پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اخبار اصلی

تمام مخالفان شهردار در شورا و رسانه

۱۳۹۴-۰۴-۰۴

عصر صادق: در هرصورت به نظر می رسد توپ مخالفان شهردار پر باشد. اما از این طرف موافقان شهردار به مانند روزهای منتهی به انتخاب ثابت قدم فعال نیستند. حتی بعضا نقدهایی به همدیگر وارد می کنند که نشان از…

 وقتی محمد علی ثابت قدم شهردار رشت شد چندان دور از ذهن نبود که از همان روز اول مخالفانش شروع به انتقاد کنند. مخالفانی که در دو حوزه شورا و رسانه بسیار فعال هستند. رهبری مخالفان در شورا بی شک برعهده باقری خطیبانی است. او این رهبری را در روز رای گیری به یک فوریت طرح پیاده راه فرهنگی شهرداری نشان داد. آنجا که او اولویت بودجه شهرداری را با تالاب عینک و رودخانه های زرجوب و گوهر رود دانست و ۵ عضو دیگر شورا یعنی علوی، جمالی، پیشگر، صابر و کاظمی را با خود همراه کرد تا یک فوریت این طرح که یکی از مهم ترین اهداف ثابت قدم است در شورا رای نیاورد. آن هم در روزی که شوقی، رفیعی و نیکومنش حضور نداشتند و آرای مثبت شیرزاد، حاجی پور، روزان، رسولی و رجبی نتوانست کاری از پیش ببرد.

باقری اگرچه با رفتن جمشیدی از شورا اینک تنها مرد همواره مخالف شهردار در شورا شده است اما آنقدر استوار و ثابت قدم در مخالفت خوانی اش با شهردار است که توانسته رای دهندگان به شهردار را نیز در رد طرح مهم پیاده راه فرهنگی همگام کند. البته باقری در پیشبرد مخالفت هایش تنهای تنها نیز نبوده است. او از حمایت رسانه هایی بهره مند است که انگار در مخالفت با ثابت قدم هم قسم شده اند و بعضی اوقات نیز برای پیشی گرفتن در انتقاد از هم سبقت می گیرند. یکی از این رسانه ها دیروز از ۴ مطلب اول خود ۳ مطلب را اختصاص داده بود به مخالفت با این طرح و جالب آنکه دو مطلب از سه مطلب کاملا شبیه هم بودند و فقط در تیتر تفاوت داشتند. رسانه دیگر هم که چند روز پیش خبر اشتباه صداوسیما در اعلام رقم ساخت تندیس پرفسور سمیعی را بازنشر کرده بود و یک علامت تعجب هم به انتهایش چسبانده بود با آنکه در فهرست مطالب بالایی خود خبر صحیح و جوابیه شهرداری را درج کرده بود اما هنوز اصل خبر، یعنی آن خبر اشتباه را با تیتر بزرگ، در لایه میانی سایت نگه داشته است تا در کنار دیگر مطالب پرشمار انتقادی نسبت به شهردار خودنمایی کند. رسانه سوم دیگری هم در این بین وجود دارد که ظاهرا متولد شده تا فقط با شخص ثابت قدم مخالفت کند. این رسانه برخلاف رسانه پیشکسوت خود، یعنی همان رسانه دوم، رغبت به درج خبر اصلاح شده نداشت و هنوز که هنوز است خبر اشتباه را در گوشوراه سمت چپ سایت درج کرده است این بار با دو علامت تعجب چسبانده به تیتر و البته یک خط توضیح انتقادی نسبت به شهرداری در پایان خبر. اقدامی که در علم روزنامه نگاری مسبوق به سابقه نبوده است. این سایت همچنین دست به نوآوری دیگری زده است. عکس تیتر اول این سایت یک کلمه است؛ شهرداری. در قابی قرمز. به جهت مخالفت های همیشگی این سایت با شهردار در وهله اول به نظر می رسد که منظور شهرداری رشت است. در گام دوم وقتی تیتر خبر از پشت پرده انتصاب مدیر روابط عمومی حکایت می کند خواننده را بی اختیار به یاد مدیر روابط عمومی شهرداری رشت که به تازگی منتصب شده می اندازد. اما در نهایت مشخص نمی شود بهتان هایی که متوجه این مدیر و این شهرداری می شود درباره مدیرروابط عمومی و شهرداری کدام شهر است. شاید چندان هم مهم نباشد و آنچه که اهمیت دارد ذهنیتی است که این خبر در مخاطب ایجاد می کند و به لحاظ نام نبردن از فرد و شخص خاصی امکان پیگرد قانونی هم ندارد. سایت دیگری هم وجود دارد که تکمیل کننده اضلاع این چهار ضلعی است. رسانه ای که اخیرا به شدت و سخت کوشانه در پی به زعم خود افشای یک انتقال ساده یک کارمند ساده شهرداری به شورای شهر رشت بوده است و در انتقاد خود شهرداری و شورا و شخص مذکور و یکی از رسانه های حامی شهردار را بی نصیب نگذاشته است.
در هرصورت به نظر می رسد توپ مخالفان شهردار پر باشد. اما از این طرف موافقان شهردار به مانند روزهای منتهی به انتخاب ثابت قدم فعال نیستند. حتی بعضا نقدهایی به همدیگر وارد می کنند که نشان از عدم انسجام موافقان شهردار دارد. موافقانی که به نظر می رسد موج انتقاد و مخالفت خوانی های گروه مقابل بر روی بعضی از آن ها مخصوصا در شورای شهر تاثیر گذار بوده است. موافقان شهردار چندان فعالیتی ندارند، مدیران شهردار هم به نظر می رسد توانایی پیمودن راه با سرعت مورد نظر شهردار را ندارند، مردم هم همانطور که خود شهردار در جلسه ای گفت حال و حوصله صبر کردن ندارند و مشتاق دیدن نتایج عملی هستند. در این وسط اما کسی نیست که از مخالفان شهردار که این بار طرح پیاده راه فرهنگی را دلیل خوبی برای مخالفت می بینند بپرسد که «آیا اصولا شهرداری می تواند به تنهایی معضل تالاب عینک و رودخانه های گوهررود و زرجوب را حل کند؟» کسی نیست که ذهن مخالفان را واکاوی کند و بگوید که مسکوت ماندن مشکل تالاب عینک به خاطر مسایل دیگری است که ریشه در شهرداری ندارد و یا درباره دو رودخانه آلوده این سوال را طرح کند که چرا صرف میلیون ها تومان بودجه تحقیقاتی توسط شورای شهر برای پیدا کردن راه حل تصفیه فاضلاب ها به نتیجه نرسیده است و اداره آب و فاضلاب به درستی و با مبنای کارشناسی مخالف طرح کمیسیون محیط زیست شورای شهر رشت است. کمیسیونی که طرحش منطبق با امکانات و واقعیت های شهر رشت تشخیص داده نشده است و رئیس اش با آنکه می داند گیر مشکل تصفیه فاضلاب شهر رشت چیست اما به ظاهر به خاطر در اولویت قرار دادن این موضوع به برنامه اصلی شهردار رشت رای نداده است.
آیا تمام مخالفت ها با شهردار و برنامه هایش ریشه در مبانی علمی دارد یا گره کار در جای دیگری است؟ به نظر می رسد موافقان و حامیان برنامه های شهردار در روزهای باقیمانده باید به این سوال پاسخ دهند تا بلکه بتوانند برنامه هایشان را با موفقیت به پیش ببرند.شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×