پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ 2024 - 05 - 30 ساعت :
اجتماعی - اخبار اصلی - اسلایدشو - بین الملل - فرهنگ و هنر

اتمام حجت دادستان دیوان محاسبات با اعاده به کارها: باید بروید

۱۳۹۷-۰۸-۲۹

عصرصادق ؛ طرح “اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان” در تاریخ ۲۴ شهریور امسال با رأی اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پس از بیان نظرات موافقان و مخالفان تصویب شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز قانون منع بکارگیری بازنشستگان را در روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور امسال برای اجرا، به سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

طبق قانون منع بکارگیری بازنشستگان، افراد بازنشسته پس از ابلاغ قانون، ۶۰ روز فرصت داشتند که از مسئولیت‌شان کناره‌گیری کنند، که این تاریخ در روز ۲۷ آبان، یعنی دو روز پیش پایان یافته است. اما به تازگی و طبق تحقیقات خبرنگار خبرگزاری تسنیم، تعدادی از مسئولان رده بالای دولتی بعد از اجرای این قانون و پایان مهلت ۶۰ روزه  حاضر به کناره‌گیری از مسئولیت نیستند و با توجیه‌های مختلف از اجرای قانون سر باز می زنند. برخی مدیران دولتی، با توجیه “اعاده به خدمت” قصد کناره‌گیری از مسئولیت را ندارد.

بر همین اساس “فیاض شجاعی”، دادستان دیوان محاسبات در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، توضیحاتی درباره وضعیت فعلی بکارگیری بازنشستگان پس از اجرای قانون مطرح کرده و گقته است از تاریخ ابلاغ ماده واحده قانون منع بکارگیری بازنشستگان، یعنی ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ که به موجب تبصره ۵ آن، ماده ۹۱ تا استخدام کشوری مصوب ۳۱ تیر ۱۳۴۵ نسخ صریح شده است، عملا اعاده به خدمت بازنشستگان به نحو مطلق منتفی است.

وی افزود: به عبارت دیگر از تاریخ مذکور، برای اعاده بازنشستگان به خدمت دولتی، هیچ  مبنا و جواز قانونی وجود ندارد. این امر بیانگر این است که اطلاق و عمومیت بکارگیری بازنشستگان، شامل بکارگیری در قالب اعاده به خدمت بازنشستگان نیز می‌شود.

دادستان دیوان محاسبات با اشاره به تفسیر مجلس از قانون منع بکارگیری بازنشستگان،گفت: در مقطع دیگری، مجلس اراده‌اش را مبنی بر اینکه منع اشتغال یا بکارگیری بازنشستگان شامل اعاده به خدمت هم می‌شود، به موجب تفسیر ماده ۸ قانون تعدیل نیروی انسانی که در سوم خرداد ۱۳۷۳ اعلام کرده و براساس آن در پاسخ به این سؤال که آیا منظور از ممنوعیت اشتغال بکار بازنشستگان، شامل اعاده به خدمت بازنشستگان نیز می‌گردد یا خیر؟، به صراحت و در قالب ماده واحده‌ای اعلام کرده است که ممنوعیت اشتغال بکار بازنشستگان موضوع این قانون، شامل اعاده به خدمت بازنشستگان موضوع ماده واحده قانون اعاده به خدمت کارکنان بازنشسته دولت که در ۱۸ بهمن سال ۱۳۶۰ نیز تصویب شده، است.

شجاعی ادامه داد: در نهایت در حال حاضر به غیر از بند (چ) ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه که صرفا درباره جانبازان عزیز، آن هم مشروط بر اینکه پیش از موعد یا به صورت عادی بدون سنوات ارفاقی و قبل از تاریخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ و با سن کمتر از ۶۵ سال و ۳۵ سال خدمت بازنشسته شده باشند، می‌توانند به خدمت اعاده شوند و با تکمیل خدمت ۳۵ سال، دوباره ه بازنشسته می‌شوند.

دادستان دیوان محاسبات در پایان خاطرنشان کرد: هیچ مبنای قانونی دایر بر بکارگیری بازنشستگان در قالب اعاده به خدمت در عموم مشاغل و مناصب دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری وجود ندارد. همه بازنشستگان بکارگیری شده تحت عنوان اعاده به خدمت، به جز جانبازان با شرایط مذکور، بایستی حداکثر از تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۷، مناصب و پُست‌های خود را کنار بگذارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×