چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 22 ساعت :
اخبار اصلی

خودروی شخصی وزیر صنعت «پراید» است

۱۳۹۴-۰۲-۲۸

عصر صادق : قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه مارلبورو صهیونیستی نیست، از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد.

به گزارش عصر صادق، قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه مارلبورو صهیونیستی نیست، از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد.
مجتبی خسروتاج در یک برنامه تلویزیونی افزود: البته شورای رقابت هزینه واحدهای خودروسازی و همچنین فرمول تعیین قیمت را بررسی می‌کند و سپس درباره قیمت تصمیم می‌گیرد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره حضور هیئت‌های تجاری خارجی همزمان با مذاکرات هسته‌ای گفت: این هیئت‌ها بخش زیادی از مذاکرات را انجام می‌دهند اما منتظر نتیجه نهایی مذاکرات با ۱+۵ می‌مانند.
خسروتاج افزود: اما در این میان شرکت‌های داخلی نیز می‌توانند شرکای خود را با حضور این شرکت‌ها در تهران پیدا کنند تا زمینه برای همکاری فراهم شود.
وی با بیان “سال گذشته با وجود ادامه تحریم‌ها ۱۶۰ میلیارد دلار تجارت جهانی با کشورها داشتیم” افزود: این درحالی بود که آنان تحریم‌ها و کنترل‌های شدید خود را ادامه دادند اما حجم تجارت خارجی نشان داد که ظرفیت‌های اقتصادی ایران بسیار بالاست.
معاون وزیر صنعت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت خودرو نیز گفت: نظر شخصی من این است که اگر شرایط رقابتی در این صنعت ایجاد می‌شد و تعرفه‌ها ۷۰ تا ۱۰۰ درصد باقی نمی‌ماند وضعیت خودرو بهتر بود.
وی افزود: صنعت خودرو در کشور ۱۲۰۰ قطعه‌ساز دارد که امیدواریم در آینده بر اساس برنامه ریزی کیفیت خودروها در شأن مردم و مشتریان باشد.
*مارلبورو صهیونیستی نیست
خسروتاج در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا سیگار مارلبورو ماهیت صهیونیستی دارد، افزود: وزارت خارجه پس از بررسی این موضوع اعلام کرد که دلایل مستند و متقنی برای اینکه این شرکت وابستگی و مالکیت صهیونیستی دارد به دست نیامده است.
وی افزود: سیگار مارلبورو، نه در داخل تولید و نه به‌صورت رسمی وارد می‌شود.
خسروتاج درباره قاچاق کالا و وظیفه دستگاه‌ها نیز گفت: وظیفه اصلی برخورد با این پدیده به‌عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است نه وزارت صنعت.
معاون وزیر صنعت درباره نگاه دولت به یارانه نان گفت: بسیاری از کارشناسان معتقد بودند باید یارانه نان یکجا حذف شود اما دولت نگاه تدریجی داشت و بر همین اساس اجازه داد تا حداکثر ۲۰ درصد نانوایی‌ها آزادپز و بقیه به‌قیمت دولتی باشد.
وی تصریح کرد: هم اکنون هر کیلوگرم گندم ۱۱۵۵ تومان از کشاورز خریداری و ۶۶۵ تومان نیز به کارخانه آرد داده می‌شود.
خسرو تاج گفت: نظام یارانه‌ای و چندنرخی فسادآور است و قاچاق را نیز افزایش می‌دهد واگر رفته رفته این یارانه در اختیار تولید قرار داه شود هم این معضلات را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر به تولید و اشتغال کمک می‌کند.
* ماشین شخصی نعمت‌زاده پراید است
قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: در وزارتخانه همه از خودروهای داخلی استفاده می‌کنند و گواهی می‌دهند که ماشین شخصی وزیر صنعت، پراید است.
مجتبی خسروتاج درخصوص تعدد عنوان‌های شغلی‌اش در وزارتخانه افزود: کار اصلی من به‌عنوان معاونت وزیر در امور بازرگانی است و قائم‌مقامی را به‌خاطر سابقه‌ام در وزارتخانه به من سپرده‌اند و درخصوص سخنگویی هم تازه شروع کرده‌ام.
وی اضافه کرد: در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از میان جوانان هم مدیرانی بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سال چه خانم و چه آقا داریم.
خسروتاج درباره رضایتمندی بخش تولید از وی گفت: اگر حقایق تولید واضح بود بخش تولید این رضایتمندی را داشت که با اطلاع رسانی به جامعه امیدواریم به این رضایت برسیم.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: از سال گذشته از دوران رکود عبور کرده و به دوران رونق رسیده‌ایم که این برای تولید کشور خوب است.
وی تأکید کرد: بسیاری از مقدمات و زیرساخت‌ها که جنبه قانونی هم دارد می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود را مرتفع کند و تولید را در شاخصه رشد قرار دهد.
* یارانه تولید به صفر رسید
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نحوه تخصیص یارانه به بخش تولید در سال گذشته و سال جاری گفت: در ابتدای سال گذشته قرار بود ۵هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد که با ارزیابی مسائل یارانه‌ها و کمبود بودجه این میزان به ۱۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و نهایتاً به‌خاطر کمبود منابع این منبع به صفر رسید و یارانه‌ای به بخش تولید تعلق نگرفت.
وی افزود: همه حرکت و پویایی صنعت بستگی به کمک مالی ندارد و فعالیت‌های اجرایی واحدهای صنعتی منجر به به‌کارگیری نقدینگی صنایع می‌شود که خود جهشی بزرگ در تولید تلقی می‌شود.
خسروتاج تصریح کرد: در سال گذشته ۱۰۶هزار میلیارد تومان از شبکه بانکی به بخش تولید در قالب تسهیلات کمک شده و امسال هم این کمک پیش‌بینی شده است.
معاون وزیر صنعت در امور بازرگانی گفت: تسهیلات بانکی برای شبکه تولید می‌تواند افزایش سرمایه در گردش را به‌همراه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: اگر این منابع محقق نشد برنامه ریزی‌هایی انجام شده است که به‌سمت منابع دیگر برویم تا افقی مرتفع را پیش روی تولید مجسم کنیم.
خسروتاج با انتقاد از یارانه تولید گفت: من خودم با یارانه غیرنقدی موافق هستم و به‌صورت اختصاصی باید به بانک‌ها یارانه تعلق گیرد تا بانک‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت را در اختیار بخش تولید قرار دهند.
قائم‌مقام وزیر صنعت درخصوص اختصاص منابع ارزی آزادشده بعد از توافقات ژنو گفت: از این سبد ارزی برای تأمین منابع اساسی در راستای واردات مواد اولیه و کالاهای وابسته‌ای استفاده شده است.
وی در ادامه با اشاره به استفاده دستگاه‌های دولتی از کالاهای داخلی گفت: در همه دستگاه‌های دولتی این قانون وجود دارد و کمک به بخش تولید داخلی می‌کند.
خسروتاج با بیان مسائل رونق تولید گفت: یکی از روشهای رونق تولید باید تحریک تقاضا باشد به‌نحوی که تورم را به‌همراه نداشته باشد و ظرفیت‌های خالی را پر کند که این سیاست درحال حاضر عملی شده است.
وی با اشاره به کاهش کیفیت در برخی از اقلام تولید داخلی افزود: در برخی از بخشها ما نتوانستیم کیفیت خوبی را ارائه دهیم چرا که شرایط رقابتی را ایجاد نکرده‌ایم.
معاون وزیر صنعت گفت: با ایجاد بخش رقابتی در صنایع می‌توان کیفیت را به تولیدات داخلی بازگرداند./تسنیم
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×