یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
اخبار اصلی

بهزیستی با صحنه سازی از وظیفه ذاتی‌اش شانه خالی می‌کند

۱۳۹۴-۰۴-۰۳

عصر صادق :رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بهزیستی با صحنه سازی از وظیفه ذاتی خویش شانه خالی می‌کند، نسبت به رها شدن یک بیمار توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: وزارت بهداشت از بهزیستی به دلیل عدم تمکین به تکالیفش شکایت می‌کند.

 

به گزارش عصر صادق ،وزارت بهداشت اعلام کرد: در پی پخش گزارشی مبنی بر ترخیص بیمار با شرایط خاص قبل از بهبودی و اقدام نادرست بهزیستی در عدم انجام تکالیف خویش، وزارت بهداشت جهت تنویر افکار عمومی و جلوگیری از اقدامات شتاب زده و نادرست مشابه رسانه ای، توضیحاتی را ارائه کرده است.

وزارت بهداشت و مراکز درمانی تابعه به‌طور مشخص مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بیماران را در تمام نقاط کشور و به‌طور شبانه روزی را بر عهده دارند.

براساس مبانی قانونی و فرایندهای مصوب خدمات یادشده از زمان مراجعه و پذیرش تا زمان بهبودی و ترخیص استمرار داشته و پس از ترخیص در صورت وجود و حضور همراهان بیمار تحویل آنان می‌شود و در غیر این صورت و عدم وجود وابسته، اقوام و یا فردی که تقبل کفالت و یا حضانت فرد یاد شده باشد، براساس روال موجود فرد ترخیص یافته به مراجع حمایتی که به‌موجب قانون متولی نگهداری و مراقبت از افراد بی پناه، مهجور و یا بدون کفیل هستند تحویل می‌شود.

عباس زارع نژاد رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این خصوص اظهار داشت: در بررسی صورت گرفته مشخص شد که بیمار مورد نظر از تاریخ بیست و چهارم خرداد ماه با مشکلات متعددی در بیمارستان ضیاییان بستری بوده است و در این مدت درمان لازم برای بیمار صورت گرفته است و روز دوشنبه پس از اتمام روند درمان انجام نظافت و تدارک پوشاک لازم – که در تصاویر منعکس شده از بیمار هم مشخص است و تدارک وسیله نقلیه با هزینه مددکاری بیمارستان از بیمارستان جهت عزیمت به منزل مرخص شده است.

عباس زارع نژاد یادآور شد: همچنین در خصوص این بیمار با هماهنگی قبلی بیمار پس از طی مراحل ترخیص و بدون دریافت هرگونه وجهی از سوی مرکز درمانی ضیاییان تحویل  یکی از مراکز بهزیستی شد. متاسفانه مرکز بهزیستی با شانه خالی کردن از وظیفه ذاتی خویش با صحنه سازی و استفاده از سوژه نخ نما و تصنعی و در هماهنگی با سوء استفاده از احساسات  یک خبرنگار کم تجربه و جویای نام اقدام به تهیه گزارشی مبنی بر رها سازی بیمار کرده است که با واقعیت فاصله دارد، لذا این وزارتخانه اعلام می‌دارد:

۱- هم اکنون بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبود تخت بستری مواجه بوده و با بهره برداری از تمامی ظرفیت موجود باز هم با صف طولانی بیماران در انتظار دریافت خدمت روبرو هستند. لذا اذعان خواهید داشت که نمی‌توان یک تخت درمانی را با توجه به مسئولیت سازمان‌های حمایتی همچنان در اختیار بیمار بهبود یافته قرار داد.

۲- هیچ بیماری بدون بهبودی کامل و تا مرحله نهایی از مراکز درمانی ترخیص نمی‌شود.

۳- مسئولیت نگهداری بیماران بهبود یافته پس از ترخیص به عهده اقوام درجه یک، اطرافیان و یا ارگان‌های حمایتی هستند که از بودجه عمومی در جهت انجام این امور استفاده می‌کنند.

۴- با توجه به تکرار این موضوع، عدم تمکین سازمان بهزیستی نسبت به تکالیف خویش و تشویش اذهان عمومی از سوی رسانه ملی؛ وزارت بهداشت این موضوع را از طریق مراجع حقوقی و قضایی در دستور کار قرار خواهد داد.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×