دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 11 ساعت :
اخبار اصلی - خبر داغ - گفتگو

روند توسعه عمران شهری را با جدیت دنبال می کنیم

۱۴۰۲-۰۶-۲۸

پایگاه خبری_تحلیلی عصرصادق،با توجه به گذشت به ۵ ماه دوران سرپرستی و ۱۵ ماه دوره شهرداری مهندس حیدر ثریا محقق دوست به سمت شهردار شهر ماکلوان طی مصاحبه ای با عصرصادق پاسخ این مسئول اجرایی به شرح ذیل می باشد.

*وضعیت فعلی شهرداری را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه با همدلی و هماهنگی اعضای شورای اسلامی شهر و پرسنل زحمتکش شهرداری ،وضعیت فعلی شهرداری ماکلوان در روند رو به رشدو پویا قرار گرفته و خوشبختانه با همکاری خوب ایجاد شده فی ما بین شهرداری و شورای اسلامی شهر از ۲۰ آبان ۱۴۰۰ سرپرستی شهرداری ماکلوان را برعهده گرفتم که تا آن زمان از بودجه ۶ میلیارد تومانی شهرداری تنها ۴ میلیارد تومان آن محقق شده بود.

شهردار ماکلوان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته یادآورشد: خوشبختانه در مدت باقیمانده تا پایان سال ۱۴۰۱ برابر با ۸ میلیارد تومان دیگر وصول شد تا مجموع درآمد به ۱۲ میلیارد تومان برسد.

ثریا محقق دوست به تحقق ۲۰۰ درصدی بودجه سالهای۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۱ نیز بودجه شهرداری ماکلوان ۸ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که بیش از ۱۶ میلیارد تومان تحقق درآمدی صورت گرفت.

*آیا با آنچه پیش از آمدن به شهرداری فکر می کردید تفاوت دارد؟

بله،شهر نمونه گردشگری ماکلوان دارای پتانسیل های بالقوه بسیاری می باشد که با حضور این حقیر و حمایت اعضای محترم شورای اسلامی شهر ماکلوان این پتانسیل های روز به روز بالفعل تبدیل می گردند.

*مشارکت شهروندان در اداره شهر و نسبت به انتظارات و توقعات مردم به همکاری های متقابل آنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

شهر گردشگری ماکلوان با آب و هوای مطلوب و دلپذیر در فصول مختلف میزبان سیل انبوه گردشگران از نقاط مختلف کشور می باشد که شهروندان فهیم ماکلوان با روحیه مهمان نوازی خود همواره بر این مهم صحه گذاشته و با مشارکت موثر در امور عام المنفعه وبا کمک به طرح های عمرانی و با مشارکت در پرداخت هزینه ها بصورت مادی و معنوی همواره یار و یاور شهرداری و گردشگران بودند

*اقدامات عمرانی شهرداری ماکلوان را چگونه ارزیابی می کنید؟

وی با اشاره به برخی اقدامات عمرانی صورت گرفته بیان کرد: کسر حرائم بلوار ولایت شهر ماکلوان (مسیر اصلی فومن تا ماسوله) به طول چهار و نیم کیلومتر از ۳۲ و نیم به ۲۷ و نیم متر کاهش یافته که با زنده شده ۵ متر عمق برای مالکان خط اصلی شهر موجب ترغیب این افراد برای ساخت و ساز و توسعه شهری و در نهایت افزایش درآمد شهرداری می‌شود.

شهردار ماکلوان به پرداخت بیش از ۱۲ میلیارد از ۲۰ میلیارد بدهی سنواتی شهرداری اشاره کرد و گفت: این بدهی‌ها مجموعه مدیریت شهری را تا مرز شکایت نزد دستگاه قضایی پیش برده بود.

ثریا محقق دوست با تاکید بر اینکه طرح بافت فرسوده شهر ماکلوان برای استفاده ار مزایای این طرح (قیر و بودجه نقدی) در حال تهیه است، بیان کرد: طرح تدقیق معابر به منظور مشخص کردن و اعمال معابر و کوچه‌هایی که به دلیل تفکیک اراضی جدیدا به بافت شهری افزوده شده است در حال اجرا بوده تا موجب دقیق‌تر شدن نقشه طرح هادی شود.

شهردار ماکلوان همچنین به اجرای ۲۰ هزار متر مربع آسفالت معابر شهری به مجموع ۵ کیلومتر و اجرای ۹ کیلومتر روکش آسفالت بلوار ولایت از طریق اداره راهداری شهرستان فومن بااعتباری بالغ بر ۱۸ ملیارد تومان اشاره کرد و افزود: این اقدامات پس از پیگیری‌های یکساله شهرداری از طریق استفاده از قانون قرار گیری شهرهای که در مسیر ترانزیت قرار دارند بدون پرداخت یک ریال از طریق شهرداری صورت گرفت و درحال اجرا می‌باشد.

شهردار ماکلوان با اشاره به تولید محتوا و طرح‌های تشویقی و مشارکتی شهروندان در مبحث مدیریت پسماند اظهار کرد: خوشبختانه شاهد کاهش میزان زباله تولیدی شهری از ۳ تن به یک و نیم تن در روز از طریق فرهنگ سازی و آموزش چهره به چهره شهروندان بوده ایم.

*مهمترین برنامه های حوزه شهری را توضیح بفرمایید؟

ثریا حقیقت دوست در رابطه با برنامه‌های پیش روی شهرداری ماکلوان نیز گفت: اجرای فاز چهارم رفوژ میانی و روشنایی بلوار ولایت به طول حدود ۲ کیلومتر، اجرای فضای سبز بلوار ولایت به طول چهارونیم کیلومتر، اجرای پیاده روسازی در مناطق مختلف شهر ماکلوان به طول ۱۵۰۰ متر، اجرای سنگ فرش، بافت سنتی بازار ماکلوان به طول ۵۰۰ متر، اجرای المان و برج نوری میدان اصلی شهر ماکلوان، اجرای المان نوشته نام ماکلوان بر روی تپه سیاه کوه به طول ۳۰ متر و ارتفاع ۳ متر، اجرای دروازه ورود شهر ماکلوان به ارتفاع حدود ۳ متر و طول بیش از ۵۰ متر، اجرای طرح ممیزی املاک شهری، اجرای طرح ساماندهی تبلیغات محیطی از طریق بیلبوردها و استند‌های ثابت تبلیغاتی به وسیله کانون‌های تبلیغاتی مجاز و حذف بنرهای دربستی به جهت زیبا سازی و نظم بخشیدن سیمای شهری از جمله برنامه‌ها است.

شهردار ماکلوان در ادامه با بیان اینکه این شهر با وجود ماسوله رودخان همواره در خطر رانش زمین هنگام وقوع سیل است، تصریح کرد: اجرای دیواره حفاظتی رودخانه ماسوله رودخان به جهت حفظ زمین پارک ساحلی از رانش زمین پیش روی رودخانه از دیگر برنامه‌های ماست.

ثریا حقیقت دوست همچنین خواستار توجه ویژه امور آب فومن و شفت و شرکت آب منطقه ای گیلان به مقوله اجرای دیوارهای حفاظتی در ماسوله رودخان شد و گفت: اجرای پروژه با فهرست بهای فعلی بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان هزینه در بر دارد که این عدد از توان شهرداری ماکلوان خارج است.

در مورد بام سبز ماکلوان چه برنامه هایی دارید؟

شهردار ماکلوان با اشاره به برنامه ریزی برای اجراى زمین جمن مصنوعى در خیابان حضرت على اصغر (ع) اظهار کرد: سند بام سبز در منطقه ای به مساحت ۵/۵ هکتار در اختیار راه و شهرسازی گیلان است و در نظر داریم در صورت واگذاری این زمین به شهرداری در کنار ایجاد پروژه گردشگری نظیر سورتمه یا پل معلق شیشه ای، تجهیزات رفاهى برای استفاده شهروندان و مسافران از بام سبز ماکلوان از قبیل سرویس بهداشتى، آلاچیق و صندلى و… را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه شرکت توسعه گردشگری استان گیلان با شهرداری ماکلوان بیان کرد: همکاری مشترک در انجام فعالیت‌های گردشگری با موضوع احداث مجموعه های گردشگری و تفریحی، برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها و معرفی سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری به منظور ایجاد زیر ساخت های گردشگری و اشتغال در منطقه از اهداف انعقاد این تفاهمنامه است.

ثریا حقیقت دوست با بیان اینکه ماکلوان دارای ظرفیتهای گردشگری زیادی است، تصریح کرد: اجراى پیست پرواز پاراگلایدر براى اولین بار در غرب گیلان (پرواز تفریحى و آموزشى) از دیگر برنامه های مدیریت شهری است.

شهردار ماکلوان برگزاری جشنواره ها برای افزایش نشاط عمومی و همچنین جذب گردشگر را از جمله برنامه های مهم مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی های خوبی در همین راستا صورت گرفته که به زودی خبرهای خوشی برای مردم اطلاع رسانی می شود.

سخن پایانی

انشالله با همکاری و همیاری مردم فهیم و شریف ، خیرین نیکوکار ،اعضای شورای اسلامی شهر و حمایت های مسئولین شهرستانی و استانی بتوانیم شهری زیبا و آباد در خور ماکلوان عزیز داشته باشیم.

 گفتنی است: بمناسبت روز دهیاری ها و شهرداری ها در همایشی از مهندس حیدر ثریا محقق دوست شهردار ماکلوان به عنوان شهردار نمونه استان گیلان تجلیل و تقدیر بعمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×