رفتن به بالا
  • دوشنبه - 8 فروردین 1401 - 07:52
  • کد خبر : ۴۲۵۲۱
  • مشاهده :
چاپ این مطلب

تشکیل “شورای فناوری و تولید دانش‌بنیان” در هفته‌های آینده

به گزارش عصرصادق ، معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به تشکیل شورای فناوری و تولید دانش‌بنیان در هفته‌های آینده گفت: با تشکیل این شورا و پیگیری‌های لازم، وزارتخانه‌های مختلف باید هر چه سریع‌تر آیین‌نامه‌های ضروری در زمینه تولید دانش‌بنیان را به هیئت دولت تقدیم کنند. “محمد مخبر” معاون اول رییس‌جمهوری دیروز در نخستین جلسه برنامه‌ریزی […]

به گزارش عصرصادق ، معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به تشکیل شورای فناوری و تولید دانش‌بنیان در هفته‌های آینده گفت: با تشکیل این شورا و پیگیری‌های لازم، وزارتخانه‌های مختلف باید هر چه سریع‌تر آیین‌نامه‌های ضروری در زمینه تولید دانش‌بنیان را به هیئت دولت تقدیم کنند.

“محمد مخبر” معاون اول رییس‌جمهوری دیروز در نخستین جلسه برنامه‌ریزی تحقق شعار سال در خصوص تولید دانش‌بنیان، تسلط و اشراف علمی وزرای کابینه دولت سیزدهم بر مسائل مهم به ویژه بخش اقتصادی را از امتیازات مهم برای تحقق عملی شعار امسال برشمرد و گفت: این مزیت مهم به دولت کمک می‌کند تا پس از تشخیص مسائل، راهکارهای اساسی،‌ عملیاتی و واقع‌بینانه برای تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در کشور ارائه شود.

معاون اول رییس جمهوری، تحقق عملی شعار سال قبل را یکی از اهداف مهم دولت سیزدهم پس از آغاز به کار دانست و گفت: در این زمینه توانستیم با افزایش فروش نفت و درآمدهای ارزی حاصل از آن، افزایش کالاهای اساسی کشور، آزادسازی پول‌های مسدود شده در سایر کشورها و همچنین واکسیناسیون گسترده در راستای عملی‌سازی شعار سال گذشته حرکت کنیم.

وی همچنین از وزارتخانه‌های مختلف خواست تا با همکاری و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرف دو هفته برنامه‌های تولید دانش‌بنیان وزارتخانه‌های متبوع در حوزه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی را تهیه و ابلاغ کنند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اقدامات برای تحقق شعار سال گفت: نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تنها در حد شعار و اقدامات تبلیغاتی نخواهد بود بلکه تمام امکانات، ظرفیت‌ها و تلاش اعضای دولت سیزدهم برای تحقق این شعار به کار گرفته می‌شود.

ابلاغ قانون جهش تولید و تشکیل شورای فناوری و تولید دانش‌بنیان

در بخش دیگری از این نشست، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ابلاغ قانون جهش تولید گفت: یکی از اقدامات محوری معاونت علمی و فناوری، توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری برای نقش‌آفرینی هرچه بیش‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، تولید دانش‌بنیان و تجاری‌سازی دستاوردهای ایران‌ساخت است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به تشکیل شورای فناوری و تولید دانش‌بنیان در هفته‌های آینده با حضور وزرای مربوطه و همچنین چهار نفر از نمایندگان مجلس گفت: با تشکیل این شورا و پیگیری‌های لازم، وزارتخانه‌های مختلف باید هر چه سریع‌تر آیین‌نامه‌های ضروری در زمینه تولید دانش‌بنیان را به هیئت دولت تقدیم کنند تا یک داشبورد مدیریتی برای هر وزارتخانه و بصورت برخط در اختیار قرار گیرد.

در این جلسه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری، نفت، صمت، نیرو، کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند.

وزرای مختلف به صورت جداگانه ضمن تشریح اقدامات و فعالیت‌های وزارتخانه‌های خود در خصوص تبیین و برنامه‌ریزی جامع و عملیاتی برای تحقق شعار سال و همچنین تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در این زمینه، نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه‌های توجه به فرهنگ‌سازی و بهره‌گیری از پتانسیل مردم، بهره‌گیری از استانداران و صندوق‌های پژوهش و فناوری در استان‌ها، اختصاص اعتبارات لازم، تولید محصول دانش‌بنیان و با قابلیت صادرات، تولید محصول فناورانه برای قطع واردات به کشور، بازارسازی برای تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید محصولات با کیفیت بالا و رقابتی در سطح جهانی، توجه بیش از پیش بخش صنعت کشاورزی و معدن برای حضور گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان در این بخش‌ها، جلوگیری از خروج نیروی تحصیل‌کرده انسانی و توجه به بخش‌های تحقیق و توسعه در شرکت‌های خصوصی مطرح کردند./تسنیم

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه