سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27 ساعت :
اجتماعی - اخبار اصلی - اقتصادی - مذهب

خیاطی که با ۱۵ میلیون تومان نان‌آور ۴ خانواده شد

۱۳۹۵-۰۷-۱۶

در شرایطی که بسیاری از کارگاه های خیاطی به دلایل گوناگون از جمله واردات قاچاق پوشاک ترک و چینی و فقدان حمایت دولت از صنعت پوشاک با چالش مواجهند، یک مرد طبسی توانسته با احداث کارگاه خیاطی برای چهار خانواده در منازلشان اشتغالزایی کند.

به گزارش عصرصادق، رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های کشور می‌دانند. در بحث کشاورزی می توان رونق صنایع تبدیلی را مثال زد که اگر فعال شوند هم تعدادی جوانان مشغول به کار می شوند وهم تا حدودی می توانیم در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش داشته باشیم.

در واقع با تحقق اقتصاد مقاومتی می توان  بسیاری از مشکلات جامعه مخصوصاً بیکاری که بسیاری از جوانان با آن  روبه رو هستند را برطرف کرد. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تأکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است. بنابراین  برای اینکه بتوانیم در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق باشیم باید اقتصاد مقاومتی مورد توجه همگان  باشد  تا بتوانیم در عرصه های مختلف به خودکفایی برسیم.

در میان هستند افرادی که در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی هم برای خود اشتغالزایی می کنند و هم به فکر اشتغال برای دیگران هستند. سید اکبر شهبازیان یکی از مردان  ایران زمین است که با ارداده ای قوی برای ۴ خانواده بی سرپرست و ۱۰ جوان دیگر اشتغالزایی کرده است.

تایوانی‌ها یک شعار اقتصادی جالب دارند: «هر خانه یک کارخانه و هر کارخانه یک خانه!» این شعار اولین‌بار با هدف توسعه کسب‌وکارهای کوچک خانگی طراحی شد. آنها گام اول کسب‌وکارهای کوچک‌شان را با فرآوری ساده محصولات برداشتند.خیاطی صرفاً هنر دوخت و دوز نیست بلکه در درجه اول هنر بکارگیری ابتکار و خلاقیت در مسیر تولید طرح های جدید و بازار پسند است.

در شرایطی که بسیاری از کارگاه های خیاطی به دلایل گوناگون از جمله واردات قاچاق پوشاک ترک و چینی و فقدان حمایت دولت از صنعت پوشاک با چالش مواجهند، یک مرد طبسی توانسته با احداث کارگاه خیاطی برای ۴ خانواده در منازلشان اشتغالزایی کند.

*اشتغالزایی برای ۴ خانواده بی سرپرست با تولید ۲۰۰۰ دست از محصولات خواب

شهبازیان می گوید: در سال ۸۳ نمایندگی نساجی مازندران را  برای مشهد گرفتم،  اما به خاطر اینکه خودم اهل طبس هستم این نمایندگی را به شهرستان خودم آوردم تا جوانان شهرستان خودم مشغول به کار شوند. ۲ نفر را برای این نمایندگی انتخاب کردم و آنها مشغول به کار شدند اما به ذهنم رسید که باید از تجربه خود استفاده کنم و راهی را برای اشتغالزایی خانواده های بی سرپرست پیدا کنم این شد که تصمیم گرفتم پارچه هایی را برای تولید تشک و بالش و محصولات خواب دیگر را تهیه کنم و برای خانواده هایی که با این کار خیاطی آشنایی دارند ایجاد شغل نمایم. به طور میانگین هر خانواده ای در ماه نزدیک به ۷۰۰ هزارتومان درآمد دارد و در سال نزدیک به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دست از محصولات از قبیل تشک،لحاف، بالش، سرویس نوزاد و سرویس عروس را تولید می کنیم.

خودم به بازار می روم و تمام وسایل را خرید می کنم و خودم این مواد اولیه را به درب منازل که کارگاه مشاغل خانگی شده اند می برم و به این خانواده ها سفارش می دهم و آنها بعد از مدتی بعد از این که این محصولات را اماده کردند با بنده هماهنگ می کنند و من محصولات را از انها تحویل می گیرم و به مشتری های خودشان می رسانم.

این فعال اقتصاد مقاومتی گفت: در این چند سال که در طبس فعالیت داشتم توانستم ۱۰ شاگردی که نزد من کار می کردند را به مرحله استادی در خیاطی برسانم و به آنها کمک کنم که بتوانند برای خودشان کسب و کاری را راه بیندازند. از بسیج سازندگی ۱۵ میلیون وام گرفتم و این وام موتور محرک من شد برای گسترش کارم.

*اشتغالزایی رضایت خداوند را به همراه دارد

خیلی خوب است که ما بتوانیم با فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی هم برای خودمان و هم برای هم شهری هایمان ایجاد شغل کنیم زیرا رضایت خداوند را نیز در بر خواهد داشت ما باید با ایجاد مشاغل خانگی راه کسب درامد را به کسانی که توانایی دارند اما آگاهی ندارند آموزش بدهیم.

من می توانستم در کارگاه خودم بشینم و تولیدات داشته باشم اما با فکری اقتصادی و خیرخواهانه برای چندین نفر دیگر هم اشتغالزایی کردم که هم خودم به سود بیشتری برسم و هم انها درامدی کسب کنند. درامدی ماهانه نزدیک به ۱٫۵ تا ۲ میلیون تومان دارم که برای من رضایت بخش است و خدا را شاکرم

*ایجاد کارگاه در منازل علاقمندان به انجام مشاغل خانگی

یکی از شیوه‌های کسب و کار که امروزه در همه جای دنیا از اقبال زیادی برخوردار است و روزبه‌روز به تعداد آنها اضافه می‌شود، کار در منزل است.

باید تولید کننده ها از این ظرفیت استفاده کنند. در حال حاضر من ۴ کارگاه مشاغل خانگی دارم. از این کارها باید انجام شود. تولیدکننده ها باید کار خود را به منازل مردم ببرند که هم تولیداتشان بیشتر شود و هم بتوانند اشتغالزایی داشته باشند که این کار رضایت خداوند را نیز در بر دارد و باعث برکت کار می شود.

*جوانان راحت طلب شده اند/دولت برای جوانان ایجاد انگیزه نماید

متاسفانه جوانان ما راحت طلب شده اند و علاقه بسیار زیادی به پشت میز نشینی پیدا کرده اند و دوست دارند یک شبه راه صدساله را طی کنند که این در هیچ جای جهان امری شدنی و پسندیده نیست.

باید جوانان ما کمر همت بسته و بدون اکتفا به دولت و کارهای دولت برای خود اشتغالزایی کنند. جوانان ما  با استفاده از عرصه های اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی و تسهیلاتی که این سازمان در اختیار انها قرار می دهد می توانند برای خود و دیگر دوستانشان اشتغالزایی کنند فقط باید بخواهند و پشت کار داشته باشند. البته باید در این راستا دولتی ها باید کمک کنند و با حمایت خود از جوانان برای انها ایجاد انگیزه نمایند و با اشتغالزایی برای جوانان زمینه برای رشد و توسعه کشور را فراهم کنند./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×