سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27 ساعت :
اجتماعی - اسلایدشو - چند رسانه ای - حوادث - سیاسی

آنکارا و استانبول + تحلیل کودتا/اردوغان:کودتا توسط فتح‌الله گولن هدایت شد/مکان‌های حضور اردوغان بمباران شد/واکنش مجدد ظریف به کودتا

۱۳۹۵-۰۴-۲۶

آخرین وضعیت از کودتای نظامی در ترکیه حکایت از آن دارد که کودتاچیان در آنکارا کاملاً دست برتر را دارند اما وضعیت در استانبول به کلی متفاوت شده است.

به گزارش عصرصادق ،  ساعت ۱:۳۰؛ پس از حدود دو ساعت کش و قوس، کودتاگران در ترکیه دقایقی با پخش اطلاعیه‌ای از شبکه ملی این کشور اعلام پیروزی کردند. ارتش ترکیه قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورده و اعلام کرده است از این به بعد با قانون اساسی جدید ترکیه اداره می‌شود.

جدیدترین اخبار از وقایع ترکیه را در ذیل بخوانید. اخبار از جدیدترین آنها به قدیمی‌ترین آن چیدمان شده است:

۸:۱۵ جنبش گولن، که از سوی دولت ترکیه به تلاش برای کودتای نظامی متهم شده است، این اتهام را رد و تأکید کرد: این جنبش با هرگونه مداخله مسلحانه در امور داخلی کشور مخالف است.

۸:۰۶ مقر ریاست جمهوری ترکیه در آنکارا با دو فروند موشک هدف قرار گرفت.

۷:۵۸ دادستان کل ترکیه از کشته شدن دست‌کم ۴۲ نفر درگیری‌هایی، که از جمعه شب در پایتخت در جریان تلاش برای کودتای نظامی آغاز شده است، خبر داد.

۷:۵۲ آندرس فوگ راسموسن دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواستار احترام به موسسات دموراتیک در ترکیه شد.

۷:۴۸ کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد، در صورت درخواست رئیس‌جمهوری کنونی ترکیه، موضوع اعطای پناهندگی به وی در روسیه را بررسی می‎کنیم.

۶:۳۱ تحلیل تسنیم:با نزدیک شدن به ساعات پایانی شب با وجود آن که هنوز درگیری ها در دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا تداوم دارد و در سایر شهرهای بزرگ نیز درگیری های پراکنده بین نیروهای کودتاگر و ضد کودتا در گرفته است و نخست وزیر نیروهای کودتاگر را با آغاز جنگ نیروهای ضد کودتای ارتش علیه آنها تهدید کرده است با ادامه وضعیت موجود می توان احتمال داد که تا ساعات پایانی روز آینده غائله فیصله یابد. در این میان دو تحلیل عمده برای حوادثی که رخ داد وجود دارد که گذر زمان در مورد آنها قضاوت خواهد کرد. نخستین معتقد به تحلیل طراحی، مدیریت و اجرا این پروژه توسط جریان گولن و دومین تحلیل معتقد به دست داشتن شخص اردوغان در این موضوع و یک نمایش تلخ بودن این حوادث دارد. تفصیل این دو تحلیل را در اینجا بخوانید.

۶:۱۰ حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ایران در توئیتر خود نوشت: جمهوری اسلامی ایران حمایت از مردم و نظامهای برآمده از انتخابات را از ممهترین اصول خود می‌داند؛مردم مسلمان و همسایه ترکیه حاکمیت خود را پس خواهند گرفت. ماهیچگاه در برابر کودتا و نقض حاکمیت مردم بی تفاوت نبوده ایم، لذاتحولات ترکیه را با حساسیت پیگیری کرده ورای مردم راتعیین کننده می‌دانیم.

۶:۰۰ ییلدریم، نخست وزیر ترکیه: دستور ساقط کردن هواپیما و هلیکوپترهای غیرمجاز در آسمان ترکیه را به نیروی هوایی صادر کردم.  وضعیت رئیس دفتر اردوغان مشخص نیست؛ او توسط کودتاچیان گروگان گرفته شده است. هتلی که قبلاً من هم حضور داشتم، بمباران شده است. بیش از ۱۲۰ نفر تاکنون دستگیر شده‌اند. مردم با این فکر که مسئله تمام شده است میدان‌ها را ترک نکنند؛ تا لحظه آخر باید مقاومت کنیم و در میدان‌ها حضور داشته باشیم.

۵:۴۵ نطق تلویزیونی اردوغان آغاز شد. اردوغان: از بعد از ظهر امروز بعضی تحرکات خاص در بین نیروهای مسلح مشاهده می‌شد. بر اثر این تحرکات یک اقلیت کوچک داخل نیروهای مسلح که متاسفانه نمی‌توانند شاهد وحدت و استقلال و تمامیت ارضی ما باشد وارد اقدام شد. این گروه همان جریان دولت موازی یعنی گولن است که من پیش از این بارها گفته بودم. آنها در ارتش در امنیت و در نهادهای مختلف دولتی نفوذ کرده بودند و تا امروز توانسته بودند خود را حفظ کنند. این یک خیانت به کشور است. و آنها جزای سنگین خیانت به وطن را خواهند پرداخت. ما در راه وطن با جان و کفن وارد شده‌ایم. این حوادث یک لطف الهی بود چرا که باعث تصفیه ارتش کشور از این عناصر خائن شده است.  هفته آینده قرار بود شورای عالی نظامی در کشور تشکیل شود و آنها چون نتیجه این جلسه را می دانستند اقدام به کودتا کردند. ما در این فرودگاه که الان صحبت میکنیم چند روز پیش شاهد بودیم داعش چندین انسان را کشت و امروز هم جریان موازی اینجا را میخواهد اشغال کند. در مارماریس بودم. آنها مکانهایی که من آنجا حضور داشتم را بمباران کردند چون فکر می‌کردند من آنجا هستم.  آنها رئیس دفتر من را گروگان گرفتند ولی سوال من این است که شما با این کار چه می‌خواهید بکنید؟

من به فرماندهان ارتش می‌گویم شما فرزندان این ملت هستید و باید از این ملت دفاع کنید. اما متاسفانه بعضی نیروهای تحت  امر شما آنچنانکه باید به ملت خود وفادار نبوده‌اند. آنها کسانی نبودند که تحت امر و فرمان‌بر شما باشند. من به سربازانی که در این کودتا مورد استفاده قرار گرفتند می گویم شما فرزندان این ملت هستید اجازه ندهید از اسلحه‌ای که برای حفاظت از ملت به شما داده شده علیه پدر و مادر خود استفاده کنید. قوه قضائیه دستگیری‌ کودتاگران را شروع کرده است.  ما برای اینکه ارتش خود را از عناصر ناپاک تمیز کنیم وارد عملیاتهای گوناگون خواهیم شد و این عملیات از امروز آغاز می‌شود. ما آنها را یک گروه تروریستی می‌دانیم. من قبول ندارم که بعضی رسانه‌های جهانی ادعا کرده‌اند که  کودتا در ترکیه انجام شده است؛ اینها یک اقلیت کوچک داخل ارتش هستند. ما همچنان در دولت هستیم و وظایف خود را تا دقیقه آخر انجام خواهیم داد.

اردوغان در پاسخ به این سوال که وضعیت کشور را چطور ارزیابی می‌کنید گفت: گزارش آماری دقیقی از وضعیت وجود ندارد و پس از برگزاری جلسه هیئت دولت، توسط نخست‌وزیر اعلام خواهد شد. ما تا لحظه آخر وظیفه خود را انجام می دهیم و کسانی که با تانکها به خیابانها آمده‌اند بار دیگر به جای خود بازخواهند گشت.

اردوغان: من جایی نخواهم رفت و پیش ملتم باقی می‌مانم.

۵:۴۱ استاندار استانبول اعلام کرد که نیروهای زرهی ارتش علیه کودتاگران وارد شهر می‌شوند.

۵:۳۸ صدای تیراندازی از دفتر سی ان ان ترک شنیده می شود.دفتر این شبکه دقایقی پیش به تصرف نیروهای کودتا درآمده است و کارمندان آن به گروگان گرفته شده‌اند. میکروفن‌های این دفتر هنوز باز است و صدای التماس کارکنان از پخش زنده این دفتر شنیده می‌شود.

۵:۳۲ اردوغان در فرودگاه آتاتورک و در بین مردم: کودتا شکست‌خورده است. من هم در میدان‌ها خواهم ماند؛ از همه  مردم می‌خواهم که به میدان‌ها بیایند.

 

۵:۳۲ معاون امور فرودگاهی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت که تمام پروازهای این فرودگاه به مقصد ترکیه به منظور تامین امنیت مسافران تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آمده است.

۵:۲۵ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییت جدیدی نوشت: دفاع دلیرانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخب ثابت کرد کودتا در منطقه ما جایی ندارد و محکوم به شکست است.

۵:۲۰ نخست وزیر ترکیه: تمام هواپیماها و هلیکوپترهایی که بر فراز سازمان امنیت، نخست‌وزیری، مجلس و هر ساختمان مهم دیگری پرواز کند را با “موشک” می‌زنیم.

۵:۱۶ خبرنگار تسنیم در آنکارا: به دلیل حمله تانکها به مرکز فرستنده‌های ماهواره‌ای در آنکارا(مستقر در بخش گول باشی)، پخش شبکه‌ها در بخشهای عظیمی از کشور ترکیه با مشکل جدی مواجه شده است. با توجه به اینکه اینترنت نیز در بخش عظیمی از ترکیه قطع شده، بسیاری از مردم فکر می‌کنند کودتا به صورت قطعی پیروز شده است.

۵:۱۴ خبرنگار تسنیم در استانبول: هواپیماها یک نقطه از شهر را با راکت هدف قرار دادند. حجم انفجار باعث ایجاد رعب و وحشت بسیار در میان مردم شده است.

۵:۰۷ شبکه سی‌ان‌ان ترک به دلیل حضور کودتاچی‌ها در ساختمان این شبکه پخش خود را قطع کرد.

استودیوی خالی سی‌ان‌ان ترک؛ بعد از حمله کودتاچیان ترکیه به این شبکه

۵:۰۶ سی ان ان ترک می‌گوید گروهی از نظامیان وارد ساختمان این شبکه در استانبول شده اند. روزنامه حریت هم گزارش داد که نظامیان وارد ساختمان این روزنامه شده و چندین نفر را به گروگان گرفته‌اند.

۵:۰۶ خبرنگار تسنیم در آنکار می‌گوید که مقابل کاخ ریاست‌جمهوری همچنان محل درگیری‌های شدید است. فیلم درگیری‌ها را در زیر ببینید:

 

فیلم اختصاصی خبرنگار تسنیم در آنکارا از درگیر‌یها مقابل کاخ ریاست‌جمهوری

۵:۰۰ خبرنگار تسنیم در استانبول: یک گروه از نیروهای کودتاچی در شهر استانبول وارد هلدینگ رسانه‌ای دوغان شدند و ساختمانها و استودیوهای این هلدینگ را تصرف کردند. هلدینگ دوغان یکی از بزرگترین هلدینگهای رسانه‌ای خصوصی در ترکیه است.

۴:۵۴ خبرنگار تسنیم در آنکارا: مجلس ترکیه برای سومین بار هدف حمله قرار گرفت. نمایندگان مجبور شدند جلسه را نیمه کاره رها کرده و به محلهای امن رفتند.

تصویری از ساختمان پارلمان ترکیه؛ پیش از حمله سوم

۴:۴۹ خبرنگار تسنیم در استانبول: هواپیمای اردوغان که ساعتها بر فراز استانبول پرواز می‌کرد، سرانجام در فرودگاه آتاتورک به زمین نشست.

تصاویری از بازداشت کودتاگران در سازمان امنیت استانبول

۴:۴۷ سازمان امنیت ترکیه لیست ۳۷نفره از ژنرال‌ها و سرهنگ‌های ارتش که تشکیل دهنده هسته‌ اصلی کودتا هستند را منتشر کرد. فرمانده نظامی اصلی کودتا «محرّم کوسه» مشاور حقوقی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بوده است.

 

فیلم برخورد راکت با یک ساختمان در جریان کودتا در ترکیه

۴:۴۵ هفده پلیس در درگیری شدید بین پلیس و کودتاگران برای به کنترل درآوردن ساختمان مدیریت شبکه‌های ماهواره‌ای ترکیه، کشته شدند.

۴:۴۲ بان کی مون: دخالت نظامی در امور هر کشوری غیرقابل قبول است.

۴:۴۲ موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی: برای احترام به دموکراسی و اعتدال در کشور ترکیه کودتاچیان و مردم را به آرامش فراخواند.

۴:۴۱ سرهنگ یورداکول آک کوش، فرمانده ژاندارمری استان بورسا که با گروه تروریستی کودتاگر گولن همکاری می کرد، بازداشت شد.

۴:۴۱ آناتولی: ‏سیزده نظامی، وابسته به سازمان تروریستی دولت موازی که قصد ورود به مجتمع ریاست جمهوری ترکیه داشتند توسط نیروهای امنیتی کشور دستگیر شدند.

۴:۳۲ خبرنگار تسنیم در آنکارا: مقر اصلی حزب عدالت و توسعه در آنکارا توسط یک هلیکوپتر نظامی گلوله باران شد.

۴:۲۷ خبرنگار تسنیم در استانبول: هواپیمای اردوغان همچنان بر فراز شهر استانبول پرواز می‌کند و منتظر اجازه فرود در فرودگاه آتاتورک است. هواپیماهای جنگی بر فراز استانبول درحال پرواز است. مشخص نیست این جنگنده‌ها متعلق به کودتاگران است یا طرفداران دولت.

۴:۲۴ نخست وزیر ترکیه گفت برای آخرین بار به کودتاچیان هشدار می‌دهم که از عملیات خود دست بردارند. در غیر اینصورت مداخله زمینی و هوایی علیه آنها توسط ارتش انجام خواهد شد.

۴:۲۱ مردم ترکیه استادیوهای تلویزیون دولتی این کشور را پس گرفتند و در مقابل دوربین ها علیه کودتاگران شعار می‌دهند. مجری تلویزیون تی‌آرتی که مجبور شده بود بیانیه کودتاگران را بخواند پس از تسخیر این شبکه توسط مردم گفت که آنها ما را گروگان گرفته بودند و در صورت عدم اطاعت از آنان تهدید به مرگ شده بودیم.

۴:۱۸ هواپیماهای کودتاچیان بار دیگر ساختمان پارلمان را بمباران کردند. هواپیمای بمباران کننده دقایقی پیش سرنگون شد.

۴:۱۲ خبرنگار تسنیم در آنکارا: رئیس ستادکل ارتش که توسط کودتاچیان به گروگان گرفته شده بود با عملیات هوایی نیروهای ضدکودتای ارتش و نیروهای امنیتی آزاد شد.

۴:۱۱ خبرنگار تسنیم در آنکارا: علیرغم حمله شدید به پارلمان ترکیه، نمایندگان هنوز حاضر به ترک مجلس نشده‌اند. جلسه علنی ادامه دارد.

عکس اختصاصی خبرنگار تسنیم در آنکارا از ساختمان وزارت کشور ترکیه

۴:۰۸ سخنگوی اطلاعات ترکیه: این کودتا فقط از سوی نیروهای هوایی و نیروهای ژاندارمری برنامه‌ریزی شده است و با توجه به عدم همراهی نیروی زمینی شکست خواهد خورد.

۴:۰۷ خبرنگار تسنیم در استانبول: نیروهای کودتاگر به روی مردم تجمع‌کننده در اطراف شهرداری استانبول آتش گشودند. تعداد قابل توجهی از مردم کشته شدند.

۴:۰۷ عارف چتین رئیس ژاندارمری ترکیه: در تمام بخشهای کشور طرح کودتا تحت نظر گرفته شده و عملاً با شکست مواجه شده است.

۴:۰۰ خبرنگار تسنیم در آنکارا: پارلمان ترکیه به توپ بسته شد و شعله‌های آتش و دود پارلمان را فراگرفته است.  نمایندگان مجلس ترکیه در پارلمان حضور داشتند.

سازمان امنیت با استفاده از نیروهای ضدکودتای ارتش عملیات هوایی برای بازپس‌گیری ستادکل ارتش را آغاز کرده است. اما درگیری بین دو طرف شدت پیدا کرده و در این میان تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان حاضر در اطراف ستادکل زخمی شده‌اند.

۳:۵۶ نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که اردوغان به عنوان فرمانده کل قوا در ترکیه هرگونه پرواز در آسمان آنکارا را غیرمجاز اعلام کرد.

۳:۵۲ واکنش سخنگوی صدراعظم آلمان: چهارچوب های دموکراسی در ترکیه باید محترم شمرده شده و همه اقدامات برای حفظ جان انسان ها انجام شود.

۳:۵۲  خبرنگار تسنیم در آنکارا: کودتاچیان در آنکارا سعی دارند با تصرف منطقه گول‌باشی که مدیریت ماهواره “ترک‌ست” در آن منطقه قرار دارد، امکان پخش شبکه‌های خصوصی ماهواره‌ای که اردوغان و طرفدرانش از آن کمک می‌گیرند را قطع کند.

۳:۴۸ خبرنگار تسنیم در استانبول: محاصره استانداری استانبول توسط نیروهای کودتاگر، با مداخله مردم و نیروهای امنیتی شکسته شد. هم‌اکنون در نزدیک ساختمان امنیت شهر در خیابان وطن هستم؛  صدای درگیری‌های مسلحانه در اطراف ساختمان امنیت به گوش می‌رسد.

 

حضور مردم در ساختمان پارلمان ترکیه

۳:۴۸ حسیمی مشاور ارشد اردوغان در مصاحبه با CNN گفته است کودتا گران از نظامیان رده میانی ارتش هستند و بر خلاف نظر فرماندهان ارتش عمل کرده اند.

۳:۴۱ خبرنگاران تسنیم در ترکیه گزارش می‌دهند که در آخرین وضعیت، تا این لحظه کودتاگران در آنکارا موفق به کنترل مراکز رسمی شده‌اند با این حال مردم در استانبول همچنان مقاومت می‌کنند.

۳:۴۱ استاندار استانبول اعلام کرد: تیپ سوم زرهی ارتش در استانبول برای سرکوب نیروهای کودتاگر از پادگان‌های خود خارج می‌شوند.

۳:۴۰ یکی از فرماندهان کودتا که توسط نیروهای امنیتی در استانبول دستگیر شده است، در برنامه زنده تلویزیونی از مقر نیروهای امنیتی از نیروهای تحت امر خود خواست تا عملیات کودتا را متوقف کرده و به پادگان‌های خود بازگردند.

۳:۳۷ اوباما طی پیامی اعلام کرد از دولت دموکراتیک و مردمی ترکیه حمایت خواهد کرد.

 

۳:۳۶ تمامی گذرگاههای مرزی بین ایران و ترکیه به علت اقدام به کودتای ارتش در این همسایه غربی کشورمان تا اطلاع ثانوی مسدود شده است.

۳:۳۵ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت کشورمان در ترکیه از گردشگران ایرانی در ترکیه خواست محل اقامتشان را ترک نکنند.

۳:۳۴ جلسه اضطراری مجلس ترکیه هم‌اکنون آغاز شد. روسای فراکسیون‌ها با حضور در مجلس در حال سخنرانی هستند. رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه گفت که امروز روزی است که باید ملت از اراده ملی خود دفاع  کند. حکومت همچنان بر سر کار است و رئیس‌جمهور در حال انجام وظیفه است.

۳:۳۱ یاسین آکتای معاون نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه حمله‌های هوایی انجام شده هدفی جز ایجاد رعب و وحشت در بین مردم و نیروهای پلیس ندارد، از مردم  خواست مقاومت کرده و در خیابان‌ها بمانند.

۳:۲۸ خبرنگار تسنیم در آنکارا:  نیروهای کودتاگر با استفاده از هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی، ساختمان مرکزی نیروهای یگان ویژه پلیس را به شدت بمباران کردند.۱۷ نفر از نیروهای پلیس کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند.برخی اخبار می‌گوید به دفتر نخست‌وزیری هم حمله شده است. حمله هوایی به دفتر نخست وزیری هنوز تایید نشده است.

۳:۲۳ رسانه‌های طرفدار اردوغان با پوشش خبری حضور مردم در خیابانها و پخش تصاویری مبنی بر دستگیری عناصر کودتاگر در شهر استانبول مدعی شدند که صحنه تغییر کرده و اراده ملی بر اراده کودتاچیان پیروز خواهد شد.

۳:۲۰ خبرنگاران تسنیم در ترکیه می‌گویند: با توجه به اینکه روند کودتا در همه شهرها به غیر از آنکارا علیه کودتاگران در حال تداوم است، برخی منابع غیررسمی از تکذیب گولن درباره همکاری‌اش با کودتاگران خبر می‌دهند. هنوز هیچکدام از رسانه‌های ترکیه این خبر را منتشر و یا تایید نکرده‌اند.

۳:۱۵ خبرنگار تسنیم در استانبول: اداره دیانت ترکیه به مساجد دستور داده تا صبح در اعتراض به کودتا از مناره‌ها اذان پخش کند. در استانبول و شهرهای بزرگ پلیس و نیروهای امنیتی، نیروهای مشکوک به کودتا در ارتش را دستگیر می‌کنند.فرمانده سابق اطلاعات ارتش ترکیه هم طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که ارتش مخالف کودتاست و در مقابل کودتاگران ایستادگی خواهد شد.

 

وضعیت در استانبول(پل بوغازایچی؛ پلی که بخش اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می‌کند)

۳:۱۳ بن‌علی ییلدریم که به دلیل دراختیار گرفتن شبکه دولتی ترکیه(TRT) توسط کودتاگران، مجبور شده از شبکه‌های غیردولتی با مردم سخن بگوید، از ملت ترکیه خواسته  که امشب نخوابند و برای دفاع از دموکراسی در ترکیه در خیابان‌ها حضور داشته باشند.

۳:۱۰ خبرنگاران تسنیم در ترکیه: در شهرهای بارتین، ازمیر، بورسا، سیواس، کوجالی، ادیرنه و دیاربکر مردم با شعارهایی در حمایت از دولت به خیابان آمده‌اند و می‌‌گویند در برابر کودتا مقاومت خواهند کرد.

۳:۰۳ علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی لحظاتی قبل در واکنش به رخدادهای ترکیه اعلام کرد: ما به دقت و با نگرانی وقایع ترکیه را تحت نظر داریم و بی‌ثباتی در این کشور را مخل امنیت و آرامش مردم می‌دانیم. شمخانی اظهار داشت:کلیه مرزهای زمینی و هوایی مشترک تحت نظارت و کنترل کامل قرار دارد و اشراف جامع در این بخش حاکم است.

۳:۰۰ خبرنگار تسنیم در استانبول: نیروهای کودتاگر به سمت مردم راهپیمایی کننده به سمت پل بوغاز آتش گشودند. تعداد قابل توجهی از مردم زخمی شده‌اند. اما آمار دقیقی از تلفات زخمی‌ها یا کشته‌شدگان در دست نیست.

۲:۴۹ خبرنگار تسنیم در استانبول: نظامیان با تیراندازی هوایی تلاش می‌کنند معترضان در استانبول به کودتا را پراکنده کنند.   در منطقه بایرام پاشا نیز هر لحظه بر شدت درگیری‌ها بین کودتاگران و نیروهای پلیس افزوده می‌شود؛ هر دو طرف از یکدیگر گروگان گرفته‌اند.

۲:۴۷ بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل خواستار حفظ آرامش طرفین در ترکیه شده است. تانکهای ارتش ترکیه ساختمان پارلمان را هم به محاصره خود درآورده‌اند. وزارت خارجه بریتانیا از شهروندانش در ترکیه خواست که در اماکن عمومی حضور نیابن. روسیه و فرانسه نیز از تمام شهروندانش در #ترکیه خواست از محل اقامتشان خارج نشوند.

۲:۴۶ خبرنگار تسنیم از آنکارا: برای دومین بار طی سه ساعت گذشته ساختمان امنیت ملی ترکیه از طرف هلیکوپترهای جنگی ارتش مورد حمله قرار گرفت. درباره نتیجه درگیری هنوز اطلاعاتی در دست نیست. خبرنگاران از محل حادثه دور نگاه داشته می‌شوند.

تحلیل تسنیم: مسعود صدرمحمدی مدیر سایت ترکی خبرگزاری تسنیم: نباید کودتا را تمام شده دانست. کودتاکنندگان افراد وابسته به جریان فتح‌الله گولن هستند که اکنون در رده های میانی ارتش حضور دارند. و سران ارتش در سطح ژنرال همراهی چندانی با این مساله ندارند. نیروی زمینی که در واقع اصلی ترین قدرت کودتا است و تمام کودتاها با نظر این نیرو و دستور سفارت آمریکا انجام شده است هنوز در مقابل قضیه واکنش قطعی نشان نداده است. احتمال این که ژنرال ها طی بسیج نیروهای وفادار به جمهوریت علیه نیروهای میانی وارد عمل شوند وحجود دارد و در این صورت می‌توان انتظار داشت که کودتا طی ساعات اولیه فردا سرکوب شود. حضور میدانی و بسیج نیروهای مردمی علیه کودتاگران  می‌تواند باعث تشجیع مخالفان کودتا در درون ارتش و برگشتن صفحه شود. وضعیت کودتا رفته رفته دچار پیچیدگی می شود. در حالی که کودتاگران در آنکارا توانسته‌اند اصلی ترین نهادها را یا به دست بگیرند و یا تحت محاصره خود قرار دهند اما در استانبول با مقاومت مردمی و مقاومت نیروهای پلیس مواجه شده اند.در واقع شاید بتوان چنین ادعا کرد که در حالیکه کودتاگران در آنکارا پیروز شده اند در استانبول با شکست مواجه شده‌اند.  این وضعیت شرایط را پیچیده تر می‌کند و امکان درگیری و جنگ داخلی را افزایش می‌دهد. هم اکنون در شهر استانبول پس از محله فاتح در تمام محلات مساجد به قصد تشجیع مردم و دعوت مردم برای مقاومت در برابر کودتاگران اذان می‌گویند. با همراه شدن پلیس، نیروهای امنیتی استانبول و ژنرال‌های ملی‌گرای ارتش در استانبول با نیورهای مردمی امکان مقاومت خونین نیز وجود دارد.

۲:۴۲ ورود اردوغان به ایران تکذیب شد/ در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه، برخی منابع گزارش دادند که اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با هواپیما به تهران آمده و از تهران بناست که به قطر برود/یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، این موضوع را به شدت تکذیب کرد و گفت: خبر حضور اردوغان در ایران کذب است.

۲:۳۸ خبرنگار تسنیم از استانبول: عبدالله گل رئیس جمهور پیشین ترکیه از اردوغان اعلام حمایت کرد. وی هم اکنون در مصاحبه با شبکه ان تی وی ترکیه از نیروهای ارتش خواست تا در اولین فرصت به پادگانهای خود بازگردند.

۲:۳۵  خبرنگار تسنیم از استانبول: در میدان تقسیم درگیری میان کودتاگر و نیروهای مردمی آغاز شده است. رفته رفته شدت درگیری ها در حال افزایش است.

۲:۳۰ خبرنگار تسنیم از استانبول: در محله فاتح که اصلی‌ترین محله مذهبی استانبول به شمار می‌رود و به عنوان منطقه نیروهای مردمی حزب عدالت و توسعه است، با وجود اینکه ساعتها تا اذان صبح باقی مانده،  مناره های مسجد برای بسیج مردم علیه کودتا اذان پخش می‌کند.

۲:۲۰ محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتر نوشت: درباره بحران ترکیه عمیقا نگران هستم. ثبات، دموکراسی و امنیت مردم ترکیه مهمترین موضوع هستند. اتحاد و احتیاط امری ضروری هستند.

ساعت ۲:۲۰ دولت باخجلی و کمال قلیچ‌دار اوغلو دو رهبر اصلی‌ترین احزاب مخالف اعلام کردند که به نیت دفاع از دموکراسی در کشور از دولت مستقر حمایت می‌کنند و با کودتا مخالفند.

ساعت ۲:۲۰ خبرنگار تسنیم در استانبول در خبری فوری گزارش داد که نیروهای ارتش از فرودگاه آتاتورک عقب‌نشینی کردند و فرمانده لشگر یکم نیروی زمینی اعلام کرد که ما با کودتا موافق نیستیم و با  آن مقابله خواهیم کرد.

ساعت ۲:۱۵ یک منبع آگاه در شورای عالی امنیت ملی در گفت ‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم درباره شایعات مبنی بر تشکیل جلسه بامدادی و اضطراری شورای عالی امنیت ملی به ریاست حجت‌الاسلام روحانی برای بررسی موضوع کودتا در ترکیه را  تکذیب کرد و گفت که جلسه با موضوع کودتای ارتش در ترکیه تشکیل نشده است و جلسه ای تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است.

خبرنگار تسنیم در استانبول خبر داد که اردوغان در گفت‌وگوی تصویری خود گفته است: معتقد است که کودتا از طرف نیروهای میانی ارتش انجام شده و ژنرالها با این موافقتی ندارند. در واقع پیروزمندانه دانستن کودتا همچنان محل شک است.

ساعت ۲:۰۵ بامداد؛ خبرنگار تسنیم از استانبول گزارش داده است که بین نیروهای کودتاگر و نیروهای پلیس در آکادمی پلیس درگیری رخ داده است. نیروهای پلیس از تبعیت نیروهای کودتاچی خودداری کرده‌اند. ارتش با سلاح سنگین به سمت ساختمان پلیس آتش گشوده است.  اهمیت نبردهای بین پلیس و کودتاچیان آنجاست که در صورت تسلیم کامل پلیس، عملا کودتا به صورت تقریباً کامل تحقق می‌یابد.

ساعت ۲ بامداد؛ طرفداران اردوغان به  خیابان‌ها ریختند.

ساعت ۱:۴۵  اردوغان در اولین واکنش رسمی به کودتا می‌گوید: به همراه ملت جوابی ویژه به این حرکت خواهیم داد. میدان را به آنها واگذار نکرده و به زودی آنها را از اماکن اشغالی پاک خواهیم کرد. ملت را به میدان ها و فرودگاه های کشور فرا می‌خوانم. اردوغان این حرف‌ها را در تماس تصویری با سی ان ان ترک به صورت پخش زنده بیان کرد.

اردوغان می‌گوید: کودتاگران جزای سختی در برابر عدالت پرداخت خواهند کرد.مردم به میدان ها بیایند و از میدانها جواب لازم را به این کودتاگران بدهیم.

یک منبع در حزب عدالت و توسعه نیز به تسنیم گفت که دفتر نخست وزیر ترکیه(ییلدریم) به اعضای حزب عدالت و توسعه توصیه کرده است که از درگیری با کودتاگران امتناع کنند.

خبرنگار تسنیم در آنکارا می‌گوید: مرکز نیروهای ویژه پلیس هم در منطقه بایرام پاشای ترکیه از طرف نیروهای کودتاگر اشغال شد و نیروهای پلیس تسلیم پلیس شدند.

سی‌ان‌ان ترک هم خبر داده است که رئیس دفتر حزب عدالت و توسعه در استانبول گفته است که نیروهای ارتش وارد دفتر شده اند و از آنها خواسته اند که دفتر را ترک کنند.

خبرنگار تسنیم خبرداد که کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه توسط نیروهای ارتش محاصره شده است. ارتش در استانبول از مردم خواسته از خروج از خانه‌های خود خودداری کنند.

اخبار پیشین را در ذیل بخوانید؛ این اخبار پیش از به نتیجه رسیدن کودتا توسط تسنیم مخابره شده بود: 

گزارش شده است که دو پل توسط پلیس نظامی در استانبول بسته شده است. تانک ها در بزرگراه ها حضور دارند و همچنین چندین فروند جنگنده در اتفاع پایین در آنکارا در حال پرواز هستند.

روزنامه جمهوریت گزارش داد یک بالگرد در نزدیکی دفتر مرکزی آژانس اطلاعاتی ترکیه در آنکارا اقدام به شلیک کرده است.

آسوشیتدپرس در همین حال اعلام کرد  بن علی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفته است گروه کوچکی از ارتش در حال کودتا هستند و هزینه اقدامشان را خواهند دید.

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد: کودتای سازمان یافته ترکیه را درنوردیده است. وی با بیان اینکه مردم آرامش خود را حفظ کنند افزود: هیچ چیزی بر کشور تاثیر نخواهد گذاشت.

وی افزود هیچ مورد غیر عادی اطراف کاخ ریاست جمهوری وجود ندارد.

اسکای نیوز از شنیده شدن صدای تیراندازی در آنکارا خبر داد.

شبکه خبری آی۲۴ اسرائیل اعلام کرد حضور نیروهای ارتش به صورت گسترده در شهرهای آنکارا و استانبول قابل مشاهده است.

رسانه های ترکیه در حال نشان دادن تصاویر حضور تانکها در ورودی فرودگاه آتاتورک استانبول هستند.

تلویزیون ترکیه و فرودگاه استانبول سقوط کرد و به تصرف کودتاچیان درآمد.

اطراف ستاد کل نیروهای مسلح محاصره شده و تعداد زیادی آمبولانس در اطراف آن حاضر است.

نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت: دولت بر سر کار است، این یک خرابکاری است. کسی نمی‌تواند دولت دموکراتیک را از کار برکنار کند.

گفته می شود رجب طیب اردوغان در تعطیلات در منطقه مارماریس به سر می برد.

رسانه های دولتی مدعی هستند که کودتای طرفداران فتح الله گولن سرکوب شده است.

رسانه های ترکیه اعلام کردند رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه به گروگان گرفته شده است.

اطلاعیه از طرف کودتاگران ارتش ترکیه صادر شده است و هنوز مشخص نیست که کل ارتش ترکیه چه موضعی در این خصوص دارد.

پخش برنامه های شبکه تلویزیونی تی آر‌تی ترکیه قطع شده است و پیام نخست وزیر ترکیه از طریق شبکه های خصوصی منتشر شد.

برخی رسانه ها همچنین اعلام کردند احتمالا اردوغان نطقی تلویزیونی خواهد داشت.

حزب حاکم عدالت و توسعه در تمامی شهرها و روستاها طی پیامک‌های فوری از اعضای حزب خواسته است فورا در ساختمان های حزبی حضور یافته و نسبت به نوع واکنش به کودتا چاره اندیشی کنند.

بیانیه منتشر شده ارتش ترکیه از شبکه دولتی ترکیه تاکید کرد حکومت رجب طیب اردوغان در نیمه شب ۱۶ جولای ۲۰۱۶ به پایان خود رسید.

ارتش ترکیه همچنین اعلام کرد قدرت را به دست گرفته تا از دموکراسی محافظت کند.

فرمانده ارتش کودتاچیان ترکیه گفته است تمامى روابط با کشورهاى خارجى ادامه مى یابد و حکومت قانون در اولویت خواهد بود.ما برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر کودتا کردیم.

ارتش ترکیه افزوده است اردوغان در تعطیلات بوده و هنوز خبری از او نیست. پیش تر اعلام شده بود اردوغان از کاخ ریاست جمهوری فرار کرده که صحیح نیست. وی برای گذراندن تعطیلات در مارماریس بسر می برد.

ساختمان دستگاه اطلاعات ترکیه در استانبول به دست کودتاچیان افتاده است.

یک منبع ریاست جمهوری ترکیه از کشورهای جهان خواسته است تا با مردم ترکیه ابراز همبستگی کنند.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ×