دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 04 ساعت :
اقتصادی - یادداشت

بلاتکلیفی جبران خسارت گاو‌های تلف‌شده در حمله خرس‌ها در فومن

۱۳۹۴-۰۴-۲۹

عصر صادق: خرس‌هایی به دام‌های دامداران در یکی از مناطق روستایی حمله و چندین گاو آنها را از بین بردند و در مقابل سازمان محیط زیست منطقه نیز اعلام می‌کند به دامداران چیزی تعلق نمی‌گیرد و اگر قرار است چیزی تعلق بگیرد باید از تهران تصمیم‌گیری شود.

به گزارش عصر صادق ،اهالی روستای فومن از حمله چندین قلاده خرس به دام‌هایشان که در آن این خرس‌ها، ۶ گاو مردم روستا را خوردند گله‌مند هستند؛ این مردم بعد از اینکه چند بار به سازمان محیط زیست مربوطه مراجعه کردند تا خسارت بگیرند به آنها اعلام شده است که بروید فیلم بگیرید.

براساس این گزارش، مردم روستای آلیای فومن می‌گویند: «جریمه کشتن خرس ۲۰ میلیون تومان است اما تا کنون این خرس‌ها، ۶ گاو ما را خوردند که هزینه آنها حدود ۲۰ میلیون تومان می‌شود اگر سازمان محیط زیست جلوی این خرس‌ها را نگیرد ما مجبوریم در کمین خرس‌ها بنشینیم و آنها را از بین ببریم چرا که در حال حاضر روستائیان ضرر می‌کنند و مسئولان محیط زیست هم پاسخگو نیستند».

جلیل حیدری، عضو شورای روستای کوریه آلیان که خود یکی از قربانیان این حادثه است به تسنیم می‌گوید: نمی‌دانیم چند قلاده خرس است که به دام‌های ما حمله می‌کنند اما چند روز پیش خرس بزرگی به دام‌های من حمله کرد و یک گاو من را خورد و گاو دیگرم را زخمی کرد؛ متأسفانه این خرس‌ یا خرس‌ها هر شب گاو یکی از دامداران را می‌خورد.

وی می‌افزاید: از نظر قوانین محیط زیست کشتن خرس غیرقانونی است به همین دلیل به عنوان اعتراض به سازمان محیط زیست رفتیم، اما وقتی به این سازمان مراجعه و از آنها درخواست خسارت کردیم، آنها اعلام کردند به دامداران چیزی تعلق نمی‌گیرد و اگر قرار است چیزی تعلق بگیرد باید از تهران تصمیم‌گیری شود.

حیدری ادامه می‌دهد: نمی‌دانیم چه کار کنیم؛ از طرفی اجازه نداریم خرس را بکشیم و از طرفی هم خرس یا خرس‌ها هر شب دام یکی از دامداران را می‌خورد و ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم.

عضو شورای روستای کوریه آلیان خاطرنشان می‌کند: مردم می‌گویند که محیط زیست باید در این زمینه فکری برای روستائیان بکند؛ هزینه هر گاوی که خورده شده است بین ۳٫۵  تا ۴ میلیون تومان بوده است؛ به عنوان نمونه، گاو من حدود ۳٫۵ میلیون تومان قیمت داشت؛ زخم‌های گاو زخمی‌ام را بستم اما ظاهراً فایده‌ای ندارد و این گاو هم در حال تلف‌شدن است.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×