموکراسی و مهم ترین آن است اظهار کرد: رسالت معلمی کل جامعه بر عهده خبرنگاران است و حفظ همین یک نکته تاثیر خودش را در جامعه می گذارد.

دوره های ویژه خبرنگاری

وی افزود: بدون اصحاب رسانه توسعه فرهنگی حاصل نخواهد شد و به همین دلیل موظفیم جایگاه خبرنگاران را تعمیق ببخشیم. وی همچنین دو قول به خبرنگاران داد، محمدی گفت: سازمان برنامه و بودجه آماده است تا  دوره های ویژه خبرنگاری برای جوانانی که قصد ورود به این عرصه را دارند برگزار کنند.
وی افزود: ‌ در کارگروهها مختلف و ۳۵ کمیته ای که برای تدوین برنامه ششم تشکیل شده است می توانیم‌ میزبان خبرنگاران باشیم.‌

طرح آمایش سرزمین

محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار گیل نگاه در مورد طرح آمایش سرزمین گیلان گفت:  چگونگی پراکنش جمعیت و برنامه ریزی موضوعی بوده که همیشه مورد نظر توسعه گرایان است.
وی افزود:  به نتیحه نرسیدن این موضوع عوارض بسیار منفی برای کشور به دنبال داشته است. محمدی با اشاره به احداث کارخانه فولاد در مرکز کشور گفت: با احداث این کارخانه در مرکز کشور و دور از منبع آبی در طی ۱۵ سال هزینه حملی سنگ آهن برابر با احداث کارخانه را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه تاکنون آمایش سرزمین ۱۵ استان به پایان رسیده است‌ اظهار کرد: دفاع اولیه از برنامه آمایش سرزمین گیلان در هفته گذشته در سازمان برنامه و بودجه استان انجام شده است و تا پایان مرداد نیز در سازمان مدیریت کشور بررسی خواهد شد.  محمدی افزود: از کارشناسان خبره برای تنظیم و بازنگری این سند استفاده کردیم.  محمدی گفت: سند آمایش سرزمین را از فیلتر های مختلف عبور دادیم و در نشست های مختلف با فرماندار و نمایندگان مجلس آن را بررسی کردیم.

حضور میلیونی گردشگر
وی با اشاره به حضور میلیونی گردشگران در استان گفت: گردشگری یکی از اولویت های ما در برنامه ریزی است.

محمدی اولویت بعدی را تجارت دانست و گفت: با وجود راه آهن و یک خط کشتیرانی قوی راه جدید با اروپابرای ایران٬ آسیای میانه و آفریقا ایجاد خواهد شد. که این موضوع می تواند به اشتغال زایی در استان کمک کند.

وی کشاورزی را یکی از داشته های سنتی واولویت دار استان معرفی کرد و گفت: وضعیت چای نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است و با توجه به سیاست دولت با توجه به کمبود آب کشت برنج در سایر نقاط ممنوع شده است‌ .

وی افزود: البته این موضوع نقش اجتماعی استان های شمالی در تامین غذا کشور افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به صنعت در گیلان گفت: صنعت با اجازه محیط زیست و آب و خاک و درخت وارد گیلان می شود.  محمدی زباله و فاضلاب را دو تهدید بزرگ استان دانست و گفت: ورود قنعت باید با مطالعه و کار کارشناسی انجام شود.  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بیکاری استان حل نخواهد شد مگرآنکه بحث سرمایه گذاری را به طور جدی دنبال کنیم.‌

جمعیت گیلان رو به فزونی نیست و جایگاه سیاسی ما رو به تضعیف است

وی همچنین با اشاره به بحث جمعیت استان گفت: جمعیت ما رو به فزونی نیست و جایگاه سیاسی ما رو به تضعیف است. باید جمعیت استان با توجه به علم جمعیت شناسی تنظیم شود.

محمدی افزود: بیکاری استان حل نخواهد شد اگر سرمایه گذاری را به طور جدی پیگیری نکنیم. وی با اشاره به سه کشور هند و‌مالزی و سنگاپور گفت: این کشورها با سرمایه گذاری خارجی توانستند کشور خودشان را توسعه ببخشند.

محمدی افزود: سرمایه گذار خارجی می تواند سبب امنیت در کشور شود. اگر سیاست درست و ادبیات درست داشته باشیم خودشان متمایل خواهند شد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری به فرهنگ سازی نیاز دارد گفت:شما خبرنگاران باید افکار عمومی را برای سرمایه گذاری آماده کنید.

وی همچنین در مورد تجربه کار حزبی خود گفت: کار حزبی به من آموخته است که من مدیر همه جریانات هستم و سازمان برنامه را پاتوق یک حزب خاص نمی دانم./گیل نگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×