یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
اخبار اصلی

جاده‌های آستارا ظرفیت توسعه بندر چندمنظوره را ندارد

۱۳۹۴-۰۲-۲۱

عصر صادق ،مدیر شعبه شرکت خدمات بندری و دریایی در بندر آستارا گفت: اگر بندر آستارا به ظرفیت قابل پیش‌بینی برسد، جاده‌های کنونی جوابگوی این توسعه نخواهد بود.
به گزارش عصر صادق ،احسان زمانی ، با اعلام اینکه عملیات احداث فاز دوم بندر چند منظوره آستارا آغاز شده است، اظهار کرد: در راستای تحقق پروژه‌های مرتبط با فاز دوم، نقشه دومین اسکله طراحی شده و برای تأیید به سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده است و در صورت نیاز به اصلاحات، تغییرات انجام و کار به شکل رسمی آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه فاز دوم این بندر چند منظوره که شامل سه پست اسکله تجاری دیگر است، طی برنامه‌ریزی مدون تا سال ۱۳۹۶ به اتمام خواهد رسید، اضافه کرد: لوله‌های شمع کوبی برای این پروژه خریداری و تجهیز کارگاه به شکل کامل انجام شده است.
زمانی به احداث ۴ باب انبار ۹ هزار مترمربعی در محوطه بندر اشاره کرد و توضیح داد: همزمان با احداث اسکله‌های جدید، عملیات احداث یک انبار در ابعاد ۳ هزار مترمربع در ضلع غربی محوطه بندر شروع شده است و تا ۶ ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی وجود معارض در مجاورت انبار را از مهمترین مشکلات پیشرفت پروژه مذکور عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ساختمان یگان حفاظت آبزیان دریایی در مجاورت انبار وجود دارد و در صورت جابجایی، کار احداث انبار فوق سرعت مضاعفی می‌گیرد.
مدیر شعبه شرکت خدمات بندری و دریایی در بندر آستارا در ادامه با تأکید بر اینکه جاده‌های مناسب و ریل راه‌آهن از مهمترین و تأثیرگذارترین لازمه‌ها در کنار توسعه بندر است، عنوان کرد: اگر ظرفیت بندر آستارا به ظرفیت واقعی برسد، جاده‌های آستارا به استان اردبیل و آستارا به تالش جوابگوی این توسعه نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه باید عملیات ۴ خطه کردن جاده آستارا در استان گیلان به استان اردبیل و راه‌آهن قزوین – رشت – آستارا همزمان با توسعه بندر چند منظوره محقق گردد، خاطرنشان کرد: بنادری در کشور وجود دارد که به دلیل نامناسب بودن راه‌ها و محدود بودن امکانات خارج از بندر کم کار هستند.
حجم کالاهای جابجا شده بندر آستارا روز به روز در حال افزایش است
مدیر شعبه شرکت خدمات بندری و دریایی در بندر آستارا در بخش دیگر سخنان خود از افزایش قابل توجه جابجایی کالا از طریق بندر چند منظوره آستارا خبر داد و بیان کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون با پهلوگیری ۹ کشتی تجاری و جابجایی ۱۲ هزار تن کالا رکوردی جدید از جابجایی کالا در این بندر تازه تأسیس ثبت شد که جابجایی این میزان کالا در مدت مشابه سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۳ هزار تن بوده است.
وی با اشاره به اینکه بندر آستارا به عنوان یک شرکت خصوصی تازه تأسیس در جوار بندر باسابقه انزلی که کاملا شناخته شده است، کار حمل و نقل دریایی را آغاز کرده است، اظهار کرد: بندر آستارا به عنوان یک بندر تجاری فعالیت می‌کند و هنوز نتوانسته‌ایم به دلیل وجود معارض ترمینال نفتی این بندر را فعال کنیم.
احسان زمانی با تأکید بر اینکه در حال حاضر مانع کلی برای توسعه بندر وجود ندارد، گفت: انتظار می‌رود از سوی مسوولان شهرستان حمایت بیشتری از بخش خصوصی در راستای رفع موانع کوچک و دست و پاگیر صورت پذیرد.
کل محوطه بندر آستارا به عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعریف شده است
زمانی در بخش پایانی سخنان خود از آخرین وضعیت منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا سخن گفت و تصریح کرد: در نقشه ارسالی از سوی سازمان مناطق آزاد و ویژه کشور، کل محوطه بندر چند منظوره آستارا به عنوان محوطه منطقه ویژه اقتصادی معرفی شده است.
وی ادامه داد: این منطقه از مزایا و امکانات خاصی برای تجار و بازرگانان برخوردار است که در صورت محقق شدن می‌توان شاهد رونق بیشتر این منطقه بود.
مدیر شعبه شرکت خدمات بندری و دریایی در بندر آستارا در پایان از سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی این منطقه نام برد و اظهار کرد: این شرکت در ارائه خدمات در چارچوب منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا فعالیت خواهد کرد/ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×