رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  • کد خبر : ۳۶۱۲۵
  • مشاهده :
چاپ این مطلب
در پی سفر مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به گیلان؛

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به فومن سفر کرد

رضایی در این جلسه با اعلام این که مسائل آب و فاضلاب شهرستان به دو بخش شهری و روستایی و در دو محور آب و فاضلاب قابل پیگیری است، افزود: در شهر فومن که مرکز شهرستان است نیازمند اصلاح شبکه، بازسازی تصفیه خانه و خط انتقال و اتمام مخزن نیمه کاره فومن با تخصیص اعتبار […]

رضایی در این جلسه با اعلام این که مسائل آب و فاضلاب شهرستان به دو بخش شهری و روستایی و در دو محور آب و فاضلاب قابل پیگیری است، افزود: در شهر فومن که مرکز شهرستان است نیازمند اصلاح شبکه، بازسازی تصفیه خانه و خط انتقال و اتمام مخزن نیمه کاره فومن با تخصیص اعتبار لازم هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عصرصادق؛  در پی سفر مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به گیلان ، ایشان شب گذشته وارد فومن شد و در محل هتل معین فومن مورد استقبال حمید رضایی سرپرست فرمانداری فومن و حجت الاسلام افتخاری نماینده مردم شهرستانهای فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
در این سفر که مهندس اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ، حسینی ، مدیرعامل آبفا و رنج ور ، مدیرعامل آبفار استان و جمعی از مدیران شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور وی را همراهی می کردند ، طی نشستی مسائل و مشکلات آب و فاضلاب شهری و روستایی شهرستان فومن مورد بررسی قرار گرفت.
رضایی در این جلسه با اعلام این که مسائل آب و فاضلاب شهرستان به دو بخش شهری و روستایی و در دو محور آب و فاضلاب قابل پیگیری است، افزود: در شهر فومن که مرکز شهرستان است نیازمند اصلاح شبکه، بازسازی تصفیه خانه و خط انتقال و اتمام مخزن نیمه کاره فومن با تخصیص اعتبار لازم هستیم. در شهر ماکلوان به دلیل انتقال مسئولیت ها به اداره آب و فاضلاب شهری، نیازمند اصلاح شبکه به طول ۱۰ کیلومتر با هزینه ای بالغ بر ۲ میلیارد تومان است.
وی با اشاره به این که در بحث فاضلاب نظر به افق در نظر گرفته شده برای این طرح تا سال ۱۴۲۵، میزان پیشرفت فیزیکی آن زیر ۲۰ درصد است و تهیه زمین، احداث خط انتقال و ساخت سوله را شامل می شود، بیان کرد: در این حوزه نیازمند تکمیل خط انتقال، شروع ساخت تصفیه خانه و احداث شبکه بهداشتی و اعتبار لازم برای آن هستیم.
سرپرست فرمانداری شهرستان فومن در انتها اعلام کرد که در محدوده نوگوراب که در طرح تفصیلی به شهر فومن الحاق شده است نیازمند ۵ هزار متر خط انتقال به اعتبار ۸ میلیارد تومان هستیم.
رضایی در ادامه سخنان خود در رابطه با آب و فاضلاب روستایی، افزود: در حوزه آب روستایی وضعیت خوبی نداریم و از نظر سطح برخورداری در رتبه مناسبی در استان نداریم که نیازمند توجه ویژه برای ارتقای سطح برخورداری و رسیدن به میانگین استانی است. بیش از ۴۰ روستا فاقد شبکه آب روستایی است که به تازگی عملیات اجرایی آب رسانی به تعدادی از این روستاها آغاز گردیده است.
وی افزود: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، شبکه آبی برای ۹ مورد از این روستاها در حال احداث است که در هفته دولت کلنگ زنی شد.
رضایی با بیان این که تعدادی از روستاهایی که دارای آب روستایی هستند نیازمند اصلاح شبکه به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر بوده که نیازمند بیش از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار می باشند، افزود: برای تامین و تقویت منابع آبی این روستاها نیازمند حفر ۶ حلقه چاه جدید هستیم که اعتبار آن باید تامین شود.
سرپرست فرمانداری شهرستان فومن با اشاره به فراهم کردن آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم در حوزه روستایی ، افزود: یکی دیگر از نیازهای شهرستان در این رابطه تامین لوله در سایزهای مختلف در بازه زمانی کوتاه است.

مهندس حسینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با علام این که میزان دسترسی به آب شهری در شهرستان ۹۹،۹۳ درصد است، افزود: ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی برای فومن ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به ۴ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام آن نیاز است که از محل سفر ریاست جمهوری فراهم شد و ۲ میلیارد تومان برای سال ۹۸ و ۲ میلیارد دیگر برای سال ۹۹ اختصاص خواهد یافت.
وی در ادامه اعلام کرد: خط رفت و برگشت این مخزن به طول ۸ کیلومتر نیازمند ۱۲ میلیارد تومان اعتبار است که بخشی از منابع آن از محل ردیف آبرسانی به شهرهای صومعه سرا، فومن و شفت (غرب نزدیک) تأمین می شود و مبلغ مصوب شده آن برای سال جاری ۵،۶ میلیارد تومان است . به علاوه، اعتبار دیگری به میزان ۷ میلیارد تومان از محل ماده ۱۸۰ برای غرب نزدیک شامل صومعه سرا، شفت و فومن تصویب شد و تخصیص کامل یافت و مساعدت مهمی برای این پروژه خواهد بود.
حسینی در ادامه در بخش فاضلاب شهر فومن اظهار کرد: برای این پروژه در سال جاری ۸۷۰ میلیون تومان اعتبار مصوب وجود دارد . همچنین ۱ میلیارد تومان از محل تنش فاضلابی برای شهر فومن ابلاغ شده تا خطوط انتقال به تصفیه خانه فومن متصل شود و پیشرفت این طرح حدود ۲۰ درصد بوده است و در سال جاری ادامه خط انتقال احداث می شود.

اکبری مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اشاره به مبلغ پایین تخصیص یافته از اعتبار مصوب برای پروژه فاضلاب شهرستان، افزود: به منظور رفع بخشی از این مشکل باید به صورت اولویت دهی به مناطق عمل کنیم. پیش بینی پکیج برای این پروژه باعث می شود حداقل بخشی از پروژه تکمیل شود و محدوده ای از شهر از آن برخوردار شود و در مراحل و گام های بعدی، بخش های دیگر این پروژه احداث و تکمیل شود.

مهندس رنج ور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان میزان برخورداری روستاهای شهرستان از آب شرب، افزود در شهرستان فومن ۹۰ روستا تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی قرار دارند و ۴۰ روستای فاقد دسترسی وجود دارد.
وی در ادامه با بیان این که در شهرستان ۳۷ حلقه چاه، ۱۵ دهنه چشمه و ۹۵۹ کیلومتر شبکه توزیع آب روستایی وجود دارد، از وجود ۱۸۶۰۰ مشترک آب روستایی، ۱۴۷۹۰ متر مکعب مخزن و ۲۸ باب ایستگاه پمپاژ خبر داد.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان این که برای شهرستان در سال جاری ۹۴۰ میلیون تومان اعتبارات استانی مصوب وجود دارد، از سرجمع ۶ میلیارد تومانی اعتبارات ملی برای شهرستان فومن خبر داد.
وی در انتها افزود: در حال حاضر در شهرستان، ۳۰ روستا با ۱۹ میلیارد تومان اعتبار نیازمند اتصال به شبکه آب روستایی هستند.
رنج ور با بیان این که اعتبارات ملی در سال جاری در شهرستان فومن چهار برابر افزایش یافته است، فرسودگی شبکه را از مهم ترین مشکلات آب و فاضلاب روستایی در شهرستان عنوان نمود.

اسماعیلی مدیر اعتبارات آب و فاضلاب کشور نیز در این نشست با اعلام این که ۷۴ روستا تحت پوشش مجتمع نواحی شفت و فومن قرار دارد که عملیاتش در حال انجام است، از ادامه عملیات ساخت مجتمع ناحیه ۱ شفت، فومن و صومعه سرا اطلاع داد که ۱۳۹ روستا را پوشش می دهد و تعدادی روستا به طور موردی در حال افزوده شدن به شبکه است.
وی افزود استان گیلان از نظر شاخص تخصیص اعتبار پس از استان سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و خراسان رضوی، پنجمین استان در سطح کشور است و سهم بیشتری در سال جاری برای آن در نظر گفته شده است که مشکلات شهرستان فومن نیز از بخشی از این منابع قابل رفع است.

در نتیجه این نشست ۵ میلیارد تومان اعتبار به منظور تامین لوله از محل صندوق توسعه ملی، ۶ میلیارد تومان برای تکمیل شبکه های آب روستایی و ۳ میلیارد تومن برای تکمیل پروژه های آب شهری شهرستانهای فومن و شفت در نظر گرفته شد. علاوه بر آن مقرر شد پس از اولویت بندی و برآورد اعتبار لازم برای تکمیل شبکه فاضلاب مناطق شهری فومن، اعتبار مورد نیاز براساس اولویت تعیین شده اختصاص یابد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه