دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 12 - 11 ساعت :
اخبار اصلی - اقتصادی - خبر داغ

با حمایت شیلات آبزی پروری در پره های صیادی گیلان توسعه می‌یابد

۱۴۰۲-۰۷-۰۳

پایگاه خبری_تحلیلی عصرصادق،به گزارش عصرصادق به نقل از کاشف اسرار ، ” کوروش خلیلی ” در نشست با خبرنگاران ” به مناسبت آغاز صید ماهیان استخوانی در حوزه غربی دریای کاسپین ( خزر) ، اظهار کرد :در حوزه بازسازی ذخایر ماهیان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۴۰ درصدی عملکرد مواجه هستیم .

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به مشارکت تحسین برانگیز صیادان در بازسازی ذخایر گفت: با حمایت شیلات آبزی پروری در پره های صیادی گیلان توسعه می‌یابد.

این مسئول با بیان این که باز سازی و رها سازی انواع بچه ماهی های دریایی از وظایف دولتی و حاکمیتی به شمار می رود ، متذکر شد : گیلان دارای سه مرکز بزرگ باز سازی ماهیان در کشور حرف برای گفتن دارد.

خلیلی” این مراکز باز سازی را : ” شهید انصاری لاکان رشت ” – شهید بهشتی سنگر رشت ” و ” مرکز مرحوم دکتر یوسف پور در سیاهکل ” اعلام کرد .

وی با اشاره به وجود بزرگترین ” سالن انکوباسیون ماهی خاورمیانه ” در مرکز شهید انصاری رشت ” ، یاد آور شد : انکوباتور به دستگاهها یا ابزاری اطلاق می شود که تخم های بارور شده ماهی پس از شستشو جهت طی مراحل رشد جنینی تا ظهور نوزاد در آنجا قرار می گیرد . سالنی که انکوباتورها در آن مستقر می شوند تحت عنوان انکوباسیون یا سالن تکثیر نامیده می شود .

مدیر کل شیلات گیلان وعده داد : مرکز چهارم باز سازی ماهیان شیلات استان ان شاء الله بتواند کار باز سازی را در شهر کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه انجام بدهد .

وی با بیان این که : ” برخی می پرسند اثرات باز سازی های ماهیان چیست ؟ ” ، اظهار کرد : ما امسال دو برابر وزن به نسبت سنوات گذشته رها سازی بچه ماهیان کرده ایم ضمن این که اعتبارات در حوزه باز سازی به صورت ملی بوده و توانستیم جذب کنیم و بر مبنای آن عملکرد داشته ایم .

 به طور مثال ما در مرکز سیاهکل طی سال ۱۴۰۱ شمسی بیش از ۴۰ هکتار تحت پوشش نداشتیم که امروز ۱۶۰ هکتار آب گیری داشتیم که رسیدن به این رقم حاصل زحماتی است که در مراکز باز سازی ماهیان کشیده شده است .

خلیلی افزود تولید شیلات در بستر محیط زیست انجام میشود و بسیاری از اقدامات ما به نوعی حفاطت از محیط زیست است وی ضمن اعلام افزایش دوبرابری میانگین وزن بچه ماهیان دریایی تولیدی مراکز بازسازی ذخایر گیلان برای رها سازی در دریا

از رشد بیش از ۴۰ درصدی تولید در مراکز بازسازی با اقدامات موثر در توسعه و تجهیز خبر داد .

وی ضمن تشریح برنامه های افزایش تولید در شیلات استان به منظور توسعه ابزی پروری : از شروع مطالعات مگا پروژه. بندر مزرعه در راستای استفاده از ظرفیت های استان در تولید ماهی در قفس اشاره کرد طرح شهر خاویاری و همچنین بندر مزرعه و اقدام شیلات استان در اخذ اعتبار برای مطالعه و احداث بندر شیلاتی در شرق استان و فعال سازی بندر کیاشهر سبب توسعه شیلاتی دریا محور در استان و به طبع ان ایجاد اشتغال پایدار می شود .

مدیر کل شیلات گیلان با ابراز نگرانی از افزایش بار الودگی ناشی از ورود فاضلاب تصفیه نشده ، خاطر نشان کرد : ساخت تصفیه خانه برای شهرها ساحلی و پیرامون تالاب انزلی که در دستور کار قرار دارد و در حال احداث هستند امکان باز تولید حیات ابزیان در مکانهای زادو ولد انها را فراهم میکند

کورش خلیلی ” با اعلام تولید بیش از ۹۵ درصد ماهیان استان گیلان توسط بخش خصوصی ، یاد آور شد : میزان تولید ماهیان استان در زمان اوایل انقلاب ۲ هزار تن بوده که الان ۷۰ هزار تن رسیده که ۸۵ درصد آبزی پرورشی و مابقی کلیکا ، ماهی سفید و کفال است

وی از تدوین برنامه کوتاه مدت برای تولید بالای ۱۰۰ هزار تن ماهیان ظرف مدت سه سال خبر داد و خاطر نشان کرد : طبق این برنامه رشد تولید روی ۲۵ درصد است .

مدیر کل شیلات گیلان در پایان از دستور کار قرار گرفتن ساخت :” مگا پروژه شهر ماهیان خاویاری ” به عنوان یک صنعت : ” تولیدی و شیلاتی ” با همکاری برخی از دستگاهها خبر داد که هم اکنون در حال جاتمایی بوده و سرمایه گذاران بزرگی هم اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری کرده اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×