رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
  • کد خبر : ۳۷۲۶۵
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
معاون دادگستری گیلان:

«سامانه سجام» آماده دریافت گزارشات مردمی در مورد تخلفات انتخاباتی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عصرصادق ؛ احمد آقایی ، نحوه گزارش تخلفات انتخاباتی را تشریح کرد و اظهار داشت: مردم و تمام شهروندان گیلانی می‌توانند هر گونه اخبار و گزارشات خود را در مورد تخلفات و جرایم انتخاباتی در سامانه سجام به نشانی sajam.scpd.ir بارگذاری کنند تا به موارد اعلام شده آنان در سریع‌ترین […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عصرصادق ؛ احمد آقایی ، نحوه گزارش تخلفات انتخاباتی را تشریح کرد و اظهار داشت: مردم و تمام شهروندان گیلانی می‌توانند هر گونه اخبار و گزارشات خود را در مورد تخلفات و جرایم انتخاباتی در سامانه سجام به نشانی sajam.scpd.ir بارگذاری کنند تا به موارد اعلام شده آنان در سریع‌ترین زمان ممکن رسیدگی شود.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان عنوان کرد: استفاده از امکانات دولتی و مؤسسات عمومی وابسته به دولت به نفع کاندیدای خاص، تبلیغ علنی و غیرعلنی استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مدیران اجرایی به نفع کاندیدای خاص از مهم‌ترین مصادیق جرایم انتخاباتی محسوب می‌شوند.

آقایی تخریب، توهین و افترا به کاندیدای رقیب را از دیگر مصادیق تخلفات انتخاباتی خواند و افزود: اظهارات تهدیدی و تخریبی کاندیداها، ستادها و طرفداران آن‌ها علیه یکدیگر، فعالیت و مداخله تبلیغاتی اعضای شورای شهر و روستا به نفع کاندیدای خاص از دیگر موارد تخلفی است که شهروندان می‌توانند آن‌ها را گزارش کنند.

وی با بیان اینکه ارسال پیامک تهدید و تطمیع به نفع کاندیدای خاص در ردیف جرایم انتخاباتی قرار دارد تصریح کرد: سوءاستفاده احتمالی مسئولان استانی و محلی از مقام و جایگاه اداری خود به نفع یا علیه کاندیدای خاص، وعده تامین آب‌، گاز، برق، تلفن و یا افزایش یارانه از جمله مصادیق بارز تخلفات انتخاباتی هستند.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان احداث جاده و سایر امکانات رفاهی از سوی نامزدهای انتخاباتی را نیز تخلف انتخاباتی نامید و افزود: اعمالی نظیر واگذاری اماکن دولتی و عمومی به برخی از نامزدها برای برگزاری نشست‌های تبلیغاتی و سیاه‌‌نمایی و تخریب چهره نظام تخلف محسوب می‌شود.

آقایی با اشاره به اینکه مردم در صورت مشاهده مداخله دهیاران در تبلیغات انتخاباتی به نفع کاندیدای خاص به‌ویژه در روستاهای دورافتاده می‌توانند نسبت به گزارش آن اقدام کنند ابراز داشت: انتشار شایعات علیه کاندیدای معین به‌‌‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی‌ و تبلیغات زودرس و خارج از مهلت قانونی در انتخابات مجلس یازدهم تخلف است.

وی استفاده ابزاری از اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی و دادن وعده‌های غیرقابل تحقق، اخلال در امر انتخابات، ارسال پیامک‌های مشکوک مبنی بر قطع یا برقرای یارانه نقدی را نیز از جمله جرایم انتخاباتی دانست و عنوان کرد: خرید و فروش رأی، تهدید و تطمیع در امر انتخابات هم از دیگر جرایم انتخاباتی هستند.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان به دیگر مصادیق جرایم انتخاباتی اشاره کرد و اظهار داشت: دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی به قصد هدایت آن به نفع کاندیدای خاص، اخلال، اختلال، بی‌نظمی و تعرض به نشست‌ها و اجتماعات انتخاباتی مجاز و قانونی جزو مصادیق تخلف انتخاباتی محسوب می‌شوند.

آقایی تبلیغاتی کردن اقدامات و فعالیت‌های جاری منطقه به نفع کاندیدایی خاص را از دیگر تخلفات بارز انتخاباتی اعلام کرد و بیان داشت: با توجه به شرایط و بستر ایجاد شده و فعال بودن سامانه موسوم به سجام شهروندان و مردم سراسر استان گیلان در صورت مشاهده جرایم ذکر شده می‌توانند نسبت به اطلاع‌رسانی آن‌ها اقدام کنند./تسنیم

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه