چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28 ساعت :
اجتماعی - یادداشت

افزایش ۵۰ درصدی عوارضی امامزاده هاشم همزمان با هفته دولت! مردم رودبار برای رفتن به مرکز استانشان ۳۰۰۰ هزار تومان عوارض می دهند

۱۳۹۴-۰۶-۰۵

عصر صادق :افزایش ۵۰ درصدی عوارضی امامزاده هاشم گلایه مردم رودبار، شهرستانی که مردمش با هر بار عزیمت به مرکز استان گیلان باید ۳۰۰۰ هزار تومان عوارض پرداخت کنند را به دنبال داشت.

به گزارش عصر صادق ؛افتتاح آزاد راه رشت- قزوین و به دنبال آن راه اندازی عوارضی این آزاد راه بین محدوده رودبار – امامزاده هاشم سرآغاز نگرانی ها و گلایه های مردم ۷ شهر، ۴ بخش و ۱۸۰ پارچه آبادی شهرستانی بود که برای هربار رفت و آمد به مرکز استان، مزارع کشاورزی، دانشگاه، روستاهای دهستان بلوکات و … عوارض پرداخت می کنند.

برای رفع این مشکل طرح های کارت ویژه خودروهای پلاک رودبار، راه اندازی باجه خودروهای رودبار و بالاخره انتقال عوارضی از مکان فعلی به لوشان مدخل ورودی استان گیلان مطرح و نقل محافل شد اما آنچه که مردم تا به امروز به آن دل خوش کرده اند دل سپردن به وعده و وعید هایی است که در جلسات و نشست های خبری از زبان مسئولان استان شنیده اند.

این روزها افزایش ۵۰ درصدی عوارضی امامزاده هاشم صدای رودباری هایی را که برای هر بار رفت آمد به رشت باید ۳۰۰۰ هزار تومان عوارض بدهند را درآورده است به طوریکه مردم شهرستان رودبار معتقدند که با افزایش پی در پی نرخ این عوارضی بدون هیچ برنامه ای رکورد اخذ افزایش عوارض در کشور شکسته شده است.

  • عوارضی امامزاده هاشم خیر و برکتی برای رودبار ندارد

فرماندار رودبار در گفتگو با خبرنگار زیتون خبر، از روند افزایش عوارضی در امامزاده هاشم توسط متولیان امور آزاد راه گلایه کرد و گفت: افزایش نرخ عوارضی امامزاده هاشم موجب نگرانی مردم رودبار شده است که بلافاصله برای رفع این مشکل طی نامه ای خطاب به «محمد علی نجفی» استاندار گیلان استمداد طلبیده شد.

سیدمحمد احمدی از پیگیری ها برای انتقال عوارضی به ورودی استان گیلان خبر داد و گفت: پیگیری های بسیاری برای انتقال این عوارضی به وروی استان گیلان صورت گرفته است اما تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

photo_2015-08-26_19-32-20

  • گلایه ائمه جمعه لوشان و رودبار از افزایش نرخ عوارضی

امام جمعه شهرستان رودبار در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: برای رفع مشکل عوارضی امامزاده هاشم که مشکلاتی برای مردم شهرستان رودبار بوجود آورده است باید مردم هم در صحنه و پیگیر باشند.

حجت الاسلام والمسلمین مسعود داودی ادامه داد: عوارضی امامزاده هاشم سال گذشته دو مرحله افزایش عوارض داشت و امسال هم هنوز سال به نیمه نرسیده است عوارض را ۵۰ درصد افزایش داده است.

وی ادامه داد: سئوال اینجاست که متولیان امور آزاد راه با دریافت این مقدار عوارض که در کلان مبلغ بالایی می شود چه خدماتی ارائه می دهند و چه فایده ای برای مردم شهرستان رودبار دارد.

امام جمعه شهرستان رودبار، با بیان این مطلب ابراز کرد: متولیان آزاد راه ۷ درصد از درآمد حاصله را به راه و شهرسازی گیلان و همین مقدار به اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین اختصاص می دهند، ۸۵ درصد در آمد حاصله متعلق به خودشان است.

وی با بیان اینکه عوارضی امامزاده هاشم هیچ گونه خیر و برکتی برای شهرستان رودبار ندارد، گفت: بسیاری از معلمان، کشاورزان، کارمندان برای تردد از این عوارضی ۳۰۰۰ هزار تومان عوارض می دهند که این امر اجحاف و ظلمی در حق مردم شهرستان رودبار است.

داودی، از عدم تحقق وعده انتقال عوارضی به ورودی استان گیلان گلایه کرد و افزود: افزایش نرخ عوارضی آزاد راه هزینه سنگینی را نیز برای مسافران به همراه دارد و ورود به استان گیلان برای یک مسافر ۶ هزار تومان تمام می شود.

وی، بیان داشت: عوارضی با اخذ عوارض و کسب در آمد بالا وقتی از او می خواهیم یک تابلو پیرامون نماز در تابلوهای تبلیغاتی عوارضی نصب کنیم به ما اجازه نمی دهد.

photo_2015-08-26_19-32-13

  • پرداخت عوارض جفایی در حق این کشاورز و مردم شهرستان رودبار است

امام جمعه لوشان نیز در گفتگو با زیتون خبر، اظهار کرد: بلافاصله پس از اطلاع از افزایش نرخ عوارضی موضوع را از طریق استانداری و رئیس مجمع نمایندگان گیلان پیگیر شدم و خواستار رفع این مشکل در سریعترین زمان ممکن شدم.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر بابایی از روند افزایش کرایه عوراضی امامزاده هاشم گلایه کرد و گفت: عوارضی امامزاده هاشم نرخ عوارض ۵۰۰ تومانی را به ۸۰۰ تومان و پس از آن به ۱۰۰۰ تومان افزایش داد و امسال نیز نرخ عوارض را۵۰ درصد افزایش داده است.

وی ابراز کرد: یک کشاورز رودباری برای رفتن به مزرعه و تنها استفاده چند کیلومتر از آزاد راه باید ۳۰۰۰ هزار تومان عوارض پرداخت کند، در حالی که پرداخت این عوارض جفایی در حق این کشاورز و مردم شهرستان رودبار است.

امام جمعه لوشان، یادآور شد: مسئولین شهرستان و استان بارها بر انتقال عوارضی به شهر لوشان ورودی استان گیلان تاکید کرده اند اما تا کنون هیچ یک از این وعده ها عملی نشده است.

وی از افزایش اخیر نرخ عوارض آزاد راه گلایه کرد و گفت: از مسئولین استان تقاضا داریم نرخ عوارض این مسیر ا به نرخ گذشته بازگردانند.

بابایی خواستار تسریع در روند انتقال عوارضی یه مدخل ورودی استان گیلان شد.

  • عوارضی امامزاده هاشم رودبار را از گیلان جدا کرده است

رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار نیز در گفتگو با خبرنگار ما خواستار رسیدگی این مشکل از سوی استاندار گیلان شد و گفت: آقای استاندار علیرغم پیگیری های صورت گرفته نه تنها مشکلاتی که عوارضی امامزاده هاشم برای مردم مظلوم رودبار ایجاد نموده رفع نشده است بلکه در اغاز هفته دولت مسولین ذیربط مبلغ عوارضی را افزایش داده اند.

رامین ضیایی ابراز داشت: درصورتی که در تمام استانهای کشور باجه های اخذ عوارض در ورودی هر استان قرار گرفته اند اما این جانمایی در استان گیلان از ابتدا نادرست بوده چراکه با ایجاد عوارضی در امامزاده هاشم شهرستان رودبار را از گیلان جدا شده است.

وی با بیان اینکه احداث این عوارضی رودبار را به دو بخش تقسیم کرده است، گفت: مردم مجبورند برای مراجعه به مرکز شهرستان یا حتی رفتن به مزارعشان وهمچنین به مرکز استان بصورت رفت وبرگشت عوارض پرداخت نمایند که به هیچ وجه عادلانه بنظر نمیرسد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار افزود: انتقال عوارضی به لوشان از خواسته های مسولین و شوراهای اسلامی و مردم شهرستان است که از متولیان امر تحقق این امر را خواستاریم.

  • به خواسته مردم رودبار توجه نمی شود

رضا مجیدی یکی از دانشجویانی که هرهفته برای عزیمت به دانشگاه از این عوارضی عبور می کند، گفت: هرگاه با خودروی شخصی از این مسیر عبور می کنم باید عوارض پرداخت کنم در کنار شهریه های بالای دانشگاه شهریه جدید عوراض آزاد راه هم به آن افزوده شده است.

وی بیان داشت: انتقال عوراضی از شعار های مسئولین شهرستان و استان بوده که بارها و بارها توسط سیمای مرکز گیلان به آن پرداخته شده است اما پس از گذشت سالها هیچ اقدامی برای انتقال این عوارضی صورت نگرفته است و انگار کسی به خواسته مردم رودبار توجهی ندارد.

این دانشجو با بیان اینکه رودبار از گیلان جدا نیست، ادامه داد: در هیچ جای کشور سراغ نداریم که مردم شهرستانی برای بخاطر عزیمت به مرکز استان و انجام امورات اداری در استان باید عوارض پرداخت کنند.

محسن حبیبی یکی از شهروندان شهرستان رودبار، نیز می گوید: بیشتر افرادی که در این مسیر تردد می‌کنند کارمندان، دانشجویان، کارگران شهرستان رودبار هستند، که دریافت عوارض از آنها عادلانه نیست.

وی افزود: بر اساس خواسته‌های به‌حق مردم منطقه باید تدابیری اندیشیده شود تا خودروهای بومیان منطقه که با پلاک ۵۶ط متمایز می‌شوند، از پرداخت عوارض معاف‌شده و یا حداقل در مقایسه با دیگر هم‌وطنان مبلغ کمتری را پرداخت کنند.

این شهروند ابراز کرد: از مسئولین شهرستان تقاضا داریم برای پیگیری و رفع این مشکل تنها به مکاتبات اداری بسنده نکنند و فکری اساسی برای مردم رودبار اتخاذ کنند./ زیتون خبر

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. امیر

    خدا نیامرزد کسی روکه این عوارضی رو اینجا قرارداد قطعا ناله ونفرین مردم رودبار هر روزپشت سرشونه.متاسفم برای مسولینی که رسیدگی نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×