پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اجتماعی - پزشکی - فرهنگ و هنر - گفتگو

امداد گر گیلانی : در لباس امداد احساس میکنم که هنگامه سربازی و ایثار رسیده است

۱۳۹۵-۰۲-۲۹

امداد گر گیلانی تاکید کرد: لباس سرخ و سپید هلال احمر را وقتی میپوشم احساس میکنم که باز هنگامه سربازی ، جانبازی ، ایثار و گذشت فرارسیده وبار دیگر معبود عزیز و یکتایم مرا در ورطه آزمون نهاده است

در زیر گفت و گوی عصر صادق با امیر مومنی امداد گر گیلانی را می خوانید :
۱_خودتان رابرای خوانندگان معرفی کنید؟
ضمن عرض سلام و ادب خدمت همه مردم الخصوص خوانندگان محترم  پایگاه خبری عصرصادق بنده امیر مومنی هستم ۳۲ ساله ،مومنی اهل رشت و. مدت ۱۸ سال است که بطور مداوم با جمعیت هلال احمر استان گیلان فعالیت میکنم .
۲_ هلال احمر ازدیدگاه شما کجای زندگی شماقرارگرفته است؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که من در کجای زندگی هلال حمریم قرار گرفته ام .
انسان با تکرار یک عمل بصورت مداوم ناخود آگاه دچار عادت و اعتیاد به آن عمل میگردد . حال اگر دستاورد و بهره و حاصل این عمل برایش ضرر به همراه داشته باشد ، لاجرم او ناچار به تکرار است و گریزی از آن فعل برایش مقدور نیست  مگربه ترک عادت و عمل . حال اگر انجام این کار برایش سودمند باشد در ضمیر ناخودآگاهش نسبت به آن عمل علاقه وایجاد میشود و تکرار مجموعه فعالیتهایم در چهارچوب دگر دوستی و نوع دوستی و خدمات حمایتی و و امداد و نجات در جمعیت هلال احمر باعث علاقه وافری گردیده که از آن رایحه خوش عشق به سویش میوزد . این عشق به تمام زندگی مادی و معنوی ام مبدل گردیده و احساسم به من میگوین که در نهایت با در دل داشتن همین عشق با حضرت دوست که مهربان ترین مهربانهاست محشور خواهم شد.
امیدوارم با زبان الکن و فقر ادبی که دارم منظورم را به شما منتقل کرده باشم.
۳_ازفعالیت های خود درجمعیت هلال احمر بگویید؟
فعالیتهایم در جمعیت هلال احمر در ابتدا جنبه تفریحی داشت . بهتر ان است بگویم که در دوران تکرار نا شدنی نوجوانی هلال احمر جولانگاهی بود برای خرج انرژی جوانی که در آن دوران تمام وجودم را مسخ کرده بود .
همین جا از اعماق قلبم خداوند بارتعالی را سپاسگذارم که در آن دوران میسر زندگیم را از جاده هلال احمر عبور داد و من در نوجوانی با این سازمان امدادرسان آشنا شدم.
اما با گذشت زمان و رشد تفکرات اجتماعی و یادگیری فنون تخصصی نجات انسانها ،و از سویی رشد در خت عاطفه و بشر دوستی در ذهنم ،دامنه کارهایم بسیار گسترده تر و فراگیر تر شده .بطوری که امروزه به عنوان نیروی تخصصی نجات از عمق و ارتفاع و آوار در عملیاتهای غواصی -چتر بازی – پرواز با پاراگلایدر – قایق رانی عملیات تیرول و راپل در فضای معلق ، در هنگام حوادث و وقتی که فراخوان میشویم به اقتضای نیاز حادثه آماده انجام وظیفه میباشم . در شرایط عافیت و عادی نیز در واحد روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گیلان به تصویر برداری (عکاسی -فیلم برداری ) – ساخت مستندهای گزارشی از عملکرد سازمان – ساخت فیلمهای کوتاه آموزشی -طراحی و اجرای دکور در صحنه و از این قبیل کارهای هنری اوقاتم را سپری میکنم .
۴_ازنظر شما امدادگر برتر چه ویژگی دارد؟
امدادگر شدن مستلزم سپری کردن دوره های ویژه است که هر علاقه مندی با حضور در شعب هلال احمر سراسر کشور و یا در دفاتر صلیب سرخ سراسر جهان میتواند از این اموزشها بصورت رایگان بهرمند شده و وارد حرفه امدادگری شود .
( به نظر بنده حقیر ) مهارت و توانایی و داشتن دانش به روز از ویژگی برجسته برای امدادگری نیست .بلکه نیت و اراده قلبی و نگرش روحانی بر این قصه ملاک است . خداوند مظهر مهربانیست . رسول الله هم برای مهربانی و نجات بشر از نادانی مبعوث شدن . امام عزیز من (ره) که امروز اگر امنیت و آرامش و عزت و اقتدار در این کشور وجود دارد یادگار آن عزیز سفرکرده است . نیز برای نجات هموطنانم از جهالت فرهنگی و سیاسی و اجتماعی به پا خواست . حال با در نظر گرفتن این سه مورد موصوف،براحتی میتوان بارز ترین ویژگی یک امدادگر را ترسیم و تبیین کرد .
۵_وقتی لباس امداد را می پوشید چه احساسی به شمادست می دهد؟.
لباس سرخ و سپید هلال احمر را وقتی میپوشم احساس میکنم که باز هنگامه سربازی و جانبازی و ایثار و گذشت فرارسیده و معبود عزیز و یکتایم مرا بار دگر در ورطه آزمون نهاده است . از این سو جامه عزت و عشق را بر قلب و روحم به تن میکنم و با استعانت از درگاه لا یزالش برای کمک رسانی به مردمی که بعد از خدا چشم امید به من حقیر دارند روان میگردم .
۶_یک توصیه به مردم؟
اولا من در حد ی نیستم که توصیه داشته باشم . منتهی خواهشی دارم که همیشه مراقب خودشون و خوبیهای خود باشند . مهربانی رو به هم هدیه بدن ، مخصوصا تو رانندگی . در اولین فرصت یه سری به هلال احمر شهر شانبزنند وثبت نام کنند  و آموزش امداد و نجات رو یاد بگیرند . به درد خودشان میخورد . میزان آسیب و خسارت ناشی از بلایا با فراگیری اصول اولیه امداد و نجات خیلی خیلی کم میشود. با این کار میتوانند هنگام بلا و سختی به یک انسان حیات و زندگی هدیه کنند. که به نظر من ارجمند ترین کارها نزد خدا نجات جان یه انسان گرفتار در چنگال بی رحم مرگه.
۷_وضعیت هلال احمر گیلان را چگونه ارزیابی می کنید?
کوتاه پاسخ میدم ، چون این سوال شما یه موضوع مدیریتی هستش . اما به نظر من جمعیت هلال احمر استان گیلان در آرمانی ترین وضعیت خود از نظر مهارت نیروی انسانی .توان تجهیزاتی و لجستیکی بسر میبرد.
۸_وضعیت شما ازوضعیت امدادونجات دراستان چیست؟
به حول قوه الهی و با درایت و تدبیر مدیریت محترم عامل جمعیت هلال احمر استان گیلان ،جناب آقای دکتر خصوصی . و با حمایتهای بی شائبه استاندار محترم و تعامل و همکاری سایر سازمانهای کاگروه امداد و نجات ، در آخرین گزارش ارزیابی که در نوروز سال جاری انجام شده استان گیلان رتبه برتر کشور رو در زمان کاهش رسیدن به حوادث جاده ای ، بالاترین میزان مشارکت در انجام کارهای عام المنفعه ، دومین رتبه اطلاع رسانی در بین جمعیت های هلال احمر کشور ، بالاترین رتبه در عملکرد در برخی از فعالیت های حوزه جوانان در برنامه های ابلاغی در رده ۶ استان کشور ، کسب رتبه های علمی و نشان برتر مراکز علمی کاربردی در بین مراکز علمی کاربردی هلال احمر در رده ۷ استان کشور بدست آورده است که خداوند رو بخاطر این همه عنایت و لطف و نعمتی که به ما ارزانی داشته سپاسگزاریم.
۹_انتظارتون ازمسوولین؟
پاسخ به این سوال شما برایم سخته . نمی دونم چرا ولی استدعا دارم و بریم سوال بعدی . ( البته با لبخند.)
۱۰_سخن آخر
اهل آرامش که شدی
شاد کردن دیگران
بیشتر از شاد بودن خودت هیچ مگسی در اندیشه فتح ابرها نیست،
و هیچ گرگی، گرگ دیگر را به خاطر اندیشه اش نمیکشد!
هیچ کلاغی به طاووس، رشک نمیبرد،
و قناری میداند قار قار هم شنیدن دارد.
هیچ موشی، به فیل بخاطر بزرگی اش حسادت نمیکند.
و زنبور میداند که گل، مال پروانه هم هست…
و رودخانه به قورباغه هم اجازه خواندن میدهد!
کوه از مرگ نمیترسد و هیچ سنگی به سفر فکر نمیکند.
زمین میچرخد تا آفتاب به سمت دیگری هم بتابد و خاک در رویاندن، زشت و زیبا نمیکند!!
هیچ موجودی در زمین، بیشتر از انسان همنوعانش را قضاوت نمیکند، و همنوعانش را به خاک و خون نمیکشد!

ای انسان دنیا، فقط برای تو نیست…
ممنونم که برای بنده حقیر و ناچیز وقت گذاشتین و تشکر خاضعانه و خالصانه بنده از شما و همه همکاران ساعی و پر تلاش تون در نشریه وزین …….
خداوند نگاهدار همه هموطنانم باشد ان شا ال…
به دلت میچسبد
آرامش سهم دل هاییست
که نگاهشان به نگاه خداست .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×