یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
اخبار اصلی

تلخ و شیرین های بورس در سال ۹۳ به زبان آمار/ خروج ۳۶ درصد سهامداران از بورس و کاهش ۴۰ درصدی ارزش معاملات

۱۳۹۴-۰۱-۰۸

عصر صادق :در واقع سال ۹۳ سالی شگفت انگیز برای بازار سرمایه بود و رکورد بیشترین ریزش در نماگر‌های بازار سهام به قوی ترین شکل ممکن شکسته و بازار سهام با کاهش های قابل توجهی مواجه شد تا بدین ترتیب روز‌هایی بی سابقه در کارنامه ۹۳ بورس به ثبت برسد.
به گزارش عصر صادق ؛سال ۹۳ سال پرفراز و نشیبی برای بازار سرمایه کشورمان بود. بطوریکه بورس این سال را با روندی منفی پشت سرگذاشت تا با کاهش شاخص و ارزش بازار نگرانی هایی را برای اهالی بازار سرمایه به وجود آورد. بطوریکه سال سرد بورس در حالی با بازدهی منفی نزدیک به ۲۱ درصدی به پایان رسید که شاید چنین عملکردی تا مدت ها در خاطر سرمایه گذاران و سهامداران باقی بماند.
به گزارش بورس نیوز، در واقع سال ۹۳ سالی شگفت انگیز برای بازار سرمایه بود و رکورد بیشترین ریزش در نماگر‌های بازار سهام به قوی ترین شکل ممکن شکسته و بازار سهام با کاهش های قابل توجهی مواجه شد تا بدین ترتیب روز‌هایی بی سابقه در کارنامه ۹۳ بورس به ثبت برسد.
در سالی که گذشت، شاخص کل با سقوط ۱۷ هزار و ۴۸۱ واحدی از ۷۹ هزار و ۱۳ واحدی با حرکت در سراشیبی نزول به مدار ۶۱ هزارتایی افت کرد تا تجربه ای تلخ را به کام سهامداران و سرمایه گذاران بازار سهام بچشاند.
گرچه طی این بازه زمانی میانگین حسابی نرخ بازدهی سهام حدود ۱۳ درصد مثبت بود، اما این نرخ تنها تحت تأثیر رشد قیمت برخی تک سهم ها رقم خورد که عمدتاً در بازار پایه توافقی معامله می شدند و اکثر غریب به اتفاق سهم ها از رشد قیمت بی نصیب ماندند.
اما شاید بتوان گفت در میان حدود سه میلیون و سیصد هزار سهامدار فعال طی معاملات سال ۹۳، مالکان سهام شرکت های فعال در صنعت فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط شامل متولیان بازار سرمایه از جمله شرکت های بورس، فرابورس، بورس کالا، بورس انرژی و نیز سپرده گذاری، پیروز میدان بودند و بیشترین بازدهی مثبت را در سال ۹۳ کسب کردند. بدین ترتیب این مجموعه ها به طور متوسط بازدهی بیش از ۳۵۰ درصدی را عاید سهامدارانشان کردند تا در مدتی که بازار سرمایه شرایطی فراسایشی را پشت سر گذاشته، بازدهی شگفت انگیزی را به سهامدارانشان هدیه کنند. پس از آن، صنعت وسایل ارتباطی نیز تحت تأثیر رشد بیش از ۵۵۸ درصدی قیمت سهام در نماد “لکما” توانست به عنوان پربازده ترین صنعت بازار انتخاب شد.
صنعت منسوجات نیز رتبه سوم پربازده ترین صنایع را در معاملات سال گذشته از آن خود کرد و این کارنامه کاری مثبت را مدیون نماد “نبروج” بود.
این در حالی بود که قند و شکری ها با کاهش حدود ۴۱ درصدی قیمت سهام خود تلخ ترین روزها را برای سهامدارانشان رقم زدند و با این کارنامه نامطلوب به قعر جدول رتبه بندی صنایع از منظر بازدهی سقوط کردند.
پس از آن نیز صنعت استخراج نفت و گاز به جز اکتشاف با حضور تک نماد خود یعنی “حفاری” و نیز صنعت کاشی و سرامیک بدترین عملکردها را طی سال ۹۳ در میان سایر صنایع از خود بر جای گذاشتند.
در رتبه بندی سهام شرکت ها نیز اگر سهام نهادهای مالی و متولیان بازار سهام را کنار بگذاریم، “لکما” بیشترین بازدهی را با رشد بیش از ۵۵۸ درصدی قیمت سهام خود رقم زد تا به عنوان شگفتی ساز بازار در سردترین روزهای بورس معرفی گردد.
جایگاه های بعدی پربازده ترین سهام نیز به هم بازاری های سهم فوق در تابلوی پایه توافقی فرابورس اختصاص یافت تا پیرامون معاملات سال ۹۳ از بازار پایه ای ها کارنامه ای درخشان به دست سهامداران و سرمایه گذاران بورسی برسد.
در مقابل اما سهام سه شرکت قند مرودشت، کف و نیز بهسرام در انتهای جدول بازدهی سهام در معاملات سال ۹۳ ایستادند تا بیشترین بازدهی های منفی را محقق کنند. در مجموع اما بیش از ۳۰۳ نماد با کسب بازدهی منفی سال ۹۳ را به پایان رساندند و تنها ۲۰۲ نماد توانستند بازدهی بالای صفر کسب کنند.
از نظر نقدشوندگی نیز گروه بهمن بالاترین جایگاه را از آن خود کرد و رتبه آخر جدول در این قیاس به بهمن لیزینگ رسید.
علاوه بر این، متوسط نسبت قیمت به درآمد سهام در بازار حدود دو واحد کاهش یافته و از ۷.۱ مرتبه در ابتدای سال ۹۳ به ۵ مرتبه در اسفند ماه همان سال رسید که این کاهش به دلیل افت قیمت ها و افزایش سودآوری شرکت ها نسبت به سال پیش از آن بوده است.
در مجموع طی سال ۹۳ بیش از سه میلیون و سیصد و ۲۵ هزار کد معاملاتی با حدود ۱۶ میلیون و ۲۸۱ هزار دفعه معامله بیش از ۱۷۲ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۷۷۲ هزار سهم را به ارزش بیش از ۴۶۳ هزار و ۴۰۲ میلیارد ریال جا به جا کردند که در مقایسه با سال ۹۲ تعداد کدهای معاملاتی فعال کاهش ۳۶ درصدی و ارزش معاملات افت بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرده است. در سال ۹۳ اما بیشترین نگاه سرمایه گذاران به سهام گروه بانکی و خودرویی معطوف شده بود تا نمادهای این دو گروه در زمره پرگردشترین سهام بازار قرار گیرند.
حال با ورود به سال ۹۴ این سوال در ذهن فعالان و اهالی بازار سرمایه مطرح است که آیا باز هم افت ها در سال جاری ادامه خواهد یافت یا اینکه سال ۹۴ سالی متفاوت با معاملاتی داغ و روزهایی پرهیجان برای سرمایه گذاران بورسی خواهد بود؟/بورس نیوز
انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×