دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 04 ساعت :
اخبار اصلی

با افزایش ضریب ارزش معاملاتی املاک، در شرایط کنونی، رکود صنعت ساخت جدی است

۱۳۹۴-۱۰-۱۶

نایب رئیس شورا در نشست اداره مالیاتی تاکید کرد:با افزایش ضریب ارزش معاملاتی املاک، در شرایط کنونی، رکود صنعت ساخت جدی است، چنین مقرراتی، بودجه شهرداری محقق نخواهد شد

به گزارش عصر صادق ،مسعود کاظمی نایب رئیس شورای شهر، در نشست تصمیم گیری تقویم املاک و اجرای مقرارات موضوع ماده ۶۴ (تعیین ارزش معاملاتی املاک) که در اداره کل مالیاتی تشکیل شد، شرکت کرد.

کاظمی

 این نشست  به دعوت مدیر کل مالیاتی استان و با حضور نجفقلی آبرون، معاون درآمدهای مالی اداره کل مالیاتی استان، نمایندگانی از اداره ثبت و اسناد، راه و شهرسازی ، جهاد کشاورزی و داریوش رحمتی، معاون اداری و مالی شهرداری رشت و مدیران و کارشناسان اداره مالیاتی برگزار گردید.

این نشست با هدف  بررسی مقررات ماده ۶۴ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب تیرماه امسال و با هدف آماده سازی مناسب ارزش معاملاتی املاک برای سال آتی تشکیل گردید. در این نشست کارشناسان دعوت شده نظرات اصلاحی خود را به منظور اجرای قانون ابلاغ شده دولت و همچنین درنظر گرفتن وضعیت شهروندان و… بحث و بررسی کردند.

مسعود کاظمی درباره اهداف حضورش در این نشست گفت: تعیین ارزش معاملاتی املاک ، هر ساله در کمیسیون تقویم املاک تعیین می گردد و هرساله نمایندگانی از شورا و شهرداری در آن حضور می یابند. بنده در سومین سال پیاپی در چنین نشستی حاضر می شوم. اما امسال تفاوتی در ترکیب تعداد کارشناسان ملاحظه می شود که هر چند قانونی و مصوب دولت است ولی بنظر می رسد نقش شورا و شهرداری در تعیین ارزش املاک کمتر دیده شده زیرا سالهای قبل شورا و شهرداری ۳نماینده در این کمیسیون داشت.

نایب رئیس شورا با اشاره به رکود ساخت و ساز در سالهای اخیر  و کاهش درآمدهای شهرداری ناشی از این رکود گفت: بنظر می رسد با توجه به تداوم این رکود، با استقبال کمتر سرمایه گذاران بخش مسکن روبرو شویم و عدم استقبال سازندگان درآمدهای شهرداری را که هنوز منابع درآمدی پایدار ندارد، با کاهش بیشتری مواجه خواهد کرد.

عضو شورا تاکید کرد: با افزایش چنین ضریبی برای ارزش املاک، عملا قیمت صدور پروانه به صورت تصاعدی افزایش می یابد، دولت در شرایطی فعلی می باید راهکاری تدوین می نمود که منجر به رونق بخش ساخت و ساز می شد و اقتصاد را پویاتر می کرد ولی با تصویب چنین ارقام کارشناسی، عملا ساخت و ساز تحت الشعاع قرار گرفته و درآمد های شهرداری هم کاهش می یابد.

کاظمی خاطر نشان کرد:: بنده به عنوان نماینده مردم در پارلمان محلی مخالف افزایش چنین ضرایب ارقامی هستم مضاف بر آنکه سالانه هم این رقم با درصدهایی که تعیین شده افزایش می یابد.

کاظمی یادآور شد: تداوم چنین حرکتی، تاثیر نامطلوبی در رشد و توسعه شهر خواهد داشت، هم سازندگان بخش مسکن در حواشی شهرها اقدام به ساخت و ساز خواهند کرد و هم شهرداری در ارائه خدمات به شهروندان کم توان خواهد شد.

عضو شورا با ابراز تاسف از  تنظیم چنین دستور العملی و نادیده گرفته شدن نظر کارشناسان شهرداری تصریح کرد: بنظر می رسد اداره کل مالیاتی قبلا کارشناسی ها خود را انجام داده و از ما می خواهد در یک فرصت بسیار کم به نتیجه ای برسیم که دلخواه شهرداری نیست.

نایب رئیس شورا تاکید کرد: اعضای کارشناس در این نشست می باید، شرایطی را درنظر بگیرند که هم قانون را سرلوحه خود قرار دهند و هم نفع شهروندان را لحاظ نمایند.

گفتنی است  ماده ۶۴ تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می باشد و کمیسیون مزبور موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول مادل دو درصد میانگین قیمتهای روز منطقه با لحاظ ملاکهای اعلام شده دستور العمل تعیین کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×