پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اجتماعی - اسلایدشو - پزشکی - سیاسی

بیکاری عامل اصلی خودکشی/درخواست از دو وزارتخانه برای کاهش خودکشی

۱۳۹۵-۰۲-۱۹

عصر صادق :رئیس دفتر سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت با درخواست همکاری از دو وزارتخانه برای کاهش خودکشی در کشور؛ بیکاری را عامل اصلی خودکشی عنوان کرد و گفت: در ایران دیپلمه‌ها بیشتر از همه خودکشی می‌کنند.

به گزارش عصرصادق ،احمد حاجبی در هم‌اندیشی بررسی خودکشی در ایران که با حضور وزیر بهداشت در حال برگزاری است اظهار داشت: خودکشی رفتاری است که در آن فرد به طور تعمدی باعث مرگ خود می‌شود و دلایل مختلفی از جمله مشکلات مالی و اختلافات پیش آمده در روابط بین فردی است.

وی با اشاره به وجود سیستم ثبت خودکشی در نظام سلامت ایران عنوان کرد: در کشور ما زن‌ها بیشتر از مردها خودکشی می‌کنند ولی متاسفانه آقایان در خودکشی بیشتر فوت می‌کنند چون خودکشی آنان به دلیل مشکلات پیچیده‌تری است.

حاجبی با اشاره به عامل اصلی خودکشی که بیکاری است، گفت: در رتبه‌های بعدی زنان خانه‌دار از جمله کسانی هستند که فاکتور خودکشی در آنان بیشتر است.

عنوان کرد: تا سال ۹۱ بالغ بر ۲۰ درصد از خودکشی‌ها در مناطق روستایی و ۸۰ درصد در مناطق شهری صورت می‌پذیرفت ولی در سال ۹۲ تا ۹۴ این آمار کمی تغییر کرد و بالغ بر ۳۰ درصد از خودکشی‌ها در روستاها و ۷۰ درصد در شهرها گزارش شده است.

دیپلمه‌ها بیشتر خودکشی می‌کنند

وی با تشریح سطح سواد افرادی که خودکشی می‌کنند گفت: بیشترین خودکشی مربوط به افراد دیپلمه است و کمترین میزان خودکشی نیز در بین فوق‌لیسانس و مقاطع بالاتر گزارش شده است. همچنین تا سال ۹۲ آمارها نشان می‌داد خودکشی در مجردها بیشتر بوده است ولی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ شیفت افزایش خودکشی‌ها به سمت متأهلین پیش رفته است و متأسفانه ۲٫۹ خودکشی‌ها به فوت افراد منتهی می‌شود.

حاجبی با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت درباره خودکشی توضیح داد: وزارت بهداشت برنامه پیشگیری در این مقوله را در نظام مراقبت‌های اولیه خود برای کاهش اقدام و کاهش فوت در خودکشی‌ها به اجرا در آورد.

رئیس دفتر سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماران افسرده و همچنین کسانی که در خانواده‌شان سابقه خودکشی دارند از افرادی به حساب می‌آیند که آمار خودکشی در آنان بیشتر است گفت: پرخطرترین افراد برای خودکشی نیز کسانی هستند که سابقه خودکشی در گذشته داشته باشند.

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت در زمینه خودکشی توضیح داد: ما در گام نخست باید اطلاعات خود را برای آمارهای خودکشی را ایجاد می‌کردیم بنابراین نظام ثبت خودکشی تا سال ۸۶ را نداشتیم ایجاد کردیم و هم‌اکنون در منطقه مدیترانه شرقی تنها کشوری هستیم که آمارهای خودکشی ثبت می‌شود ولو اینکه آمارهایمان ناقص باشد.

حاجبی در ادامه با تشریح بسته‌های آموزشی برای نیروهای مجموعه وزارت بهداشت از رده بهورزان تا پزشکان عمومی برای اینکه چگونه با خودکشی مقابله کنند افزود: تمام بیمارستان‌ها موظف هستند کسانی که با گزارش خودکشی وارد اورژانس می‌شوند تحت ویزیت روانپزشک و روانشناس قرار گیرند زیرا این ارتباط تاثیر مثبت خواهد داشت. این در حالی بود که در گذشته این خدمت در اورژانس ارائه نمی‌شد ولی با این وجود این کار نیز کفایت لازم را نمی‌کند.

رئیس دفتر سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت، با اشاره به همکاری‌ها بین بخشی برای کاهش خودکشی در کشور به چند وزارتخانه اشاره کرد و افزود: مثلا بیشترین علت خودکشی‌ها مسمومیت است. بنابراین از وزارت جهاد کشاورزی درخواست داریم تا سموم را رقیق و تهوع‌آور کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شایع‌ترین سن خودکشی ۱۵ تا ۲۴ سال است به وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: از وزارت آموزش و پرورش نیز درخواست داریم آموزش‌های هشدار دهنده خودکشی را علی‌الخصوص در سطوح دبیرستان ارتقاء دهد.

حاجبی همچنین به سازمان بهزیستی کشور نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون ارتباط آنلاین بین سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت درباره کسانی که خودکشی می‌کنند وجود ندارد بنابراین تعاملات باید بیشتر شود.

رئیس دفتر سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت در خاتمه از رسانه‌ها نیز درخواست کرد تا انعکاس اخبار خودکشی را بر اساس یک اصول سلامت‌محور تبعیت کنند. یعنی خبر خودکشی در صفحه اول کار نشود و به صورت رنگی و برجسته در نیاید زیرا خبر خودکشی متفاوت از خبر حوادث ترافیکی است./تسنیم

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×