یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 21 ساعت :
اخبار اصلی

اولین همایش شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو-رشت برگزار شد

۱۳۹۵-۰۷-۰۹

عصرصادق :اولین همایش شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو- رشت با محوریت بزرگترین گردهمایی رستوران داران و هتل داران گیلان با مشارکت شهرداری رشت، اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، گروه تبلیغاتی شهرآرا برگزار شد.

در این همایش از سه رستوران محبوب رشت (رزاقی ، محرم و شورکولی ) و نیز ۱۵ رستوران برتر استان با اهدای تندیس هایی که با لوگوی شهر خلاق در حوزه خوراک منقش شده اند تقدیر شد.

رونمایی از پنج شناسنامه غذای گیلانی( باقلا قاتق، میراز قاسمی، گمج کباب، انار بیج، مرغ ترش ) از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در این مراسم دکتر سید محمد علی ثابت قدم با بیان اینکه امروز استراتژی توسعه ای رشت و استان در حوزه گردشگری و صنایع تبدیلی کشاوری مورد توجه است افزود: هوشمند سازی ذر این بخش می تواند باعث رخ داد اتفاقات خوبی شود.

شهردار رشت با اشاره به اینکه  آموزش و برندسازی نیاز امروز استان ما است گفت: قطعا همه این موارد در برنامه های ما قرار دارد.

وی ایجاد سخت افزارهای مناسب و زیر ساخت های مطلوب را مورد تاکید قرار داد اظهار داشت: ایجاد حوزه های دسترسی و  توسعه راه ها  و اماکن می تواند برندینگ شهری را به دنبال داشته باشد.

امیر حسین علوی عضو شورای شهر رشت نیز در این مراسم با بیان اینکه امیدوارم این همایش ثمرات خوبی برای شهر و استان داشته باشد افزود: روزی که ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی توسط خانم قدمی مطرح شد شاید هیچ کس فکر نمی کرد امروز به اینجا برسیم و چه سنگها برخی جلوی پای این حرکت انداختند.

وی تلاش برای رفع نواقص را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: بازوهای اجرایی این کار شما هتل داران و رستوران داران هستید و نیاز به حمایت شما بسیار است.

فاطمه قدیمی در این مراسم استفاده از دیپلماسی غذا را مورد تاکید قرار داد و گفت: جرکت در این مسیر با حمایت و هم فکری همه دوستان و همراهان میسر شد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به اینکه« رشت » و « قازیان تپ»  دو کشور مسلمان هستند که در حوزه خوراک و شهر خلاق ثبت شده اند تصریح کرد:رشت تنها شهر مسلمان ثبت شده در بخش شهر خلاق خوراک شناسی است که تنها غذای حلال سرو می کند.

قدیمی حرکت در مسیر رشد و توسعه گردشگری غذا را مورد تاکید قرار داد و گفت : در این مسیر باید هتل داران و رستوران داران حمایت خود را از ما دریغ نکنند.

غلامعلی جعفرزاده دیگر سخنران این مراسم بود که با تشکر از زحمات شهردار رشت در ثبت رشت به عنوان شهر خلاق گفت: شهردار رشت ، شهرداری شجاع و موفق است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه کشور ما خواهان ارتباط با جهان است افزود: ما هیچ تمایلی نداریم که مانند کره شمالی شویم.

شهریار شفیغی مدیر آکادمی برند ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز دعوا بر روی ذهن انسان است خاطرنشان کرد: موضوع اصلی عقب افتادگی برندهای ایرانی نداشتن ارتباط با ذهن افراد است.

وی  با بیان اینکه بهترین روش برند سازی خاطره سازی است اظهار داشت: امروز برای رسیدن به نقطه مطلوب باید همه دست به دست هم دهیم .

رضا علی زاده مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان نیز در این مراسم با اشاره به موقعیت ممتازی که نصیب رشت شده است گفت: باید نگاه جدیدی در حوزه برند سازی در رشت ایجاد شود و در ایجاد پایگاه های پذیرایی متعدد توجه به مبنای فکری و محتوایی باید مدنظر باشد.

وی اطلاع رسانی و شیوه ارائه خدمات را مورد تاکید قرار داد و افزود: سفر شهردار به سوئد رهاورد موضوعات مختلف است و باید به گونه ای به این مقوله بپردازیم که گوی رقابت را در بازار جهانی برباییم.

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان تاکید کرد: امروز غذاهای محلی از منو ها حذف شده اند و باید جاذبه های گردشگری به واسطه غذا مورد توجه باشد و امروز در شهرداری رشت این امر مورد توجه قرار گرفته است و با برگزاری جشنواره های ملی تا محله محور حساسیت های لازم ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×